Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180919_231605_113x_nord.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Vanguard Endeavor II ED 10x42


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2019 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Vanguard Endeavor II ED 10x42
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Vanguard Endeavor II ED 10x42

1- PREZENTARE GENERALA
Vanguard, o firma chineza pentru care am foarte mult respect, nu numai pentru ca conducatorul ei este o femeie dar in primul rand din cauza multitudinii de produse reusite fabricate, inclusiv binocluri. O firma ce produce linia Endeavor de binocluri la preturi destul de mari dar care poate fi gasita la second hand la valori acceptabile. O firma care avand un sediul mare de desfacere in SUA este mereu confundata ca fiind americana, chiar de americani. Seria Endeavor II este inlocuitorul vechii serii Endeavor si este extraordinar de bine plasata in topul Allbinos , plasandu-se la categoria 10x42 pe locul 7, devansat fiind doar de versiuni ale celor trei titani : Nikon, Carl Zeiss si Swarovski. Discutam de un binoclu de circa 500 Euro oficial, care iata ca se lupta cu cei mai mari producatori de binocluri din acest moment, avand preturi de multe ori mai mari. Si asta, mie, mi-a placut intotdeauna. Peste tot reviewuri foarte pozitive: sticla Hoya, Japonia, HD, ED, calitate impresionabila etc, fiind termenii cei mai des folositi. In ansamblu conturandu-se astfel o serie mult mai competitiva decat cea veche.

Date tehnice:
Tip: 10x42
Diametru obiective: 42mm
Diametru ocular: 24mm
Sistem focus: Central
Reglare dioptrii: Clasica, la ocularul drept, dar cu posibilitate de blocare prin culisarea inelului de reglare sus/jos.
Prisme roof (SP): BAK4
Diametrul pupilei de iesire: 4,2mm
Eye relief: 18mm
Camp vizual: 114m/1000m
Distanta minima de clar: 1,5m
Acoperiri obiective: FMC (acoperite cu albastru, mov-indigo, galben si verde palid)
Acoperiri oculare: FMC (acoperite cu albastru, mov-indigo, galben si verde palid)
Sistem focus: Central
Rezistent la apa si ceata: Da (cu garnituri din cauciuc)
Gaz inert : Da, Azot.
Greutate: 786g (fara capace si fara curea sustinere, strict binoclul)
Dimensiuni: 154 x 130mm
Sistem de prindere pe trepied: Da
Utilizare cu ochelari: Da. Exista inclusiv posibilitatea de demontare totala a sistemului eye-shield castigandu-se maxim posibil, dar aparand posibilitatea de contact lentila ochelar cu montura metal a ocularelor.


2- ISTORIC
Ca si ruda sa mai batrana (10,5x45 – prezentat aici pe forum mai de mult) reclama pare sa fie bine facuta si frumos concertata dar de data asta mult mai spectaculos prezentata (a se citi …mai atragatoare). Se mentioneaza sticla japoneza , Hoya, ED etc … calitati existente, dar mai putin diseminate si la seria initiala). Bineinteles ca vom compara in primul rand Vanguard Endeavor cu Vanguard Endeavor II tocmai pentru a intelege evolutia seriei, si binenteles va fi comparat si cu alte binocluri deasemenea prezentate aici pe forum si oarecum compatibile. Seria noua este aparauta deja de circa 2-3 ani. Si poate cea mai intersanta intrebare ar fi : oare a meritat desfiintarea lui 10,5x45 (un exemplar superb din punctul meu de vedere) si inlocuirea lui doar cu un 10x42? Noile caracteristici justifica oare acest aspect in contextul in care pretul oficial a lui 10,5x45 (la lansare) era identic cu pretul lui 10x42 seria II (la lansare)?

3- MECANICA
Mecanica este aproape identica cu versiunea veche. Totul se misca frumos coerent, fara probleme si zone moarte. Aceeasi incercare de a face un “Quick Focus” pe butonul central de clar duce la exact aceeasi greutate in a regla rapid, fiind totusi nevoie de cateva oscilatii pana la a gasi clarul. Cupele se misca frumos in 3 pasi, sunt acoperite cu cauciuc de buna calitate si surpriza, pot fi desfiletate complet, lasand ocularele fara nici cea mai mica margine … se zice pentru a putea schimba eyeshild-urile …. sau poate pentru a utiliza mai usor cu ochelari ..nu imi dau inca bine seama care este cauza folosirii unui astfel de sistem demontabil. Corpul identic acoperit cu cauciuc de buna calitate relativ asemanator cu cel din versiunea veche dar parca avand rizuri mai putine. Practic acelasi corp mai scurt cu cativa milimetri dar avand o greutate ceva mai mare. Totul este Ok, si daca pot zice, chiar identic cu vechiul model.

4- OPTICA
Optica este de foarte buna calitate, asta este de netagaduit. Si da, sunt de acord cu reclama ca ea este de provenienta japoneza sau fie ea facuta in china dupa reteta corecta Hoya etc. Acoperirile antireflex difera fata de vechea generatie Endeavor, acum fiiiind acoperiri palide albastre, galbene, mov-indigo si verzi. Practic este evident ca singura diferenta , optic vorbind intre seria initiala si seria II este , as spune doar in calitatea depunerilor. Seria II este practic imuna la orice fel de reflexii interne /externe. Daca diametrul obiectivelor scade dela 45 la 42, in schimb diametrul ocularelor creste de la 22 la 24. Greutatea seriei II fiind astfel mai mare lasa sa se banuiasca “ceva optic ce atarna mai greu”. In mod cert sunt ocularele. Aici gasim corectii mult mai bune decat la seria initiala, si o zona de clar impresionanta pana undeva aproape de 10 % fata de margine. Pe de alta parte daca discutam de definitie, contrast, luminozitate, eu cel putin nu am putut vedea diferente intre seria initiala si seria II. Exceptie facand momentele in care lumina prazita exterior laterala mai influenta putin seria initiala prin oarece palide fantome in zone opuse sursei (la seria II nu apar de loc). Diferenta intre serii ? e clara … in primul rand seria II beneficiaza de un marketing excelent facut … si in al doilea rand calitatea depunerilor antireflex este mai buna la seria II. In mod astro nu am vazut (am avut un seeing destul de prost zilele astea) diferente violente, desi in mod normal probabil sunt si tin de acei 0,5X in plus a seriei vechi. Probabil pe seeing bun se poate vedea. Campul este perfect delimitat, asa cum mai ziceam nu exista nici un fel de reflexie deranjanta, binoclul fiind proiectat si executat perfect din acest punct de vedere. Campul superb, un wide placut dar mai ales un efect demential de “hublou” mult mai placut decat la seria initiala. Vanguard impresioneaza in continuare, mentinand nivelul calitatii asa cum eram obisnuiti, desi sincer vorbind, din punctul meu de vedere, regret ca seria II nu are si ea un model 10,5x45. Mai mult zona de focus-clar a acestui binoclu merge in partea inferioara pana la 1,5 metri ceea ce mareste mult domeniile de utilizare a binoclului. Este impresionanta calitatea imaginii prin el, coloritul foarte natural (avand totusi o culoare putin mai calda decat Delta Titanium HD 10x42 ED), totul arata nu numai un design de calitate dar si o executie pe masura.

5- TESTE
A fost testat in primul rand cu Vanguard Endeavor ED 10,5x45. Absolut similare din toate punctele de vedere atat terestru cat si astro, exceptie fiind momentele cand lumina parazita exterioara influenteaza ceva mai mult seria initilala. Si ca raspuns la propria mea intrebare , as spune ca da, modelul 10x42 poate inlocui 10,5x45…desi personal mi-as fi dorit cum ziceam mai sus si un 10,5x45 seria II (care in aceleasi conditii ca 10x42 …ar fi fost si mai performant … dar si mai scump binenteles Smile ).
A fost comparat cu Delta Titanium HD 10x42 ED (locul 35 in topul Allbinos) si aici am avut o mica surpriza. Daca lumina si definitia sunt identice (sau oricum eu nu am vazut diferente) Delta are un contrast foarte, foarte, foarte putin mai bun. Pe de alt parte marginea campului lui Vanguard este absolut perfecta umilind putin marginea lui Delta. Dar , normal ca topurile sunt cumuluri de puncte vizand toate aspectele unui binoclu si nicidecum doar calitatile strict optice. Personal m-am axat in toate testele mele mai ales pe partea optica, caci in astro asta conteaza spun eu , ceva mai mult decat alte calitati/dezavantaje (care oricum sunt mentionate).

6- CONCLUZII
Un binoclu deosebit de reusit, un fabricant caruia nu ii este rusine sa scrie “Made in China” deoarece se bate cu cei mai tari producatori de pe piata. Un binoclu foarte scump avand pretul oficial pana in 500 Euro, dar din moment ce se afla in reviewurile noastre, in mod cert se poate procura second-hand la preturi mult mai mici (in jur 250 euro). Un binoclu recomandat cu incredere atat pentru mod terestru cat si astro!



van10x42mic.jpg
 Descriere:
Vanguard Endeavor II ED 10x42 - o emisie reusita!
 Marime fisier:  863.18 kb
 Vizualizat:  de 1731 ori

van10x42mic.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact