----------------------------------- zoth 29 Iul 2012 08:55 Re: Salut tuturor! ----------------------------------- ... eu m-am informat masiv de pe Wikipedia engl. am citit carti, doc. Discovery ... ... de obicei informatiile acumulate se mai trec si prin filtrul gandirii proprii, altfel riscam sa o luam razna sau sa credem ca "tot ce zboara se mananca" ... ... modelul meu pentru teraformare este superior oricarui alt model si merge de la Mercur la Sedna, este ieftin, practic, multivalent si simplu de realizat ... Spuma micronica umpluta cu hidrogen este ca o pulbere, ca o folie ce poate acoperi orice planeta ... Un scut de plasma-rece le-ar asigura protectia totala anti-radiatii, plus un scut pasiv din folie anti-radiatii avand lungimea intermoleculara egala cu lungimile de unda X si gama, ... ei, cu asta e bai mare!! daca vii tu si impachetezi toate planetele sistemului solar cu spuma micronica, scut de plasma rece si folie anti radiatii ... noi, astronomii amatori de pe terra, la ce ne mai uitam frate??? ... :lol: :lol: Ufff ..., bine ca suntem la sectiunea SF ...