Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M35.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROMETHEUS


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2013 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Urmaream acum cateva zile o duda de emisiune, ii lua la rand pe Einstein, pe Ramanujan, etc. si zicea ca toti ziceau ca inspiratia era divina, visau noapte ce gandeau a doua zi si fiecare astfel de gand revolutiona domeniul. Acu nu stiu ce sa zic de preistorici, poate si ei visau. Sa fie visul de sorginte extraterestra? Chiar asa lipsiti de inspiratie sa fie si sa se lase descoperiti asa de simplu? Nu-i intereseaza sa fie descoperiti? Sau e cu talc: doar cei alesi, doar cei care cu adevarat fac ce trebuie sa faca descopera adevarul, daca tu nu il vezi inca inseamna ca n-ai atins nivelul X.
Sau se joaca cu noi? Iti dau mura in gura roata si smartfonul dar codifica mesaje secrete in piramide si statui care sunt orientate fix la pi/3.1415 fata de ecuator?
Presupunand ca acceptam ca exista si ne dau idei, rezolva asta cazul?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 01:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce interes ar avea niste genii, admirate si invidiate de toata comunitatea stiintifica, sa spuna ca ideilor lor le-au avut in vis, ca in cazul descoperitorului formulei benzenului, sau le-au fost date de o zeita indiana, ca in cazul lui Ramanujan? Sa se faca de ras? Sau e un adevar pe care nu isi puteau permite sa-l denatureze?

Ce e dincolo? Cine stie? Poate totusi, un pic de modestie nu ne-ar strica. macar sa recunoastem ca nu stim tot.

Azi am citit, un articol despre o conferinta desfasurata de curand in America, destinata adoptarii unei strategii pentru momentul in care, ajunsi pe alte planete, am intalni alte forme de viata. Si una dintre ideile exprimate acolo, era, ca daca formele de viata sunt inferioare, si stau in calea colonizarii sau a exploatarii resurselor acelei planete, nu trebuie asta sa ne opreasca sa obtinem ce vrem. (?!?) Si mi-am adus aminte de filmele Independence Day si Oblivion. Si parca le-am vazut deodata cu un scenariu inversat. Se pare ca unii oameni nu invata niciodata nimic.

Si mi-am mai adus aminte de turnul Babel, si de ce se scrie in Biblie. ''Si Domnul a spus: Sa le incurcam acestor oameni limbile, sa nu poata termina acest turn, si sa ajunga la ceruri''.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2013 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta cu modestia nu stiu ce sa zic insa faptul ca nu stim tot e perfect adevarat, indiferent ce idei/pareri/credinte avem.
Insa conferinta aia e chiar simpatica, astia probabil n-au incarcare de discuta asemenea chestiuni. Sa vezi acum explozie de ONG-uri :"protejati micul extarterestru, nu-l omorati, castrati-l si datii drumul, pe banii contribuabilior evident" Smile
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2013 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Geniile" la fel ca si citiva din biblie (care au vazut cum se va termina totul si o va lua viata iar de la inceput -vezi apocalipse dupa unul, dupa altul) au "beneficiat" de niste implanturi...
In..."vis".

_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
axel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2011
Mesaje: 7



Localitate: buzau

MesajTrimis: 11 Feb 2014 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut ..o intrebare am si eu. cine a citit "oamenii robotii stelelor''? nu stiu daca am citat exact titlul deoarece am citit demuuult cartea , dupa revolutie, bate ca idee orice Prometheus . ca super rezumat ....omul nu este decat un purtator de informatie de la o stea la alta prin intermediul unui drog , fiind creati exact pentru lucrul acesta.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Feb 2014 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Urmaream acum cateva zile o duda de emisiune, ii lua la rand pe Einstein, pe Ramanujan, etc. si zicea ca toti ziceau ca inspiratia era divina, visau noapte ce gandeau a doua zi si fiecare astfel de gand revolutiona domeniul. Acu nu stiu ce sa zic de preistorici, poate si ei visau. Sa fie visul de sorginte extraterestra?


P=NP.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iun 2014 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aproape toate topicurile Science Fiction se vorbeste despre extraterestrii...
Imi expun parerea aici pentru ca este cel mai recent.

1) Inainte sa cartografiem pamantul si sa ne dam seama ca este rotund, uscatul era imaginat inconjurat de ape, iar in mari si ocean traiau sirene, monstrii si orice altceva isi mai puteau imagina culturile de atunci. Sa fie clar: in documente se afirma ca exista cu adevarat astfel de creaturi.
In prezent exista golul de cunoastere al Universului: Concluzia 1: fiti bineveniti sa umpleti golul cu ce doriti (extraterestrii, Dumnezeu sau zane daca vreti).

2) Pana la Iluminism oamenii vedeau zane, ingeri, demoni, pe Iisus Hristos, pe Fecioara Maria (multi vad si astazi aceleasi lucruri ce-i drept). Astazi suntem evoluati, iar asteptarile noastre de la mediul inconjurator si de la Univers sunt altele; vedem extraterestrii mici, mari, inalti, verzi, gri, in farfurii zburatoare, care trec prin porti stelare, se teleporteaza si asa mai departe. Concluzia 2: vedem ce ne asteptam si am fost instruiti sa vedem.

3) Ma uit pe diverse canale de stiinta care prezinta oameni cu capacitati incredibile, care pur si simplu mie, ca un om normal si rational, mi se par imposibile: un campion al memoriei a reusit sa memoreze doua carti de Pagini Aurii, un alt campion de karate reactiona la stimuli vizuali inainte sa ii vad eu in ecran, altul rezolva cubul rubikc in 7 secunde si multe alte exemple. Concluzia 3: corpul uman si mintea umana sunt lucruri uimitoare, pe care de-abia am inceput sa le intelegem si carora nu le cunoastem limitele si potentialul. deci nu jigniti umanitatea aruncand meritul pe umerii unor ipotetici extraterestrii.

4) Si in filme, si in experientele asa-zis reale, extraterestrii fac diverse actiuni: studiaza, violeaza, vindeca, fura, distrug, controleaza, le este frica, au adus si clatite!, omoara vaci si asa mai departe. Extraterestrii au un comportament uman. Concluzia 4: extraterestrii sunt zanele moderne, si reprezinta o manifestare a propriilor noastre frustrari, frici sau dorinte.
Acum, ma simt nevoit sa fac unele adaugiri in acest din urma caz. Poate unii sunt tentati sa vada extraterestrii care vor sa ne controleze in secret, sa ne inrobeasca, sa ne ia resursele, se ne ia femeile, aurul si asa mai departe.
Cred ca sunt de bun simt urmatoarele argumente:
Cand ai o tehnologie mai avansata cu cel putin 100 de ani decat acum (sa zicem), majoritatea problemelor pe care umanitatea si le pune acum nu mai au nici o relevanta, pentru ca au fost rezolvate.
Cand ai un acces la informatie cu 10.000 de ani mai avansata ca acum, automat ai si o cultura diferita decat cea de acum. Un scolar de astazi ar fi geniu in comuna primitiva, si respectiv ar avea un comportament moral net superior salbaticilor din jurul sau. Acelasi lucru ar trebui sa arate si extraterestrii in contactele cu oamenii, un comportament superior... Realitatea este insa alta..
Deci...

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 07 Iun 2014 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noircatus a scris:

Cand ai o tehnologie mai avansata cu cel putin 100 de ani decat acum (sa zicem), majoritatea problemelor pe care umanitatea si le pune acum nu mai au nici o relevanta, pentru ca au fost rezolvate.
Cand ai un acces la informatie cu 10.000 de ani mai avansata ca acum, automat ai si o cultura diferita decat cea de acum. Un scolar de astazi ar fi geniu in comuna primitiva, si respectiv ar avea un comportament moral net superior salbaticilor din jurul sau.


Laughing iti dau un citat "My great fear is that we've in fact been visited by intelligent aliens, but they chose not to make contact, on the conclusion that there's no sign of intelligent life on Earth." - Neil deGrasse Tyson
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2014 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

" Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept. ( Corinteni 3 – 18 ) "
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Download topic
Pagina 6 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact