Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce ma intereseaza in domeniul astronomiei?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
James Bond
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Oct 2020
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2020 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce ma intereseaza in domeniul astronomiei?
Raspunde cu citat (quote)

Grea intrebare...
De cand ma stiu, ma uit dupa sateliti, meteori, stele.
Imi calculez, simulez grafic orbita si pozitia Lunii, Pamantului. Studiez eclipsele.
Am descoperit satelitii Starlink si urmaresc lansarea lor. 
Astept si urmaresc trecerea ISS pe deasupra noastra.
Abia la 50+ ani am reusit sa-mi cumpar telescop. (Am aflat care-i sunt limitele, vreau unul mai performant).
Imi doresc sa abordez astrofotografia.
Incerc sa inteleg ce este Timpul, Universul...

Bine v-am gasit Smile
Sus
Vexatyk
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Iul 2020
Mesaje: 126



Localitate: Vaslui

MesajTrimis: 27 Oct 2020 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit.
Niciodata nu e prea tarziu. Legat de astrofoto nu prea pot sa iti dau sfaturi eu fiind axat pe partea de observare vizuala, probabil cand ajung la 50 de ani ma apuc si de astrofoto ( mai am exact 10 ani timp sa ma hotarasc ).
Vei gasi aici multi oameni care ti pot da sfaturi utile atat legat de astrofoto cat si de achizitionarea unui nou intrument.

Cer senin .

_________________
De mic vad stele verzi .
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Oct 2020 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astrofoto de care: planete sau DSO sau, poate, ambele? Ce telescop ai acum (ce-i aia mai performant?)? Buget?
Lasa poezia si da detalii relevante. Pentru astrofoto trebuie sa intelegi "timpul de expunere", nu Timpul. Wink Laughing

In mare:
Daca vrei astrofoto DSO iti trebuie montura paralactica (EQ) motorizata, eventual cu GoTo. Ea se alege in functie de tubul optic folosit. La DSO e bine ca acesta sa fie rapid (f/5, de pilda) si cu apertura generoasa (depinde de buget si necesitatile de portabilitate).
Exista si varianta astrofoto de camp mai larg, la care poti folosi obiective foto sau instrumente mai mici.
Pentru planete iti trebuie focala lunga si apertura (relativ) mare. La fel, depinde de buget si necesitatile de portabilitate. Eu ma descurc cu un Mak 127/1500. Montura cu urmarire, de preferat EQ. Unii fac planete si pe Alt-Az.
Camere: ei, aici e durerea. Camerele dedicate DSO te costa cat (sau mai mult decat) telescopul cu montura. Dar ai alternativa folosirii unui body de dSLR, care e ieftina. Planetarele sunt ceva mai ieftine, dar tot scumpuțe. Si aici ai alternativa unui webcam modificat, care e mult mai ieftina.

Iti dau cuvantul...

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Oct 2020 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut , e bine ca esti interesat de mecanica cereasca . Ai putea sa ai motive serioase , si astfel sa ramii mult timp pe acest frumos Hobby . Ce telescop , alte piese ai ? camera foto ? montura ? de unde vei face astrofoto ? Bafta
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Oct 2020 08:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ce ma intereseaza in domeniul astronomiei?
Raspunde cu citat (quote)

James Bond a scris:
...
Incerc sa inteleg ce este Timpul, Universul...



Succes! Smile ...

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
James Bond
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Oct 2020
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2020 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ha ha ha ... m-ati luat un pic mai abrupt decat ma asteptam. Nicio problema ...
Am gasit informatii utile in toate replicile voastre.

Pot sa raspund la unele intrebari, la altele inca nu mi s-au sedimentat optiunile.

Deci :
- cred ca sunt primul din tara care am optat pentru telescopul : Celestron Telescope N 127/1000 StarSense Explorer LT 127 AZ. Se pare ca nu a aparut inca pe piata, sau va fi disponibil doar la anu'.
- Am descoperit insa primele limite ale telescopului in configuratia actuala : rigiditatea redusa a trepiedului, oculare si Barlow de calitate insuficienta (focalizare imperfecta, culori sterse) si un dezavantaj net: montura azimutala simpla.

- Mi-am proiectat un trepied rigid, cu montura ecuatoriala, pe rulmenti, cu motor pas cu pas pe axa N-S (teoretic am o rezolutie de 40000 😊). Executia este in stadiu final, fac ultimele retusuri, probabil saptamana viitoare il dezasamblez pentru vopsire.
- Trebuie sa iau insa o decizie*: daca sa folosesc tubul telescopului actual sau sa-mi indrept atentia spre un tub mai performant.

- Prin "mai performant" ma refer in principal la o apertura mai mare >127mm, apoi o capacitate de separare mai mica de 0.91, putere de marire mai mare de 250.
Un produs care raspunde acestor cerinte, in limita unui buget acceptabil, il consider a fi
Omegon Telescop ProNewton N 203/1000 OTA.
Mi-ar placea sa primesc un feedback despre acesta.

- cunostiintele mele sunt relativ reduse, deci depre astrofoto este prea devreme "sa-mi dau cu parerea"

- primele observatii le-am facut din curtea casei, din Bucuresti, dar am posibilitatea sa iau cu mine telescopul la Busteni.

* PS - As vrea sa am ocazia sa privesc prin telescopul actual, cu un ocular <= 10 mm si un Barlow 2x recunoscute pentru calitate. Cele din dotare cred ca sunt "standard", fara pretentii, avand in vedere pretul. La oglinzi nu cred sa fi facut rabat la calitate, este totusi o marca cu pretentii.
Se obisnuieste imprumutarea (contra unei garantii) pentru cateva zile, a acestor componente ?



Celestron-Telescope-N-127-1000-StarSense-Explorer-LT-127-AZ.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.72 kb
 Vizualizat:  de 2534 ori

Celestron-Telescope-N-127-1000-StarSense-Explorer-LT-127-AZ.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Oct 2020 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

James Bond a scris:
..oculare si Barlow de calitate insuficienta (focalizare imperfecta, culori sterse) ..
Intr-o masura oarecare imaginea devine mai "cetoasa", culorile "mai sterse", imaginea "mai intunecata" cand folosesti oculare de focala scurta si/sau barlow, indiferent de calitatea acestora. Motive ar fi: asta e fizica - cand cresti magnificatia scade lumina si imaginea devine mai intunecata, asta e atmosfera - cu cat maresti mai mult cu atat vezi influenta seeingului, atentie si la aclimatizare - daca telescopul fierbe cu cat cresti magnificatia cu atat mai mult vei vedea turbulenta din tub, toate acestea producand "focalizare imperfecta", "culori sterse".
Poti merge si pe un telescop mai mare, dar trebuie avut grija ca odata ce il vei lua sa nu fi iar nemultumit ca nu se vede clar, luminos, si in secunda doi sa vrei unul si mai mare pe care la final sa nu il poti folosi pentru ca este prea mare, si sa fi dezamagit de astronomie.

Citat:
si un dezavantaj net: montura azimutala simpla.
As zice ca o montura simpla reprezinta un avantaj nu un dezavantaj.


Citat:
apoi o capacitate de separare mai mica de 0.91, putere de marire mai mare de 250.
Magnificatia tine de focala ocularului raportat la focala intrumentului, cu majoritatea instrumentelor poti obtine mai mult de 250x daca folosesti oculare de focala mica. Puterea de separatie teoretica este buna teoretic, practic dece ai nevoie de o putere de separatie mai mica de 0.91? Puterea de separatie practica depinde cumva marginal de telescop si de multe ori depinde mai mult de seeing, de aclimatizare (mai ales la tuburile cu optica mare).
O alta problema este ca la magnificatii mari iti trebuie montura motorizata, focuser motorizat, sa nu bata vantul, trepied solid. Merge si montura manuala dar iti trebuie mana fina.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Oct 2020 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescoapele mentionate fiind de tip Bird -Jones nu vor avea calitate optica buna decat din intamplare.
Secundara e chiar in gura tubului unde se umple de lumina parazita iar bratele paianjenului sunt groase cat degetul.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact