Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_7aug_0319.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare binoclu entry-level


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Apr 2020 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merita Delta Forest II 8x42 la 500 RON?
_________________
Voicu
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 21 Apr 2020 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta Explorer 10x50 este mai bun pentru astro. Eu nu as da 500 de lei pe binoclul ala de la Delta. La aproape acelasi pret este Lacerta Smart 10x50 si eu zic ca este mai bun. Daca ar fi sa cumpar neaparat un roof ieftin, Lacerta Smart 10x50 as lua.

10x50-ul oferta un echilibru foarte bun intre colectarea de lumina, magnificatie si marimea pupilei de iesire. De aceea este binoclul cel mai des utilizat(din mana) in astronomie.

Ai aici un review al binoclului mentionat de tine: https://www.allbinos.com/239-binoculars_re..._8x42.html
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Apr 2020 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ma deranjează la Explorer 10x50 e greutatea. Va fi folosit 50% în natura deci cautam ceva mult mai portabil, poate pe la 700 si ceva de grame. De aceea ma uitam mai mult la 8x, cele de 10x toate au cam 900 g....
Ar mai fi Nikon Aculon 8x42 la 399 lei. Din ce am vazut era destul de lăudat.

_________________
Voicu
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Apr 2020 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici la 700 n-o sa-ti atarne de gat pe drum prea mult. Nu pentru ca e greu. ci pt ca nu-i bine sa pui nici cateva sute de grame pe muschii gatului atunci cand ai si rucsacul in spate, iti contracteaza aiurea muschii care tin rucsacul si nu iese bine deloc Smile)

Eu mi-am carat Bufnitza pe o gramada de muntzi. In rucsac, imediat sub capac, o scotzi in 2 minute sau ti-o da un coechipier in 20s. Si m-am uitat si la pasari, si la capre negre, si la stele, si la ce am mai prins. Plus ca tocmai in natura bonusul ala la magnificatie o sa-ti foloseasca mai mult ca la stele Smile

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2020 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Voicu a scris:
Ce ma deranjează la Explorer 10x50 e greutatea. Va fi folosit 50% în natura deci cautam ceva mult mai portabil, poate pe la 700 si ceva de grame. De aceea ma uitam mai mult la 8x, cele de 10x toate au cam 900 g.....
Cateva (putine) sute de grame pot fi mascate de ex. printr-o cordeluta mai ergonomica. Am si 7x si 8x si 10x si cel de 10x pare mai "potrivit" datorita magnificatiei "mai potrivite", iar daca reusesti sa il stabilizezi/asezi pe un suport solid deja e alta viata. Oricum diferenta in plus la greutate o poti compensa prin diferenta in minus la portofel Laughing
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Apr 2020 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un binoclu 10x50 tip porro poate avea si 1kg, dar se va tine foarte bine in maini. Asta datorita formei mai ergonomice, unde mainile se aseaza mai departate si mai confortabil decat la un binoclu de tip roof 10x50. Daca vrei ceva mai compact si mai portabil decat un porro 10x50, atunci un binoclu roof 10x42 ar fi mai indicat dar va fi mai scump. Un binoclu porro, la aceeasi calitate cu unul roof, va avea de regula un pret mai accesibil.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Apr 2020 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut din nou!

Am luat decizia de a merge pe 8x ca prim binoclu de uz general, cat mai ușor. Dacă voi simți nevoia voi lua mai încolo si un 10x sau 15x cu trepied doar pentru astro.
Bugetul s-a si suplimentat pana pe la 500 ron.

Am făcut si un shortlist:

1. Lacerta Birding 8x42 - 540 lei
2. Lacerta Explorer 8x45 - 380 lei
3. Delta Forest II 8x42 - 500 lei
4. Vanguard Orros 8x42 - 399 lei
5. Vanguard Spirit XF 8x42 - 530 lei
6. Nikon Aculon A211 8x42 - 399 lei
7. Meade Wilderness 8x42 - 480 lei


Lacerta Birding si Vanguard castiga la greutate, 600 si ceva de grame fiecare. Birding si Spirit XF pierd la pret.
Explorer castiga la pret si la diametru lentilei un pic mai mare dar din ce am citit oricum este undeva la 42mm. Pierde la greutate fiind si singurul porro.
Nikon pierde la weatherproof dar pare foarte lăudat pe alte site-uri. Greutate meh.
Restul pe la mijloc

Păreri?
Merci!

_________________
Voicu
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 24 Apr 2020 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca binoclul este bun si-ti place mai conteaza +/- 100g?....adica nu cred ca se simte diferenta.N-as alege niciodata un binoclu mai prost pentru ca e mai usor cu cateva grame.Cred ca din primele trei din lista ta ar trebui sa alegi
Sus
codan
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Ian 2018
Mesaje: 30

Motto: Cine pe saraci ajuta, pe Dumnezeu imprumuta!

Localitate: Bacau

MesajTrimis: 24 Apr 2020 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu m-am ghidat in viata mea dupa greutate, ci dupa calitate.
Detin doua binocluri Lacerta...
Lacerta Explorer 8x45 si Lacerta Nature 10x50....
Ti-l recomand pe ultimul, bate si astro si terestru pe fratele lui mai mic...
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Apr 2020 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta, foarte la obiect, vi s-a recomandat de cele mai multe ori deja... Binoclurile din Seria Explorer de la Lacerta sunt binocluri luminoase, cu un camp vizual mare, coloristica excelenta, usor de privit. creand experiente foarte placute la oculare. In zona asta de pret acesta cred ca e cel mai bun. Normal ca o data cu pretul mic vin si inconveniente optice si mecanice: reflexii parazite, claritate pe margini slaba si un control al calitatii mai slabut. Dar sunt binocluri chiar de trei ori mai scumpe care pot avea aceste probleme, darmite seria ieftina Explorer. Daca vreti ceva mai bun decat Explorer cam trebuie sa dublati suma. Dar chiar si la pretul acesta dublu, alegerea trebuie facuta cu si mai mare atentie, pentru ca pot fi multe binocluri mai scumpe dar cu aceeasi calitate ca seria Explorer!!
Deci, pentru sectorul asta de pret, cam pe Explorer toti colegii inclina. Eu cred ca alegerea ar trebui sa fie clara si nu ar mai trebui sa va complicati inutil alegerea!
Numai daca vreti sa mai strangeti bani si cu timpul sa achizitionati ceva mai de calitate!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mai 2020 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As merge pe Lacerta Birding....daca esti convins ca 8x este ok pentru tine.
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Mai 2020 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Dbird,

Depsre 8x, am citit peste tot ca e cel mai recomandat pentru uz general, cel de 10x tremurand un pic mai tare in maini - si ma gandesc ca va fi folosit in excursii destul de mult - dupa efort fizic, mainile nu sunt cele mai stabile, sau cand in timpul urcarii vezsi ceva interesant si scoti rapid binoclul Smile


Am povestit cu cei de la Budapesti Távcső Centrum, si ei mi-au recomandat fie Lacerta Birding fie Delta Forest II. Uite ce au spus:

Lacerta Birding and Delta Forest are very close together, they are the best ones. Both are very good in their price category, Birding has really outstanding color accuracy and contrast transfer, while Delta has a bit bigger field of view, really large. They are close, the differences are not significant.

In magazinele de profil de la noi (doua cele mai mari) mi s-a recomandat tot timpul Delta, chiar in detrimentul Birding. Dar asta poate fi din cauza ca este un model mai nou, nu are review-uri, etc. - nu stiu.

In orice caz, unul din cele doua va fi.

_________________
Voicu
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2020 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai spus si raman la parerea mea: daca un 10x tremura atunci cand il tii in mana, atunci si un 8x va tremura la fel Very Happy
...problema nefiind a binoclului Very Happy Shocked Shocked
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact