Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m8182aklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructia unei lunete


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
irinaasdf
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Ian 2015
Mesaje: 3



Localitate: Galati

MesajTrimis: 03 Ian 2015 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Constructia unei lunete
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua !
De curand am facut rost de doua oculare de microscop, un 5x si un 10x (IOR) si de 2 lentile convergente, cu dioptriile 0.25 si f=4 si cu diametrul de 65 mm si as vrea sa imi construiesc o luneta ( ceva simplu ).
Am, de asemenea, tuburi de mai multe marimi, vopsite in negru mat, ce se pot imbina, deci as putea sa introduc lentilele si, respectiv, ocularul in ele.
Insa, nu stiu cum sa incep si nici daca este suficient ceea ce am ( sunt la inceput ). Ma poate ajuta cineva cu niste indicatii/sfaturi ? Smile
Multumesc anticipat.



lens.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  77.45 kb
 Vizualizat:  de 4195 ori

lens.jpg


Sus
Marina Balosin
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Ian 2015
Mesaje: 1



Localitate: Galati

MesajTrimis: 03 Ian 2015 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu stiu, dar ar fi bine sa raspunda cineva. Macar din bunul simt, zic. Ne mai cultivam si noi pe aceasta cale Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Ian 2015 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primul mesaj a fost scris la 17.05, adica acu 55minute.... cu tot bun simtul din lume va reamintesc ca asta e un forum, nu un chat, si deci nu sta toata lumea online sa vada cand cineva doreste sa se cultive Cool

in alta ordine de idei, aci pe forum, la sectiunea Lunete sunt tz topic-uri de constructie, cu n la puterea tz informatii utile, imagini, schite si discutii.

constructia unei lunete nu e neaparat o chestie ca o reteta, se ia piesa x, apoi y grame din componenta z si se da la cuptor la foc potrivit ptr q minute.... se serveste rece Very Happy


revenind putin on topic:

- aveti un obiectiv 65mm cu F4..... asta inseamna o distanta focala de 65x4=260mm
- aveti niste oculare de microscop...bune si astea

dintr-un bloc de desen, rulati un tub de carton, ii dati o forma tronconica unde baza mare va avea diametru de 65mm, iar baza mica diametrul de ~23.5mm, iar inaltimea trunchiului de con va fi de~ 260mm.

se introduce si se fixeaza obiectivul in baza mare a tubului de carton
se introduce ocularul de microscop in baza mica a tubului de carton
se indreapta instrumentul respectiv catre o tinta (terestra, sau din ceruri), se departeaza sau apropie ocularul in interiorul tubului pana obtineti o imagine suficient de clara, sau cat mai clara.

folosind tubul de carton initial ca model,incercati sa-l reproduceti din sectiunile care le aveti disponibile.

et voila ! Ati obtinut cea mai simpla luneta...o puteti construi impreuna cu copii, in joaca....sa nu va speriati, imaginea va fi rasturnata, si mai ales sa nu o indreptati catre Soare !

de aci incolo, dupa cateva ore de studii si de "cultivat" veti intelege ca tubul ar fi bine sa fie vopsit in negru mat pe interior, ca ar fi utile niste diafragme interioare, ca un focuser ar face minuni la confortul utilizarii, dar ca ptr a folosi un focuser aveti nevoie de un adaptor de la diametrul ocularului de microscop la diametrul focuserului.....


dupa inca cateva zile/saptamani de studii si cultivat veti intelege mai multe, inclusiv ca in ciuda tonului sarcastic al raspunsului meu, asta este modul natural incare va veti cultiva, si nu doar asteptand raspunsuri rapide pe un forum. Spor va doresc !

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
irinaasdf
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Ian 2015
Mesaje: 3



Localitate: Galati

MesajTrimis: 03 Ian 2015 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului: :)
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru ajutorul acordat si imi cer scuze pentru aceasta "infatuare" Very Happy, doar ca, dupa 90 de vizualizari, nu primisem nici macar o idee de raspuns, ceea ce era destul de deranjant.
In orice caz, apreciez mult indicatiile si sper ca data viitoare cand ma voi intoarce aici sa fiu ceva mai "cultivata" cu privire la acest subiect.
O zi faina sa aveti! Rolling Eyes
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact