Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_barlow2X_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SW 70/500 az3 vs SW 80/400 az3


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
kpac
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iun 2013
Mesaje: 18



Localitate: Piatra-Neamt

MesajTrimis: 17 Dec 2014 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului: SW 70/500 az3 vs SW 80/400 az3
Raspunde cu citat (quote)

Salutari.care din cele 2 lunete ar fi mai buna pentru o introducere in domeniu. As vrea o opinie doar asupra celor 2 lunete din cosiderente de buget. E vreo diferenta majora intre cele doua?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 17 Dec 2014 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

70/500 are un raport focal in jur de 7. E o solutie de compromis: merge la planete, da' nu asa bine ca unul de focala lunga (F/D > 9), se descurca si la rich field, da' nu ca unul cu F/D < 5

80/400 are raportul focal de 5. E mai bun pentru rich field (stele variabile, roiuri, comete - cam tot ce lucreaza cu grosisment mic), si slabut pentru planete.

Nu vorbesc aici de aberatii cromatice - mai pregnante la F/D mic.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
pres_mihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Mai 2011
Mesaje: 23



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 17 Dec 2014 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari! Imi permit sa ma bag si eu in discutie, nu am mai deschis un nou topic in mod inutil. Sunt interesat si eu de pareri vis-a-vis de aceste doua lunete. Sunt tentat sa iau o astfel de luneta 70/500. Pana acum nu am observat cerul decat printr-un binoclu 10x50 si as vrea sa trec si eu un pas in fata cu un astfel de instrument. Ma intereseaza aceste doua lunete pentru ca sunt sunt portabile si au pret bun. Ce imi puteti spune despre calitatea optica a lui 70/500? La F7 este cam cate putin din fiecare, din cate pricep (nu exceleaza ca F>10 la planete, dar sa inteleg ca se poate vedea ceva DSO cu ea?). Merita 350 lei un astfel de tub?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 17 Dec 2014 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Habar n-am Smile ...

Nu am o astfel de luneta, si si daca as avea, tot ar depinde mult de ce anume vrei sa observi cu ea - chestie foarte personala - si cat anume esti dispus sa dai sa observi cat mai bine acel ceva. Raportul focal e doar un criteriu, mai conteaza cat de stabila e montura, cat de usor e de carat tot ansamblul, are nevoie de oculare mai scumpe sau se descurca cu unele mai ieftine s.a.m.d.

Un pic offtopic, eu am dat vre-o 260 RON pe un tub optic reflector 114/500, ca apoi peste un an sa imi mai cumpar un binoclu rusesc (10x50) second hand la 300 RON. Si si acuma ma felicit pentru ambele achizitii, binoclul si telescopul completandu-se excelent unul pe celalalt.

Nu vreau sa va descurajez, da' "cu un singur topic nu se face primavara". Cititi un pic review-urile de instrumente, atat de pe astronomy.ro cat si de pe alte site-uri (cloudynights.com).

Si chiar mai bine, daca exista astronomi amatori prin apropiere, iesiti cu ei, vedeti si voi ce se vede si cum se vede prin instrumentele lor.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Dec 2014 01:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru începători (care sigur nu vor face și astro-fotografie) raportul focal este foarte important nu din cauza capacității instrumentului de a aduna lumină ci din cauza ocularelor accesibile acestei categorii. Pe o lunetă scurtă ( F/D<8 ) nu vor da rezultate bune ocularele relativ simple (kelner, RKE sau plossl) care vin odată cu lunetele ieftine. Obiectele DSO se vor vedea mai bine în câmpul unui ocular ieftin pe o lunetă lungă decât pe una scurtă unde vor apărea aberații necorectate și care vor strica imaginea.

De asemenea, sunt de evitat monturile prea mici pentru instrument, decât o EQ sau AZ comercială subdimensionată e mult mai bună pentru un începător o montură home-made din T de instalații bine rodată și echilibrată care nu pune nici probleme de orientare pe cer.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 18 Dec 2014 04:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut !

Ca posesor a unei lunete 70/500 mm pot spune ca sunt foarte multumit de ea, mai ales ca portabilitate.
Am utilizat-o mai demult (acum cativa ani) in calatoriile la tara si la munte la observatii vizuale ( nu si foto) atat astronomice cat si terestre.

La planete da imagini bune pana la 83 X ( o utilizam cu un ocular de 6 mm). Merge si mai sus, adica la 125 X ( utilizand un ocular de 4 mm focala) insa grosismentul preferat de mine era pana in 83 X. La 80-100 X se vad destul de bine fazele planetei Venus, planeta Jupiter cu doua-trei liniute cenusii noroase pe suprafata, cei patru sateliti mai mari ai lui; planeta Saturn cu inelele lui (dar destul de micut ), Marte ca un guguloi mic portocaliu-rosiatic, destule cratere de pe Luna si se pot observa si pete solare (cand ele exista) dar utilizand filtre speciale ! Observarea Soarelui fara filtre speciale duce la pierderea instantanee a vederii !
Mica luneta este buna si la observarea unor obiecte DSO mai putin "pretentioase", cum sunt : marea nebuloasa din Orion, galaxia M31 din Andromeda, M 33 din Triangulum (putin mai dificil de observat) si inca, cateva obiecte ( Pleiade, Hyade, M 13 din Hercule etc...)
Oricum aceasta luneta nu face altceva decat sa te stimuleze si sa iti arate ceva mai mult decat binoclul de 10 X 50. Daca doresti doar sa incerci un stimulent nu prea scump atunci poti lua un astfel de tub, dar trebuie sa stii ca la o marire de peste 15-20 X deja ai nevoie de o montura si trepied. De asemenea va trebui sa investesti si in cateva oculare (minim 3) de diverse focale cu care sa obtii puteri de marire diferite (grosismente).
Daca esti suficient de atras de astronomia de observatie si ai ganduri serioase de viitor atunci poti merge de la inceput pe un instrument mai mare. Depinde foarte mult ce doresti sa observi cu el, de conditiile de portabilitate si nu in ultimul rand de locul si calitatea cerului de unde vei face observatiile.
Daca ma intrebi ce drum as urma acum daca as fi in situatia de inceput, as merge pe un instrument mai mare si mai serios din start. Daca portabilitatea nu ar fi o problema pentru mine, as alege un telescop Newton de cel putin 130-150 mm (diametrul oglinzii principale) si un raport f/5-f/7 sau o luneta acromata cu diametrul obiectivului de minim 90 mm si la un raport focal minim f/9-f/10 ca sa pot utiliza telescopul si cand voi mai avansa in privitul cerului iar pretentiile vor deveni mai mari.
Oricum iti urez succes iar daca te atrage privitul "tainelor celeste" sa continui caci nu ai ce pierde.
Este ceva deosebit si cand te prinde cu adevarat, nu prea mai ai cum sa scapi de acest hobby.
Sus
kpac
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iun 2013
Mesaje: 18



Localitate: Piatra-Neamt

MesajTrimis: 18 Dec 2014 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as avea nevoue de o luneta cu care sa fac primii pasi in acest domeniu. Iar daca microbul va persista bineinteles ca voi trece cu timpul la ceva mai mare. M-am gandit ca nu are rost sa ma arunc din prima la instrumente dificil de folosit si de intretinut. Referitor la cele 2 lunete m-am uitat pe ceva siteuri care simuleaza telescoape si mi sau parut mai bune imaginile cu luneta de 70/500
Sus
racostru
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2008
Mesaje: 136



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 19 Dec 2014 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema e ca realitatea poate fi alta decat simularea. Conteaza si ce obiect e vizualizat.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2014 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu tot cu un SkyWatcher 70/500 am inceput si pot sa zic ca este un instrument ieftin si bun pentru inceput ... asa cum au mai zis si ceilalti colegi. Raportul focal de 7,14 este un compromis intre camp si grosisment ... plus ca ai mai putine aberatii cromatice decat la un F5 ca 80/400. Tubul la 70/500 este din aluminiu si are putin peste 1 kg, 50cm lungime si 7cm diametru. Este obligatoriu sa il cumperi cu montura tip AZ3 pentru ca AZ2 este o gluma ... aproape inutilizabila atat astro cat si terestru. Luneta iti vine cu doua oculare: Cel mai probabil de 10mm si 25mm. Deci o sa ai grosismente de 50x si 20x. Ocularul de 25mm iti pot spune ca este vizibil mai bun in comparatie cu cel de 10mm. Pentru o mai buna imagine si camp trebuie sa iti cumperi niste oculare plossl FMC. Focale recomandate sunt 12,5mm si 10mm ( daca vrei grosisment mai mare ) ca sa ai si un eyerelief decent. Sub 10mm este eyerelieful mic si deranjant automat. Eu folosesc luneta foarte bine la Soare ( NUMAI CU FILTRU SOLAR PE OBIECTIVUL LUNETEI asa cum zicea si Teo ) si Luna. La planete iti trebuie ori un ocular de 5 sau 6mm care sunt destul de scumpe avand in vedere pretul lunetei (cam 250 ron bucata) sau iti cumperi un barlow de 3x pentru a tripla marirea cu un eventual plossl de 17mm sau 12,5mm. La DSO trebuie sa folosesti ocularul de 25mm. Poti vedea ceva DSO uri cu refractorul asta ... numarul lor depinde si de cat de curat este cerul la tine. Iar terestru este foarte buna. In cele mai multe zile nu se folosesc grosismente mai mari de 50-60x din cauza turbulentelor sau a caldurii. In concluzie iti recomand luneta de 70/500 pentru ca o cunosc foarte bine ... unde mai pui ca este mai ieftina decat un 80/400. Bafta in continuare !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact