----------------------------------- zodiak 30 Iul 2012 09:23 ----------------------------------- zodiak merita sa te uiti la ST-TOS. Este un serial superb cu niste idei avansate fata de perioada cand s-a transmis prima data. Si daca te deranjeaza efectele speciale slabe exista acum si cu efecte speciale moderenizate. Insa ideea este ca SW se bazeaza mai mult pe povestile Grimm, cu elemente clasice de poveste mai ales dpdv ca binele invige raul intotdeauna. SW este puternic bazat pe epoca feudalista, a fost chiar spus de George Lucas. In schimb Gene Roddenberry s-a bazat mai mult pe epoca Western, mai ales la TOS, iar la TNG desii prezinta intr-un ton optimist viitorul toata puterile au fost o analogie din anii 80: Federatia fiind SUA, Romulanii prezentand URSS, Zona Neutrala a fost analogie la Razboiul Rece, Klingonienii au prezentat cat de cat asiaticii s.a.m.d. Oricum vorbim despre seriale, si totul depinde de gust si cum le interpretezi. Eu personal cred ca sunt doua universuri superbe, si imi place serialul Star Trek la nebunie, noul blu-ray la TNG arata absolut demential si imi ofera o senzatie de parca as vedea un serial nou. Imi place ST si SW, altfel nu mi-as fi pus Enterprise ca avatar, dar sunt critic la adresa fiecaruia dintre ele. Intr-adevar creatorii lor si-au imaginat lucrurile asa cum ai aratat tu, am urmarit si eu doc. in care Lucas explica acestea, sau pt. ST ceilaltii. Eu mi-am expus propria parere, caci una este cum vad creatorii lucrurile si cum iese filmul la final. Da, SW are o anumita filosofie si religiozitate, pe cand ST este ceva mai nihilist /ateist, laic, dar tine si de ceea ce observam noi in film, bunaoara eu nu am fost impresionat de chestia cu jedi, forta, ... filosofia yoda, s.a.m.d ci de imaginea de ansamblu. Nu stiu daca in SW binele invinge raul ca tot timpul situatile se complicau, era ca o lupta cu morile de vant, un echilibru fragil. Chestia care m-a deranjat la SW a fost acelasi lucru ca la ST, societatea corporatista plina de politrugi si obladuitori (in ST erau amiralii, senatorii, cpt., ...iar in SW erau senatorii, regii, conducatorii de ordine razboinice). Din acest pc. dvdr prefer societatile din Andromeda Ascendant, Babylon 5, Cruciade, etc. PS: partea cu USS. Enterprise sau URSS /SSSR ... americani si rusi la comanda, ceva negrii si cate un asiatic ... nici un german, rom^n, ...?! :|