----------------------------------- zodiak 06 Aug 2012 17:29 ----------------------------------- Uita-te si tu pe site, si poate gasesti oceanele alea de apa, de care vorbesti. Si mai uita-te si la temperatura atmosferei lui Neptun, -225 grade Celsius. Daca nu gasesti oceanele alea, nu te mai chinui sa-mi raspunzi, ca nu am timp de pierdut. http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Neptune Nu ai timp de pierdut dar vad ca-l pierzi in stil mare, nici macar nu ai urmarit firul discutiei, vorbeam despre teraformare, ori daca Neptun si Uranus ar avea deja oceane cu apa, atunci probabil ar trebui sa aiba si o atmosfera plina de azot si oxigen, asadar nu ar mai fi vorba despre teraformare ci despre doua noi 'Pamanturi' sau 'Terra Nova'. In realitate Uranus si neptun au nevoie de teraformare, ele sunt prea bogate in elemente volatile in mod nediferentiat, iar desi se presupune ca ar avea o suprafata oceanica, apa este amestecata cu amoniacul, metanul si alte hidrocarburi ... Temperatura de -225 C a fost masurata in atmosfera inalta, dar dedesubt se ating temperaturi pozitive dar care nu folosesc la nimic, oricum daca am purifica atmosfera s-ar face si mai frig si nici in prezent ... Eu imi imaginam doua noi Pamanturi (Uranus si Neptun) dupa procesul de teraformare sau in plin proces de teraformare. ... ar trebui 'sa tragem folie' peste Uranus si Neptun, apoi sa scapam de metanul si amoniacul atmosferic transformandu-le in azot si plasticuri sau carbon si mase organice rezistente, apoi in masura necesitatii va trebui sa scapam de hidrogenul din atmosfera inalta legandu-l de metan in mase plastice sau structuri organice stabile si complexe. Oxigenul va trebui sa-l obtinem din apa in masura in care hidrogenul atmosferic s-ar fi combinat cu cel dintai rezultand apa. Daca cumva stratul atmosferic de hidrogen se gaseste mult deasupra celui de oxigen acest lucru s-ar putea sa nu afecteze cu nimic traiul pe aceste planete. Trebuie spus ca cele doua planete au cam aceeasi atractie gravitationala cu cea a Pamantului (Pamantul =1; Uranus =0,9; Neptun =1,1), ... daca Saturn ar fi fost alcatuita asemenea celor doua din apa si alte elemente si nu din hidrogen si heliu cum este de fapt, gravitatia ar fi fost si aici egala cu cea de pe planeta noastra. :D