Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Mare_Crisium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebare payload montura


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 18 Aug 2018 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc sa le actualizez, dar nu am prea mari sperante.
Sus
sang
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2014
Mesaje: 108



Localitate: ploiesti

MesajTrimis: 18 Aug 2018 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot nu-i dat de cap, vinde-o si cauta un cap de Losmandy G-11 sh. Pe afara le gasesti la 1000 euro (doar cu tracking, fara goto) sau pe la 2000 euro cu sistem goto Gemini I/II

Pe forumurile straine in comparatie directa, G-11 este preferata fata de CEM60.
Eu am G-11 fara GOTO si imi tine luneta 6"/F12 de 17kg absolut fara probleme. Odata echilibrata si pusa in pol, imi face trackingul la amplificare 250x excelent, de obicei schimb eu tinta inainte sa-mi iasa din camp. Si asta cu steperele vechi, neperformante si incetul Digital Drive -max16x.


Plus, marele avantaj al monturii Losmandy - in special pt visual - este sitemul de ambreiaj prin frecare, axele nu sunt blocate niciodata, raman in tensiunea setata de tine prin strangerea piulitei din capatul axelor. Poti face star hopping super lejer, nu trebuie sa umbli la alte manete cand vrei sa schimbi tinta.

Pe ideea asta mi-am facut si eu montura cea mare. GOTO -ul meu este mai mult un moft, am vrut sa vad daca pot asezona montura cu asa ceva si a mers. Gasirea manuala a punctelor de interes de pe cer ofera o salitsfactie aparte Smile
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 24 Aug 2018 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei bine, a fost o aventura lunga upgrade-ul. Pentru hand controller am pus fara probleme ultima versiune. La motoare am incercat din prima ultima versiune : 6.51. Nu a mers. MCupdate are o facilitate de verificare a ceea ce a fost scris in microcontrollerul ala. Dadea diferente si in plus dupa 10 -15 secunde motoarele o luau razna si incepeau sa maraie. Am incercat apoi versiunea anterioara, 6.5 care merge la fel de prost. Apoi am incercat 6.17 si mcupdate mi-a dat un alt mesaj de eroare, cum ca nu poate verifica... In fine montura parea sa mearga asa ca am luat-o la teste. Dupa alinierea pe 2 stele la prima stea de calibrare mi-a pus luneta in pamant. Am incercat apoi varianta originala care era inainte - 6.08 si supriza! MCupdate-ul ala nu o putea programa in controller. In final am incercat cu ultima ramasa - 6.12. Asta in sfarsit a mers fara mesaje de eroare. Cu ea am putut sa programez viteza de goto la 1grad/sec. Cu setarile astea in final goto-ul a mers oarecum dupa ce facusem alinierea pe 2 stele si dupa adaugarea a 2 stele de calibrare. Nici un obiect cautat nu a ajuns in ocular, insa aproape toate erau in cautator. Evident pentru cele vizibile in cautator e ok. Am incercat apoi cu 2grade/secunda caci mi se parea cam lent slew-ul la 1grad/sec. La viteza asta deja au inceput problemele. In fine cu 1grad/sec montura merge suficient de bine. E putin bizar ca vitezele 7 si 8 sunt mai mari decat 9 dar asta nu e o problema. Sigur ca nu e foarte stabila pentru luneta mea, dar deocamdata isi face treaba. Am uitat sa zic ca am testat-o inainte cu un instrument mic - o luneta de 80mm si a fost mult mai bine. Aproape toate obiectele veneau in campul ocularului, dar asta si din cauza ca am folosit acelasi ocular de 15mm pe ambele lunete, deci in cea mica campul era mai larg. Cum am dedus ca merge si nu are vreo problema, probabil o sa o pun in vanzare ca sa pot merge apoi spre una mai solida.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Sus
Virgil Zet
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2016
Mesaje: 26



Localitate: Comarnic

MesajTrimis: 28 Noi 2019 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multa vreme de la postarea anterioara despre CGEM, trebuie sa prezint doua chestiuni care ar putea ajuta pe cineva:
- M-am chinuit aproape un an cu ghidaj prost crezand ca e datorat sarcinii mari - aprox 16 kg - a monturii. Foloseam un laptop mai vechi pe care instalasem Win10 si toate aplicatiile necesare. L-am folosit fara probleme pentru captura si prelucrare fara sa primesc nicio atentionare de vre-un fel. La un moment dat, am trecut pe un laptop mai din zilele noastre si surpriza: ghidajul cu PHD2 a trecut la valori ale erorilor pe care nici nu le visasem: RMS error (px) RA: 0.12/ DEC: 0.11! Probabil PHD2 se impiedica de ceva insa fara sa semnaleze.
- Am avut mai multe situatii in care montura se oprea din tracking si se incalzea panoul pe care este fixata unitatea centrala. Primisem indicatia sa verific sursa de alimentare si asta am facut, de mai multe ori. Avand experienta in domeniu, am crezut ca o sursa de 12V inseamna ca trebuie sa furnizeze 12 V in orice circumstanta, nici mai mult si nici mai putin, si asta verificasem cu simt de raspundere, dar opririle nu au incetat. Pana la urma am achizitionat o sursa de comunicatii 13,8V/10A si, cu oarecare neliniste din cauza diferentei mari pana la 12V, am conectat montura si, dupa destul de mult timp, la rece si la cald, montura functioneaza fara sincope.
Sa va fie bine!



Best Guid Crp.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  83.32 kb
 Vizualizat:  de 2960 ori

Best Guid Crp.jpg



_________________
IM M703, CGEM, SW ED100, EQ5GT etc
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact