Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M_31_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Bine ca existati !


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Noi 2020 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Printre cei ce studiaza pasarile 8x intradevar este mai raspandit dar si 10x este folosit de multi. 10x este util mai ales pentru pasarile de coasta sau rapitoare care sunt la distante mai mari. Deci 10x nu inseamna ca nu e pentru birdwatching. Plus ca, cu un 10x, dupa ce veti stapanii tehnica de stabilizare, veti vedea mai multe detalii la pasari dar "rezolva" mai bine si magnitudini la stele.

Olympus 8x42 PRO cred ca este un binoclu bun, eu stiind varianta veche, dar sare un pic de 2000 ron. Eu personal daca ar trebui sa aleg totusi doar dintre producatorii de optica cu traditie si in zona 2000-2500ron produsul nou, prefer in clasa asta de calitate un Nikon Monarch 7 8x42. L-am testat si este foarte luminos si are un camp enorm! Pentru birding exista si varianta mai ieftina si mai compacta monarch 7 8x30!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 14 Noi 2020 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu port ochelari. Cat ar trebui sa fie "Eye relief " minim ? Cineva se plangea ca este dificil de privit prin el.

Multumesc.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Noi 2020 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eye relieful e bine sa fie de la 15-16mm in sus. Dar depinde de fizionomia fiecaruia adica cat de adanciti sunt ochii in orbite, cat de departati sau apropiati fata de ochi stau ochelarii pe nas. Si eu port ochelari si ma descurc la limita si cu un eye relief de 15mm. Dar eye relieful care e pentru mine suficient poate fi pentru altii insuficient. Tocmai de asta Eye relieful binoclurilor se probeaza ca un pantof Smile pentru ca exista riscul sa nu vedeti pana la margini tot campul vizual al binoclului!
Dar totusi daca vreti o marime foarte generala considerata minima, aceasta ar fi sa zicem un 16mm. Monarch 7 8x42 are un eye relief de 17.1mm, zic eu deja considerat mare si suficient pentru majoritatea oamenilor cu ochelari. Monarch 5 10x42, cel care vi l-am propus initial, are un eye relief de 18.4mm. Iar Nikon, ca si alte firme de prestigiu, cand zic 17.1mm exact atat este, nu ca la unele binocluri care sustin ca este de 20mm dar in realitate e tot de vreo 17-18mm sau chiar mai mic.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Noi 2020 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am citit lucruri bune despre Nikon Monarch 7 8x42. Parerea utilizatorilor era cu minus la Build quality,
Optical quality ...Cred ca Olympus 8x42 PRO se califica in preferintele mele, momentan.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Noi 2020 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar alegerea unui binoclu este foarte subiectiva in functie de preferintele fiecaruia! Calitatile urmarite de cineva pot fi neimportante pentru altcineva. Iar slabiciunile unui binoclu deranjante pentru unii, e posibil ca pe altii sa ii deranjeze mai putin. Tocmai de asta parerile noastre sau ale altora nu au caracter absolut.
De exemplu, una din calitatile cele mai importante pentru mine la un binoclu, printre altele, este transmisia luminii care trebuie sa fie cat mai mare posibila! Pentru mine aceasta categorie cantareste de exemplu mai mult decat alte calitati la un loc (aberatiile cromatice, distorsiune, contrast etc). Olympus din seria PRO are prea slaba transmisia luminii conform allbinos aprox 85%, cu 5 procente mai slaba decat la Monarch 7 care are aprox. 90%, si de aceea nu-mi place mie, fiind o transmise depasita chiar si de alte binocluri mult mai ieftine! Dar daca pe dumneavoastra nu va deranjeaza acest aspect si apreciati mai mult celelalte calitati si avantaje reale ale Olympusului, atunci asta e castigatorul pentru dumneavoastra Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 25 Mar 2023 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Pana sa treaca acel asteroid pe langa planeta noastra, am zis sa mai pun o intrebare aici.
De la ultima mea postare, acum aproape 3 ani, m-am mai gandit…si cumparat un binoclu Nikon Monarh 5 8x42. Pentru pasarele Very Happy . Inca nu am intrat in posesia binoclului, dar am cautat pe acest forum ceva detalii, review-uri, dar nu am gasit. De ce oare ? M-am ghidat in achizitia mea dupa alte informatii gasite pe internet, dar in limba engleza.
Sus
romh
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2023
Mesaje: 186

Motto: Dupa suisuri urmeaza coborasuri

Localitate: KL

MesajTrimis: 25 Mar 2023 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari si spor la observatii. In ziua de azi intr-adevar sunt destule resurse online si explicatii si ratinguri si recenzii. Nikon nu e un brand de binoclu ce un astronom ar alege, probabil din cauza asta, dar nu inseamna ca nu e un produs de calitate. Spor la observat pasarele Smile . Astronomii pot doar sa viseze la asa ceva.
_________________
Mak 70, binoclu 10x50
Pixel 6a
Ochiul drept
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Mar 2023 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. urari.
Sus
romh
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2023
Mesaje: 186

Motto: Dupa suisuri urmeaza coborasuri

Localitate: KL

MesajTrimis: 27 Mar 2023 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar review la acel binoclu poti sa il scrii chiar tu aici, sa ii ajuti si pe altii care or sa caute ceva similar.
_________________
Mak 70, binoclu 10x50
Pixel 6a
Ochiul drept
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 27 Mar 2023 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce review? Ca nu se mai fabrica, ca este din 2013 ? Este cumparat de pe Astroshop.ro. Ulterior am vazut ca nu se ma afla in portofoliul Nikon ! Sper sa nu fiu dezamagit pentru prima mea achizitie a unui bino.
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 28 Mar 2023 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am gasit pt. Monarh 5 - Light transmission. Curios !
Sus
romh
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2023
Mesaje: 186

Motto: Dupa suisuri urmeaza coborasuri

Localitate: KL

MesajTrimis: 28 Mar 2023 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit multe recenzii bune pe amazon si youtube la acest model. Daca nu se mai fabrica nu inseamna ca nu e de calitate. Poate e prea de calitate Smile si pierde firma bani.
_________________
Mak 70, binoclu 10x50
Pixel 6a
Ochiul drept
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 29 Mar 2023 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deja ma uit la telescoape: observatii in natura cat si astro
Sus
mihnic2003
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Noi 2020
Mesaje: 55



Localitate: Buzau

MesajTrimis: 29 Mar 2023 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a sosit binoclul comandat. Pe siteul magazinului era la vanzare Monarch 5, iar in poza, binoclul arata a fi Monarch 5. Bineinteles, cand am desfacut cutia, binoclul era Monarch M5 ! Am stat si m-am gandit. Il pastrez pentru ca e lansat in 2021 si se afla in oferta Nikon. Celalalt model - fara litera M in denumire - era mai vechi. Desigur la acest binoclu , acesta nou, unghiul vizual real este 6,4 grade, mai mare decat la cel vechi…

Deci, o singura litera face diferenta …
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2023 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ca ein portofoliul Nikon poti sa ii faci un review! Wink

Sa il folosesti cu placere!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact