----------------------------------- zodiak 29 Iul 2012 07:15 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- ..Mai gandeste-te la intrebarea privitoare la maimute Contrabanda. Sunt maimute in america? Care e treaba cu maimutele? Maimutele americane la modul cel mai serios, (stiu eu la care 'maimute' te-ai gandit tu! :wink:), nu puteau ajunge in America pur si simplu deoarece pe vremea cand acestea s-ar fi separat de maimutele africane, un mare si lat Ocean Atlantic despartea deja lumea veche de Lumea Noua. Genetica a probat deja aceasta chestiune, cele doua tipuri de maimute provin dintr-un stramos comun. Pe Wikipedia se arata ca maimutele ar fi ajuns in America pe insule de vegetatie, ori astfel putea ajunge acolo aproape orice alt animal mic dar nu a mai fost cazul. Nu vreau sa mentin secretomania, insa eu cred ca oamenii aia primitivi cum or fi fost ei, au introdus maimutele in America dupa cum au introdus si oposumul in toata Indonezia, Papua si Australia. Nu toate lucrurile au un curs natural explicabil, ci pot avea un curs sintetic generat de resorturi 'extra-naturale'.