Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_29iul2020_2212~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prezentare luneta TS APO102F7


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2020 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Prezentare luneta TS APO102F7
Raspunde cu citat (quote)

Tot din clasa instrumentelor ultraportabile, vreau sa va prezint in randurile care urmeaza pe sora mai mare a lunetei TS APO80F7 (prezenta in sectiunea de reviewuri instrumente de mai bine de 3 ani).
Concret este vorba de luneta TS APO102F7, clasificata intre timp si de distribuitorul TS in clasa SD apo.
Sosita la mine in urma cu 2 ani mi-a dat impresia unui instrument foarte compact si solid. Pentru cei care sunt acomodati cu lunetele ED de la Skywatcher, inchipuiti-va ca este doar cu cativa mm mai "plinuta" decat un ED80 dar ascunde o optica semnificativ mai puternica.
Ca aspect general seamana leit cu sora mai mica, aceeasi alura, acelasi parasolar retractabil prevazut cu reglaje de alunecare pe tub, aceeasi nuanta de alb mat usor perlat.
Tubul lunetei dimensionat foarte strict fata de deschiderea ei masoara doar 105mm in diametru, parasolarul 121mm iar lungimea lunetei cu elementele mobile (parasolar si focuser) retrase este de doar 60cm. Masa lunetei este de 4,1kg, valoare care spune ceva in privinta robustetei constructiei.
La interior tubul este prevazut cu 4 diafragme clasice in forma de lama de cutit care protejeaza efficient impotriva luminii parazite.
Focuserul pe format 2,5" R&P este in linii mari identic cu cel de pe luneta de 80mm. Cursa de focalizare este de 88mm fata de 80mm la luneta mica iar interiorul tubului portocular nu mai este filetat contra luminii parazite ca la focuserele obisnuite, ci prevazut cu un numar consistent de diafragme pozitionate cam din 15 in 15mm. Focuserul lucreaza lin si opune doar atata rezistenta cat trebuie.
Constructia lunetei in ansamblul ei este relativ spartana, nivelul de finisare e bun insa nu exceleaza prin ceva deosebit, dar ce este imbucurator pentru mine e faptul ca luneta este bine echilibrata mecanic (nu trage nici spre obiectiv, nici spre focuser).
Partea optica este model 2018 si foloseste aceeasi combinatie de sticle ca sora mai mica, respectiv FPL53 si element cu Lanthan. Antireflexul folosit are nuante de verde si grena si pare ceva mai discret decat la luneta mica. Privit mai din lateral paleta coloristica a antireflexului dezvaluie mai multe nuante interesante (vezi imaginile de mai jos).
Testul sfericitatii pe bancul optic arata o echilibrare foarte buna, lipsa zonarilor si defectelor de prelucrare optica. Cu alte cuvinte spus, un obiectiv bun!
Evaluarea cromatismului pe bancul optic arata identic cu cel al sorei mici, aparitia franjelor colorate are loc tot la 4 linii Ronchi intra/extrafocal, deci cam de doua ori mai mic decat in cazul lunetei Skywatcher 100 F9.
Ca impresii generale pot spune ca luneta "cade" bine in focus, arata o imagine curata, clara si de contrast ridicat. Sunt 100% multumit.



TS 102SED (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  432.31 kb
 Vizualizat:  de 5470 ori

TS 102SED (3).jpg



TS 102 SED f7(2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  60.94 kb
 Vizualizat:  de 5470 ori

TS 102 SED f7(2).jpg



102 SED.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.74 kb
 Vizualizat:  de 5470 ori

102 SED.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
IUliu Vasilescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iul 2017
Mesaje: 5



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2020 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Comparatie
Raspunde cu citat (quote)

L-ati mai folosit? cat de bine functioneaza visual cu planetele in perioada aceasta?
Cam ce detalii se vad pe Jupiter/Marte?

Vreo comparatie cu cel de 80 sau cu SW 100ED f/9? sau alte instrumente?

Oare AZ GTi este suficienta pentru vizual cu el?

mersi!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2020 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am mai folosit-o! Poate nu atat de des pe cat mi-as fi dorit, dar a iesit de multe ori la cer de cand o am. Fara doar si poate este cea mai buna luneta din gama 100-102mm care mi-a trecut prin mana pana in ziua de azi. Detalii la planete sunt atatea cat iti permite cerul sa vezi, pentru ca el (cerul) e veriga determinanta atunci cand te afli la ocularul unui instrument bun. Din pacate in Bucuresti momentele bune sunt din ce in ce mai rare, atmosfera e supra poluata cu particule mari iar turbulenta este de multe ori destul de mare ca sa limiteze nivelul de detaliu vizibil in ocular.

Comparata cu luneta de 80mm are clar rezolutie mai buna si permite o magnificatie mai mare pentru o luminozitate echivalenta in ocular.

Atat SW 100ED cat si Equinox 100ED sunt lunete bune si considerate ca au cea mai buna corectie cromatica dintre toate modelele ED ale familiei lor de instrumente. Testele pe bancul optic mi-au aratat ca TS 102 SED are o corectie cromatica de aprox. doua ori mai buna decat suratele f/9 de la SW.

Nu stiu daca am scris la luneta de 80mm sau doar am avut in intentie, dar prima data cand m-am asezat la ocular, m-au trecut ceva fiori pe sira spinarii cand m-am uitat la cromatica imaginii ... aveam impresia ca privesc printr-un instrument cu oglinda. Fix acelasi sentiment l-am avut si cu luneta de 102mm. (ca sa nu se inteleaga gresit, ma refer doar la cromatica imaginii!!!)

Nu cunosc montura AZ GTi si nu ma pot pronunta.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2021 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate ultimele zile au adus cu ele nu numai caldura excesiva ci si preturi noi si mai mari pentru lunetele ED de 102mm.
In cazul lunetei prezentate in acest topic, cresterea de pret a fost de la 990 euro la 1095 euro.
Situatia e putin ciudata deoarece instrumentele nu sunt pe stoc, perioada de asteptare este inca una consistenta dar pretul lor a crescut. Probabil producatorul a anuntat preturi noi pentru urmatoarele loturi de instrumente.



Pret nou ED102 Lanthan.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  148.4 kb
 Vizualizat:  de 4339 ori

Pret nou ED102 Lanthan.JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 17 Iul 2021 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au introdus și o lunetă ED nouă, de 96mm f/6,cu sticlă FDC1...nu știu cît de bine va fi corectat cromatic,dar pt cei care pendulează între lunetele de 80mm și cea de 100mm,pare a fi un compromis bun, mai ales dacă vrei un instrument portabil.
Momentan e în stoc,dar pariez că au cel mult 10 exemplare,și după ce se vînd astea,timpul de așteptare pt un nou stoc va fi de cel putin 3 luni. Într-un fel e bine,îmi dă răgaz să mai adun niște ca$h Very Happy

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Japan.html
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 17 Iul 2021 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu,am recitit review-ul inițial unde spui la un moment dat:
"Evaluarea cromatismului pe bancul optic arata identic cu cel al sorei mici, aparitia franjelor colorate are loc tot la 4 linii Ronchi intra/extrafocal, deci cam de doua ori mai mic decat in cazul lunetei Skywatcher 100 F9."

Deci să înțeleg că SW 100 f9 are aberația cromatică de 2 ori mai mare decît TS 100 f7 ?!?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2021 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mcuzic2002 a scris:
Deci să înțeleg că SW 100 f9 are aberația cromatică de 2 ori mai mare decît TS 100 f7 ?!?


Da, se poate spune si asa Smile ... dar ca sa nu dau nastere la polemici inutile trebuie sa spun ca SW100 f9 este o luneta buna care da imagini curate, capabile sa multumeasca si un user pretentios.
Avantajul esential al lunetei TS in fata SW-ului mi se pare compactitatea sa, proprietate ce o face semnificativ mai manevrabila iar la f7 imi pare mai versatila decat la f9 (mult mai usor de atins campuri mari).

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 07 Aug 2021 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am separat urmatoarele doua mesaje si le-am inserat la inceputul topicului "Evolutia preturilor", la rugamintea initiatorului topicului.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2022 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un update relativ tardiv, dar vorba romanului, niciodata nu e prea tarziu ... se pare ca pietele externe au mecanismele de autoreglare inca functionale. In urma cu vreo doua luni, pretul acestei lunete a revenit foarte aproape de valoarea de la care plecase, mai exact de la 990 euro.

Pretul actual 999 euro, confirmat de situl TS:



Pret nou ED 102 Lanthan (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  167.9 kb
 Vizualizat:  de 2107 ori

Pret nou ED 102 Lanthan (2).jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 102



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 23 Ian 2023 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Initial si eu ma uitam la un telescop de 80 , TS APO80F7 era pe lista , am tot stat si m-am gandit nu numai la performante dar si la partea de logistica - mai mici , mai usoare, se preteaza la o iesire rapida. Undeva pe 11 ianuarie insa am vazut o oferta la capitolul "Second Hand & Special Offers" pe teleskop-express.de pentru un TS APO102F7 folosit la prezentari , era la 849EUR. Am dat un telefon si am intrebat ce si cum , mi-au expicat ca e 100% ca nou si il garanteaza ca atare , si m-am mai clarificat cu dimensiunile nitzel. Pe 12 l-am comandat , am luat si o diagonala de 2in , si intr-adevar , cand a venit am constatat ca este mai compact decat ma asteptam si cu diagonala se echilibreaza bine, va mai veni si un cautator de 50 cu suport de montare pe focuser.
Am un trepied Nest-777 cu cap half-ball video de 65 mm, trepiedul duce 10 kg , capul e cotat la 4kg...le tine dar la limita.
Nu am apucat sa vad decat foarte scurt Jupiter , Marte si M45 dupa care au venit norii peste noi la Cta , acu ninge&ploua in acelasi timp.



TS APO 102 as-new.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  173.98 kb
 Vizualizat:  de 1891 ori

TS APO 102 as-new.jpg



Img 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  121.41 kb
 Vizualizat:  de 1891 ori

Img 2.jpg



Img 4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  146.84 kb
 Vizualizat:  de 1891 ori

Img 4.jpg



_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 24 Ian 2023 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma uitam si eu la lunetele de 102 de la TS.
Diagrama din postul #1 (Blanca-102ED) pare de la luneta ED (TSED102F7).
Parca cea de la APO e putin diferita (oricum eu nu inteleg mare lucru e acolo, dar mi-a sarit in ochi).
Scuze, daca gresesc.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2023 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bivanus, deci tu esti vinovat pentru cerul innorat din ultimele doua saptamani ...
E bine ca stim incotro sa transmitem urarile de "bine" ... Laughing Laughing

Sa folosesti sanatos luneta, este un instrument bun si indraznesc sa spun si destul de puternic!

Gabriel, diagrama din primul post este preluata de pe situl Kasai in care am mai multa incredere decat in TS http://www.kasai-trading.jp/blanca102sed.html
(clic pe diagrama pentru imagine mare)

Este intradevar un grafic care se interpreteaza nitel mai greu. Pentru a ne da seama cum ar arata cromatic focal shift trebuie sa fim atenti la dispunerea culorilor fata de ordonata, in graficul dat.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Bivanus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2023
Mesaje: 102



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 24 Ian 2023 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wink Dap , atatea discutii despre seceta prelungita si continutul mic de apa in sol ...m-am gandit sa ajut si eu cum pot.
_________________
Tele: TS Apo 80mm & 102mm f/7 FPL53/Lan
Bino: Celestron Skymaster 15x70
Montura: EQ6-R PRO ; AZT6
Camera: Canon EOS Rebel SL1 & T2i , ASI120MM-S
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 24 Ian 2023 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:

...
Gabriel, diagrama din primul post este preluata de pe situl Kasai in care am mai multa incredere decat in TS http://www.kasai-trading.jp/blanca102sed.html
(clic pe diagrama pentru imagine mare)

Este intradevar un grafic care se interpreteaza nitel mai greu. Pentru a ne da seama cum ar arata cromatic focal shift trebuie sa fim atenti la dispunerea culorilor fata de ordonata, in graficul dat.


Mda interpretarea e mai grea pentru mine.
Ceea ce vroiam sa zic e urmatorul lucru: ma uitam la aceste doua modele de 102 :
modelul ED, mai slabut (eu cred ca pe asta o sa il iau)
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html

si modelul APO, cu sticla mai buna (cel pe care il aveti voi)
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...ctive.html

Ambele au si diagrama acolo si cea de la ED e la fel ca asta pe care ai atasat-o tu in postul unul si cealalta de la APO, e putin diferita. Dar cum nu ma pricep, nu stiu care e cea corecta.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2023 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
...m-am gandit sa ajut si eu cum pot.

Corect Smile

Bine ca ai insistat Gabriel, initial nu-mi dadeam seama la ce te referi...
Am verificat si dupa cum era de asteptat, baietii de la TS au pus diagramele invers, pe cea a SD-ului au pus-o la ED si pe cea a ED-ului au pus-o la SD Laughing Laughing .. de fapt sunt renumiti pentru boacane de genul asta.
Pentru cei ce stiu sa interpreteze, diagramele se pot verifica si la ocular in intra si extrafocus pe figura de difractie.
O alta informatie care nu e conforma cu realitatea e ca lunetele din seria ED (80, 102 si 110mm) ar folosi sticla FPL51 Ohara. In fapt pentru aceasta serie se foloseste sticla FK61. Vad ca de curand informatia respectiva a fost retrasa de la modelul de 110mm.
Ce sa-i faci, interesul (comercial) poarta fesul!

Asta nu inseamna insa ca luneta de 102 este rea, nici vorba, doar ca vei avea un usor halou violaceu pe unele tinte mai luminoase (Jupiter, Sirius, etc) sau la treceri mari de contrast.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact