Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M16-04-09-17.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Unde sunt extraterestrii?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 30 Dec 2012 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu îmi mențin părerea că orice subiect ce nu ține în mod direct de astronomie ar trebui interzis prin regulament și îndepărtat de pe forum.

Pe de o parte, există zeci de forumuri generaliste, unde se pot purta în voie tot felul de asemenea discuții, în grupuri mai mici sau mai mari, mai relaxat sau mai încrîncenat, după gustul și umorile fiecăruia.

Pe de altă parte, observ că tămbălăul creat în jurul acestor discuții, demobilizează sau chiar alungă userii serioși, care ar putea aduce valoare adăugată forumului dpdv astronomic. Asta, în condițiile în care, și așa, comunitatea este minusculă și informațiile subțiri.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Dec 2012 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In trecut s-au mai limitat numarul de subiecte de pe forum. Rezultatul a fost ca un numar de participanti activi au plecat.

Sa nu uitam ca acesta este un forum de amatori, multi din ei nefiind interesati decat sa faca observatii vizuale, fara nici o pretentie stiintifica. Si ilustrativa a fost participarea a doar doua persoane la concursul cu premii pe teme astro din aceasta toamna.

In acest context, limitarea subiectelor, poate duce, asa cum a mai dus, la pierderea de membrii activi. In sensul asta, e de remarcat ca sunt incrisi peste 1500, dar nici macar 10% nu mai sunt activi. Cel putin din ce am vazut eu. Evident, nu limitarea numarului de subiecte admise este singura cauza, dar asta nu inseamna sa nu se tina cont de ea. Iar tambalaul este rezultatul limitarilor pe care le au moderatorii in actiunea lor.

Evident, e doar o parere personala, si nu hotarasc eu ce se discuta pe forum.

_________________
Dragos N
Sus
Catalin Enache
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Noi 2009
Mesaje: 127

Motto: Bunul simt nu face bani ,dar face toti banii

Localitate: Arges

MesajTrimis: 30 Dec 2012 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce va mirati ? .Nivelul forumului este la nivelul astronomiei actuale fie ea amatoriceasca sau nu .

Multi au renuntat in a mai scrie ceva din cauza contradictiilor avute cu anumite persoane si aici ma numar si eu ,cei care au experienta in optica ,astrofoto,constructii si reparatii cred si cu tot respectul am observat ca au raspuns de 10 ori la aceiasi intrebare aderesata de useri diferiti .

Forumul acesta este de foarte mare valoare pentru un incepator sau scris foarte multe lucruri si cam tot ce trebuie sa stie un astronom amator .
La intrebarea vreau sa-mi slefuiesc o oglinda de telescop ,cineva ca domnu Stanescu poate decat sa faca trimitere la zecile de topicuri in care sa discutat asta fara a mai da explicatii ,pentru ca a dat destule raspunzand la fiecare intrebare de acest gen ,cred ca sunt foarte multi spectatori care foloseste forumul ca pe o carte deschisa se informeaza fara a participa la discutii si nu este nimic rau in asta .
Asta este nivelul nostru actual si cu regret se pare ca nu putem vorbii de ce nu am vazut sau nu avem in posesie .
Dezvoltarea forumului vine odata cu dezvoltarea fiecarui individ in parte in materie de instrumente optice ,observatii ,astrofoto. Noi suntem la nivelul care este afisat pe acest forum .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2012 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am decât posibilitatea de a edita mesajele și butonul de ștergere care este rezervat pentru administrator. Nu știu cine are drepturi depline de moderare aici.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
micrenda
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mai 2011
Mesaje: 134



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Ian 2013 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca trebuie sa invatam sa ne respectam putine mai mult.

Urmaresc de mult acest forum dar deobicei nu prea intervin prea mult. In parte pentru probleme sa scriu in limba romana (find strain), in parte pentru ca foarte des vad discutie ca nu sunt portat in mod constructiv.

Examplu: este un topic current unde se vorbeste despre ARCA si nou sau project. Multe persoane (si moderatori) au inceput sa rad despre projectul lui ARCA. Asta nu cred ca este un comportament constructiv.

La fel a fost fel cum a decurs discutia despre Abservator Astronomic Timisoara sau chiar acesta discutie.

Trebuie sa invatam sa facem discutie civile, sa fim constructivi si sa nu atacam persoanele sau organizatile, ci ideele, dar cu propunere, nu doar cu critiche.

Suntem putini si cred ca Romania merita o comunitatea cat mai buna.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 02 Ian 2013 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off-topic:
Subscriu la ce a spus micrenda, dragos n. Catalin Enache si altii in trecut; si anume din cauza orgoliului ridicat al romanilor in general, nu se poate duce o discutie constructiva si de aceea multi din cei inscrisi prefera sa urmareasca in "tacere" acest forum.
Se pare ca daca cineva are o opinie diferita si chiar foarte departe de adevar, preferem sa facem bascalie, ironizand la modul rautacios in loc ca discutia sa decurga civilizat si constructiv. Si asta se intampla in orice domeniu, nu numai aici pe acest forum.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2013 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, inclin sa cred ca sunteti predispusi sa vedeti doar partea goala a paharului.
Pe forum sunt deschise foarte multe subiecte de discutie si majoritatea lor se incadreaza in limite decente. Exista din pacate si discutii (putine la numar), care nu au un subiect bine definit si aici pericolul de derapaj este mare. Asemenea discutii sunt de evitat in viitor.

S-a batut multa moneda pe faptul ca orgoliile sunt prea mari, ca unii vorbesc "de sus" iar timizii, pudicii si decentii urmaresc forumul in tacere.
Dati-mi voie sa spun ca nu cred aceste prostioare, adevarul fiind in opinia mea cu totul altul si mult mai simplu: acei oameni care urmaresc forumul in tacere nu au nimic de spus sau ceea ce stiu nu vor sa impartaseasca si altora. Daca ar fi niste inocenti adevarati sunt sigur ca nu ar urmari discutiile deraiate si poate nici forumul daca acesta chiar lasa impresia de sat fara caini.

Haideti asadar sa fim rezonabili si sa nu dam vina pe cei care fac un efort sa fie activi, problema de fapt este a celorlalti.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
micrenda
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mai 2011
Mesaje: 134



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2013 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Zoth.

Eu am scris doar experienta mea: sper foarte mult sa ai tu deptate, dar, prin ce am vazut eu, nu este chiar asa.

Se spun ca este mult mai usor sa faci rau decat sa faci bine: o singura persoana rau dispusa poate sa distruge in 5 minute ce multe persoane bine dispune au facut in o discuție.

Pentru acest motiv cred ca toti (inclusiv moderatori care trebuie sa fie de bun exemplu) trebuie sa fac partea lor sa tinem discutia in limitele si sa nu ne certam pentru sa avem dreptate: sa scrii pe forum trebuie sa fie o experienza placuta.

Nu am avut nici o data intentia sa dau vina pe cine este activ pe forum. Eu dau vina pe toti care cand au avut o ocazia de discutat au trasformat discutia in o atac personal (me pun si eu in aceasta lista de persoane).

Cred ca ca forum avem o mare responsabilitatea pentru ca din munca noastra depinde extindere astronomia amatoriala in Romania.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16

Download topic
Pagina 16 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact