Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebari cu privire la lentile Barlow


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mircea mircu81
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2014
Mesaje: 5



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2015 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc frumos pentru raspuns.

Telescopul este acesta : http://magazin.telescop-expert.ro/dobson-mini-76300.html

Intr-adevar telescopul a fost adus de mos pentru fiul meu de 6 ani...care este foarte incantat de el.
O sa cumpar un barlow de 2 sau un ocular de 4 mm (poate gasesc pe forum..) Ar merge si Barlow 2.5?
Ce inseamna oculare mai bune si mai scurte? Imi puteti spune marca sau un link?
Nu am inteles cum vad imaginea normala, nu intoarsa, am nevoie de prisma sau lentila inversoare sau oglinda diagonala?
Cu respect,
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Ian 2015 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

racostru a scris:
Dragos nu dezinforma omul Smile este vorba de un reflector mic pentru copii pe montura dobson

Ceva de genul:
http://astromagazin.ro/telescoape/33-teles...76300.html

Oglinda diagonala nu merge sub nicio forma. Lentila inversoare trebuie incercat dar oricum orientarea va fi alta decat cea normala.
DSLR pe astfel de telescop va arata interesant. Se poate, dar oare focalizeaza? Adaptoarele costa cat telescopul. Cel mai bine un adaptor universal pentru aparate compacte sau un adaptor pentru smartphone Smile. Si un webcam poate sa functioneze ok pe un astfel de telescop.

Filtru solar este ok. Chiar merita achizitionat dar preferabil sa nu-l echipati cu asa ceva daca va fi utilizat de un copil.

Pentru a obtine o putere de marire mai ridicata eu va recomand cel mult un barlow 2x sau un ocular de 4 mm.


Pai eu de unde sa stiu ce instrument are omu''?

Daca e dobson din ala mic, atunci pot sa spun clar, ca am avut si eu. Nu cred ca merge barlow nici de 2x, chiar daca printr-o minune este bine colimat. Nici oculare mai puternice decat cele cu care vine nu cred ca merita. Eu am incercat, dupa ce m-am luptat o gramada sa-l fac colimabil, ca secundara e pusa total aiurea. A trebuit sa tai suportul, sa pun arcuri, si la final, cand l-am colimat in sfarsit, am constatat ca la puteri mai mari de marire e varza. Acum poate asta o fi mai bun.

_________________
Dragos N
Sus
DeuxEx
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2018
Mesaje: 34



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 08 Mar 2019 01:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! La un telescop Celestron AC 90/1000 Astromaster AZ ce Barlow imi recomandati? Il am in probe zilele astea si poate chiar il pastrez. Vine cu 2 oculare (10 mm, respectiv 20 mm).
Daca ma hotarasc sa-l cumpar, ce ocular credeti ca ar trebui sa cumpar prima data? Ma intereseaza, in special, sa fac observatii asupra Lunii si planetelor din sistemul solar. Multumesc anticipat!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Mar 2019 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DeuxEx,
Salutare!
Barlow-ul este un accesoriu specializat care cred ca ar trebui folosit in combinatie cu un set de oculare numai in cunostiinta de cauza. Pentru instrumentul tau nu ti-as recomanda un barlow, ci mai bine iti cumperi un ocular de 6mm (pe luneta ta 166x) sau un 5,5mm (180x maximul recomandat pe luneta aceasta). Un 5.5mm foarte bun chiar este la vanzare pe acest forum http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=184967#184967
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Mar 2019 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

DeuxEx a scris:
Salutare! La un telescop Celestron AC 90/1000 Astromaster AZ ce Barlow imi recomandati? (...)"


Daca e luneta aceea pe trepied cu cap AZ pe care o aveau Celestron acum cativa ani, e posibil ca ceea ce zice Tudor sa fie adevarat, dar poti sa privesti si din alt unghi: acea montura nu prea e capabila sa ofere stabilitatea de care ai avea nevoie la puterea pe care ti-o doresti.

La 100x, cu ocularul cel mai mic in dotare, imaginea inca mai poate fi tinuta "in frau". Dar cu cat te duci mai sus, spre maximul permis de apertura si de designul optic al obiectivului, iti cam face zile fripte monturica - neavand urmarire motorizata si functionand si intr-un sistem de referinta diferit/rotit fata de cel in care se misca (aparent) planetele (cu 3 ore pe minut - echivalentul in camp vizual real al unghiului parcurs in ocular la putere maxima).

Tubul lunetei este lung si atenuarea vibratiilor/oscilatiilor ia mult timp. Daca nu ai rozete de miscare fina (ca la AZ3 sau AZ5), vei avea nevoie de nervi de otel si rabdare de Jedi ca sa poti observa ceva la Luna sau planete mai mult de 20-30s, cu puteri aproape de 180x.

Altfel, poti incerca un barlow obisnuit, SW 2x acromat, din acela cu terminatie pe filet M42, pt ca ii poti scoate celula si o infiletezi direct in piciorul ocularului, obtinand factor de 1.5x, ceea ce e oarecum mai comod de gestionat, si iti dubleaza si numarul de oculare disponibile. E o idee.. Smile Sau schimbi montura si atunci poti merge linistit pe 2x sau oculare cu focala mai mica. Luneta permite, ca are raport focal mare, bun pt planete; montura e cea care-ti va pune piedica.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 09 Mar 2019 08:31, modificat de 1 data in total
Sus
DeuxEx
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2018
Mesaje: 34



Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 09 Mar 2019 01:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e telescopul: https://www.astroshop.eu/telescopes/celest...-az/p,7890

Va multumesc pentru raspunsuri. Inca nu am achizitionat obiectul, sunt in cautari.
Mi l-a dat un prieten pe principiul "daca iti place, ti-l dau la jumatate de pret". Adica 500 de lei. Pachetul e complet, nu stiu daca ii lipseste ceva. De aia ma gandeam sa investesc diferenta din buget (inca vreo 400-500 de lei in accesorii).

Am deschis aici un topic acum vreun an, putem sa continuam acolo discutia despre o eventuala achiztie (nu vreau sa poluez acest topic): http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=17520
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact