Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion_wide.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

TAL 125mm apolar apo


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Dec 2010 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand un pic de timp liber am pus la munca Zemax-ul la un Tal asemanator . 100mm F/8
dar am folosit mai multe sticle ieftine SF6 BK7 F2 SF 2 a iesit un pic mai lung 1070mm .
la o scalare cu 1.2 se pastreaza calitatea .strehl policromatic a iesit la 0.95 , in culori reale se vad spoturile dar cu inele mult exagerate ca intensitate .
Un amator roman ar putea construi asa ceva daca ar inchiria un chinez cu inalta calificare care sa execute cu mare precizie cele 6 lentile.



Tal.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  492.95 kb
 Vizualizat:  de 9293 ori

Tal.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2010 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumusel rezultat Smile
Singura problema ar fi lungimea fizica.
Scalata cu 1,25 ar da 1337mm, cam mult daca toata optica e bagata in acelasi tub folosit de acromatul 125R.
Trebuie sa mai fie un clenci pe undeva de care nu m-am prins inca ...
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 07 Aug 2013 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare:pe TelescopeOpticsNet se afirma ca un sistem optic facut din sticle uzuale ar avea nevoie de 6 lentile pentru a beneficia de un nivel al cromatismului asemanator cu apocromatele uzuale.Sa inteleg ca punand laolalta,sa zicem 3 obiective BK7/F2 de 10 cm deschidere F/D 24(deci o corectie foarte buna),putem obtine un obiectiv de 10 cm cu F/D 8 si o corectie la fel de buna ca obiectivele individuale?Daca e sa ma iau dupa nivelul corectiei prezentat de un obiectiv in forma Peztval,de pe acelasi site as zice ca nu.Totusi in ce fel se imbunatateste corectia in cadrul unui sistem cu mai multe lentile,ca doar nu e vorba numai de reducerea sferocromatismului prin impartirea puterii optice pe mai multe suprafete?
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 07 Aug 2013 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sase lentile ar putea insemna 12 suprafete de curburi diferite. In felul asta poti sa ataci si alte aberatii decat cele cromatice . Curbura campului si astigmatismul ar fi doua dintre ele.

Aberatia de sfericitate extraaxiala , adica coma , banui ca ar putea fi la fel de important de suprimat in cazul unui obiectiv rapid .

E ceva mai mult decat a insuma trei obiective fraunhofer identice in sensul ca mai multe curburi pot da mai multe grade de libertate pentru corectii inclusiv cromatice.

Daca mai tinem cont ca cele sase lentile pot fi din sorturi diferite , atunci posibilitatile de optimizare cresc zdravan in comparatie cu obiectivul imaginar compus din doar doua sorturi de sticla si doar patru suprafete de raze diferite , fie ele si triplate .

Cel mai de efect cred ca ar fi intr-adevar reducerea drastica a sferocromatismului.

Sigur ca sunt si alte aspecte ce mi-au scapat (nu ma refer la eventualul numar mare de treceri aer-sticla si invers) asa ca orice completare sau corectie la cele scrise de mine le astept si eu cu mare interes.

Chiar daca s-au mai rumegat problemele astea , nu strica sa ni le mai amintim.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Aug 2013 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

6 sticle de sorturi diferite, 12 prelucrari sferice, 12 acoperiri, care cu cat sunt de calitate mai buna cu atat sunt mai scumpe, o celula complicata, eventual formata din mai multe segmente, pentru a tine toate lentilele, pot in final anula sau chiar inversa avantajul pretului mai mic al sticlelor uzuale. Daca nu se recurge la acoperiri scumpe, scade transmisia, si poate apare fenomenul de imagini fantoma. Plus greutatea sporita. Iar la diametre mai mari, coeficientii diferiti de dilatare pot si ei duce la aparitia unor probleme, de genul pierderii coaxialitatii, sau la aparitia astigmatismului.

Experimentul celor de la SW, care au realizat un Apo cu 5 lentile, pe care nu au reusit sa le alinieze bine pe multe exemplare, cat si exemplul TS APO65 Quadro, cu astigmatismul deja cunoscut, sunt graitoare in acest sens.

Pe de alta parte, un ATM-ist bine dotat ca tehnica si Know-How, cred ca poate eventual scoate rezultate mai bune decat o firma, preocupata mereu de pret, si profit. Dar exercitiul cred ca este departe de a fi ieftin.

Evident, in foto toate obiectivele moderne au mult mai multe lentile, dar sunt doua situatii. Standarde mult mai laxe, la obiectivele mici, ori preturi prohibitive.

_________________
Dragos N
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 07 Aug 2013 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pretul de 2000 euro pt un APO de 125mm e de luat in seama.

Totusi are 6 lentile..Dincolo de dificultatile de aliniere,calitatea sticlei si straturile antireflex- cam multa sticla.
Corectia prin 6 lentile ar putea fi deosebit de buna(banuiesc ca asta e si scopul Wink )-deci planetele la vizual ar trebui sa se vada foarte bine.
Exista APO-uri cu mai mult de 6 lentile?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Aug 2013 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am vazut APO cu 6 lentile. Poate ca or fi.

Pe de alta parte, ar fi un exercitiu de proiectare si executie superb, realizarea unui astfel de refractor, pentru cine stie si isi permite. Nu am idee cam ce s-ar putea obtine, dar asta cred ca ar fi foarte mult dependent de cel care proiecteaza sistemul, si poate, de cat de mult gandeste ''out of the box''.

In ultimul timp, am vazut niste exemple de obiective despre care nu credeam ca pot sa existe, conform vechilor carti de prin anii 70-80 pe care le-am rasfoit si eu. Un zoom 9,3-930mm F1,7-4,7, cu F1,7 constant intre 9,3 - 296mm.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/8876...Digit.html

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 08 Aug 2013 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca pentru vizual , un APO cu mai mult de trei lentile (si alea spatiate cu ulei) , e o complicatie inutila.

Citind atatea review-uri despre obiectivele GPU si TEC din aceasta clasa , cred ca si cel mai mofturos privitor ar trebui sa se declare multumit.

Asa ca eu visez in continuare ...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2013 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tavi 84 a scris:
Sa inteleg ca punand laolalta,sa zicem 3 obiective BK7/F2 de 10 cm deschidere F/D 24(deci o corectie foarte buna),putem obtine un obiectiv de 10 cm cu F/D 8 si o corectie la fel de buna ca obiectivele individuale?


Nu, prin combinarea unui numar de obiective identice (n>=2) vom obtine intotdeauna un raspuns mai prost decat cel al unui singur obiectiv. Chiar daca spectrul rezidual scade in valoare absoluta la o asemenea combinatie, discul principal de difractie va scadea si el odata cu focala rezultanta.
Si aberatia de sfericitate va aluneca spre sub sau supracorectie functie de numarul de obiective combinate si pozitionarea lor pe traseul optic.

Un numar mai mare de lentile permite asa cum zice Catalin dezvoltarea unui numar mai mare de grade de libertate in proiectare dar si o centrare mult mai dificila asa cum spune Dragos.

PS. un obiectiv acromat cu F/D mare nu implica obligatoriu o corectie pe masura Exclamation

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2018 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe cat de maleabil mi se pare un sistem multilentila pentru corectia diverselor aberatii optice pe atat de restrictiv imi pare in ce priveste corectia cromatismului cand nu este permisa decat folosirea a doua sorturi de sticla. Si totusi ar trebui sa se poata ... cel putin asa pretind artizanii apolarului.
Recent mi-am dat seama ca aceasta formula optica seamana foarte mult cu sistemul propus de Joseph Bietry care prevede conditionari identice. Am pus in proiect si a iesit ceva destul de asemanator.
Diferentele fata de schema Duplov ar fi:

- foloseste o singura lentila frontala (identic cu apolarul)
- foloseste doar doua sorturi de sticla (iarasi identic cu apolarul). Am folosit in proiect un flint obisnuit cu Titan (STih3) si o singura lentila din crown cu dispersie ceva mai mica (SFpl51)
- lungimea fizica a sistemului mult mai aproape de focala sistemului fata de Duplov

PS. Lentila frontala poate fi modelata biconvexa ca in cazul apolarului iar celelalte grupuri optice pot primi lentile suplimentare (cu pastrarea conditionarii folosirii a doua sorturi) pentru a ajunge la identitate cu apolarul.

Mai jos proiectul unui sistem Bietry cu deschiderea de 150mm, focala 988mm (f/6,6) si lungimea fizica de 1280mm.



Bietry150.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  108.03 kb
 Vizualizat:  de 6447 ori

Bietry150.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact