Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10_iulpro1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak 180


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 21 Feb 2019 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Mak 180
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara grup. Cu ceva saptamani in urma mi-am comandat un dobson 10 254/1200 clasic, care nu mai ajungea. Dupa doua saptamani am primit un email de la pagina ca nu-l are in stok si ca pana in mai nu o sa mi-l trimita. Vazand multe comentari bune si videori pe YouTube, m-am inclinat spre un mak 180 cu montura HEQ5 pro goto pe care l-am cumparat si urmeaza sa ajunga, 😀. Telescopul cu un Barlow si doua oculare bune, am ajuns la 2600€. Am ramas putin in ceata gandinduma daca in valoarea aceasta de bani puteam lua ceva mai bun ca un mak 180. Am citit ca in planete nu ar prea avea rival?! As dori ceva pareti despre mak si daca am facut o buna. Opini, pareri etc. In viitor mi-as dori sa-i fac pereche cu un Orión xx14 sau un 16.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Feb 2019 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak-ul este un planetar prin excelenta. Are un raport focal mare si pe cale de consecinta, se obtin mariri foarte bune (potrivite la planete) cu pierderea de lumina aferenta (rau pentru deep-sky, unde ai obiecte obscure, cu putina lumina). Planetele dau lumina multa si de aceea pierderea de luminozitate datorata raportului focal mare nu este o problema.
Deci daca o sa vrei sa excelezi la planete, Soare si Luna, alegerea este ok.
Daca vrei insa sa faci observatii la galaxii, nebuloase sau roiuri, va trebui sa completezi colectia de instrumente cu altceva. De preferinta avand un raport focal de minim F/5.
Mai e o poblema - daca esti incepator si orientarea pe bolta este dificila, un Mak nu te ajuta, campul unui astfel de telescop fiind destul de mic. In plus, o montura ecuatoriala cu tracking te ajuta mult fiindca altfel obiectul vizat va iesi repede din camp.
Un lucru care s-a spus de multe ori si ai sa il afli si tu cu ocazia asta, este ca NU exista instrument universal. Ca exemplu personal - eu am 4 telescoape, care acopera binisor plaja tuturor obiectelor ceresti. Si eu am fost bulversat la inceput fiindca nu intelegeam ce telescop trebuie sa am ca sa observ tot ce se poate observa.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 21 Feb 2019 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai cistigat la capitolul greutate si ai pierdut tot . Te asigur ca nu sint Makuri si Cassegrain pe montura Dobson , poate monturi in furca si scumpe . Nu exista model de telescop sa bata optic , modelul tip Newton !!! TOATE sint ulterioare si ...rusesti care au ca scop piata . Eu cind am intilnit un coleg a ramas SOKAT de realitate si mai ca nu a regretat investitia mac , mac sau casseg ... e penibil optic si ABETAT de scump . DE CE NU E HUBBLE CASSEGRAIN ?????? De ce nu e James Webb Space Telescope Cassegrain ????? Stiu oamenii informati !
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Feb 2019 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY

Nu speria si tu omul,lucrurile stau cam asa cum a zis jimao22.
Inteleg insa si ce ai vrut sa spui tu.
Telescopul Newton este cel mai bun compromis ''apertura-performanta-cost'' dar nu este telescopul ideal deoarece acela nu exista.
Petru oricum spune ca vrea sa achizitioneze si un newtonian.

Petru

Pentru planete ,Luna,stele duble si eu cred ca ai cumparat un telescop bun.
Cam fitzos ce-i drept , va trebui sa te obisnuiesti sa iti planifici observatiile.

Mak-ul de 180mm nu este un telescop pe care sa-l iei subsioara si hai sa facem niste observatii.
Va trebuie sa-i dai timp sa isi egalizeze temperatura cu mediul deci va trebui sa scoti devreme telescopul afara -nu stiu cu cat , mai exact poate sa-ti spuna theogon - dar banuiesc cam cu minim doua ore inante de a merita sa pui ochiul la ocular.

Un corector de 180mm inseamna multa sticla si intr-o pozitie defavorabila iarna deci va trebui sa te gandesti la o metoda activa de protejare impotriva aburirii.

Din alegerea ta ,eu doar partea cu lentila Barlow nu o inteleg.Nu stiu cine te-a sfatuit dar la Mak nu ai fi avut nevoie de asa ceva.
Dar lentila Barlow iti va fi utila la viitorul newtonian ,mai putin la Mak.

De indata ce incepi sa faci observatii ,esti invitatul nostru sa povestesti ce si cum vezi pe cer,cum se comporta telescopul.Asa invatam mai multe ,unii de la altii.

Succes maxim si cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Feb 2019 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doamne, ajuta-ne ! Shocked
_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 22 Feb 2019 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Doamne, ajuta-ne" ...
Te papa dracu ... corectii au nevoie ambele modele , e mai usor sa integrezi o corectie a camerei , decit sa creezi un corector de 6-8-...metri . Unde mai pui ca secundara nu aduce , ci din contra risipeste calitatea INDOELNICA a primarei+corector . Toate telescoapele MARI sint tip Newton .
Traiasca eficienta!
Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 22 Feb 2019 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deja ma faceti sa ma gandesc... ma facut sa aleg un mak pt ca toata lumea il lauda. Am citit cred ca mai mult de 1000 de comentari, Spaniola, Engleza... mai putin in Romana pt ca nu am prea gasit pareri. Deci toate ca e cel mai bun la planete, ca etc... si plus ca am stat de vorba cu un profesor de astronomie pot zice, si e la fel mi-a dat acelasi raspuns ca din opinia lui calitate, pret e cel mai bun. Deja e cerut nu stiu daca se mai poate schimba. Si daca s-ar putea voi ce a-ti alege... vorbind de aceiasi bani pt. Ca de schimbat telescopul e posibil sa se schimbe, dar bani inapoie nu Mai ti da cred.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Feb 2019 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa mai astepti niste pareri si sa ignori tampeniile de genul: "mac sau casseg ... e penibil optic", " DE CE NU E HUBBLE CASSEGRAIN", "Toate telescoapele MARI sint tip Newton" etc.
_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 22 Feb 2019 01:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa fim mai optimisti... avand montura HEQ5 pro goto care rezista 18 kg, recomendat 15, eu zic ca daca nu o sa ma multumeasca tubul mak, il schimb cu un alt tub fara probleme. Eu ma Gandeam sa am un telescop special pentru planete si unul pentru galaxi, cer profund etc si ma gandeam la un orion xx14 goto despre care am vazut ca are o forta brutala. Sau voi a-ti avea alti preferínte? Care ar fi telescopul perfect pentru cer profund pentru voi ?
Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 22 Feb 2019 01:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://youtu.be/P857FM8ymzA. https://youtu.be/kzXgbkbo4jA. https://youtu.be/F5uSa-ShP4c
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 22 Feb 2019 08:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
"Doamne, ajuta-ne" ...
Te papa dracu ... corectii au nevoie ambele modele , e mai usor sa integrezi o corectie a camerei , decit sa creezi un corector de 6-8-...metri . Unde mai pui ca secundara nu aduce , ci din contra risipeste calitatea INDOELNICA a primarei+corector . Toate telescoapele MARI sint tip Newton .
Traiasca eficienta!


@2sky, usurel, tati! ce atata vehementa? sperii colegii.. pai se poate? Smile
ok, ne-am prins, esti avocatul newtonienelor; dar poti fi sigur ca cei care au optat pt designurile alternative si-au asumat alegerea facuta; sau cel putin o buna parte din acestia.

de unde esti tu asa sigur de calitatea indoielnica a oricarui Mak? le-ai fabricat sau testat tu pe toate?
mai inainte ai zis ceva de Mak pe montura Dobson : a mentionat ceva Petru de asa ceva? a zis ca e pe HEQ5, daca nu ma-nsel.

deci, ia-o mai usurel, te rog, cu concluziile si cu augmentarile propriilor pareri, pt ca uneori s-ar putea sa nu exprimam niste adevaruri supreme, ci doar niste opinii biasate de propriile preferinte si experiente.

la urma urmei, daca newtonianul ar fi norma in astronomie, la ce bun se mai chinuie "fraierii" aia cu tot felul de "ciudatenii" care mai de care mai performante decat un newt pe domeniile pe care sunt utilizate?

spor si cumpatare! Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 22 Feb 2019 09:39, modificat de 1 data in total
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 22 Feb 2019 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cati dintre cei care vorbesc lucruri despre MAK au folosit la modul serios un astfel de telescop. Inca o data, nu exista telescoape pentru planete sau deep skay. Luminozitatea unei imagini, la aceasi magnificatie, e data de apertura nu de raportul focal. La un raport focal mare ai ca singur dezavantaj campul vizual mai ingust, dar oricum campul de maxima claritate al ochiului e de 2 grade si asa cum ne mutam privirea pentru a focusa obiectul de interes, tot asa putem misca putin telescopul pentru a baleia un obiect mai mare. Cautarea oricum se face cu luneta cautatoare si nu cu telescopul principal. Newtonianul are ca singur avantaj pretul mai mic pe apertura, in rest vine cu aberatie de coma, colimari foarte dese, oglinda expusa la factorii de mediu si nu, telescoapele profefesionale nu sunt newtoniene, sunt Ritchey–Chrétien. Orice telescop necesita timp de egalizare termica, cu cat e mai mare cu atat mai mult timp. Newtonienele se egalizeaza mai repede pentru ca sunt deschise, dar si oglinda e expusa la praf si condens. La Mak, pe de alta parte oglinzile sunt protejate, colimarea se face foarte rar si de obicei doar daca intervenim in el si cel mai important ofera o imagine practic lipsita de aberatii asemanator unui triplet apocromat. Pe scurt un MAK e foarte compact, usor, lipsit de aberatii, oglinzi protejate, mai usor de condus de montura, mai putin pretentios cu ocularele, se obtin magificatii mari cu oculare cu focala mai mare (mai usor de gasit ).
_________________
0770403936
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2019 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
..DE CE NU E HUBBLE CASSEGRAIN ?????? ..

Dar ce desing are Hubble?
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Feb 2019 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mera Petru a scris:
Sa fim mai optimisti... avand montura HEQ5 pro goto care rezista 18 kg, recomendat 15, eu zic ca daca nu o sa ma multumeasca tubul mak, il schimb cu un alt tub fara probleme. Eu ma Gandeam sa am un telescop special pentru planete si unul pentru galaxi, cer profund etc si ma gandeam la un orion xx14 goto despre care am vazut ca are o forta brutala. Sau voi a-ti avea alti preferínte? Care ar fi telescopul perfect pentru cer profund pentru voi ?


Montura aia ar trebui sa-ti tina fara problema si un newtonian de 200mm f5 (de care gasesti peste tot, la approx 2000 lei, si de care scapi iarasi relativ usor pe piata SH), deci ideea de animal-de-planete-animal-de-galaxii nu-i rea deloc. Plus ca Mak-ul ala nu trebuie sa stea neaparat pe montura ca sa ajunga la echilibru termic. Le bagi pe amandoua in portbagaj, te joci cu Newt-ul pe DSO-uri prea mari ca sa incapa in campul Mak-ului pana se raceste termosu', si pe urma bagi DSO-uri mai mici, duble, planete, Luna etc pe Mak, unde caracteristicile telescopului or sa te ajute mult.

Telescopul perfect, sa stii, e ala prin care chiar te uiti. Deci sa folosesti Mak-ul cu placere, ca e instrument bun, si daca chiar ai nevoie si de altceva, pana ajungi sa-ti iei un mega-Dob, setupul deja prezent permite extensii destul de simple Wink

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mera Petru
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2019
Mesaje: 44



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 22 Feb 2019 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Neata buna colegi, ma bucura sa zic asa. In dimineata aceasta m-am trezit cu gandul sa sun la pagina de la care am cumparat sa modificó Maku-l cu alt telescop. In Romania sincer am vazut ca domina mewtonianu si opini,comentari despre alte telescoape cam greu gasesti( sau cel putin nu am prea gasit eu). Eu locuiesc de moment in Spania si stau la casa intr-un sat, ceia ce deplasarile nu ar fi o lege. Ar fi sa scot telescopul in gradina si asta e. Deaia ma si gandeam la un telescop mare un dobson de 14 sau de 16. Sa revenim la mak... am aproape o luna de cand sunt pe toate paginile cu opini, in Spaniola si in Engleza si mak 180 cam i castiga pe toti la planete si astrofotografie. Ma refer la toti de gama lui... in egaliaza pe Celestron 9.25 care e mai scump cu 1000€. Plus ca am vorbit cu acest domn care e un profesor in astronomie si mi-la recomandat cu mare incredere zicand ca din opinia lui e cel mai bun la planete, luna https://youtu.be/KfaNRRZo01w, care intelegeti 😀are peste 200 de filmaron + cursuri. Aici vorbeste despre mak 127, dar 180 e mult mai superior. Si dupa cum am repetat mai sus, daca nu voi fi multumit de tub il schimb cu altu.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact