Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
MVI_9622_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

curatare oglinda sky 250p


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 04 Mar 2021 05:15 Download mesaj
Titlul subiectului: curatare oglinda sky 250p
Raspunde cu citat (quote)

salutare tuturor. am intalnit o mica problema cu dobsonul meu si nu ma prea pricep - oglinda principala este cam prafuita... deci, dupa umila mea parere ar cam trebui sa o curat. cum? nu stiu, nu am mai trecut prin "criza" asta. dar, un lucru as dori sa intreb: pot eu oare utiliza apa provenita din condensul centralei termice la spalarea oglinzilor? teoretic este apa distilata. si tot teoretic pot strange metri cubi de apa d'asta. merci anticipat pentru ajutor.
Sus
BikermanRO
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Feb 2021
Mesaje: 5



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Mar 2021 05:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Condensul produs de centrala termică este acid. De-asta trebuie montat înainte de eliminarea la canalizare a unui neutralizator de condens.

Condensul de la AC este ok, dar în perioada asta cam greu de găsit.
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2021 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Condensul de la AC poate avea particule de praf... apa distilata ambalată este ieftină și se găsește ușor.
_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 05 Mar 2021 06:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

maxim de multumesc pentru sfaturi. sunt de retinut.
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mar 2021 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Pot sa iti spun cum spal eu oglinzile de newtoniene de zeci de ani,fara probleme:in chiuveta,cu detergent de vase,doar cu degetele;clatite in ultima faza cu apa distilata,apoi lasate la uscat(nu sterse).Pentru ca telescoapele mele traiesc mai mult prin curte,fac aproape anual operatiunea asta.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 06 Mar 2021 07:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

se recomanda stergerea ambelor oglinzi, sa inteleg. nu? ma gandesc ca tot dezmembrez utilajul, sa tratez tot ce se poate... si inca ceva : cat de murdara trebuie sa fie oglinda pentru a necesita o curatare? ca dupa mine, as spala-o saptamanal Smile Smile Smile.
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2021 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic că odată pe an este suficient....mie mi-a căzut surubelnița și mi-a făcut o ciobitură zdravănă 5x5 mm și n-am observat probleme în vizual. Curățatul oglinzilor presupune demontare și manipulare, operațiuni care au un factor de risc.....cu cât devii mai experimentat cu atât devii mai neglijent...deci mai bine mai rar și mai grijuliu... Very Happy
_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Mar 2021 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la ce a scris Cata2
Se spala doar atunci cand observam diferente in calitatea imaginii sau este muradara rau, sau daca stratul de praf este gros si lipicios. Eu nu am spalat niciodata oglinzile si nu m-am considerat deloc limitat de putinul praf de pe ea. Insa am avut o mare atentie la depozitarea si manevrarea instrumentului:
1 Capacele (frontal si de la focus) neaparat folosite cand instrumentul stationeaza sau chiar in micile pauze dintr-o sesiune de observatii. Capacul de pe focus nu-l iau decat daca pun imediat un ocular in loc. A devenit o rutina sa pun capacele, sau sa schimb ocularele foarte rapid astfel ca focusul sa fie descoperit cat mai putin timp. Dobsonul colapsabil este depozitat cu toate capacele puse si colapsat. Atunci cand il extind pentru observatii intotdeauna folosesc o husa de inchidere buna si pentru praf si pentru reflexiile de lumina

2 Capacele dupa ce le scot de pe telescop le pun in cutia de accesorii si oculare care sta inchisa si nu este praf. In nici un caz nu le pun in buzunare pentru ca acolo este foarte mult praf. Mi-am facut un obicei sa-mi curat, acasa dupa sesiunea de observatii, ocularele si capacele cu pompita de aer. Ocularele trebuie sa arate ca noi fara sa colecteze urme si "cicatrici" de la sesiuni vechi Smile

2 Un alt exemplu foarte important de grija, este atunci cand instrumentul "staioneaza" in casa, si daca este pe montura EQ, intotdeauna tubul instrumentului este in pozitie orizontala ca sa nu se depuna praful pe oglinda. Chiar daca are capacele puse, aceasta pozitie impiedica caderea gravitationala a prafului din interior pe oglinda principala atunci cand stationeaza p termen mai lung. Daca este pe montura dobson e mai complicat pt ca trebuie pe cat posibil depozitat pe termen lung macar la 45 grade si astfel ocupa mai mult spatiu.

Par niste rutine simple si lipsite de importanta, dar pe termen lung m-au rasplatit cu oglinzi mai curate si mai putin prafuite. Daca totusi se strange ceva praf in interior, cu mare grija am bagat tubul aspiratorului, cam o data pe an, si am aspirat peretii tubului (fara contact, de la distanta, fara sa zgarii vopseaua neagra antireflexiva). Iar pe oglinda principala normal ca tot de la distanta fara pretentia de a lua tot praful, ci doar grosul cat ia aspiratorul de la distanta.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
alexx01
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Feb 2019
Mesaje: 40



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 08 Mar 2021 06:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ideea este ca am observat niste pete pe oglinda. de unde si cum au aparut, nu stiu. instrumentul nu l-am folosit de cateva luni, capace puse, etc. cum au aparut aceste urme pe oglinda, nu stiu si sper sa fie doar murdarie. la manevrare am fost atent, nu mi-a cazut nimic pe oglinda nici in observatii nici in colimare. posibilitatea unei degradari a stratului de aluminiu nu cred sa fie. asa ca trebuie sa-mi scot din cap obsesia asta. oglinda in sine nu ar necesita o spalare. in utilizare nu vad diferente sesizabile (pentru un profan ca mine).
si mai am o nelamurire de ordin tehnic de aceasta data. de ce, la grosisteme mici, la utilizarea ocularelor cu focala lunga (peste 40 mm din cate am sesizat eu), apare in vizualizare si oglinda secundara? acest fenomen il observ si la 25 - 32 mm dar privit ocularul de la distanta mare (peste 10 cm). apare un in centrul ocularului o zona intunecata. pe masura ce vizualizez mai de aproape acest inconvenient dispare (la ocularele cu distanta focala mai scurt , 25-32 mm). se poate face ceva in acest sens? se poate calcula grosismentul minim pentru un reflector, astfel incat sa nu fiu tentat sa cumpar un ocular inutilizabil? multumesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact