Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Hartley_2_Roiul_Dublu_x~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Protostar FlockBoard pe SkyWatcher 254mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 09 Mar 2013 02:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Review Protostar FlockBoard pe SkyWatcher 254mm
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara

Pentru ca a fost o iarna saraca in nopti senine la Brasov, am tot citit/vazut review-uri/cautat solutii multisor pe internet despre ce pot face cu newtonianul meu pentru a-l face mai bun, cu un cost rezonabil. Mai bun in sensul problemelor de care m-am lovit in putina experienta acumulata cu el intr-un an, adica contrastul stricat de lumini artificiale la observatii din locatii apropiate de civilizatie si curentii din tub ce afecteaza imaginea indeosebi la temperaturi reduse. Dintre toate am gasit ca-mi raspund cel mai bine la probleme solutiile d-lui: http://www.youtube.com/user/astronomyshed/featured cu al sau accent simpatic, pe care l-am urmat in vopsirea cu negru mat a spatelui oglinzilor, a tubului de la focuser si tuturor suruburilor si elementelor din interiorul tubului, mai putin suprafetele active optic evident.
Scurtand introducerea, tot de la el am ajuns sa aflu despre americanii de la Protostar, al caror produs: http://protostar.biz/flockboard.htm m-a determinat sa-mi impartasesc experienta cu el.

Livrarea a durat 7-10 zile, cu surpriza neplacuta la vama (nu am stiut ca trebuie sa platesc TVA integral pe valoarea totala produs+transport). Instalarea a durat 2-3 ore, materialul este relativ de usor de taiat cu o foarfeca buna mare, iar cea mai mare problema de care m-am lovit a fost asigurarea unui spatiu uniform intre tubul de metal si material, pentru izolatia care urma sa ma scape de curenti in tub. Americanii au livrat cu materialul cu cateva bucati de burete subtire ce trebuia sa asigure acel spatiu, recomand calduros sa-l aruncati pe loc si luati din magazine de bricolaj de la raionul accesorii mobilier tampoane pentru pus pe picioarele de mobila ca in prima imagine de mai jos. Asta intrucat eu m-am chinuit ceva timp incercand sa pregatesc tubul cu distantiere din burete lipite au banda adeziva uniform de-a lungul cilindrului, pina sa-mi pice fisa ca aceste mici tampoane de pasla autoadezive sunt mult mai practice. Restul presupune doar niste masuratori cat mai precise si operatiunea de taiere la dimensiune, unde banuiesc ca chiar si cine nu le mai tine minte poate gasi usor formula de calcul a lungimii cercului sau modul de pliere a unui dreptungi in cilindru. Materialul negru "flockboard" este format din 2 straturi, o parte de suport din plastic si partea ce absoarbe lumina si nu reflecta mai nimic, cu o textura de catifea insa mata. Partea de suport asigura si elasticitate suficienta ca materialul sa impinga uniform catre tub, astfel incat montarea nu necesita prindere in suruburi sau lipire, ci cel mult o sustinere in picioarele paianjenului de la secundara pentru a impiedica tentative de miscare de-a lungul tubului sub efectul gravitatiei sau inertiei. Montarea presupune scoaterea focuserului, principalei si secundarei cu tot cu suport de pe instrument si nu o incurajez celor care nu stapanesc inca bine montarea si colimarea corecta a tuturor acestor elemente.

Efectele, pentru mine mai mult decat satisfacatoare, sunt precum afirma producatorul. Contrast maxim chiar daca ma uit din living in timp ce televizorul merge in spatele tubului si lumineaza oglinda mare, sau becul de pe strada ori lumina vecinului cad intr-un unghi ce in mod normal ar scadea din contrast datorita reflexiilor din tub. Mentionez ca tipul meu de newtonian nu avea nici un fel de "baffle" prevazut din fabrica iar negrul cu care era vopsit era intradevar un pic mai mat decat oglinzile Shocked. E ca si cum am castigat o anume "independenta de locatie". Din oras ramane doar atmosfera iluminata prin care trece lumina utila de la stele (poluarea luminoasa), aceasta fiind destul de bine redusa cu un filtru dedicat acestui scop. Legat de celalalt aspect, curentii din tub, e ceva mai greu de descris si diferentiat intre seeing bun + curenti in tub si mai putin bun fara curenti, dar am constatat imbunatatiri substantiale si in acest sens, planetele au capatat contur mai clar si detalii, iar imaginea e mult mai stabila pe total, nu mai vad ... "ca prin apa". La M42 cu ocular pe 2" si fara filtru de nebuloasa, vad acum detalii fine - nu mai e doar o pata cetoasa ci se pot observa straturi si structura in nor, trapezul e mai usor rezolvat, inainte trebuia un mix de temperaturi cu seeing foarte bun. Sper sa pun mana curand pe un DSLR Canon si sa reusesc fara montura cu tracking suficient cat sa exemplific cele afirmate in imagini. Voi incerca cu prima ocazie si sa testez sugestia colegului jimao22 de a evalua discul "airy" (scuze nu cunosc termenul romanesc, daca exista) in afara focusului, pentru a determina prezenta vreunor ramasite de curenti in tub.
Intre timp pun cateva poze cu instumentul dupa modificari, sper sa fie edificatoare.
Am tot ezitat intre a plasa acest articol in sectiunea Self-made/Constructii/Reparatii si Review instrumente, sau a separa cele doua chestiuni in fiecare parte, sper ca am ales corect in final, am dorit sa fie in primul rand un review asupra unui produs si apoi prezentare a unei contributii personale.

Multumesc pentru atentie, sper sa gasiti util timpul acordat.
Razvan



IMG_1195.JPG
 Descriere:
tampoane autoadezive pentru picioare de mobila
 Marime fisier:  75.39 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1195.JPG



IMG_1184.JPG
 Descriere:
Imagine de ansamblu, de remarcat prelungirea facuta din protostar flockboard, cu rol de extra protectie la lumina incidenta si mini scut de ceata
 Marime fisier:  71.44 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1184.JPG



IMG_1185.JPG
 Descriere:
tubul focuserului innegrit, cum o buna parte intra in tub si am vrut sa minimizez orice reflexie nedorita...
 Marime fisier:  75.24 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1185.JPG



IMG_1186.JPG
 Descriere:
imagine cu interiorul tubului dupa montarea materialului, de remarcat ca lumina este aprinsa in camera si in afara de partea iluminata direct e ... bezna
 Marime fisier:  65.14 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1186.JPG



IMG_1187.JPG
 Descriere:
interiorul tubului, poza cu flash, se vede secundara innegrita si modul de sustinere a materialului in tentativele de miscare de-a lungul tubului - in suportii paianjenului de la secundara
 Marime fisier:  85.61 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1187.JPG



IMG_1189.JPG
 Descriere:
aici prelungirea e data la o parte iar tubul e orientat si mai mult spre becuri iluminand bine dincolo de picioarele ce sustin secundara, iar reflexii tot nimic
 Marime fisier:  67.47 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1189.JPG



IMG_1190.JPG
 Descriere:
aici flexez materialul pentru a arata elasticitatea si distantierele dintre tub si flockboard
 Marime fisier:  65.85 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1190.JPG



IMG_1192.JPG
 Descriere:
lumina "rea" cazand bine dincolo de jumatatea tubului, se vede umbra secundarei si iar lipsa oricarei reflexii
 Marime fisier:  45.24 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1192.JPG



IMG_1193.JPG
 Descriere:
spatiul creeat intre tub si flockboard prin acele distantiere
 Marime fisier:  81 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1193.JPG



IMG_1199.JPG
 Descriere:
spatele principalei innegrit cu vopsea mata
 Marime fisier:  73.97 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1199.JPG



IMG_1196.JPG
 Descriere:
cateva bucati ramase din "adevaratul negru", langa o carte neagra
 Marime fisier:  57.8 kb
 Vizualizat:  de 1084 ori

IMG_1196.JPG


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact