----------------------------------- zodiak 30 Iul 2012 08:39 ----------------------------------- Eu m-am referit strict la ST-TNG, cea mai târzie dintre Enterprise-uri. Vis-a-vis de tâmpeniile (îmi asum termenul) înșirate mai sus, chiar că nu mai merită să-ți răspund. Vorbim doar de niște filme, în fond. :wink: Si eu tot la ST-TNG m-am referit, ST-TOG nu l-am vazut decat filmele. Merita sa-mi raspunzi, nu vad unde vezi tampenii, nu ma supara termenul, dar am impresia ca te-ai molipsit de la un sablon ideologic! Un alt sablon ideologic ar fi acela cum ca ST este o utopie frumoasa in timp ce SW este un univers conflictual! Ma intreb cat de frumos este ca prin cosmos sa zburde fiinte supranaturale de tipul Q-entity, sa ai niste vecini urati si anormali cu care nu te poti intelege cu nimic v. Klingonienii, sa ai mai multe imperii si republici concurente (Romulan SI, Klingon I, pe vulcanieni si andorieni chiar in coasta, sa nu mai vorbesc despre ceilalti fiecare in legea lui) nu doar unul precum in SW! Aaaaa! am uitat utopia suprema, ... "sa te iubeasca borgii" sau sa dai peste porcarii de genul "skin of evil" sau "silicate entity"!!! :twisted: