Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
rosette-neb7-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dorim semnaturi pentru telescoapele romanesti TNR si CENA!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
turlea.cosmin
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2015
Mesaje: 230



Localitate: Mioveni

MesajTrimis: 13 Iun 2016 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Sustin
Raspunde cu citat (quote)

Da,sunt de acord cu TNR si CENA.
Turlea Cosmin.
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 22 Iun 2016 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi Colegi,

Va multumesc celor 120 de persoane care ati aderat la lista de sustinere pentru proiectele TNR si CENA in ultimele 3 saptamani!

Lista va fi va fi trimisa azi sau maine de catre Institutul Astronomic la Minister, ANCSI si Academie, ca o anexa la un nou memorandum (Memo2) care propune Guvernului spre finantare proiectul telescopului national TNR din clasa 2-4m si amplasare in insula La Palma, Spania, si care aminteste si de proiectul consortiului CENA, telescopul de 1m de amplasat in Romania, si relatia lor cu TNR.

Am trimis chiar acum forma finala a listei celor 120 de semnatari.

Personal le doresc mult succes si curaj mai departe colegilor de la institut, precum si celor 5 universitati si in special guvernantilor si institutiilor de decizie din Romania in implinirea acestui vis de decenii! In continuare, promit sa ma implic si eu, cu acelasi suflet de roman!

Cer senin tuturor din La Palma, si sa nu incetam sa speram, oriunde am fi!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2016 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vesti bune Smile. Multumim.
Sus
Borax
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2016
Mesaje: 9



Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 22 Iun 2016 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da,sunt de acord cu TNR si CENA.
Bora Radu
Sus
alexbv77
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Noi 2013
Mesaje: 14



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Iun 2016 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt si eu de acord cu TNR si CENA.
Alex Armenopolo
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 30 Iun 2016 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ultimilor semnatari si scuze ca nu am mai avut timp sa va mai includ!

Lista finala "oficiala" are 123 de semnaturi si a fost trimisa de mine acum doua zile impreuna cu memorandumul scris de institut si doi oameni din Diaspora (eu si Dana Casetti) domnilor Adrian Curaj si Ioan Ursu (vice-presedintele ANCS).

Sa ne dorim multa bafta mai departe...
Posibil sa va mai tin la curent cu demersurile pe viitor.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Iun 2016 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari !
Ati putea pune memorandumul si aici ?
Sau sa ne indicati un loc unde l-am putea citi si eventual urmari evolutia lucrurilor.
Multumesc.
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 01 Iul 2016 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista de fapt doua memorandums (Memo1 si Memo2) pe tema TNR.

Primul este mai scurt (doar 2 pags) si a fost dezbatut cu domnii Curaj si Ursu si inregistrat la Minister in 3 iunie 2016 intr-o audienta la care am fost 4 astronomi (doi din Romania inclusiv directorul Institutului Astronomic, si alti doi din Diaspora).

Al doilea Memo2 este mai lung si acum este sub analiza Ministerului si ANCS.

Voi intreba la institut (dl. director Suran) daca este de acord sa postez aici Memo1.

Va voi mai tine eu la curent aici cu demersurile, am mai zis.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 23 Iul 2017 01:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi sustinatori ai proiectelor TNR si CENA,

La mai bine de un an de la demararea proiectelor TNR si CENA, doresc sa conchid cu regret aceste sperante si sa va dau aici un scurt rezumat a ceea ce s-a intreprins anul trecut...

Va reamintesc ca proiectul TNR propunea Guvernului tehnocrat din 2016 al Romaniei achizitionarea unui telescop de cca 2.5m diam si a doua instrumente (o camera de camp mai mare si un spectrograf) si instalarea acestuia intr-un loc mai performant dpdv astroclimatic, de preferat intr-un observator international precum cel din La Palma, insulele Canare.

Personal am sperat in acest proiect din trei motive:

- pentru ca in fruntea Ministerului Invatamantului si Stiintei a venit Adrian Curaj pe care l-am cunoscut in 2010 chiar la observatorul din La Palma (in fruntea unei delegatii de la Minister pe vremea cand era Presedintele UEFISCDI si ANCS), care m-a invitat si am organizat Conferinta Diasporei din 2010 (singura sesiune de Astronomie organizata pana acum) si care cunoastea rateul proiectului anterior TELEROM din 2010/2011;

- pentru ca in fruntea Guvernului Romaneiei a venit Dacian Ciolos, care in trecut (2014-2015 cred) vizitase de doua ori La Palma (care i-a placut foarte mult, impreuna cu sotia) pe vremea cand era Comisar UE pe Agricultura (dar pe care din pacate eu nu l-am cunoscut aici), in una din vizite dormind chiar peste noapte la observator;

- pentru ca in 2015 noul Presedinte al Romaniei vizitase Institutul Astronomic.

Aceste trei sanse nu cred ca se vor mai intoarce vreodata! Din cauza lor eu am decis sa ma implic foarte mult in proiectul TNR si colateral CENA mai intai in feb-apr prin internet (in mesaje cu directorul Suran si alti colegi din Diaspora), apoi cel mai mult in mai-iunie 2016 la Bucuresti, si apoi din nou in in La Palma,

Ce s-a intamplat cu TNR?

Dupa alegerea guvernului tehnocrat din noimebrie 2015, in feb 2015 le-am scris guvernantilor RO (ministru, prim ministru si presedinte) ca vin in RO si le-am solicitat o audienta pe tema acestui proiect, pe care Adrian Curaj a acceptat-o imediat (dupa un loby facut de Valentin Grigore care mi-a datr adresa email personala, intrucat mesajul meu trimis pe adresa de la minister nu ajunsese la dansul)... Ulterior sa stiti ca in general dl Curaj raspundea la mesaje, desi foarte scurt, in doar cateva minute! Speranta dansului in privinta unui telescop RO a fost "sper ca pot fi luate decizii executive". Imediat, fostul director al Institutului Astronomic (Marian Suran) a dorit sa mergem in aceasta audienta, in care evident am invitat institutul astronomic, desi este drept ca dansul nu mi-a putut da decat cateva nume de astronomi de la institut sustinatori al acestui proiect! ...

Aflat in mai 2016 la institut (pentru o luna, gratie unei colaborari cu Marcel Popescu) am conceput un memoriu adresat guvernului pe care l-am dus cu noi la audienta de la Minister, unde am fost alaturi de fostul director Marian Suran, actualul director Alin Nedelcu si colaga din Diaspora si fosta astronom la institut Dana Casetti. Audienta a durat mai bine de o ora si s-a terminat cu multe sperante... VA TRIMIT ACUM ATASAT MEMORANDUMUL DESPRE TNR INREGISTRAT LA MINISTER.

Pe scurt, pentru doar 25 de milioane de EUR (aka putin peste 1 Eur/cap de roman!) si cu sustinerea ulterioara a listei de adeziuni de 123 de romani carora le multumesc pentru aceleasi sperante... am propus Romaniei pentru min 25 de ani in primul rand un laborator performant astronomic amplasat in unul din primele 3 cele mai buine situri din lume, acolo unde exista deja o infrastructura astronomica destul de usor accesibila din Romania (in primul rand prin internet/remote, cat si in persoana - existand acum chiar si zbor direct pt 300 Eur dus-intors pana in insula vecina Tenerife)! Gurile rele vor zice ca 25 MEUR este foarte mult, insa va spun comparativ ca plata anuala a RO la ESA (de cand ROSA a intrat in ESA) este de 30 MEUR/anual, iar o eventuala adeziune a RO la ESA costa 16 MEUR urmata de o taxa anuala de cca 2 MEUR, acestea doar pentru ca astronomii romani sa aiba dreptul sa concureze cu cei din alte 16 state ca sa castige timp de observatii pe telescoapele ESO (unde factorul de presiune este 3-4-5)... Tot in acesti bani 25 MEUR am mai propus 5 noi posturi dedicate telescopului (si as fi fost bucuros sa candidez pentru postul de manager de telescop in La Palma, chiar daca salariul sigur era mai mic decat cela ctaul la ING, desi probabil ca legal la Academie nu as fi avutr nici macar acest drept... Smile Si tot in acest buget am mai propus anual, ca 2 studenti din RO (viitoarele sperante CENA in astro RO..) sa vina anual in La Palma la TNR sa faca practica alaturi de mine (visand la ceva similar cu programul studentesc ING pe care-l coordonez de 5 ani)...

Tot din RO am avut doua meetings online importante impreuna cu domnii directori Suran si Nedelcu, primul cu reprezentantul institutului spaniol IAC din Tenerife (Campbell Warden, englez de origine, cunoscut imtamplator si de Marcel Popescu ce vizitase IAC-ul) posibila gazda a telescopului TNR... care au primit cu bucurie vestea proiectului romanesc, cu atat mai mult cu cat dl. Campbell il cunostea pe dl Curaj intamplator din trecut! Se va mai repeta vreodata o asemenea sansa?! Iar al doilea meeting online l-am avut cu firma ASTELCO, interesata sa ne propuna un telescop de ~2.5m in jurul sumei a 15 MEUR.

In paralel, pentru ca TNR sa aiba viitor, ne trebuiau astronomi scoliti in RO (pentru ca dintre cei scoliti in afara nu prea s-a mai intors nimeni!) asa incat am introdus proiectul CENA in care eu am vizat sa unim mai intai cele 5 mai mari universitati din tara (Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi si Craiova - din care vreo 3 au avut sau mai au tangenta cu un program master legat de astronomie) intr-un CONSORTIU national, impreuna cu Institutul Astronomic (si poate ulterior si alte centre interesate). Rostul acestui Consortiu (sau Asociatie, Fundatie, ONG sau indiferent ce-ar fi fost) era in primul rand acela de a crea un program NATIONAL RO de master si doctorat in astronomie, cu doar cateva locuri anula pe tzara, in care cei cativa profesori din RO cu tangenta in astro, dar si cativa din disapora (incl cei cativa care conducem doctorate in astro in afara sau chiar RO) sa ne UNIM EFORTURILE (incl online la distanta - exista multe univs la distanta chiar profitabile in lume!) pentru a oferi un program universitar cat de cat adecvat in astronomie, pentru ca macar o parte din tineri sa nu mai plece in afara, in lipsa de astronomie (master si doctorat) in RO!

In acest scop CENA, in paralel cu TNR, eu in iunie 2016 de la Bucuresti am reust cu mare greutate sa "smulg" acceptul email al reprezentantilor acestor universitati (dintre care cunosteam o parte), iar in acest sens am reusit chiar si o intalnire cu Univ Bucuresti (matematica) la care am invitat si au participat din partea astronomilor si profesorilor romani si dna Stavinschi (fosta directoare si sefa la comisia UAI educatie), dna Suhay, dl Mircea Rusu, Marian Suran si Dana Casetti. Din partea univ (ca fost profesor de astro acolo) a mai participat si parlamentarul RO Varujan Pambuccian (care insa a fost foarte sceptic).

A mai avut loc o audienta (la care a participat dl Suran si Dana Casetti) ;a Academia Romana, care in principiu acceptase ideea TNR si isi informasera prezidiul... la care eu nu am putut merge din motive de numai o saptamana de facto de vacanta impreuna cu familia, din cele doua luni petrecute in RO...

Dar ce s-a mai intamplat dupa ce m-am intors in iunie in La Palma?

Astronomul (si bunul meu colaborator) Marcel Popescu m-a vizitat in La Palma, unde l-a cunoscut pe sef adminul observaorului ORM de aici (Juan Carlos Perez) care ne-a pus la dispozitie vreo doua ore pretioase din timpul dansului ca sa mergem pe teren la ORM sa identificam posibile locuri pentru TNR (ceea ce se cheama "pre-rezervare" si o fac toate viitoarele telescoape si instalatii ce vin aici). Astfel, am identificat 5 astfel de locuri, comunicate imediat la institut, dintre care doua se aflau chiar extrem de aproape de locul de unde va scriu acum, telescopul WHT (aka eu as fi putut pe viitor chiar si ne-angajat TNR sa ajut la unele remedii de probleme usoare, fara ca partea RO sa fie nevoita sa plateasca maintenance la IAC cu 70 EUR/ora)... VA MAI TRIMIT ACUM ATASAT SI HARTA ORM CU CELE 5 LOCATII POSIBILE TNR...

In Romania insa, dupa ce eu concepusem cca 90% al doilea Memorandum TNR propus de Minister si ANCS, institutului i-a mai trebuit aproape inca o luna (in care si-au adus aminte la final ca trebuie sa se consulte si cu colegii de la Cluj..) pana sa-si dea girul pentru acel Memo2 ce urma repet sa mearga la Minister... Mai mult, cand documentul a fost gata, directorul Suran mi-a solicitat tot mie sa-l trimit la Minister... Dupa inca vreo doua saptamani, am aflat din presa despre remanierea Guvernului si demiterea dlui Adrian Curaj (pe care nu am inteles-o nici acum), care pentru mine a ramas prietenul telescopului, probabil singurul din vreun guvern al Romaniei... Eu le-am trimis apoi noului Ministru (Mircea Dumitru) si PM Dacian Ciolos o scrisoare si cate un frumos pliant IAC de prezentare a celor 15 telescoape de la ORM finantate acum de 28 de state (majoritar europene), dar nu am primit nici un raspuns de la nici unul...

Apoi prin septembrie fostul director Suran s-a grabit sa iasa la pensie (desi cred ca ar mai fi putut sta inca un an pana la final de mandat de 4 ani, in speranta de a continua proiectele TNR si CENA... (e drept ca ne anuntase mai demult de intentia asta)...

Desi imediat dupa audienta noastra la Minster dl Curaj a introdus in planul Ministerial proiectul TNR,

Sectiunea "Pentru viitor" (pag. 23)
"Deschiderea consultării pentru un observator astronomic al României, localizat într-una din locațiile internaționale recunoscute"
https://www.edu.ro/raportul-de-activitate-...rian-curaj
(linkul Raport MENCS 6 luni.pdf)

DIn iulie si pana in noimebrie dl. Curaj nu crede ca proiectul a mai avansat cu altceva...

A venit luna neagra noiembrie CAND MULTI DINTRE VOI CEI MAI TINERI ATI ALES SA FACETI PE DESTEPTII (SAU SA PROTESTATI) PRIN NE-PREZENTARE LA VOT, LASANDU-I SA VOTEZE PE MAJORITATEA CELOR MAI IN VARSTA SI AL ALTORA CU MINSTE MULT PREA SCURTA CE-L REGRETA CHIAR PE CEAUSESCU SI COMUNISMUL, CARE AU RE-ADUS PSD-UL SI ALIANTELE DE STANGA LA PUTERE, SUB CARE EU PERSONAL NU MAI AM NICI UN FEL DE SPERANTA DESPRE VREUN TELESCOP SAU INTREAGA CERCETARE ROMANEASCA ... DA, VA VETI SUPARA MULTI PE MINE, INSA SA STITI CA IN PRIMUL RAND DIN VINA VOASTRA, A INCONSTIENTILOR, O ALIANTA DE DREAPTA NU A PUTUT CONTINUA PROIECTELE FOSTULUI GUVERNUL TEHNOCRAT, SI NICI PROIECTUL CU TELESCOPUL ...

Ce altceva (nu) s-a mai intamplat dupa ce-am plecat anul trecut din RO? Desi am fost batut pe umar de catre institut (fostul director Suran si actualul Nedelcu) ca ei se vor ocupa de redactarea proiectului CENA care sa fie trimis universitatilor, doar dl. Suran a trimis in adevar intr-o prima faza o scrisoare de intentie (ramasa fara aproape nici un raspuns de la universitati), insa Alin Nedelcu nu a mai continuat cu nimic acest proiect. Mai mult, la Craiova (mea natala) am sperat ca dl. pro-rector Radu Contantinescu (practic singura legatura UCV cu astronimia, si cunoscut mai vechi al dnei Stavinschi) va continua proiectul CENA, si cu toata ca m-am implicat din nou alaturi de dansul in a scrie un draf de Statut CENA, mingea a ramas (si probabil murit) la Univ Craiova fara a fi trimisa mai departe nici macar la ceilalti sperati membriu CENA... In tot acest timp, eu existat voci de astronomi sau profesori (din comitetul de initiativa CEVA) care sugerau ba ca trebuie sa mai asteptam alegerile (vezi Doamne ca CENA nu se poate face fara sa stim cine voir fi sefii RO...), ba ca un consortiu nu se poate face pt ca legea (CRETINA) spune ca o universitate din RO (cu zeci de mii de studenti si profesori si zeci de speciualizari!) nu se poate asocia decat unui singur consortiu (...) ba ca nu avem fonduri pentru CENA, deci mai bine sa nu facem nimic, nici macar un amarat de ONG (precum pana si la amatori exista in Romania)!

Asa incat, sunt obligat sa va tin la curent si sa conchid aceste doua proiecte si sperante (re-nascute in 2016) ale mele pentru renasdterea (din cenusa!) a astro RO din care candva am facut si eu parte... Si sunt nevoit sa-mi reiau recomandarile mai vechi pentru olimpicii astronomi si tinerii talentati si seriosi din Romania SA PLECE DIN TARA la universitati din strainatate, in loc sa-si piarda vremea sperand sa faca vreodata cercetare si astronomie in Romania! Iar eu personal le ofer colaborari sau conduceri de doctorate via UCV, precum si publicatii, descoperiri si alte premiere "romanesti" si internationale!

Cu regret, personal am mai incercat si-am mai sperat odata (v-am scris de ce: cele 3 motive) dar n-a iesit nimic, pentru ca ajung din nou la concluzia... nu prea ai cu cine in Romania!

Ovidiu, de la ORM, unde speram ca la 1 decembrie 2020 vom avea aici un telescop si-un nou steag Romanesc alaturi de celelalte 28 la observatorul astronomic din La Palma...



ORM-TNR-site-selection.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  737.39 kb
 Vizualizat:  de 6385 ori

ORM-TNR-site-selection.jpg



ANCS-Memorandum-Telescop-National-v4.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  ANCS-Memorandum-Telescop-National-v4.pdf
 Marime fisier:  232 kb
 Descarcat:  de 235 ori


_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Iul 2017 06:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu personal nu am sa-mi mai pun semnatura pe vreo initiativa menita sa duca la construirea unui telescop profesionist, decat daca el va fi amplasat in tara. Chiar daca ar fi un telescop mai mic, chiar daca nu va avea performante la nivel mondial, dar va constitui baza pe care sa se poata forma o generatie tanara de profesionisti. E una sa trimiti doi-trei studenti, cu costuri destul de mari, pentru un stagiu in Canare, alta e sa poti aduce nu doar zeci de studenti, dar si sute sau mii de elevi de liceu, care sa vada efectiv, sa prinda pasiunea, sa invete. Si dupa ce se va forma o masa de cercetatori care sa propuna multe proiecte de studiu, atunci va avea rost si constructia unui observator in afara.

Cel putin asta e parerea mea, acum. Stiu de la aceasta actiune ca de fapt sustinerea unui astronom amator nu prea conteaza, dar cred ca am si eu dreptul sa exprim o opinie. Tot asa cum tinerii sau batranii, toti cetateni ai Romaniei, au dreptul sa voteze cum vor ei, fara sa fie ironizati de cineva. Poate ca ei au vazut mult mai bine realitatea din tara, decat se vede din Canare, si au votat in consecinta. Si educatia democratica, occidentala, ar trebui sa ne invete sa respectam optiunea fiecaruia, ca ne place sau nu.

Oricum, va multumesc domnule Vaduvescu pentru efortul depus de a ne tine la curent, si va urez mult spor in activitate, si poate si la o eventuala actiune viitoare in sprijinul astronomiei romanesti.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact