Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
023.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

C8, Mak 180 sau MN 190? sau C11?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 127



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2021 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului: C8, Mak 180 sau MN 190? sau C11?
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Apelez din nou la experienta voastra- poate anul viitor ma bate gandul sa trec la o apertura mai mare. Acum am un Mak 127 si un achro 120/600, si o montura AZ-EQ6 (luata in avans pentru un insturment mai mare)

Pe lista scurta am un C8, poate C8 HD, poate C11 sau Mak 180 sau (aici e aici) Maksutov Newton 190. Un ED de 120 sau poate 150 cred ca pica, nu prea este bino- friendly, si as cam vrea sa duca si bino pentru Luna, planete.

Daca despre primele am citit mult pe net, despre MN 190 nu prea am gasit mare lucru. Are oare cineva, a facut o comparatie cu un C8 sau Mak 180, este cum se spune pe net un APO la o treime de buget?

Am citit/ vazut pe Makul personal- Mak-ul iti da un contrast exceptional si un cer negru ca smoala; pe Luna/ planete si roiuri mai luminoase e fenomenal. Pe de alta parte, pe DSO difuze, pierde teren masiv din ce am citit pe net fata de un C8. Luneta mea este ok pe DSO mai mari, dar cand cresc putin puterea, pierde pe calitatea imaginii; desi, prin luneta si in ocular APM de 13mm/ 100 de grade, unele DSO arata fenomenal. Pe forumuri se spune ca imaginea de la SC e mai putin contrastanta decat un Mak din cauza obstructiei mari, insa la fel am citit pe net ca C8HD are o imagine ceva mai buna fata de C8 si poate comparabila cu Makul de 180. Ambele duc bine binoviewer- am unul si este genial la Luna si planete pe Mak 127.

In ordinea preferintelor as spune ca imi place totul- si Luna/ planetele pe bino, dar si DSO prin luneta (prin Mak, avand apertura mica, parca doar roiurile globulare sunt spectaculoase)

Asadar, ce stiti de MN 190? Are o imagine APO-like sau sa ma gandesc mai degraba la un C8/ C11? Castiga asa mult apertura in fata calitatii imaginii?

Multumesc in avans!

_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2021 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...190#109615

Parerea mea: daca vrei APO iti iei APO. Posibil sa nu ai solutie la ce vrei, sau daca este una aceea este un newton mare.
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Sep 2021 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

+1 la ce spune colegul de mai sus.Daca vrei vizual de calitate,iti trebuie o "galeata"mare de lumina cu cit mai putine straturi de sticla intre ochi si cer.Ca utilizator impatimit de binoviewer(ocularele mono nu le mai folosesc la planete/Luna;inclusiv la DSO umblu cu el),nu exista(in afara de apocromat) rival pentru newtonian.Ia-ti un Dobson mare cit te tine buzunarul,si ai de lucru pe viata.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 127



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Sep 2021 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum!

Am avut ocazia sa privesc prin Newton de 200 si prin 120 ED, si parerea mea extrem de subiectiva (in privinta instrumentelor astronomice exista un grad mare de subiectivism), este ca 120ED are o imagine de vis, stelele par niste mici cristale pe un cer negru, senzatie pe care nu am avut-o pe Newton. Ca Newtonul era sau nu colimat bine, asta nu am vazut atunci si nu mi-a trecut prin cap sa verific, nu puteam decat sa multumesc colegului ca m-a lasat sa privesc prin el Smile

De aici si intrebarea- oare un MN190, sau un Mak 180, sau un Celestron (HD?), se apropie de imaginea de refractor ED?

@Valy, citisem deja reviewul de cateva ori, multumesc, dar nu spune multe despre vizual, ma intereseaza pentru vizual inainte de toate

@Mihai, vad ca esti tot din Timisoara, curiozitate personala, ce oculare folosesti pe Newton pe bino?

Astept cu interes maxim experiente personale pe instrumentele de mai sus

Seara buna!

_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2021 07:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ED este sticla, APO este tipul de apochromat: dublet, triplet sau cuadruplet. Un refractor numit generic "ED" este doar dublet. Nu poți corecta întreg cromatismul cu doar 2 sticle, rămâne culoare reziduală. Dar tripletele sau quadrupletele au preț mai mare așa că sunt mai rare pe la amatorii de la noi.

Sistemele catadioptrice încearcă să îmbine caracteristicile unui reflector (lipsă cromatism dar prezentă coma) cu cele ale unui refractor (lipsă coma dar prezent cromatismul). Niciunul nu este bun la toate, toate au avantaje/dezavantaje.

Imaginea prin newtonianul D.Hinds din dotare se apropie de cea a unui APO. Dar setul de oglinzi nu este unul obișnuit pe care l-ai putea găsi la telescoapele comerciale. Secundara este foarte mică, așadar și obstrucția este minimă, focala este aproape F/8 iar calitatea optică... mult peste ce găsești la chinezi. Nu ai să găsești contrast, stele mici și nici detalii ca la un APO pe un telescop comercial făcut în China, indiferent de brand. Doar pe la producători mici (cum ar fi Tavi Stănescu sau alții din vest) care lucrează pe calitate nu pe volum. David Hinds de la care am eu setul s-a retras din activitate iar fiul său a rămas doar comerciant. Nu l-am cumpărat direct de la el ci de la Lentilozaur care l-a adus din UK prin altcineva. Nu știu care sunt șansele să găsești un astfel de telescop second-hand.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2021 08:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marian M a scris:
Am avut ocazia sa privesc prin ..
Cea mai buna metoda este sa privesti prin ele, sigur gasesti colegi prin zona Timisoara care sa aibe si SC sau Mak, poate si MN, ar fi o varianta buna ca sa iti faci o idee.
Acum ref. la mesajul tau initial observ ca descrii doua telescoape complementare, mak127 si achro 120/600, poti merge pe ele in continuare daca esti multumit de ele, si din ce inteleg iti plac ambele, fiecare pe zona lui. Un ED 120 ar fi bun la ambele, si planete dar si DSO, si le poate inlocui pe ambele, s-ar putea sa nu vezi imbunatatiri pe zona de planete dar e mai bun decat achromat.
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2021 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Marian,

Eu folosesc pe bw (TS optic)urmatoarele:
1.Pereche 23 mm SVbony:o calitate neasteptata,usoare.Gasesti numai recenzii bune despre ele pe CN
2.Pereche 25 mm GSO
3.Seturi oculare de microscop Carl ZEISS,de la 15 la 50 mm focala;calitate excelenta,cimp mai mic decit cele de 1.25(nu ma deranjeaza).Am adaptoare facute de la 0.965 la 1.25.Deoarece cu OCS original nu focaliza in dobul f/5,am adaptat un teleconverter Nikon(2x,cred) de foarte buna calitate pe post de OCS ,iar acum intra in focus cu toate ocularele.
Cu dobul de 12" bw poate fi folosit si la DSO luminoase,dar cu goto.Dobul de 16 il proiectez cu secundara un pic mai mare si sa se poata deplasa fata de principala,astfel incit sa nu mai fie nevoie de OCS,avind astfel un cimp mai mare.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact