Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Halo_lunar_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce parere aveti despre....ORION Intelliscope


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 30 Noi 2006 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce parere aveti despre....ORION Intelliscope
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa-mi cumpar urm instrument,...daca poate ...R...T sa-mi faca rost de el dar mai inainte vreau si pareri despre - puterea , contrastul imaginii, etc - din partea celor care se pricep...
este vorba de :
Link -

http://www.telescope.com/shopping/product/...d=#tabLink

Poza atasata mesajului....

Ce vreau sa spun de la inceput este ca :

Vreau sa am un instrument cu apertura mare, Primara sa fie Parabolica ( am vazut tot aici pe forum ca este mai indicata decat cele sferice)
Vreau sa folosesc instrumentul doar vizual nu foto...
Vreau sa-l folosesc local...nu transportabil...
Cred ca ma va ajuta partea electronica a Instrumentului, chiar daca este operat manual in miscarea tubului optic, ma refer doar in usurinta in orientare pe bolta cereasca,



In rest chiar daca sunt instrumente mai bine realizate ( HOME MADE ) decat acesta nu am rabdare sau ma rog priceperea sa fac eu optica pt asa un instrument.
In plus pretul nu mi se pare asa de mare ... chiar daca este in Euro nu in USD ca cel de pe site sau +100 sau +200 Euro....
Rog Sfaturi de la cei care pot si shtiu sa-mi dea sa o faca inainte de a cumpara asa ceva .
Vreau sa stitzi ca am luat in calcul si asta : Link

http://www.hoo-germany.de/produkt.php?prd=196

Doar ca asta la aceeasi bani sau ma rog aprox ... nu are partea electronica de ghidaj,....

poza tot in mesaj

Multumesc anticipat pt pareri...

Mircea.



FT0048Avl.jpg
 Descriere:
Dobson Orion
 Marime fisier:  76.81 kb
 Vizualizat:  de 9982 ori

FT0048Avl.jpg



LB12DX.jpg
 Descriere:
Meade Dobson
 Marime fisier:  12.96 kb
 Vizualizat:  de 9982 ori

LB12DX.jpg



_________________
CAVOK
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Noi 2006 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca mi-ai ascultat sfatul: te-ai indreptat spre niste instrumente mari.

Dintre cele doua, sunt 2 criterii sa le alegi:

1. daca vrei sa fie portabil: Cel de la Meade se desface in bucati si ocupa astfel spatiu mai putin, deci poate fi transportat cu o masina (remarca: dupa fiecare asamblare va trebui sa il colimezi). Cel de la Orion nu se desface, iar tubul are 1.5m, deci intr-o masina normala nu intra, decat daca ai ceva masina de teren, suv sau ceva masina mai mare, eventual sa poti lasa scaunul din fata pe spate si sa il asezi.

2. Daca vrei sa ai sistem electronic de ghidaj. Daca nu cunosti cerul atunci Intelliscopul de la Orion iti va fi de mare ajutor.

Daca vrei sa il pui intr-un observator atunci ia-l pe cel de la Orion, pentru ca nu conteaza daca e portabil sau nu, iar Intelliscopul merita sa il ai. La ambele oglinzile sunt facute la GSO, deci sunt la fel de bune.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2006 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca ti-ar place mai mult Orionul (electronica , desi simpla, este de mare ajutor ) Imi aduc aminte cum am pierdut 45 minute cautand asta primavara M81 si 82 cu dob-ul de 200 .Pur si simplu nu nimeream cum trebuie , ma pierdeam , o luam de la capat... frustrant . Exista totusi si o satisfactie atunci cand inveti pozitia unui obiect nu mai ai nevoie de nici un ajutor si devine un loc familiar caruia ii cunosti imprejurimile + mandria de a fi starhopper . Oricum daca as fi avut electronica pe telescoapele mele as fi vazut pana acum de 5 ori mai multe obiecte.
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2006 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si il poti pune candva pe un HEQ6 sa faci poze.... Tubul trebuie sa intre intr-o dacie pe bancheta fata rabatata pana in spate ... iar baza in portbagaj cu capacul legat cu sarma . Astfel devine un intstrument "portabil" Laughing
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2006 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul Meade cred ca e mai stabil oricum mai putin afectat de vant
cu un asemenea telescop merita sa iesi in munti la inaltimi.
Optica nu stiu cat e de buna, atat costa doar o oglinda principala buna.
Daca nu da rezultate pot sa-ti testez oginzile si eventual sa refac parabola.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 30 Noi 2006 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Vad ca mi-ai ascultat sfatul: te-ai indreptat spre niste instrumente mari.Dintre cele doua, sunt 2 criterii sa le alegi:

1. daca vrei sa fie portabil: Cel de la Meade se desface in bucati si ocupa astfel spatiu mai putin, deci poate fi transportat cu o masina (remarca: dupa fiecare asamblare va trebui sa il colimezi). Cel de la Orion nu se desface, iar tubul are 1.5m, deci intr-o masina normala nu intra, decat daca ai ceva masina de teren, suv sau ceva masina mai mare, eventual sa poti lasa scaunul din fata pe spate si sa il asezi.

2. Daca vrei sa ai sistem electronic de ghidaj. Daca nu cunosti cerul atunci Intelliscopul de la Orion iti va fi de mare ajutor.

Daca vrei sa il pui intr-un observator atunci ia-l pe cel de la Orion, pentru ca nu conteaza daca e portabil sau nu, iar Intelliscopul merita sa il ai. La ambele oglinzile sunt facute la GSO, deci sunt la fel de bune.


An Vazut singur diferenta...
Mai zilele trecute am incercat si Newton-ul de 130 mm vizual pe o alta montura alta, decat cea defecta despre care am scris pe un alt Topik , si am vazut atunci ceva ce parea a fi un nor mic....
Am pus imediat mana pe un Binoclu ,,, cel mai mic si in acel loc nu am vazut nimic, atunci am luat Gigantul, 20 x 100 si am vazut mai mic decat in telescop,... un DSO. Prima data ... am vazut diferenta intre un instrument mic si unul mare la DSO, Nebulae.... este vorba de ...NGC 7662 care desi s-a vazut cam difuz , s-a vazut bine.... mai ales ca eram sub un Bec de la iluminatul stradal.
Nu am mai avut timp sa mut montura in alt loc altul decat in cel in care am vazut DSO-ul in prima data ca era tarziu si urma ca dimineata sa merg la Servici. Dar ...principal este faptul ca am putut vedea ceva ce inseamna diferenta de "Apertura" in studierea, vizualizarea DSO.

_________________
CAVOK
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2006 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate subiectul ales dezavantajeaza intr-un mod nesportiv binoclurile. De exemplu daca alegeai ca subiect andromeda sau neb din Orion pe un cer curat cred ca 20x100 ar fi iesit castigator. Oricum sunt sigur ca un 300mm te va impresiona mai ales ca poti sa il compari cu celelalte instrumente prin care ai privit pana acum.
P.S. Oglinda este mai bine protejata intr-un tub ,iar in general vantul nu este o problema (eu o singura data am fost deranjat de el si faceam foto in camp deschis...)

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 30 Noi 2006 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Din pacate subiectul ales dezavantajeaza intr-un mod nesportiv binoclurile. De exemplu daca alegeai ca subiect andromeda sau neb din Orion pe un cer curat cred ca 20x100 ar fi iesit castigator. Oricum sunt sigur ca un 300mm te va impresiona mai ales ca poti sa il compari cu celelalte instrumente prin care ai privit pana acum.
P.S. Oglinda este mai bine protejata intr-un tub ,iar in general vantul nu este o problema (eu o singura data am fost deranjat de el si faceam foto in camp deschis...)


Nu am ales in mod special acel "obiect" ci s-a nimerit sa fie acolo in acel moment.... Klar ca dupa vre-o 5 minute nu l-am mai gasit...cat am fost in casa sa fac tere ce trebi' .

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2006 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut ocazia sa testez modelul Meade de 10". Pot sa zic ca e super bun, usor de utilizat si montat iar imaginile erau OK. Eu unul mi l-as cumpara pe Meade fiindca este truss (respira mai bine) si trasportabil. Pentru mine asta conteaza mai mult decat sa invata unde sunt obiectele pe cer.
Daca chiar nu ai de gand sa inveti unde sunt obiectele pe cer, atunci ia-ti unul cu encodere.
Numai bine!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2006 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar de ce ignora toata lumea posibilitatea de a pune Orionul pe un EQ6 ?
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2006 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru un incepator cum e aecrimla, e foarte important sa ajunga sa invete cerul astfel incat diferitele zone sa-i devina familiare (asa cum bine zice Catalin). Daca vei continua pe linia asta cu instrumente din ce in ce mai mari si motorizate cu goto atunci vei ajunge sa te uiti la cer ca si cum te-ai uita la poze din reviste sau de pe net, vei risca sa nu mai "cresti" si sa ramai ca si gaina din avatarul tau. Smile Very Happy Laughing
Cataline, diferenta dintre 200 si 300 e destul de mare pentru ca vantul sa conteze.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 01 Dec 2006 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Pentru un incepator cum e aecrimla, e foarte important sa ajunga sa invete cerul astfel incat diferitele zone sa-i devina familiare (asa cum bine zice Catalin). Daca vei continua pe linia asta cu instrumente din ce in ce mai mari si motorizate cu goto atunci vei ajunge sa te uiti la cer ca si cum te-ai uita la poze din reviste sau de pe net, vei risca sa nu mai "cresti" si sa ramai ca si gaina din avatarul tau. Smile Very Happy Laughing
Cataline, diferenta dintre 200 si 300 e destul de mare pentru ca vantul sa conteze.


Da ai perfecta dreptate ca la monturile GoTo te uiti prin instrument ca la poze si nu prea inveti mare lucru despre bolta cereasca.

Spun ca ma ajuta la orientare acest Inteliscope deoarece privind printr-un instrument cu deschidere mare este altfel decat as privi prin telescop...mic, sau binoclu si pot invata mai repede pozitiile astrelor pe bolta chiar ghidand manual telescopul.
Am incercat diferite , "majoritatea" Planetarium-urilor Software, care i-mi sunt de folos doar ca dupa ce privesc in ecranul laptop-ului i-mi trebuie vre-o 30 de secunde sa ma acomodez cu intunericul.

De crescut nu mai cresc , poate in largime , iar avatarul pot sa-l fac si culturist Smile
Ps: nu este gaina , este COCOS. Wink

Referitor la Vant, nu cred sa influenteze vantul tubul optic care are greutate de aprox 19-20 kg, iar daca da in zilele cu vant nu-l scot afara,.

_________________
CAVOK
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2006 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vantul afecteaza orice telescop, indiferent de marime. Si telescopul cu cat este mai mare cu atat este mai afectat de vand.
Numai bine!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Oct 2008 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a nu deschide un topic nou doar pentru o intrebare, postez aici. Ce diametru are in medie, baza monturii Dobson la un telescop de 300mm ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2008 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aproximativ 60cm ( privind la fotografii )
De ce ?

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact