Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_35_and_ngc2158__final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutare tuturor! + Monocular cu zoom :)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Aurel
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2020
Mesaje: 7



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 05 Ian 2021 05:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fratilor, cred din ce in ce mai mult ca aveti dreptate!
Pardon: sunt convins ca aveti din ce in ce mai multa dreptate!
Pardon bis: sunt convins intru-totul ca aveti intru-totul dreptate! Asta in legatura cu magnificatiile peste 8x !!! Dar inca nu am primit binoclul TCM de la dbird, ca sa ma lamuresc live Smile
Noptile trecute, si se pare ca si asta, m-a prins 6 dimineata citind despre binocluri!!! Uau!!! Daca asta fac inainte sa am un binoclu serios, ce naiba o sa ma fac dupa ce o sa am unul? Nici nu vreau sa ma gandesc! Very Happy Ce-i drept, am fost avertizat ca da dependenta...

Am rasfoit pe net inclusiv magazine virtuale care comercializeaza binocluri CHIAR si de 8x30 sau 10x32 cu stabilizator de imagine !!!!!! Pretul? O nimica toata: minimum 3.000 de lei! Adica minimum 600 de euro! Oare de nebuni fac asta? Si eu care visam 10x25, si 12x32, si 15x40, si 20x50 etc. Sad Sad Iar "vedetele" sunt "niste" 16x40 si 20x60, de "firma", evident, care costa 30.000 de lei!!! Fiecare, nu impreuna! Adica peste 6.000 de euro bucata! Adica de 2 ori mai mult decat m-a costat pe mine in anul 2015 autoturismul propriu, SH, Ford Fusion, fabricat in 2005! Ma rog, s-a dovedit super masina la ce imi trebuie mie, dar totusi Very Happy Bai frate, a'nebunit lumea de tot, dom'le, nu alta! Very Happy Am si uitat sa mai intreb pe site daca face si cartofi prajiti ... sau macar masaj la spate Very Happy Dar cred ca nu ... Dar se pare ca face masaj la retina!!!

Sau, poate, avea dreptate scumpa de nevasta-mea, acum vreo 3-4 ani, cand ne ciondaneam daca sa ne luam nu mai stiu ce minune, iar eu ziceam ca e prea scump, ca nu merita etc (cum fac adeseori barbatii). Si ea mi-a replicat candid, senina si fara ura, fara inversunare, ca unui copil mai prostut, asa ...: "NU este prea scump, ... castigi tu prea putin!" Ups!!! M-a uns pe suflet! Very Happy Very Happy Vezi daca nu am avut binoclul la timp? Very Happy Very Happy Poate faceam un leu de doi in plus!!! Deci, dragi prieteni, un binoclu de 6.000 de euro nu este scump, ci doar ca majoritatea dintre noi castigam prea putin ca sa ni-l putem permite! Smile Smile Smile Smile Smile
Sau stai!!! NUUUUU asaaaa !!! Eu am o alta varianta mai "de bine", mai impaciuitoare, mai pentru toti: poate unii dintre noi au alte prioritati in viata!!! Eeeeeeh, ce frumos suna, nu-i asa ???!!!???!!! De ce nu ar fi real, nu??? Chiar este !!! Mai ales daca fu*em 500 de lei pe luna pt tigari ... Sad Bine, doar unii, mai jmecheri ... Smile Smile Smile Smile cum am fost si eu ... ani de zile ... Sad Sad Sad Sad M'nezo !!!

Pe de alta parte, am vazut niste review-uri la Lacerta Smart 10x34, atat aici, cat si aiurea, foarte promitatoare! Mai mici, mai ieftine, mai ... vedem Very Happy

Pana nu imi ajunge scula de la Dbird, nu cumpar nimic! Am zis! Dupa ce o sa ma "lupt" cateva zile bune cu ea, o sa vad cum stau... Pana atunci, nici pe Raul de la Astromagazin nu am curajul sa il deranjez... Apropo, o fi userul "racostru" de pe acest forum?...

@ erwin
Da, prima data cred ca l-am "pacalit" sa mi-l deconteze. 60 lei! Dar nu este vina lui ca l-am pierdut/furat. Ma inteleg bine cu patronul! Dar daca ii cer 600 lei pt un binoclu/monoclu, o sa cam zica ca fur curent ! Poate vreo 100-200 de lei... Binoclul ma ajuta pe mine, uneori indirect, si mai putin pe el... Sunt convins ca peste 90% dintre agentii de tamplarie nu au asa ceva!!! Nicidecum spoting scope pe trepied!
Dar nu neaparat banii sunt problema, ci mai ales <<daca>>!!! Astept TCM-ul...
Dar despre asta, intr-un episod viitor Smile Smile Smile
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Ian 2021 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul 20x60 scump de care amintesti fara sa-l fi numit, cred ca este vorba de Zeiss 20x60 T S cu stabilizare mecanica. Este ceva genial ca sa zic asa, nu este un binoclu sa si-l permita multi, dar cel putin e gratis sa ne uitam la el si gratis sa citim despre el Smile Este o curiozitate tehnologica pentru ca stabilizarea lui este doar MECANICA Shocked
Da, nu are baterii!!! pentru ca stabilizarea lui are la baza niste magneti puternici (deci tot camp mgnetic Wink ) Oricum este genul de binoclu la care inginerii au cautat sa arate ca se poate ceva aproape imposibil, bineinteles nefiind constransi de pret, aici avand mana libera! Mai mult e vorba de un proiect ce e menit sa arate puterea creatoare a inginerilor! Adica este ceva excentric din aceeasi categorie cu ce au facut inginerii de la Nikon cu seria de binocluri WX, o alta curiozitate optica care are un camp vizual enorm clar pana la margini !! Sunt binocluri de care te uimesti inca dinainte sa privesti prin ele Laughing ...macar cu atat sa ramanem si noi muritorii de rand ca nu prea o sa avem ocazia asta datorita preturilor. A fost unul pe olx si anuntul suna cam asa: "Zeiss 20x60 schimb cu masina "
La un moment dat acum cativa ani, a aparut un articol al unui om care a desfacut acest Zeiss 20x60 piesa cu piesa! Nu mai este pe net Sad ! Dar eu, in 'nebunia mea" dupa binocluri am salvat niste imagini si cel mai important un fisier PDF cu schite tehnice ale acestui sistem de stabilizare al binoclului. Chiar daca ma cam uit ca mata in calendar, eu totusi am salvat acele schemele tehnice. Il am prin calculator si o sa postez acest pdf

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Aurel
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2020
Mesaje: 7



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 21 Ian 2021 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Am noutăți pt voi!
Am primit binoclul TCM de la dbird!
Hmmm... El zicea să mă familiarizez cu el, să mă împrietenesc cu el, că e 12x ... că poate e mai greu de privit din mână, că poate o să am nevoie de trepied... NICI VORBA!!!
Este o mică bijuterie! Este perfect pt mine și pt ce am spus că vreau sa îl folosesc! Ce împrietenire?!?! Privind prin el, mă simt de parcă am fost colegi de liceu. Sau poate chiar de gradinita Very Happy
NU mă deranjează deloc cei 12x, cât zice dbird că ar avea magnificația reală !!! Poate din cauză că cel mai comod la privit mă simt atunci când îmi sprijin ocularele binoclului de arcadele ochilor. Undeva între sprâncene și pleoapele superioare. Poate ca asta mai reduce din tremuratul imaginii. Oricum, tremuriciul mi se pare neglijabil, mai ales la depărtare!!! Evident, din mână! Dar de la 5-8 m, tremuriciul parcă mă încurcă puțin, în deslușirea exactă a literelor/cifrelor dintr-o etichetă scrisă mic... de pe un geam termopan Smile)
Per ansamblu, senzația mea este că acest binoclu putea să aibă liniștit o magnificație REALĂ de 16x, și nu aș fi regretat asta !

Apoi, un prieten mi-a împrumutat câteva zile un binoclu porro Kandar 10x42, cu care am făcut primele comparații! M-am așteptat ca imaginea să fie mai luminoasă cu 10x42 (și chiar este!), dar NU m-am așteptat să NU văd detalii în plus cu 12x față de 10x ! Nici din mână, nici "sprijinit" de ceva stabil. Primul meu șoc!!! Cum naiba să nu conteze cei 2x în plus??? Ei bine, se pare că nu prea contează! Sau, poate că o fi mai corect spus așa: cei 2x în plus nu reprezintă mare lucru, și pot fi lejer compensați de o luminozitate mai bună...

Între timp, m-am dus și "pe capul" lui Raul Truță, de la Astromagazin.ro !!! Un băiat de nota 10, pasionat și priceput, care și-a pierdut aproape 2 ore din viață doar ca eu să pot testa live următoarele instrumente optice (din pacate, am nimerit o zi mohorata, putin luminoasa):

1). Un monocular cu ZOOM marca Bresser. Nu mai știu exact caracteristici (vreo 10-20x32?) și nici nu mai contează! Știu doar că zoom-ul se obținea rotind o rotiță de pe corpul monocularului. Ei bine, a fost interesant ... dar dezamăgitor pt mine!!! Deși nu aș fi crezut, acum îi dau dreptate lui dbird și altora: este MULT mai plăcut, relaxant și NEobositor să privești cu ambii ochi printr-un binoclu decât cu un singur ochi printr-un monoclu !!!!Eu credeam că o să pot face un zoom "decisiv" pe tinta, in 10-30 secunde, cu un singur ochi și GATA am observat totul!!! NICI VORBĂ!!! E cam nașpa, e mai greu de focusat, apoi până modifici zoom-ul ai pierdut "ținta", cand regăsești ținta trebuie sa modifici iar claritatea, cand ai claritatea îți obosește ochiul... Poate că nu eram nici eu obișnuit cu scula și cu manevrarea ei, dar impresia mea finală este că nici nu mi-aș mai dori să mă împrietenesc cu astfel de scule...

2). Un alt monocular cu zoom, nu mai știu ce marca era, nu prea scump, dar care mărea până la 25x, și era de-ăla care se "lungește". Am început direct cu maximul magnificației de 25x Culmea!!!: deși "ținta” părea (ușor) mai aproape, nu am văzut nici un detaliu în plus față de 10x... Cum naiba?? Un 2x in plus am inteles că poate nu prea conteaza, dar DUBLUL (de la 12x la 25x) ar trebui sa conteze!!! Și totuși ... mie mi s-a parut că nu prea contează, sau contează neglijabil. Plus un pic de tremurici Sad

3). Acuma, că m-am cam lămurit cu monocularele, Raul Truță mi-a adus să testez un "balaur" imens, un binoclu 20x60 !!! Uaaaau!!! Frumooos! Luminooos! Claaar! Spectaculooos! Și totuși aproape FĂRĂ tremurat!!! Din mână, pe bune!!! De ce????? Dar, pe lângă faptul că este mult prea mare pentru ceea ce am eu nevoie, nu mi s-a părut că văd detalii în plus față de 10x sau 12x. Cum naiba??? Alt șoc!! Ne-am focusat pe o clădire anume, la vreo 6-700 m. Da, parcă o văd mai mare și mai luminoasă prin binoclul 20x! Parcă e un pic mai aproape. Parcă ocupă mai mult din întregul câmp vizual! Care oricum e mai mare... Dar, culmea, parcă NU văd mai multe detalii semnificative!!! Pt mine este șocant!!! Parcă văd exact același lucru, dar un pic mai mare... fără să văd nimic în plus ... sau mai clar... Și nu e de la tremurici!!! Noaptea minții! Sau ... abia trezirea???

4). Între timp, Raul mi-a mai adus să testez și un binoclu 16x50. Nu mai știu ce marcă, dar nu ieftinăciune. La fel: mai luminos si parca un pic mai placut de privit prin el decat TCM-ul meu, dar din nou fara detalii in plus!!! De menționat că toate aceste "scule" au stat pe capota mașinii mele cel puțin vreo oră, timp în care le-am luat la ochi pe toate, alternativ, de n-șpe ori...

5). Raul a aruncat și el o privire mai lunga prin TCM-ul meu și a zis, ca și dbird, că este super-decent, ca "vede" nesperat de bine...

6). Și pe când se părea că am ajuns cu vizita mea la un final gen "Hai, ... Următorul client!" (deh, nu am cumpărat nimic!), îmi vine Raul din depozit, parcă în ciudă, cu un Levenhuk 10x42 cu care, sincer, mi-a luat piuitul de tot!!! Luminos, clar, placut de privit prin el, solid, cu azot, waterproof etc... și relativ micuț... Ahhh!!!

Deci, până una-alta, mulțumesc încă o dată lui dbird pt binoclul TCM oferit. Așa cum ați anticipat cu toții, este foarte bun pt ceea ce mi-am dorit. Dar dacă în viitor o să mă scap la ceva bani, acel Levenhuk de 10x42 va fi una dintre principalele opțiuni. Și nu doar pt că îl pot lua de la un bistritean de-al meu, care a avut rabdare cu mine ... Very Happy

Concluzii finale pur subiective, dupa prima mea sesiune de testare:
* mi s-a cam spulberat dorința de monoculare! Și era cât pe-aici să îmi iau unul de pe net...
* mi s-a cam dus pe copcă dorința de scule cu zoom! La fel zice si Raul: "de evitat, se strică mai repede!"
* se pare că un 10x sau 12x ar fi arhi-suficient pentru ... aproape orice!, cel putin pt observatii terestre...
* se pare că un surplus de 2x până la 12x în plus la mărire, în cazul sculelor cu lentile relativ mici, de 32-42 mm, chiar 50 mm, NU prea contează! Mai ales la utilizare din mână! Adică nu vezi detalii în plus! Este ciudat, dar la această concluzie bizară am ajuns eu !!!
* în schimb, se pare că contează MAI MULT să fie un instrument de calitate, mai ales dpdv optic, dar și dpdv al constructiei...
* deși nu aș fi crezut, plăcerea ochilor de a privi printr-un binoclu de calitate este ... de luat în calcul!
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 21 Ian 2021 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ai inteles si tu de ce 12x nu e mai bun decat 10x in orice conditii. Poti incepe sa studiezi ce inseamna si apertura sau deschidere, ori diametru obiectiv. De fapt, rezolutia (definitia/claritatea sau cum vrei s-o numesti) e direct proportionala cu apertura. De-aia sa nu crezi in marketing de-ala anapoda, "cumparati monoclu 300x", iar el are obiectiv de 25 de mm... Wink
Te asigur eu ca 50mm e mult mai bun decat 32mm, in plaja 10-12x. Deasemenea mai conteaza si designul constructiv.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Ian 2021 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aurel a scris:


Concluzii finale pur subiective, dupa prima mea sesiune de testare:
* mi s-a cam spulberat dorința de monoculare! Și era cât pe-aici să îmi iau unul de pe net...
* mi s-a cam dus pe copcă dorința de scule cu zoom! La fel zice si Raul: "de evitat, se strică mai repede!"
* se pare că un 10x sau 12x ar fi arhi-suficient pentru ... aproape orice!, cel putin pt observatii terestre...
* se pare că un surplus de 2x până la 12x în plus la mărire, în cazul sculelor cu lentile relativ mici, de 32-42 mm, chiar 50 mm, NU prea contează! Mai ales la utilizare din mână! Adică nu vezi detalii în plus! Este ciudat, dar la această concluzie bizară am ajuns eu !!!
* în schimb, se pare că contează MAI MULT să fie un instrument de calitate, mai ales dpdv optic, dar și dpdv al constructiei...
* deși nu aș fi crezut, plăcerea ochilor de a privi printr-un binoclu de calitate este ... de luat în calcul!



Felicitari pentru ca ai ajuns la aceste 6 (sase) concluzii foarte reale doar dupa o singura sedinta comparativa. Altii au ajuns la aceleasi concluzii dupa ani si ani Smile Mai ales ultimele doua concluzii "cantaresc" extrem de mult (multi pana nu au probat nu le-au inteles!)

Sa folosesti cu placere binoclul cadou de la Dbird!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 22 Ian 2021 14:05, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2021 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Așa cum zic și ceilalți colegi, apertura contează pentru că ea ne dă grosismentul rezolvant. Orice sistem optic telescop, binoclu, microscop, este afectat de difracția luminii care se produce atât în atmosferă (turbulența, transparența) cât și în sistemul optic, între lentile. Dacă ai magnificație mare la un instrument cu apertura mică atunci automat pupila de ieșire este mică (grossismentul unghiular). Asta conduce la pierdere de lumină și disconfort al ochilor, la lumină slabă nu dă imagini suficient de luminoase. Apoi, aberațiile optice pot strica mult detaliile pentru că imaginea reală este distorsionată atât geometric cât și cromatic. În planul focal nu se suprapun corect toate culorile. Dacă corpul intern nu este bine înegrit, lentilele și prismele nu au antireflex pe toate interfețele sticlă-aer apar reflexii parazite de lumină care duc și ele la degradarea imaginii.

Așadar nu contează doar "puterea" înscrisă pe corpul unui binoclu. Ci și apertura, calitatea opticii, designul, reflexiile (Fully multicoated...) și nu în ultimul rând contează și ergonomia (tremuratul...). Mă bucur că ai ajuns empiric la un rezultat și acum, deși nu ai studiat teoretic, ai o bună înțelegere intuitivă a fenomenelor. Dacă o să mai citești câte ceva despre optică o să înțelegi mai exact toate problemele de mai sus și de ce unele sunt bune, altele nu sunt bune și de ce nu vezi mai multe detalii cu instrumente diferite. Probabil că vei deveni un utilizator la fel de exigent ca un ceasornicar cu mașinile lui de precizie. Smile

Ceva introductiv despre magnificație: https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_telescope#Magnification

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2021 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum zice Erwin, daca vrei sa iti lamuresti concluziile neasteptate trebuie doar sa citesti putin mai mult despre binocluri ... apoi poate despre lunete ... Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact