Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
AR80_AZ3_bino_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Trepied pentru Orion Mak 90/1250


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2021 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti da o a doua gaura fix pe modelul din sina Vixen care se vede in poza anterioara.

saiph a scris:
Nu m-as risca cu un singur surub.
Asta este alta discutie Smile. Oricum nu cade, eventual se slabeste si aluneca intr-o parte. Dar makul este usurel, la mine luneta cu aparat cu tot cam trece de 4kg si e mult mai lunga, n-am patit accidente, doar se slabeste surubul cateodata.
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2021 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare că cineva se scarpină invers. Ai deja o montură, cea mini dobson...este ok. Îți mai trebuie doar un suport pe ca să-l pui. Stai la bloc? Pui montura pe glaful de la fereastră. Stai la curte? Pui montura pe un scaun înalt sau pe o masă și faci observațiile de pe un scaun (mai comod). Ieși la câmp? Montezi montura direct pe trepiedul pe care îl ai, dar renunți la capul foto. AZ3 nu este chiar cea mai fericită alegere....dacă trepiedul tău este slăbuț pui un binoclu pe el și îți iei unul mai solid.... https://astromagazin.ro/suport-monturi/193...iniu-.html
_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Aug 2021 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trepied ca ala i-as putea pune la dispozitie la ~1/3 din pret - am doua pe care le gandisem ca parte din niste setupuri pe care le aveam de vanzare, dar intrucat nu s-au anuntat doritori pentru pachet complet, sunt dispus sa le dau si pe subansambluri, atata timp cat e cerere. Un trepied e deja rezervat, mai e unul. Daca @bulbulica al nostru e interesat, sunt dispus sa discutam detalii; momentan trepiedele nu sunt in tara, trebuie sa le trimit prin cineva.
AZ3, intr-adevar, nu e cea mai fericita, dar e o montura potrivita pt gabaritul micutului telescop, in acelasi buget ca si un trepied foto mai zdravan, si are miscari fine - ce-i drept, cu limita de cursa, dar undeva trebuia sa se reflecte si pretul ala mic, nu? Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
bulbulica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mai 2021
Mesaje: 18



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 24 Aug 2021 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu stiam ca se poate desface capatul foto, sa fiu sincer nici n-am incercat Smile, dar acum e prea tarziu ca deja am dat retur, fiindca pe capatul foto o cam lua in fata si-n spate. Stau la bloc, uneori ma duc pe bloc, fiind turn, am unde sa pun montura tabletop, dar e bortle 7 si cu telescopul mic, mai mult de cateva planete nu vad. In schimb la tara e bortle 3,2-3,7, dar depinde si unde ma duc, in general pe camp sau in curte (dar pe camp se vede mai bine). Caut ceva care nici sa nu ocupe extraordinar de mult spatiu si greutate (am o garsoniera si e destul de plina), asa ca doar un trepied ar fi perfect.

Legat de trepied, un DA categoric, doar ca nu stiu cum si ce se monteaza pe el. Intra gamalia aia cu cele 3 suruburi ale monturii tabletop inauntru si trebuie doar un surub de 3/8 pentru a tine fixa montura pe trepied? Si cel mai important: unde as putea sa gasesc tot ce e nevoie ca sa o fac sa mearga?

_________________
SkyWatcher Heritage 130P/650 Flextube Tabletop
Orion StarMax 90 TableTop
Celestron SC Omni XLT 127
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2021 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spațiul ocupat de un trepied pe care-l vinde Saiph nu e cu mult mai mare decât cel pentru un trepied foto însă este mult mai stabil. Șuruburi speciale foto 3/8" UNC nu găsești la magazinele obișnuite dar poți comanda online. Altă soluție ar fi să construiești o mică platformă pe balcon pe care să pui mini-dobsonul.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
bulbulica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mai 2021
Mesaje: 18



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 25 Aug 2021 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vorbit cu Niky360 si pana la urma o sa-i iau EQ3 lui. saiph avea dreptate, decat sa ma chinui si sa nu am siguranta ca o sa gasesc tot ce am nevoie si la final va trebui sa improvizez, mai bine iau o montura pentru asa ceva direct de pe forum, ieftina, buna si utila. Plus faptul ca mereu mi-am dorit un EQ sa invat cum se face alinierea cu polaris si cum exact se foloseste Smile.
_________________
SkyWatcher Heritage 130P/650 Flextube Tabletop
Orion StarMax 90 TableTop
Celestron SC Omni XLT 127
Sus
bulbulica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mai 2021
Mesaje: 18



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Sep 2021 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ultimele informatii de data trecuta: Am luat montura cu contragreutatea de 2,4kg, surpriza! era prea grea pentru un mak asa de mic Laughing - cu tot cu red dot finder, ocular si oglinda tot o lua putin la vale. Am cumparat tot de pe forum o alta contragreutate mai mica. Initial am vazut-o si pe astromagazin, dar aici era mai ieftina. Va atasez pozele cu ambele telescoape puse pe montura: Mak de 90 merge impecabil pentru ca se poate intoarce oglinda cum ai nevoie si se poate continua observarea foarte usor. Mai aiurea e la red dot finder, dar asta e. La newtonianul de 130 cam lasa de dorit pentru ca sunt anumite momente cand n-ai cum sa te uiti... Efectiv spre est, sud-est si sud telescopul sta cu capul in jos si implicit trebuie sa te uiti de jos in sus. Plus sansele sa scapi ocularele sunt mai mari.


241651217_552242795994408_6913005058527079159_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  117.23 kb
 Vizualizat:  de 2314 ori

241651217_552242795994408_6913005058527079159_n.jpg



241486451_609106093412249_8357381970952275202_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  125.9 kb
 Vizualizat:  de 2314 ori

241486451_609106093412249_8357381970952275202_n.jpg



_________________
SkyWatcher Heritage 130P/650 Flextube Tabletop
Orion StarMax 90 TableTop
Celestron SC Omni XLT 127
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2021 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

bulbulica a scris:
..La newtonianul de 130 cam lasa de dorit pentru ca sunt anumite momente cand n-ai cum sa te uiti... Efectiv spre est, sud-est si sud telescopul sta cu capul in jos si implicit trebuie sa te uiti de jos in sus. Plus sansele sa scapi ocularele sunt mai mari.
In general newtonienele au sina Vixen prinsa pe inele, tubul se poate roti in inele ca sa pozitionezi ocularul, mai ales pe monturi EQ unde miscarile sunt mai abracadabrante. Dar cred ca poti seta montura in pozitie AZ si asa lucrurile devin mai confortabile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact