----------------------------------- UFO 15 Iul 2012 07:16 ----------------------------------- Matrixul a scris Sintem SIGUR pe un drum gresit ca Umanitate. Umanitatea este un ideal, acela de a transcende de la starea de animale la cea de fiinte umane. Drumul nu este greșit, însă este doar la început. Și ca orice drum nu este lipsit de gropi mai mari sau mai mici, mai ascunse sau mai la vedere. Educația este cheia. Probabil ca specie suntem in faza de grădiniță a speciilor. Și unul din examene (aflat în derulare) este dacă vom alege să lovim în jurul nostru orice cu orice ni se v-a părea a fi un ciocan (atomic sau nu). Gestionarea corecta a resurselor planetei, dar si umane, cred că ține de clasele primare. Mai avem până acolo. Momentan ne țepuim între noi (individual dar și colectiv) la greu pe baze așa-zise economice, cu simboluri ce se vând după bunul plac, emoțional, fără rațiune (sau fără o altă rațiune decât cea a câștigului și profitului). M-am referit la bani, sistemul financiar... Legat de cei ce își fac probleme de conștiința privind faptul că noi avem ce mânca iar săracii de prin China, Somalia etc mor de foame, vă recomand să vă aduceți aminte de o pildă a lui Isus imi pare. Nu ajuți pe cineva dându-i pește, ci doar invățându-l să-l prindă. p.s. observ totuși că ne-am distanțat de materie. deși nu foarte cu mult.