Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
bluesnowball.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Start timid in astrofoto :)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum ziceam , am luat pe rand cateva aspecte prin care incerc sa imi creez conditiile astrofoto cat mai comode. Deocamdata am rezolvat, zic eu destul de elegant, posibilitatea de pozitionare a camerei per obiectiv dorit a fi fotografiat. Respectiv am folosit un Adaptor pentru blitz (care este insa cam scump dupa parearea mea-90lei, poate ca un picior vechi de blitz defect ar fi fost mai optim de utilizat, deci nu aruncati bliturile defecte Smile ! ). Asa cum se vede in poza laser.jpg se lipeste laserul de adaptor cu un lipici dupa gust (eu am folosit Poxipol). Practic forma laserului se preteaza perfect pe forma piesei asigurand o centrare foarte buna ... astfel daca urmarim cele 2 poze 16mm.jpg respectiv 300mm.jpg observam o centrare destul de corecta (chiar daca nu este absolut perfecta). Practic sunt poze aferente unui obiectiv de 16 mm (16 x 1,5 crop = 24 mm) si respectiv (300 x 1,5 crop = 450 mm).
Acum problema directionarii aparatului este, cel putin din punctul meu de vedere, rezolvata.
Reamintesc ca montura Omegon MiniTrack LX2 NS are la randul ei un alt laser pentru reglarea polara (este nativa prevazuta acesta posibilitate, nu insist, voi mai reveni cu poze la montarea ulterioara a sistemului).
Mai ramane de rezolvat o posibilitate de efectuare a clarului pe stele cat mai coerenta, in timp real, noaptea. Solutia pare un vizor optic, dar doar timpul ne va confirma sau nu coerenta ideii Smile



laser.jpg
 Descriere:
executie laser de pozitionare.
 Marime fisier:  776.93 kb
 Vizualizat:  de 3582 ori

laser.jpg



16mm.jpg
 Descriere:
punctul laserului pe obiectivul de 16 mm
 Marime fisier:  237.83 kb
 Vizualizat:  de 3582 ori

16mm.jpg



300mm.jpg
 Descriere:
punctul laserului pe obiectivul de 300 mm
 Marime fisier:  188.3 kb
 Vizualizat:  de 3582 ori

300mm.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
.Mai ramane de rezolvat o posibilitate de efectuare a clarului pe stele cat mai coerenta, in timp real, noaptea.
Incearca cu o masca Hartman sau Bahtinov, gasesti modelul pe internet si tiparesti pe coala neagra dupa care decupezi.
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 466



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Generator Masca Bahtinov
http://astrojargon.net/MaskGen.aspx
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfaturi si de link. Momentan nu am acces la telescop si folosesc doar obiective foto .. din balcon, in Bucuresti. Problema mea este oarecum filozofica ... ca sa fac clarul noaptea ... de pomana ma uit la ecranul aparatului foto ca nu se vede nici macar steaua nordului ... inclusiv din cauza luminilor parazite din jur ( cam multe este adevarat, dar nu prea am ce face ca nu prea tintesc bine cu prastia Smile ).
Chestia e ca nu cred ca pot utiliza masca pe obiectiv ... in acest caz ... cand voi trece de la gradinita in clasa intai (sa pun adica aparatul foto direct pe telescop, alta viata Smile )voi face sigur o masca ..poate chiar tiparita pe o imprimanta 3D ... ca merita sigur.
Oricum, intrebare: ... daca totusi pun in conditiile descrise mai sus, pe obiectivul aparatului foto (momentan un 50mm / 1,8 si crop 1,5x) o masca Bathinov pe dimensiunea adecvata ... am vreo sansa sa vad steaua din cauza difractiei ? A incercat cineva ? ... mentionez ca fara masca nu se vede nici o stea in actualele conditii pe care le am in Bucuresti chiar daca folosesc la maxim functiua aia de zoom pentru reglarea clarului si 1,8 diafragma ....
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dubios, mie cateodata aparatul imi face autofocus pe "stele", in Bucuresti.
Cumva focusul e ca instinctul, pur si simplu il faci.
Practic ar fi cateva abordari:
- nu stiu Bahtinov, dar Hartman ar trebui sa fie mai simplu, mergi pe intuitie, defocusezi si incerci sa focusezi, vezi ca punctele se apropie, dispar/se suprapun, si se departeaza, lasi focusul undeva la jumate (prin viewfinder sau live view).
- faci o poza cu trackingul oprit, 15-30s, obtii o dunga groasa (steaua defocusata), misti de focus, faci o alta poza, dunga devine mai subtire, mai misti de focus si iar faci poza, dunga se ingroasa iar, deci focusul e undeva intre cele doua dungi groase.

Folosesti live view si zoom 10x? Ce ISO ai? Dubios ca nu vezi stelele, n-am avut probleme sa nu vad stele din balcon, si n-am f1.8. Pentru inceput foloseste cu incredere iso 6400 si timpi scurti, pe masura ce lucrurile devin sub control, scazi iso si cresti timpul. E posibil ca in live view sa ai iso mic si e clar ca nu vezi nicio stea. Nu imi dau seama in live view cum seteaza el iso si timpul de expunere dar trebuie sa te lamuresti cum functioneaza aparatul. Nici in vizor nu vezi stelele?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Iul 2020 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Folosesti live view si zoom 10x?

Fixed!

Daca aveai Canon cu Magic Lantern pe el, era mai simplu, caci, in plus fata de Live View si 10x, puteai jongla cu ISO si ecranul devenea mai luminos (dar si mai puricos). Oricum, distingi stelele fara probleme. Ochi buni sa ai. La mine micile rateuri de focus cand folosesc dSLR-ul sunt din cauza ochilor.
Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 466



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cupleaza un monitor pe iesirea HDMI (daca are, nu cunosc aparatul)
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da interesante idei... eu am mers pe manual inclusiv la ISO care e pe 640. Am sa il modific si pe el....😀... Era logic dar mi-a scapat! Ceea ce vreau sa incerc este sa pun un vizor pe LCD ul aparatului....asta mai ales ca am si o groaza de lumina parazita...in jurul balconului...am si live view pe aparat....e ok teoretic, doar ca imi trebuie ceva mai mult timp de teste.
Practic desi am conditii slabe acasa, se pot face multe teste, scopul fiind sa ma familiarizez cu acesta sa zicem noua ramura (cel putin pentru mine).
Va multumesc pentru idei si sugestii, toate sunt deja notate in caietelul de studii...😀 ... si cu cat mai multe cu atat mai bine. Deci orice sugestie, idee, sfat este binevenit si va fi supus studiului. Rezultatele vor fi postate, inclusiv in ideea ca atat dintr-o resusita cat si dintr-un esec se poate invata ceva.
Cer senin,
si
Moarte Covid-ului!!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E important sa adaptezi si ochiul la intuneric. Daca iti bate un bec in ochi nu prea faci nimic, eu cel putin nu mai vad nimic, daca aprinde un vecin lumina la bucatarie se cam rupe filmul. Pune un paravan ceva.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 04 Ian 2021 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O masca Bahtinov rezolva focusul; ii atasezi masca pe obiectivul aparat si focusezi pe cea mai luminoasa stea.
Gundalf a postat o masca usor de construit, fara sa te chinui cu decupatul hartiei.
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=198383#198383

Eu de obicei (am un nikon d5300 ), il pun pe live view si pot sa maresc imaginea la maxim ca sa vad focusul perfect prin masca Bahtinov.
Pentru siguranta mai fac si o fotografie si ma uit daca e in focus.
Apoi scoti masca si nu mai atingi obiectivul; poti sa indrepti aparatul spre ce tinta vrei.
Ai grija atunci ca faci masca sa poata fi pusa si scoasa usor, fara sa miste si sa atinga inelul de focusare (deci tb sa faci o masca in asa fel incat sa se ataseze fara a atinge inelul de focusare); la obiectivele foto am observat ca se misca usor.
Apoi cred ca ISO e cam mic; eu am folosit 1600 sau 3200.

Gabi
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact