Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tehnologie noua vs tehnologie veche.rtl-sdr vs....


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Radioastronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Ian 2022 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Tehnologie noua vs tehnologie veche.rtl-sdr vs....
Raspunde cu citat (quote)

Cât de utile mai sunt aparatele vechi folosite in anii"80 in laboratoarele de radioastronomie din SUA in comparatie cu receptoare radio RTL-SDR ?
Analizor de spectru analogic,osciloscop analogic,fregventmetru,astfel de instrumente de masura Se pot gasi cu ceva eforturi si la pret mai mic azi in comparatie cu cele moderne, digitale.
Aparatele vechi se pot repara relativ usor ,cu condiția sa nu fie spart ecran sau display.
Personal as merge pe instrumente profesionale de laborator vechi reconditionate pentru recepția semnalelor radio, si constructia unui radiotelescop si nu pe tehnologii noi si ieftine.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2022 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Echipamentele analogice, pe partea de Front-End/antenă sunt mult mai sensibile decât SDR-urile. Avantajul digitalizării este procesarea semnalului într-un FPGA sau pe calculator și obținerea datelor de interes mult mai simplu și mai ușor cu o aplicație dedicată. M-am jucat vreo 2 ani cu diverse SDR-uri încercând să captez emisii de la Soare și nu am prins nimic, din păcate era și minimum de activitate. Emisiile sunt foarte slabe în realitate, sistemul trebuie să fie foarte sensibil. Dacă ai o antenă foarte bună și cât mai mare, trebuie să aibă 35-40dB cu amplificator uLNA, atunci sunt șanse să prinzi ceva. Evident ai nevoie de filtre bune care să taie interferențele produse de emițătoarele puternice din zonă și să nu apară saturarea amplificatorului sau intermodulație în semnalul recepționat.

Dacă faci rost de un analizor vechi de spectru, nu ezita. Sunt echipamente care costau mii și mii de euro la vremea lor. Și acum, cele digitale, de laborator, costă enorm. În schimb, există unele chinezării accesibile amatorilor, care se pot lega la calculator și cu care poți studia semnalele puternice din zonă, spre a decide ce frecvențe să asculți. Radio astronomia nu se face doar pe celebra frecvență a hidrogenului de 21cm ci există o mulțime de benzi rezervate, și care la noi nu prea sunt protejate, nu a cerut nimeni asta la ANCOM. Nu sunt alocate cuiva în contra legilor internaționale, ci sunt poluate de semnalele emise din stații insuficient filtrate. Am "prins" o mulțime de stații CB modificate sau cu antene neacordate și care emit în bandă largă sau care au multe armonici superioare. Cu un analizor de spectru se vede clar corespondența dintre purtătoarea principală și ce apare în sus. Le folosesc taximetriștii și chiar și unele servicii publice și am auzit radioamatori care se plâng că unii folosesc și stații pe benzile de radioamatori, ignorând total legislația.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Ian 2022 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Analizorul de spectru ar trebui sa ajungă maine sau saptamana viitoare
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 22 Ian 2022 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa ne spui ce analizor de spectru primesti ?
_________________
0770403936
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Ian 2022 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aștept să văd în ce stare e, numai când o să primesc pachetul o sa pot sa dau detalii și să văd dacă ajunge sau nu.
De asta am deschis topicul să văd dacă merită achiziționat un astfel de instrument.
Bun oricum era comandat,eu aștept să primesc pachetul.
In că că sa întâmplat ceva și nu mai ajunge atunci nu știi ce să zic că eu mă bazam pe instrument.
Nu vreau să mă gândesc că o să fie nevoie să folosesc un SDR ieftin până găsesc alt instrument mai bun.
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Ian 2022 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu a fost o idee buna sa comand produse de la persoane fizice
Am mă achiziționat instrumente din consignație respectiv o luneta astronomica 40x40mm ,nu am avut buget decât peste câteva luni luneta sa vândut și returnat de câteva ori până am reușit să achiziționez dar preț a rămas neschimbat.
Tot prin anii "90 am achiziționat o luneta terestra de la persoana fizica și atunci a fost cam la fel,am vorbit cu omul tot în regulă până a adus luneta a mărit și preț, problema a fost că nu aveam suficient buget atunci am avut nevoie de câteva săptămâni să adun bani să completez diferența de preț .
Am reușit să achiziționez luneta dar tot la preț puțin marit


Ultima modificare efectuata de catre ZAN la 23 Ian 2022 12:09, modificat de 1 data in total
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Ian 2022 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit un mesaj de la proprietar care a decis să mărească preț de la 2500 lei la 5500 lei de la o zi la alta.
Eu am așteptat masaj de confirmare cum că a fost predat la curier.
Am vorbit prin mesaje înainte și la telefon și nu a fost nici o problema de nici un fel.
Analizorul de spectru era la preț inițial o achiziție buna HP8565A cu banda de la 0.01-22GHz
Am sunat sa merg personal după instrument dar omul nu a mai răspuns la telefon
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 23 Ian 2022 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 5500 pretul e exagerat si nu merita. In general vorbind analizoarele de spectru nu stralucesc prin sensibilitate, un receptor sensibil e de obicei superior. Asta ar fi un model bun, dar conteaza si pretul. Erwin foloseste un receptor numit "Callisto", o combinatie de receptor clasic combinat cu un sistem informatic. Poate scana rapid benzi extinse si evident traseaza un grafic pe frecvente (face ceva asemanator cu un analizor de spectru). Are sensibilitate buna si e de luat in seama.
_________________
0770403936


Ultima modificare efectuata de catre Remus Boldis la 23 Ian 2022 15:24, modificat de 1 data in total
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Ian 2022 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Renunț la achiziție,caut alta soluție
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Ian 2022 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Înseamnă că omul e total neserios, nu a procedat corect. Dacă voia să obțină preț mai bun trebuia să organizeze o licitație. Nu cred că ajungea la un preț similar cu un aparat nou sau nefolosit.

Mulțumesc, Remus. Mai multe info despre CALLISTO aici. Eu voi folosi instrumentul în cadrul unui proiect științific, dar în rețea există și radioamatori care participă benevol. Costul instalației complete este unul foarte rezonabil dacă ne gândim la cât costă un spectrometru de laborator.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Ian 2022 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, acuma de azi am văzut 7500 tot creste
Nu mă mai interesează analizor de spectru,caut altceva,, ceva varianta mai nouă și software.
Mai puțin tehnologie veche
Nu mai am alta varianta de achiziție pentru un analizor spectru.
Probabil o sa incerc cu un SDR radio
https://anicoromania.ro/sdr_radio/sdrplay_...4_bit_1832
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2022 07:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2 caracteristici care nu-mi plac la acest SDR:
- zgomotul propriu (NF) cam mare
- sensibilitatea (nespecificată)

Eu am un SDR bladeRF 40K pe care l-am luat mai demult de la colegul nostru Emil la jumătate de preț, cu tot cu placa de extensie care conține filtre separate și un convertor, XB200. M-am jucat mult cu el însă este prea puțin sensibil pentru a face radioastronomie cu el fără o antenă de mari dimensiuni, cu câștig mare pe care n-o am (încă...). Bandwidth-ul este 28MHz, mai mult ca dublu față de SDRplay. Există și alte opțiuni similare pe care le-am investigat, mai bune ca cel menționat, de exemplu LimeSDR bazat pe același chip radio folosit și de SDR-uri mai scumpe ca USRP B210.

Vezi și aici o listă.

Mai există o variantă, de a folosi placa RedPitaya împreună cu un modul front-end radio. Placa asta este folosită în diverse configurații pentru măsurători de laborator, există felurite kit-uri în acest scop, cu multe opțiuni de utilizare.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Ian 2022 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un SDR am și eu dar nu e cine știe ce
2 conexiuni antene una 100KHz-30MHz și 25MHz-1,7GHz alte specificații nu are doar una 25MKz in loc de 25MHz probabil sau sigur ceva clona
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2022 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul că are intrare și pentru unde lungi-medii-scurte e un lucru bun. L-ai conectat la vreo aplicație? Unele recunosc automat dispozitivul și îl afișează undeva, altele trebuie configurate manual după ce ai aflat dispozitivul, fie el și compatibil (clonă noname bazată pe aceleași chip-uri ca unul oficial).

Ai putea identifica tipul chip-urilor dacă deschizi carcasa lui și atunci poți afla mai multe. Uneori chinezii folosesc chip-uri nemarcate, răzuiesc inscripția originală sau pur și simplu le inscripționează cu o aiureală.

De exemplu, un radio pt bucătărie "Silvercrest" pe care fratele meu l-a luat de la Lidl din Germania și care s-a stricat, am încercat să-l repar și am constatat că modelul chip-ului principal este de negăsit, probabil o clonă de Philips sau alt producător. Așa că în loc să-l repar i-am cumpărat un radio Blaupunct similar, mult mai bun, stereo.

O altă variantă este de a-l conecta la un calculator cu linux și să dai comanda în terminal "lsusb" și atunci îți arată un cod de produs conectat, dacă este compatibil cu ceva se poate identifica.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ZAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2021
Mesaje: 102



Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Ian 2022 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://m.olx.ro/d/oferta/sdr-radio-rtl-sd...ewActive=1
Nu am avut timp sa testez,are mai mult de o luna de la achitie
Are foto si cu placa cu circuite si componente
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Radioastronomie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact