Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_143848_191.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Care camere CCTV sunt mai bune pentru astronomie?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Video astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 31 Aug 2013 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Care camere CCTV sunt mai bune pentru astronomie?
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua la toti!.Am de ceva timp dorinta sa-mi procur o camera CCTV pentru astro-video al obiectelor DSO poate si planete,luna,dupa videourile postate de altii pe youtube am vazut ca multi folosesc camerile Samsung SCB2000 sau 435 sau SCB4000 pentru ca au o luminozitatea minima 0.0001lux la sens-up x512, altii am vazut ca folosesc Balter sau Intech....si am o intrebare ce puteti spune sau cine a folosit in astro-video camera SONY HD 700TVL Effio-P CCD 960H ?
iata si un link pe ebay :http://www.ebay.com/itm/HD-700TVL-Effio-P-Sony-CCD-960H-CCTV-Security-Tiny-Varifocal-Box-Camera-OSD-WDR-/251309719389?pt=US_Security_Cameras&hash=item3a8339ff5d
aici este si o tabela cu parametri
dupa pret e mai ieftina decit Samsung SCB2000
1:ambele au sens-up x512 ,doar ca la sony e in regim auto,ceva influinteaza daca nu e manual?
2:la sony sensorul are mai multi pixeli ca la scb2000
3:unika ce e mai mic este parametrul de luminozitate de 0.001lux la un sens-upx512 fata de scb2000 cu 0.0001lux ,chiar la samsung luminozitatea este reala?sau e o strategie de marketing
4:sony e 700TVL 960H iar samsung scb2000 e 600TVL

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 31 Aug 2013 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general, "sensibilitatea" camerelor CCTV este un parametru de marketing:
http://www.mintron.com/htm/q&a/htm/min...%20lux.htm
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 31 Aug 2013 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mersi "Nobody"
dar cineva de pe forum poate au folosit in viata lor CCTV camere cu telescopul? si care au fost experientele,ce tipuri de camere au folosit? si totusi intrebarea mea de mai sus despre camera Sony effio-p ?

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Aug 2013 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[imi cer scuze, acum am vazut ca esti din R Moldova. Scuze pentru postarea mea deplasata]

Ultima modificare efectuata de catre jimao22 la 01 Sep 2013 00:07, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2013 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar dece CCTV?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt bune pentru anumite tipuri de observații, spre exemplu la meteori. Pentru astrofoto nu cred că sunt potrivite, e multă bătaie de cap cu conversia imaginilor cu transformarea semnalului digital de pe senzor în semnal CCTV, captură video și înapoi în format prelucrabil. Nu pot răspunde însă punctual pentru că nu m-am ocupat îndeaproape, doar am cercetat această posibilitate și am constatat că nu e pentru mine... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 02 Sep 2013 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
[imi cer scuze, acum am vazut ca esti din R Moldova. Scuze pentru postarea mea deplasata]


nu am idee ce mi-ai scris,de abea acum am intrat pe forum... dc sa-mi scrii ceva deplasat ?,daca nu ma pricep care din cctv camere sunt mai bune pentru astronomie.Vad ca sunt mai ieftine decit camerele pentru astronomie,multi prin lume le folosesc cu telescopul.si multe din ele au acelasi sensor ca si la camerile astronomice.
si ce conteaza de unde sunt .R.Moldova sau Romania ,sa fost din Romania postarea deplasata nu aveai s-o stergi?

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2013 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Or fi mai ieftine, multe chestii sunt mai ieftine decat camerele astro dar nu sunt neaparat si bune.
O camera analog are nevoie de un pas suplimentar - conversia la semnal digital, costa suplimentar, probleme cu interferente, cabluri, drivere, formate, etc. Probabil daca le gasesti la un pret modic merita incercat.
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 03 Sep 2013 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai convertorul din : cctv analog in USB costa undeva la 30$
ceva linkuri cu astronomii amatori de asa cameri folosite pentru DSO,merita de privit:


http://www.youtube.com/watch?v=staDqIDDRhY

http://www.youtube.com/watch?v=9uT9QFJmmOA

http://www.youtube.com/watch?v=JwbO9Bxxedc

http://www.youtube.com/watch?v=JHiCNmYdkaE

http://www.youtube.com/watch?v=7G8z0mCa6K8

http://www.youtube.com/watch?v=z1dBGWew_CA

http://www.youtube.com/watch?v=THZdVqnwisc

eu cred ca si cu ele se poate de facut ceva astro-foto nu numai meteoriti

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gasesti aici imagini DSO realizate cu camere CCTV, mai mult sau mai putin "aranjate" pentru astronomie. Pentru astro-video, urmareste-l pe URANUS7, el este pasionat de asa ceva.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut o mica gluma pe seama gramaticii limbii romane folosite de tine, fara sa-mi dau seama ca tu esti de acolo, fiindca in Republica Moldova ati fost vitregiti de-a lungul timpului de cele mai elementare conditii de a studia corect limba romana.
D-asta mi-am cerut scuze.
Spor la treaba si la gasit camere CCTV.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut metalgibson si bun venit in acest forum.Smile
Samsung SCB2000 este echivalentul anterioarei camere Samsung 435 (nu se mai fabrica) si este prima cea mai accesibila camera pentru incepatori (ieftina), in care se poate avea incredere ca se pot face capturi DSO la o calitate medie sub un cer putin poluat de lumina.

In linkurile postate de tine cu exemple referitoare la ceea ce pot face CCtv-urile in materie de DSO, dupa cum poti vedea, majoritatea camerelor sunt de tip Samsung.

Chiar daca declaratiile referitoare la sensibilitatea camerelor tin de marketing, cel putin declarativ exista o diferenta intre ISony si Samsung2000 : de la 0.001 lux la 0.0001 lux.
In plus, vad ca sensibilitatea camerei ISony este :

Color: 0.1 Lux(501RE) / 0.02 Lux(151RE)
B/W: 0.08Lux(501RE) / 0.001 Lux(151RE)

Adica sensibilitatea mare, declarata, a camerei ar trebui sa fie valabila doar in modul monocolor si nu color.


In locul tau nu m-as grabi sa cumpar un Isony pt ca sensibilitatea e mai "tare" decat rezolutia (mai multe linii si coloane/cadru), atunci cand e vorba de capturi DSO cu CCTv. Eu as cumpara deci, un Samsung SCB 2000. Pentru o diferenta de 39$ risti sa-ti para rau de 70$ Smile
Am vazut multe transmisii DSO live facute cu scb2000 pe nightskiesnetwork.com si aratau bine imaginile. Va trebui sa le atasezi un adaptor C-mount pt telescop si sa cumperi un graber (convertor analog-digital) care este aproximativ de forma si marimea unui stick de memorie pt PC.
Intr-un mediu poluat luminos va trebui sa cumperi si un filtru special pentru eliminarea emisiilor becurilor cu neon sau mercur generate in oras.
Calitatea imaginii obtinute va tine evident si de abilitatile tale la setarile camerei, in momentul capturilor, dar si de eventuale procesari soft ulterioare. Daca mai ai nelamuriri sau intrebari te rog sa le postezi si oricum, poti conta pe noi toti de pe forum de indata ce ti-ai cumparat camera. Smile

Succes si cer senin !
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 03 Sep 2013 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

URANUS7 a scris:


Succes si cer senin !

okey multumesc Uranus. atunci samsung imi va gidili stelele))))dupa cite se stie firma Sony produce la fel tehnica renumita )) tu folosesti scb2000?
la ele cu timpul se poate de schimbat sensorul cu ceva mai bun tot de marime 1/3 ,,dupa cite am citit toate camerele CCTV au sensori de la firma Sony de tip ICX... ....am vazut ca camerele astronomice DBK 31AF03.AS folosesc sensor 1/3 sony icx204ak color cu rezolutie mai mare
http://www.astronomycameras.com/products/firewire/dbk31af03as/

_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Sep 2013 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce am vrut sa subliniez este faptul ca asa zisa sensibilitate exprimata in lux este foarte relativa. Si se refera la sistemul intreg, cu tot cu obiectivul camerei. Este greu de evaluat/comparat performantele senzorilor din aceste informatii.
Iar in acest caz lipseste o informatie cruciala: SNR-ul la care au fost facute masuratorile.
Comparatia facuta pe baza IRE este relevanta doar la senzori cu acelasi SNR.

@metalgibson: chiar daca se foloseste acelasi senzor, tot ce urmeaza dupa este complet diferit la camerele CCTV fata de cele dedicate astro. In primul si in primul rand este disponibilitatea informatiei digitale brute de la senzor (RAW) fara conversiile repetate in si din sistemul TV analogic.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tehnologia senzorilor nu e aceeasi ca la camerele digitale? Faptul ca sunt analogice le face mai sensibile? Singura mea problema cu ele e ca introduc o complicatie: device-ul analog/digital.
SOfturile de captura pt. astrofoto lucreaza foarte bine cu camerele digitale, pe analog ai aceeasi flexibilitate? 8 bit/16 bit, ROI, fps?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Video astronomie Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact