----------------------------------- trader 20 Aug 2012 20:29 ----------------------------------- Vad ca suntem aici pe taramul SF,insa planuri pot fi facute.'Tot ce un om isi poate imagina ca e posibil,un om va realiza!"In primul rand trebuie sa ne gandim ca avem nevoie de apa si caldura(macar atat cat apa sa fie lichida).Pe Marte nu prea avem apa,iar daca am avea ar fi acolo o glaciatie de mai mare frumusetea.(poate ca am reusi sa deviem comete cu un mare continut de apa sa intre in coliziune cu Marte,insa in cat timp dupa aceea praful se va aseza?)Si nu cred ca am putea risca sa stergem astfel intreaga istorie a Planetei,am putea descoperi ca a fost o civilizatie acolo,chiar daca ar fi doar o civilizatie a lacustelor sau soarecilor.Dar putem sti daca nu cumva sunt piramide si pe acolo?Deci acest proiect al devierii cometelor cade din start.Nu stiu ce alta cale de aducere a apei ar putea fi.Poate pe cale chimica,ceva care ar combina hidrogenul si oxigenul continut in scoarta,cu ajutorul energiei soarelui.Nu stiu daca e posibil asa ceva,poate ca da.Atunci,daca nu reusim cu Marte,gandurile se indreapta spre satelitii lui Jupiter,desi doar drumul pana acolo al luminii ia ceva timp.Poate ca distanta am putea s-o strabatem dar ce am putea face acolo in plus fata de Marte?Am putea avea apa din belsug,poate si ceva caldura,insa nu von avea Tarana pentru Terraformare...Si ne-am intreba atunci:"cum sa ducem apa asta pe Marte?"