----------------------------------- UFO 07 Iul 2012 07:55 ----------------------------------- Posibil ca toată fizica cuantică actuală să fie într-o mare eroare lingvistică și conceptuală de definire a termenilor cu care operează. Deși folosim cu succes anumite modele, nu este exclus ca ele să fie doar modele ce se potrivesc conjunctural și oarecum întamplător. De exemplu folosind un algoritm incorect putem ajunge la un rezultat corect. Ceea ce presupunem noi a fi algoritmul poate fi altfel. Afirm cele de mai sus aducând următoarele critici fizicii actuale. 1, conceptul de spațiu vital întrepătruns între conceptul mental de spațiu și materialitatea noastră, a folosirii acelui spațiu. (critică negativă) și 2. conceptul de interacțiune ce nu poate exista decât între elemente de același fel. (critică la modul pozitiv). considerând orice subsistem ca scos din context, el își pierde propietatea pe care sistemul cel mare o aruncă asupra subsistemelor componente. Varietatea de posibilități îmi pare astfel mult mai mare. Cred că lipsa definirii termenilor în norme logice duce la contradicții conceptuale de definire a relațiilor dintre elementele componente. Mai simplu, cred că trăim o eroare a conceptelor. Materie, undă, energie.