Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m38eklein_195.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225370
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura EQ6 PRO + auto-guiding


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Noi 2007 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura EQ6 PRO + auto-guiding
Raspunde cu citat (quote)

Montura mea EQ6 PRO are un port pt. autoguiding. Cum il pot folosi si ce imi trebuie pt a folosi prog. GuideDog.

SynScan are optiunea de GPS...unde gasesc un astfel de GPS si unde-l conectez.
Sus
moni
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Oct 2007
Mesaje: 25



Localitate: Cj-N

MesajTrimis: 19 Noi 2007 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Portul pe care il are montura EQ6 se potriveste la un guider ST4. Cum asa ceva nu se mai fabrica, shoestring astronomy au inventat un adaptor prin care poti conecta la portul de autoguiding o camera ccd, camera ce e utilizata pe post de camera de ghidare.

Modul GPS pentru montura gasesti la skywatcher (www.skywatcher.ro). E util doar daca te muti mult cu montura peste mai multe paralele, meridiane, pentru ca achizitioneaza automat pozitia pe glob si ora i TU. Altfel, poti sa introduci tu manual pozitia (pe care o afli in prealabil prin internet sau un alt gps).
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 19 Noi 2007 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Pentru a face auto-guiding cu EQ-6 Pro nu este neaparat nevoie sa utilizezi portul ST-4. Poti sa faci autoguiding folosind PHD-ul sau GuideDog-ul impreuna cu driverele ASCOM http://ascom-standards.org/downloads.html (selectezi ca model de telescop Celestron 5i) si un web-cam iar conectarea la laptop la monturii o faci direct prin hand-controler.
Poti utiliza portul ST-4 dat ai nevoie de un accesoriu auxiliar vezi www.shoestringastronomy.com care se conecteaza la portul paralel, la un port USB sau serial depinde de model, de recomandat ar fi pe USB sau paralel (daca laptopul mai are asa ceva) pentru a nu avea macar portul serial liber (asta in cazul in care ai modificat camera web pentru expuneri de durata mare sau controlezi o camera foto cu ajutorul laptopului).
Exista camere dedicate care se conecteaza direct la portul ST-4 insa preturile sunt relativ mari, eu m-am orienta pentru asa ceva la piata second-hand.
Ce fel de camera vrei sa utilizezi pentru a face auto-guiding? PHD-ul este punctul meu de vedere mai bun ca si GuideDog-ul, insa depinde de tine cu care te „simti” mai in largul tau. Nu stiu daca GuideDog-ul poate insa PHD stie sa folosesca dark-frame-uri pentru a reduce aparitia stelelor false, precum si binning.

Numai bine
Emil
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 19 Noi 2007 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Moni,
scurta corectie camerele ST-4 se mai fabrica: camerele din seria ATIK-16, Opticstar AG-130M, Luna 0.4B, PL1-M, etc poseda toate iesire directa la ST-4. Prin ST-4 se intelege un port compatibil cu sistemul de comenzi folosit de auto-guiderul ST-4 produs de catre SBIG, acesta fiind printre primele camere de auto-gidare produse pentru publicul larg.

Numai bine
Emil
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Noi 2007 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amortalis a scris:

Poti utiliza portul ST-4 dat ai nevoie de un accesoriu auxiliar vezi www.shoestringastronomy.com care se conecteaza la portul paralel, la un port USB sau serial depinde de model,


Din romania unde gasesc accesoriul acesta USB, chiar si secondhand?

Citat:

Ce fel de camera vrei sa utilizezi pentru a face auto-guiding? PHD-ul este punctul meu de vedere mai bun ca si GuideDog-ul, insa depinde de tine cu care te „simti” mai in largul tau. Nu stiu daca GuideDog-ul poate insa PHD stie sa folosesca dark-frame-uri pentru a reduce aparitia stelelor false, precum si binning.


Folosesc philips ToUcam nemodificat.

INTREBARE:
Daca folosesc autoguiding mai trebuie facut aliniamentul la perfectie?
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 19 Noi 2007 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ahoi,
second-hand nu am idee, eu am facut comanda de EQDIR tot de la shoestring si il primens din Anglia, acesta faciliteaza controlul monturii fara a mai fi necesar hand-controlerul, de asemenea faciliteaza aliniamentul cu n stele in loc de 1,2 sau 3 prin controler pentru imbunatatirea preciziei. Zilele astea trebuie sa vina, te pot tine la curent cu performantele....
Daca te hotaresti sa il cumperi si nu iti accepta livrarea pentru romania trimite-mi un mesaj privat...
Webcamul Phillips indeplineste contiditiile de auto-guiding fiind ceva mai sensibil ca celelalte web-camuri de la Creative, Logitech sau Microsoft.
Aliniamentul perfect pentru webcam va ajuta la auto-ghidare pentru ca astfel nu trebuie atat de mult corectat, de asemenea de mare ajutor iti va fi un antrenament al PEC-ului (Periodic Error Corection).
Numai bine
Emil
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 20 Noi 2007 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
referitor la EQDIR http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect.htm
ai si niste scheme electronice pentru acest dispozitiv, poate ar fi o idee (in cazul in care te pricepi la electronica) sa iti faci unul si poate ne ti la curent cu evolutia.
De la Robert am primit urmatorul link
http://www.technoplus.nl/astro/lx200.htm pentru a putea utiliza protocolul LX-200 pe montura EQ-6. Teste referitoare la acest modul nu am cautat... puturos nevoie mare.
Numai bine
Emil
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact