Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
posidonius.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cracoviene


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Noi 2021 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase realizari , atat la observatii cat si in ATM, felicitari. Very Happy Imi place mult imaginea lui Jupiter din 22 septembrie. Sa sapanesti sanatos noul instrument de 6". Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Noi 2021 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Iulian Smile

Le multumesc si lui Erwin, gpaunescu, dl Pteancu, si scuze pt "atrocitatea" de substitut de desen prezentat mai devreme Laughing dar pur si simplu nu am mai avut tragere, am urmat calea cea mai usoara. Desenele pe care le-ai facut tu, atat cele pt observatiile prin newtonianul de 114 cat si cele dupa observatiile prin cel de 150, sunt realizate chiar fain de tot Smile

Experienta de azi-dimineata mi-a amintit de primul meu telescop, tot de 150, dar newtonian f/6, prin 2006, cand, iarna-primavara fiind, tot pe M42 am pus ca sa vad cum arata prin "galetusa de lumina" Smile Nu prea stiam eu asa bine cu colimarea pe atunci, dar se vedea destul de ok si asa.
Inainte de acel telescop avusesem doar "renumita" luneta 60/700 (cu obiectiv Alcor).
Ce a urmat, dupa ce am dat newtonianul ala, a fost un adevarat dezmat ATM-istic Laughing cu lunete si telescoape de toate dimensiunile (<=200mm) pe care am putut pune mana.
As vrea sa cred ca m-am potolit, chiar as vrea sa ma cred pe cuvant atunci cand imi spun asta in minte, dar stiu ca undeva, intr-un cotlon intunecos si plin de panze de paianjen, uitat de vreme, zace inca un telescop, unul de 12", de care tip o fi el, ce asteapta (prea) cuminte sa se materializeze.... candva.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Dec 2021 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Siiiii am ratat ocazia sa prind cometa Leonard la intalnire cu M3 Sad De data asta pe mana mea, ca senin a fost, culmea (desi ar fi urmat sa nu fie), dar am ramas sa ma uit la M42 din Orion pana la 5 dimineata, uitand sa-mi mai pastrez ceva energie sa ies sa caut cometa. Avand vedere spre Vest, am preferat sa ma delectez din confortul casei, experimentand cu camera planetara, focal reducerul 0.5x si C6-le (din care a iesit poza din postarea asta), apoi am pus binoviewerul, filtrele, si... ce sa mai zic, de deja s-au spus prea multe Laughing Oricum, felicitari colegilor care au reusit sa o fotografieze! Si multumim ca ne-au aratat si noua rezultatele lor.
In fine, vreo 40-50 de cadre, intre 1s si 3s expunere, aliniere din parti, ca polar finderul meu nu vede prin pereti Very Happy de aceea stelele nu sunt rotunde (bine, si pt ca am tras prin geam.. si probabil FR-ul are un "usor" astigmatism).

Dar ce m-a tinut in casa ultima ora si ceva (in care ar fi trebuit sa ies) a fost faptul ca in momentul in care am ajuns la filtrul O-iii, aspectul nebuloasei s-a schimbat un pic, in sensul ca nu am mai vazut-o ca pe o "ceata" compacta, continua (cel putin in zona "cuibului" stelelor theta), ci a capatat textura, se puteau vedea din loc in loc peticele mici mai putin luminoase, altele ceva mai luminoase, nu cu mult, dar suficient cat sa dea impresia de textura, ca atunci cand te uiti la o mocheta de aproape. Si in mod bino, la 60x... a fost o experienta inedita, pot spune. Transparenta nu a fost chiar ca randul trecut, dar a fost ok, per ansamblu. Pacat ca nu m-am "trezit" la timp, sa fructific ocazia la maxim. As zice "eh, data viitoare", dar cu cometele, mai ales asta, nu e chiar asa simplu... Smile



m42-asi462-c6-fr05x_all_c.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  939.1 kb
 Vizualizat:  de 3664 ori

m42-asi462-c6-fr05x_all_c.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 31 Dec 2021 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si o postare, asa, ca de sfarsit de an Smile
Am reusit sa motorizez montura ecuatoriala EQ3-2, in cele din urma, la modul corect, ca sa zic asa (ca a mai fost o tentativa, un pic mai "pe genunchi", acum cateva luni), insa nu cu un kit standard, ci cu o adaptare facuta unui motoras de EQ5, folosindu-ma de o pereche de roti de transfer diferite de cele cu care vine stepperul in dotarea originala, dar si de un controller custom made mai deosebit.
Acest lucru mi-a permis sa utilizez din nou luneta C80ED Smile a stat cam mult timp pe tusa..
Asa ca am rulat niste teste "de casa" (a se citi chiar "din casa" Laughing ) cu dslr-ul si focal reducerul; cerul pastelat de oras a impus utilizarea filtrului LPS, insa orasul avand o iluminare mixta (sodiu + LED), fundalul a ramas albastrui - l-am neutralizat in post procesare.

Asadar, igorand cu eleganta forma ciudata a stelelor - data de calitatea geamului ferestrei prin care am tras - a iesit o mini stiva de 5 x 15s (probabil mergea si 20s / cadru, dar la 30s deja se simtea ca nu prea mai tine, desi am rafinat alinierea aproximativa cu drift cat am putut - nu vad polara, am vedere spre Vest).
Nu e cine stie ce, dar imi da speranta ca e loc de mai bine; daca servicez montura - sa o dezasamblez, ung, reglez - as putea incerca si 30s cu ceva mai multa incredere (de preferat de afara Very Happy). Abundenta rosului e data de lipsa unuia din filtrele IR-cut de pe senzorul camerei - i-am facut un "mod2" acum ceva timp. Imaginea e un crop vertical din imaginea originala (@480mm) si rescalata la jumatate.
M-am mai jucat si cu camera planetara, dar calitatea imaginilor e oarecum mediocra, numarul de cadre fiind insuficient pt a reduce zgomotul; cu toate ca s-a remarcat o sensibilitate crescuta a senzorului.



eq3-2_20211220_223244.jpg
 Descriere:
montura EQ3-2 motorizata cu motor de EQ5
 Marime fisier:  508.27 kb
 Vizualizat:  de 3536 ori

eq3-2_20211220_223244.jpg



20201125_105452.jpg
 Descriere:
controller pt stepper
 Marime fisier:  247.35 kb
 Vizualizat:  de 3536 ori

20201125_105452.jpg



m42-c80ed08x-550d_stack_p.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  314.24 kb
 Vizualizat:  de 3536 ori

m42-c80ed08x-550d_stack_p.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2021 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e rău, dar de ce nu ai ieșit afară undeva dacă tot a fost senin? Smile

Nu am mai umblat cu un EQ3-2 dar o să vină un coleg cu una la mine pentru service, curățat, regresat, reglat. Poate facem schimb de experiență.

Spor și un an nou mai bun!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 31 Dec 2021 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ms frumos, Tavi Smile
Da, stiu ce zici, insa erau deja -10ºC.. Laughing nu m-a atras ipoteza..
Suna bine, poate reusim sa ne sincronizam cumva, sa vedem cum iese mai bine treaba.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Mar 2022 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Siiiii a venit si primavara, cu alaiul ei de flori, pasarelele cirip-cirip, fluturasii si albinutele se trezesc si ele sa zburde vesele, soarele straluceste pe cerul senin, iar ..... Orion se duce la culcare.
Nu inainte, insa, de a-i mai face o poza, asa, de ramas bun. Ne revedem sezonul urmator, "Big guy"! Wink
Am mai invatat ceva cu ocazia asta; aici avem date integrate din 4 sedinte, cam 250 de cadre selectate si tratate cu blandete.
Bonus, niste Pleiade lesinate Smile



M42__ALL__mixstack_p.jpg
 Descriere:
M42 & M42 & Running Man
C80ED @ f/5.6, EQ3-2 belt drive, EOS 550D,
ISO3200, ~250 x 30s + 20 x 15s (iso800) + 50 x darks.
DSS, PS CS5, Starnet++ v2.0
 Marime fisier:  944.29 kb
 Vizualizat:  de 3194 ori

M42__ALL__mixstack_p.jpg



m45-15s-30s-mixstack.jpg
 Descriere:
Pleiadele (M45): C80ED @ f/5.6, EQ3-2 belt drive, EOS 550D
 Marime fisier:  729.92 kb
 Vizualizat:  de 3194 ori

m45-15s-30s-mixstack.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Oct 2022 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu... nu ma intrebati Smile tot pe-aici am fost, doar ca nu s-au aliniat planetele si pt mine mai des... csf Smile
Am prins senin vinerea trecuta (7 octombrie), asa ca am si tulit-o pe colina sa ma satur de pofta de planete Smile ca doar era ditamai Luna pe cer, n-aveam ce sa deep sky, de unde...

Asa ca, "inarmat" cu porcusorul (a.k.a. C6) si cu camera asi462 (si inca cateva acareturi: montura, barlow, ADC, laptop... etc etc, ca ma si mir cum n-am uitat acasa vreo piesulica critica si de neinlocuit Laughing ), am petrecut trei ore de vizual si video/foto . Mai am sa prelucrez niste cadre foto cu zona Aristarchus & Schrotter, dar momentan asta a iesit la Jupiter si Saturn, selectand din stivele rezultate pe cele in care seeingul nu a luat o pauza de la a fi dragut si cooperant.

In afara de poza cu Jupiter mai minion - cu telefonul, 30fps - celelalte contin vreo 4500 de cadre trase la 70fps de camera asi la gain un pic cam maricel (am setat un pic aiurea parametrii achizitiei - nah, a trecut cam mult.. anii trecuti, la vremea asta deja aveam cateva iesiri reusite; acum asta e cam prima pe sezonul asta); achizitie cu asi studio, aliniere cu pipp, stivuire cu registax6 si finisare cu CS5.

L.E: - am adaugat si poza stereo formata din doua imagini ce prezinta planeta la doua momente diferite de timp (2 minute distanta), astfel incat rotatia planetei emuleaza paralaxa data de distanta interpupilara.
Se vede mai bine pe ecranul telefonului, tinut pe lat (landscape), la distanta normala de citit, privind cu ochii relaxati / paraleli (punctum remotum). Enjoy Smile



jupiter_saturn_C6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  60.26 kb
 Vizualizat:  de 2373 ori

jupiter_saturn_C6.jpg



jupiter_C6_f25.jpg
 Descriere:
o varianta cu editare mai agresiva si una cu editare mai blanda
 Marime fisier:  196.68 kb
 Vizualizat:  de 2373 ori

jupiter_C6_f25.jpg



GridArt_20221012_003249056.jpg
 Descriere:
jupiter 3d f/25
 Marime fisier:  1.47 MB
 Vizualizat:  de 2289 ori

GridArt_20221012_003249056.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata saiph la 12 Oct 2022 00:36, modificat de 2 ori in total
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 11 Oct 2022 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumoase rezultate la planete , @saiph. Felicitari. Very Happy

Din ce am observat pana acum ,de cand ma ocup si eu cu astrofotografia planetara, seeing-ul este cel care dicteaza calitatea imaginilor finale, apoi experienta in achizitia si prelucrarea capturilor si abia apoi echipamentul. Smile
Conteaza la fel de mult si priceperea in arta prelucrarii imaginilor planetare, care se dobandeste dupa ani de astrofotografie ,de multe incercari , cu succese si esecuri datorita seeingului si a altor conditii meteo etc. Presupune mult rabdare cu vremea care uneori e prea capricioasa dar si la prelucrare care uneori dureaza ore in functie de numarul capturilor, de complexitatea prelucrarii.

Mult succces in continuare si cer senin. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Oct 2022 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Iulian Smile
Intr-adevar, ai surprins esenta lucrurilor, in observatiile tale asupra astrofotografiei planetare - de multe ori chiar mai pretentioasa decat cea de deep sky (exceptand partea cu guidingul, care e mai mult optional la planete).
Insa, da - toate celelalte aspecte considerandu-le egale, seeingul face diferenta intre o imagine reusita si una "de calitate mai medie", sa o numim Smile ca sa nu-i zicem chiar ca e "praf", ca ne ia CNCD-ul la ochi Laughing

Cum ziceam, mai aveam o bucatica de luna, afocal, cu telefonul prin ocularul de 7mm. Cam asa a iesit. 9 cadre dospite bland Smile



aristarchus-7mm-sm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  630.32 kb
 Vizualizat:  de 2323 ori

aristarchus-7mm-sm.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Feb 2023 00:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trec asa rar pe aici, de cand s-au imputinat noptile senine, ca incep sa cred ca cei care s-au convertit la "Cloud Appreciation Society" nu au facut totusi rau Laughing

In fine, o mica restanta de acum cateva luni, mai intai, cu un Jupiter un pic cam chinuit, dar atata s-a putut, csf.. date fiind conditiilii

https://www.youtube.com/watch?v=cncE1zxKzl...ph%27sLair

Iar despre cometa momentului.. numai de bine Laughing cu "kind reminder" pt Luna care s-a sincronizat perfect cu seninul si cu gerul, ca doar e iarna, nu?... Sigur ca da...
Am reusit sa vad si eu putin cometa E3/ZTF, in urma cu vreo trei ore, cu binoclul 18x70 (fost 15x70 - SkyMasterul caruia i-am schimbat ocularele), pe un cer spalacit de lumina lunii; arata cam ca... o cometa slaba Smile mi-a adus aminte de C/2004 Q2 (Machholz), prima cometa pe care am vazut-o prin binoclu 20x50 in 2005.

Exceptand forma usor alungita, a semanat cu un DSO intre M27 si M13, doar ca de vreo 2-3 ori mai mare, de cel putin doua ori mai slab stralucitoare si cu un grad de condensare atipic pt oricare din cele doua DSO-uri - dar cat se poate de tipic pt o cometa (cam 2S as zice - conform plansei de la pagina 17).
Am incercat sa reprezint pe screenshoturile din Stellarium cam cum s-a vazut. Nu am luat camera si trackerul sa-i fac poze, m-am gandit ca e pierdere de timp, cu luna-n cap ca faru', si pe frigul asta... Aia e - vorba romanului Smile sau cum zicea cineva, "resemnare cu precizie".
Este o cometa care are nevoie de cer bun, curat - deci, Coana Mare (Luna), sorry, esti in plus la faza asta Very Happy - de un binoclu generos sau chiar de un telescop de camp foarte larg (in jur de 3 grade ar fi numa' bune).

Sa vedem dupa ce se mai duce Luna de pe cer ce mai ramane de pozat din cometa - de-o fi chip sa-mi permita vremea, ca parca vad ca iar se inchide sandramaua... vreme cu tulburari bipolare, incapabila sa stea locului (senin!) mai mult de cateva ore; iar cand reuseste o face numai de-a naibi, in ciuda, atunci cand oricum nu se poate vedea mare lucru..........



comets-degrees-condensation.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  297.85 kb
 Vizualizat:  de 1826 ori

comets-degrees-condensation.PNG



e3-ztf_close_.png
 Descriere:
 Marime fisier:  74.48 kb
 Vizualizat:  de 1826 ori

e3-ztf_close_.png



e3-ztf_wide.png
 Descriere:
 Marime fisier:  782.1 kb
 Vizualizat:  de 1826 ori

e3-ztf_wide.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 01 Sep 2023 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din seria "mai rarut, ca-i mai dragut", sau "hai ca am mai iesit si eu, din an in pasti" Laughing continuam cu cateva prospaturi de ...luna trecuta Very Happy
Mai exact de S'anta Marie, cum se zice, ca de obicei in ultimii ani, a fost un seeing deosebit de bun, asa ca am profitat de ocazie - de data asta am incarcat bateria laptopului..... - si au rezultat aceste imagini la Saturn si Jupiter.

Am tras cu camera ASI462 prin C6, ajutat de un Barlow 2x si ADC-ul homemade, toate pe monturica EQ3-2. Le-am trecut, ca de obicei, prin PIPP, Registax6 si PS CS5. Se vede, in special la Jupiter, ca a variat nitel seeingul in partea a doua a sesiunii.
Sunt cate doua poze pt fiecare planeta, pt ca am vrut sa vad daca sunt diferente la inceputul si la sfarsitul fiecarei serii de imagini. Pt Jupiter am tras 11 clipuri de ~2min, iar pt Saturn 8 clipuri - cu diferenta ca la Saturn mi-am permis sa folosesc stivele partiale ca sa imbunatatesc stiva finala, neavand asa multe detalii vizibile ca si Jupiter la focala asta.



saturn_15aug_C6_462.png
 Descriere:
Saturn C6 ASI462
 Marime fisier:  71.1 kb
 Vizualizat:  de 941 ori

saturn_15aug_C6_462.png



Jup_15aug_C6.png
 Descriere:
Jupiter C6 ASI462
 Marime fisier:  244.7 kb
 Vizualizat:  de 941 ori

Jup_15aug_C6.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 01 Sep 2023 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am încercat să privesc Jupiter în modul stereo dar nu merge . Diferența de rotire e prea mare , te ia cu amețeală, poate chiar cu greață Very Happy .

Fain oricum , Saturn a ieșit belea !

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 01 Sep 2023 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aaaa, pai nu, ca nu e facut / optimizat pt stereo Smile
sa ma uit pe cadrele din animatie, daca am o pereche facuta la interval suficient pt a fi folosite pe post de stereo - la distanta adecvata.
multumesc ca mi-ai amintit sa mai fac stereo-pozne Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 02 Sep 2023 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, am facut si doua imagini stereo: in una diferenta de timp L/R e de vreo 3min, iar in a doua e de vreo 6min - se simte un pic mai "ametitoare", dar parca efectul de stereoscopie e ceva mai accentuat.
pacat ca l-am prins asa jos, calitatea detaliilor nu iese in evidenta prea mult.
o sa pandesc niste nopti senine saptamana care vine, poate reusesc sa-l prind mai sus, sa iasa mai frumos Smile



Jupiter-stereo-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1000.37 kb
 Vizualizat:  de 860 ori

Jupiter-stereo-1.jpg



Jupiter-stereo-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1013.6 kb
 Vizualizat:  de 860 ori

Jupiter-stereo-2.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Download topic
Pagina 11 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact