Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon5.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Forme ale scurgerii timpului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Mar 2020 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
E....parca nu mai pare "carcotasa" intrebarea mea Rolling Eyes


Asta nu Very Happy ailalta a lasat niste coji de banana pe jos Razz

Si totusi: cum percepe fotonul trecerea timpului, la scara temporala cosmica, in conditiile enuntate?
Altfel spus, ce forma are scurgerea timpului la scara dimensionala asa mica (practic aproape zero - daca exista asa ceva), la viteze asa mari, cu un continuum spatiu-timp in schimbare permanenta si cu atatea hopuri? Nu mai intreb cum percepe fotonul nostru (sa-i zicem "Fotonel", ca saracu', l-am trecut prin atatea, ca parca ne-am si imprietenit) timpul de pe "faleza" unei gauri negre (orizontul de evenimente)...

valy a scris:
IACOB DUMITRU a scris:
Acelasi foton nu se intoarce niciodata din drum.
..valabil pana la inventarea oglinzii Smile


Laughing lol... buna asta. ATM ftw.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 04 Mar 2020 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
valy a scris:
De exemplu cine/cum modifica energia fotonului?


Exista mai multe mecanisme. Pe unele le-am mentionat chiar in raspunsul de ieri (interactiuni cu alte particule, chiar alti fotoni). Altele sunt mai greu de inteles, dar si despre ele am amintit deja.
Dar, pe scurt: frecventa.


Ca formulă, da.
Fotonul (undă-particulă) interacționează cu câmpurile electric, magnetic (și combinația lor Wink) și gravitațional. Mai „deranjează” și alte particule și unde.
Pentru el, care se mișcă cu viteza maximă, timpul este zero.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Mar 2020 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi cand spunem particula elementara ne gandim, sigur, la faptul ca nu exista diferente intre acelasi tip de particule. Dar poate sunt diferente extrem extrem de mici intre doi fotoni. Deci avand in vedere scara extrem de mica in comparatie cu scara observationla cu care suntem noi obisnuiti, ne este mult mai comod sa afirmam ca toti fotonii sunt identici. Dar poate in realitate sunt "aproape" identici dar nu avem noi cum sa masuram diferenta. Aceasta diferenta se aseamana, dar intr-o analogie grosiera, cu diferenta intre doua frunze de stejar sa zicem. Nici o frunza de stejar nu este identica cu celelalte (intre ele) la o scara mica. Insa, la o scara mare, doar noi observatorii suntem cei care punem semnul "=" intre frunzele de stejar pentru ca simturile si comoditatile noastre functioneaza doar la aceasta scara. Practic "notiunea" cauta sa "egaleze" si sa "categoriseasca" lucrurile foarte asemanatoare din mediul inconjurator, dar realitatea este mult mai complexa si nuantata decat "judecatile", "notiunile" si "egalitatile" noastre CONVENTIONALE. Poate acum am inceput putin sa inteleg ce vorbea mai devreme Iacob despre semnul "="
Orice am face cred ca nu putem sa scapam de acest "CONVENTIONAL" atunci cand vrem sa ne reprezentam intr-un fel "COMPLEXITATEA" lumii noastre fizice. Tot timpul va lipsi "ceva". Poate sa incercam sa micsoram acest "conventional" prin "NUANTARE" la infinit, dar totdeauna cat de nuantat ar deveni tot "conventional" va ramane. Dar poate asta e si frumusetea vietii: sa masuram mai putin si sa traim mai mult realitatea Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata tudor la 04 Mar 2020 14:06, modificat de 3 ori in total
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Mar 2020 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinda este un element specific unui alt plan al observatiei, mai larg, plan ce nu contorizeaza modificarile subtile, subcuantice.
Exemplu:
Un bun iluzionist face sa apara si sa dispara diverse obiecte, cel putin asa crede observatorul dornic de amuzament. Oricat de reusita a fost scamatoria, observatorul amator a fost pacalit, important in acest caz este faptul ca rade, se bucura.
Nu orice cantitate de energie, orice unda este foton, fotonul nu este si nici nu poate fi direct observabil, fotonul nu se reflecta, isi curbeaza traiectoria foarte greu si atat. Se inseala acela care spune ca a vazut un foton.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2020 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar daca nu vedem fotonul inseamna ca nu vedem nici lumea inconjuratoare, doar cateodata doare cand ne lovim de ea, sau nici asta?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Mar 2020 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Dar daca nu vedem fotonul inseamna ca nu vedem nici lumea inconjuratoare, doar cateodata doare cand ne lovim de ea, sau nici asta?


De faaaaapt!.. Very Happy Avand in vedere ca marea parte a volumului ocupat de materie e reprezentat de spatiu (cvasi)gol, putem concluziona ca atunci cand ne lovim de ceva (pt ca nu avem lumina suficienta, in lipsa unui simt de Jedi) doar ni se pare noua ca ne lovim - este de fapt expresia unui timp prea scurt de adaptare a campului Higgs propriu capului nostru (sau degetului mic de la picior... da.. stiu ca stii cum doare Pinky..) cu cel al obiectului de care ne lovim Laughing Practic, energia cinetica se transforma brusc in energie de repaus, cu degajare de caldura (deci de lumina in spectru IR), de dopamina si de injuraturi (in spectrul... limbii materne) Laughing

Lasand gluma la o parte nitel, am vazut un articol, chiar si un video, care sustinea ca unii au reusit sa vada un foton (poate chiar pe Fotonel al nostru) cu o super-mega camera ultra-rapida cu 'j-de trilioane de cadre pe secunda. I call that B.S... N-ai cum. Atata timp cat fotonul este entitatea de baza, unitara pt cantitatea de lumina, n-ai cum sa-l urmaresti propagandu-se, ca nu e ca si cum radiaza alti fotoni in jur si-l vezi cum o ia tiptil printre cadrele video. Il vezi cand te-a lovit si gata, l-ai absorbit, te bucuri de niste energie (daca ai cum sa o convertesti). Altfel.. poti enunta supozitii bazate pe calcule statistice ca un nr de X fotoni a generat schimbarea de stare a Y electroni intr-un pachet de Z atomi. Doar daca nu cumva suntem capabili sa controlam atat de fin o reactie in urma careia sa rezulte fix un foton, pe care sa-l indreptam spre o anumita tinta si sa il urmarim cu ceva care sa nu-i altereze traiectoria sau starea de energie. Ceea ce, in momentul de fata, imi pare cel putin SF, daca nu chiar imposibil. Bine, stiu ca a fost un experiment acum cativa ani, cu unii care au teleportat (zicese) un foton pana la un satelit aflat pe orbita; dar asta nu inseamna ca sunt mai putin circumspect fata de posibilitatea fenomenului Smile E cu "entanglement" si chestii prea grele pt capul meu. Poate cei care dorm cu cartea de Fizica Cuantica la capatul patului ne vor explica pe topicul respectiv cum se produce treaba..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Mar 2020 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand ati vazut ultima oara purtatorul gravitatiei, purtatorul fortei coulombiene, purtatorul fortei tari ...?
Daca vedeti atat de bine lumea inconjuratoare, ce forma are electronul?
Lasand gluma la o parte, scurgerea timpului se manifesta prin aplicatii de contorizare, de constientizare, de apreciere, de simtire ......
Simturile sunt aplicatii ale scurgerii timpului, sunt interactii, cuplaje pe diferite frecvente.
Am lipsit la lectia de fizica in care s-a predat durerea si asta inca ma doare.
Am citit candva ca unii au reusit sa teleporteze fotonul si asta inca ma doare.
Nimic direct, totul indirect, scurgerea timpului le rezolva, le include pe toate, nimic nu ii scapa, practic scaparile dau nastere unei noi oportunitati, unui nou simt, unei noi dimensiuni, unei noi forme de comunicare si implicit de socializare.
La inceput a fost cuvantul si cuvantul era entitate, era jucator activ, era formator de opinie, era o durere de cap, era placere, era tentatie, era amagire, era confirmare era....
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2020 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://phys.org/news/2015-03-particle.html


Citat:
Lasand gluma la o parte
Nu vad dece am lasa gluma la oparte, macar eu sunt multumit ca altii (mult) mai seriosi nu au raspunsuri sau mai rau nici nu stiu ce intrebari sa puna ca sa desluseasca esenta...deci cumva suntem la acelasi nivel Smile

Se scrie, se vorbeste mult despre o treaba simpla: fotonul, timpul, gravitatia. Odata cineva zicea ca daca nu poti rezolva problema pe un bilet de tramvai nu existi, atunci ziceam ca e dus, dar cu timpul ajung sa ii dau dreptate.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Mar 2020 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes La ce.... ma uit? Very Happy
Am vazut un spectru, o distributie a amplitudinii/intensitatii dupa frecventa. Si particula/corpusculul unde e? Sau, asa arata ea? Nu ma prind. Particula are forma de .. unda? Smile Ar fi o treaba. "In your face", cum ar veni

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2020 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Rolling Eyes La ce.... ma uit?
Well...come to the quantum physics! Laughing

Eu zic sa-i lasam pe ei sa isi bata capul , eventual sa ne anunte la final cand au reusit chestia cu teleportarea si entaglementul la distanta, pana atunci sa ne vedem de cele lumesti.

Si ca sa fiu ontopic, eu folosesc http://time.is/
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 04 Mar 2020 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Indiferent de vointa dumneavoastra, spatiul incretit va invadeaza, va increteste intimitatea, viziunea, vederea si tot ce este lumesc.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 05 Mar 2020 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice contact pe care il avem cu exteriorul se face prin interiorul nostru. Acest lucru nu inseamna ca noi suntem creatorii exteriorului, inseamna ca informatia receptionata, inductiv, izvoraste ca si cand ar fi teleportata, se suprapune, se acordeaza alimentand eul.
valy a scris:
Eu zic sa-i lasam pe ei sa isi bata capul , eventual sa ne anunte la final cand au reusit chestia cu teleportarea si entaglementul la distanta, pana atunci sa ne vedem de cele lumesti.

Da, sunt acrii, multumim pentru informatie, a fost receptionata, doriti o confirmare de primire?
saiph a scris:
Rolling Eyes La ce.... ma uit? Very Happy
Am vazut un spectru, o distributie a amplitudinii/intensitatii dupa frecventa. Si particula/corpusculul unde e? Sau, asa arata ea? Nu ma prind. Particula are forma de .. unda? Smile Ar fi o treaba. "In your face", cum ar veni

Exemplu:
Electronii sau protonii nu sunt:
- puncte;
- sfere deformate sau nedeformate.
Electronii sau protonii sunt:
- stari definite succesiv de un numar suficient de mare de fotoni;
- in sirul lung de fotoni ce contribuie la definirea electronilor si protonilor nu se regaseste niciodata acelasi foton de doua ori.
In orice instantaneu fotonul este turbionar.
In orice instantaneu electronul este un foton.
In imaginatia noastra particulele sunt sferice, sunt sferice deoarece directia si sensul de propagare a fotonilor ce definesc particulele sunt divergente/convergente.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Mar 2020 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Toate exista in acelasi timp. Inclusiv spatiile paralele, potrivit principiului de superpozitie.
Dar asta este alta mancare de peste

Spatiul fizic in sine este un cumul de adrese ce nu se intalnesc niciodata, nu se suprapun atat din punct de vedere temporal cat si din punct de vedere spatial.
Totul inductiv, totul cu delay.
Daca nimic nu se poate intersecta, nu se poate suprapune direct, atunci cine si ce le poate lega, alinia?
Pot exista nelegate, nealiniate, la pura intamplare, nebantuite de vre-o lege fizica?
Desigur NU.
Spatiul fizic este un spatiu bantuit in timp si spatiu.
Bantuielile au volum.
Cuvintele au avut dintotdeauna volum, trecut si viitor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact