Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Q2_Lovejoy1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Help Jellyfish Nebula - IC443


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Dec 2014 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Help Jellyfish Nebula - IC443
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Imi poate spune cineva ce lipseste sau unde gresesc?
Incerc sa observ Jellyfish Nebula.M-am pozitionat foarte bine, intre Tejat Posterior si Tejat Prior, dar nu vad decat "un fel" de cluster, nici pe departe Jellyfish, cel putin cum ma asteptam sa vad. Am incercat cu ambele oculare pe care le detin, de 17 si de 25 pe dob-ul de 8 (focala de 1200mm). Comparativ cu Orion, ma asteptam sa vad cel putin coroana nebuloasei... ceva ca o ceata poate.
Nu detin inca filtre.Poate ar ajuta un anume filtru?

Multumesc,
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 25 Dec 2014 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jellyfish este extrem de greu vizual. Eu nu am reusit sa vad cu telescop 6" de pe cer foarte negru, aproape perfect.
In teorie te ajuta un filtru UHC sau OIII, OIII fin mai recomandat:
http://observing.skyhound.com/archives/jan/IC_443.html

Aici scrie ca abia a vazut cu un Dobson de 18" cu filtru OIII ... Dar iti imaginezi ca daca 8" si OIII este minimul recomandat n-o sa-ti fie usor sa observi nebuloasa asta.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Dec 2014 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc MrMxyzptlk,
Poti sa imi spui ce alte nebuloase pot vedea usor? gen... Orion? ori galaxii (doar pe Andromeda am vazut-o)
Am incercat Crab si nici pe ea nu o vad, nici cu 48x si nici cu 70x, desi cerul era negru, fara lumini artificiale.

Thanks,

_________________
Dob 8"
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4842

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Dec 2014 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De unde faci observatiile ?

Poti incepe cu tinte mai usoare, de exemplu nebuloase planetare cu contrast mare ca M57 (Ring Nebula). Daca vrei galaxii, incearca M81+M82.

Nu te arunca la nebuloasele mari ca intindere. Acelea sunt foarte dificile deoarece au contrast redus si iti trebuie un cer foarte negru.
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Dec 2014 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatiile le fac dintr-un camp, langa Iasi Smile
Multumesc pentru sugestii

_________________
Dob 8"
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Dec 2014 05:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma mir ca nu ati reusit sa observati Crab Nebula, eu am reusit cu 114-le din Bucuresti sa o vad(la limita), iar din-afara acestuia chiar se distingea diferit fata de "background". Bineinteles nu la primele incercari, abia dupa ce am capatat ceva experienta.
Ar merita sa incercati Rosette Nebula, este cam intinsa eu am reusit sa disting parti din ea cu un OIII din afara capitalei, ma gandesc ca folosind un 8' o sa fie ceva detectabil si fara filtre.Sfat aici: nu incercati sa cautati ceva stralucitor, ci unele "dungi" inchise la culoare care se afla printe stele formand un contrast foarte redus, dar sper eu sesizabil fara filtre.

Ca recomandari generale in aceasta perioada am(pentru inceputul de seara-orele 19-): M57(cred ca o sa fie cam jos), M27, Blue Snowball nebula, M81-82, M31, M45, Double Cluster, M34, M36-37-38, M15, NGC 457, NGC 7789.. dupa ora 21:30 ar fi: M41, M42, M35, M44, M48 ,M46-47, M50, cometa c/2014 Q2.

In prima faza trebuie incercate obiectele care sunt mai stralucitoare, apoi detaliate cat mai mult la fiecare observatie pentru a antrena ochiul sa vada detaliile si anumite contraste, dupa aceea obiectele mai slabe se vor vedea cu siguranta, cel putin asa a fost la mine Smile).

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 26 Dec 2014 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite aici un link:
http://www.cloudynights.com/page/articles/...sons-r1471

Nu numai ca iti da idei despre filtre si cum afecteaza unele nebuloase, iti da o lista mare de nebuloase cat de cat vizibile cu ajutorul telescopului mai mici. Multe nebuloase sunt vizibile numai cu telescoape cu apertura mare din zone fara poluare luminoasa. Definitia ta "de langa Iasi" imi spune ca ai poluare luminoasa in zona ta. Chiar daca mergi la 10km de Iasi sunt sate si poluarea luminoasa dintr-un oras mare iti creaza probleme chiar si la 20-30 de km distanta ... Iar nebuloasele din cataloagele IC si Sharpless sunt obiecte mai putin accesibile, mai ales cu un telescop de "numai" 8".

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 26 Dec 2014 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as recomanda ca liste pentru observatii, pentru incepator in primul rand cataogul Messier, pe urma catalogul Herschel 400, care este o selectie din obiectele NGC vizibile cu un telescop de minim 6", deci perfect pentru telescopul tau.
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 27 Dec 2014 02:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jellyfish se vede frumos dar a iti trebuie cer bun. Ai vazut probabil M35 si NGC2158. Eu am vazut-o fara nici un filtru la 19x .
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact