Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Monturi corect dimensionate


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2022 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Monturi corect dimensionate
Raspunde cu citat (quote)

In urma unei discutii de acum cateva zile s-a pus problema dimensionarii corecte a monturilor, chiar supradimensionarea lor. Consumerismul din ziua de azi vine cu avantajul unor preturi mici si a unei disponibilitati "livrare in 2 zile, din stoc" insa Silviu a ridicat problema subdimensionarii acestor monturi, efectul fiind o serie de probleme ce dauneaza confortului astronomului amator fie el amator de vizual sau foto (zic "amatori" dar defapt sunt adevarati profesionisti pe zona asta).
Cum exista mai multe tipuri de monturi si cum discutia a mers pe directia monturilor AZ, ma intreb oare ce inseamna o montura corect dimensionata sau o montura buna? Ce trebuie sa faca o montura corect dimensionata? Sau mai corect cred ca trebuie sa intreb ce nu trebuie sa faca o montura ca sa fie corect dimensionata sau supradimensionata? Acolo discutia a fost despre "monturi capabile sa duca un intrument de 100kg". https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...t=0#212796
M-am uitat rapid pe niste oferte si, excluzand monturile AZ pentru observatoare si cele Dobson, monturi AZ nu sunt prea multe (ma refer la cele dedicate observatiilor vizuale, manuale, si exclud EQ-urile ce pot fi configurate AZ).
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Feb 2022 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Punctul 4b din urmatorul material, care desi se refera la astrofoto, are aceeasi aplicabilitate si la observatii vizuale, in sensul ca o montura solida iti da aceeasi satisfactie la orice ai folosi-o. Daca nu tremura nimic cand umbli cu ea, cu telescopul, daca te poti sprijini de ea sau de telesocop si imaginea ramane in centru (cum se intampla la mine) ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, inseamna ca e o montura adecvata pentru telescopul respectiv.

https://www.skywatcher.ro/educatie/7_notiu...rafie.html

Din punctul meu de vedere pentru observatii vizuale cel mai important lucru e sa nu tremure aproape deloc telescopul cand schimbi oculare, cand il atingi sau cand te mai odihnesti cu mainile pe el. Abia apoi sa gaseasca precis obiectele (daca are goto), sa nu ajunga in pozitii inconfortabile etc.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2022 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu ce spune Horatius, doar o montura buna si suficient dimensionata iti da satisfactie.
Nu ma impac insa cu incarcarea declarata a monturilor. De ce pentru vizual este data o incarcare mai mare? Nu e normal. Daca facem observatii la 20x poate este ok dar daca urcam la 400x cum zicea Mircea, atunci nu mai este de loc ok.

Monturi sunt valy, uite un exemplu:
https://trackthestars.com/tts-160-panther-telescope-mount/
Nu duce ea 100kg asa cum vroiam eu dar pare destul de potenta. Am vorbit cu cineva care o are si care isi pune tubul TOA150 pe ea si mi-a spus ca e foarte multumit, chiar incantat de comportamentul ei.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2022 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos, elegant, cat de cat, dar ma gandeam la monturi manuale, AZ, cam cum ai tu, dar mai mari.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 15 Feb 2022 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O montura corect dimensionata si usor de utilizat, din punctul meu de vedere, ar trebui sa satisfaca urmatoarele puncte:
- sa nu tremure la focalizare/schimbare oculare
- daca este manuala, sa aiba posibilitatea de a urmarii tinta printr-o miscare lina si continua (prin intermediul unor angrenaje sau prin impingere)
- daca este cazul, sa fie usor demontat/montat pentru transport; deasemenea greutatea sa fie rezonabila
- daca ar putea functiona fara contragreutati, ar fi de apreciat
- eventual sa poata sustine 2 instrumente
- sa poata fi reglata usor pe inaltime, eventual cu roata dintata/cremaliera/mecanism de blocare eficient

O montura comerciala, care indeplineste o mare parte din criteriile enumerate este Skywatcher Mount Skytee 2 (sau cele sub alte branduri ca Omegon, TS); montura poate sustine 2 telescoape de pana la 13kg fiecare si pe un trepied solid sau stalp este minunata.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Feb 2022 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbesc numai despre monturi portabile, cel mult mobile, deoarece nu pot sa-mi fac observator.
Loc as avea dar doua porcarii de becuri publice ar bate direct in el.
Nu-mi amintesc exact sursa (poate Peter Francis in ''Newtonian Notes'') dar mi l-am insusit pentru ca este un criteriu bun: daca lovesc usor telescopul cu palma si vibratiile,vizualizate prin tremur al imaginii in ocular, se amortizeaza in cel mult doua secunde, am de a face cu o montura utilizabila, deci buna.
De aici in sus, e fain sa ai tot ce spun domniile voastre.

Ce inseamna practic acest criteriu ''al celor doua secunde'' : la 492x pe dobsonianul de 200mm am, in cel mai puternic ocular de 2.5mm, un camp real de 7 minute de arc adica 420'' de arc.
Un obiect va fugi prin camp in 420/ 15 = 28 secunde de timp.
O montura care satisface criteriul, consuma cel mult doua din aceste secunde, deci mai raman 26 secunde in care sa observ. In realitate mult mai putin: obiectul traverseaza doar din intamplare un diametru al campului, poate trebuie refocalizat, trebuie de fiecare data sa iti modifici pozitia corpului pentru a ''prinde'' imaginea, chiar si in ocularele bune e de evitat marginea campului etc.
Nu am masurat niciodata dar, pe un telescop bun, in conditiile de mai sus (adica G= 500x in camp de 58 grade), daca ma bucur de zece secunde de imagine perfecta la o ''tragere cu ochiul'', e cam maximul la care pot sa sper si pe care, daca le obtin, sunt fericit.

Daca montura nu satisface acest criteriu, numarul secundelor de fericire scade brutal de repede spre zero. Vorbesc de zero absolut adica nu-i posibil sa faci observatii pretentioase cum sunt cele de stele duble subarc ! Multumesc insa Domnului, uneori reusesc.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2022 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In practica trebuie analizat de unde vine tremurul, din focuser, din tubul de tabla subtire, din inelele de prindere, din sina Vixen, din montura propriuzisa, din conectarea la trepied, din picioarele trepiedului, din contactul cu solul etc. Eu de ex. la capatul picioarelor am varf invelit in sosetuta de cauciuc moale si gros, probabil ca sa nu se zgarie parchetul.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 15 Feb 2022 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca e vorba de tremurul dat de montura (cel putin eu la asta m-am referit pentru ca subiectul este despre monturi).
Eu de exemplu am o montura manuala care cu Celestron 5Se OTA, putea fi folosita (tremura putin la focalizare, dar rezonabil).
La Celestron C6 nu am mai putut sa o folosesc; tremuratul la cea mai mica atingere era urat.
Mi-am luat TS AZ5 alt-az, si nu mai misca. E o placere sa o folosesti. Am vazut ca pe aceasta (sau pe cea de SW sau Omegon) o au cativa membri de aici.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact