Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31-04-10-11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Relatia lui Maxwell pentru masa


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 31 Mar 2022 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Relatia lui Maxwell pentru masa
Raspunde cu citat (quote)

Mergand pe firul furnizat de d-nul Adrian Gheorghe am gasit in Tratatul de Electricitate si Magnetism - J.C. Maxwell,
cum a calculat Maxwell formula masei :

A luat sistemul de ecuatii format din acceleratia gravitationala a si spatiul s parcurs de un corp (particula) cu masa m in timpul t si au rezultat urmatoarele :

a=m/r^2 (1)
s=a.t^2/2 (2)

inlocuind obtinem :

s=(m/r^2). ( t^2/2 )= m.t^2/2r^2 rezulta masa:

m= 2r^2.s/t^2 ceea ce tradus in dimensiuni de lungime si timp ar rezulta :

masa m= L^3 /T^2 cu unitatea de masura m^3/s^2


Formula lui Maxwell masa M= L^3/T^2 genereaza o alta directie in fizica dependenta de volum si frecventa.
Poate chiar fizica aceea care ne va ajuta sa zburam pe alte principii in spatiul cosmic.
Cateva formule adiacente am dedus si eu din formula masei data de Maxwell :

Astfel dezvoltand formula masa m devine M= L^3. f^2 unde f= frecventa (deoarece f=1/T)
Sau acceleratia a=v/T rezulta a=L/T/T=L/T^2 = L.f^2
iar densitatea spatiului ,,ro" = 1/T^2= f^2 etc

iar Forta F devine F=m.a= L^3/T^2. L/T^2= L^4/T^4 cu unitatea m^4/ s^4

sau Forta F se poate scrie F=L^4/T^4= L^4. f^4 unde f= frecventa cu unitatea m^4.Hz sau m^4/s^4 depinde de caz .



Imaginea de fundal a masei.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  2.56 kb
 Vizualizat:  de 2037 ori

Imaginea de fundal a masei.jpg



_________________
The truth is out there
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2022 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Relatia lui Maxwel
Raspunde cu citat (quote)

Dl CAdi

Deabia acum am vazut acest topic deschis de dumneata. Vreau sa spun ca relatia dimensionala a fortei
F=v^4=L^4/T^4 nu se gaseste data in manuale. Fiindca se pastreaza masa ca marime fizica fundamentala in toate sistemele de masura. Doar prin unele tratate se spune ca forta este data de produsul potentialelor F=U1.U2 sau F = U^2. Si se spune ca potentialul U este dat de produsul acceleratiei a cu raza R . Ceeace dimensional inseamna U =a.R=(L/T^2).L= L^2/T^2=V^2=U. Si atunci; U.U=U^2=V^4 =a.L.a,L =a^2.L^2= p.S. Si se spune in toate manualele ca forta este data de produsul presiunii p cu suprafata S pe care actioneaza acea presiune. De unde rezulta ca presiunea este data de produsul acceleratiilor
p = a1.a2=a^2=(L/T^2).(L/T^2)=L^2/T^4. Dar presiunea care actioneaza asupra corpurilor in spatiul vid este presiunea dinamica a spatiului asupra substantei. Pd=ro. v^2. Aceasta presiune apare la interactia structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic, materializat de oceanul eteric in care sunt scufundate. Densitatea ro este a substantei. Dar la interfata structurilor dinamice ale substantei cu spatiul fizic apartine in aceeasi masura si spatiului. Densitatea ro este data de patratul inductiei magnetice de la nivelul structurilor dinamice ale particulelor elementare ale substantei. In articolul -Magnetic reconection- de pe -Wikipedia- se arata ca densitatea masei este proportionala cu patratul inductiei magnetice ro~B^2 si ca termenii din paranteza lui Poynting sunt chiar presiuni dinamice Pd. Dl Virgil sustine (fiindca a gasit dumnealui cumva) ca densitatea vidului ar fi de 10^22 Kg/m^3. Eu i-am raspuns ca asa ceva, dupa perceptiile noastre ar insemna ca vidul cosmic ar fi o masa rigida, compacta, inpenetrabila, care nu ar permite in niciun fel translatia corpurilor prin spatiu cu viteze astronomice. Cu afirmatia asta l-am suparat rau si de atunci considera ca toata teoria mea este gresita. Si eu am ajuns la niste valori gigantice ale densitatii masice ale nucleonilor
(de 10^24 Kg/M^3) si ale energiei lor de repaus, stocata chiar in masa lor. Dar sunt convins ca acele valori gigantice ale energiei, stocate in masa nucleonilor, explica foarte simplu energiile gigantice eliberate in reactiile nucleare. Dar eu am aratat, in detaliu, socotelile din care rezulta acele valori.
Eu imi imaginez ca acea densitate gigantica, gasita de Dl Virgil, ar fi putut exista in globul universului, cu mult inaintea big-bangului. Dar densitatea aceasta gigantica a spatiului ar fi presupus existenta unei presiuni cosmice gigantice care ar fi comprimat puternic fotonii primordiali si i-a fortat sa se structureze in particulele elementare care au facut substanta universului, in care este stocata energia universului.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
gheorghe adrian
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2008
Mesaje: 446



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2022 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Formula lui Maxwel
Raspunde cu citat (quote)

Dl. CAdi

In postarea anterioara am omis sa spun ca acea densitate gigantica de 10^24 Kg/m^3 se gaseste doar in colivia sau gratarul cilindric inelar al rotorului foarte multipolar al nucleonului. Aceasta densitate gigantica, din nucleonii substantei se dilueaza in volumul substantei, pana la valoarea masurata in laborator si data in tabele. Mai trebuie spus ca toate campurile fizice sunt purtatorii acceleratiei. Din interferenta (intalnirea) campurilor, ce vin de la sisteme diferite, apare presiunea care naste forta acceleratoare asupra unui sistem, modificandui nivelul de miscare. Mai este de mentionat ca in mecanismul interactiunii dintre sisteme, intotdeauna are loc un transfer de presiune de la un sistem la atul. Transfer care propulseaza translatia sistemului prin spatiu. Un proiectil, iesit pe teava, este propulsat de o parte din presiunea gazelor rezultate din arderea brusca a pulberii. La fel o racheta cosmica este propulsata in spatiu de presiune gazelor rezultate din arderea combustibilului.

_________________
omnis movis est que omnis motorus est
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 08 Mai 2022 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu exista masa. Totul este doar energie si frecventa.

Formula masei obtinuta din Relatia pentru masa a lui Maxwell din Tratatul de Electricitate si Magnetism vol 1 :

el a luat acceleratia din formula lui Newton pentru gravitatie :
a=m/r^2
si spatiul strabatut din formula lui Galilei :
s=1/2. (a.t^2)

Pentru ca relatiile acestea doua sa fie adevarate atunci masa va fi de forma :

m=( 2r^2.s)/ t^2=2nr^2 (s/t).1/t dar s/t = c-viteza luminii unde c= sqrt (1/eps0.miu0)

eps0=Permitivitatea-Rezistenta mediului la campul electric
miu0=Permeabilitatea-Rezistenta mediului la campul magnetic

iar 1/t =frecventa f

si am rescris relatia sub forma aceasta :
masa :
m= 2n.sqrt (1/eps0.miu0) r^2.f = K .r^2.f
unde K= 2n.sqrt (1/eps0.miu0) este o constanta a mediului.

sau daca vreti mai plastic daca luam strict in considerare viteza luminii c , masa este

m= 2nr^2.c.f

si avem o suprafata, inmultita cu viteza luminii, inmultita cu frecventa.

Relatia lui Maxwell pentru masa scrisa sub forma aceasta schimba complet fata fizicii.

_________________
The truth is out there
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 11 Mai 2022 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa reluam ecuatia lui Einstein pentru energie scrisa cu masa Maxwell am sa-i zic mMax si sa o confruntam cu ecuatia clasica E=mc^2=h.f ;

mMax=2r^2 c.f=(2nr^2)c.f am adaugat n unde n = este un coeficient care defineste geometric corpul ,
un fractal care poate lua orice valoare pentru a defini volumul unui corp , si contine inclusiv ,,pi" .



Partea stanga :E=mc^2=mMax.c^2= (2nr^2)c.f. c^2= (2nr^2)c^3.f

Partea dreapta: E=h.f unde f= frecventa si h = ct.Planck

Ct. Planck, h , reprezinta momentul impulsului adica h=mv x r=mv x L
Inlocuim masa cu masa Maxwell (mMax ) iar L= c.t si avem :
h= [(2nr^2)c.f]. c. c.t. = [(2nr^2)c^3.f].t

de unde

E= h.f = [(2nr^2)c^3.f .t]. f= [(2nr^2)c^3.f^2 .t = [(2nr^2)c^3.f .1/t.t = (2nr^2)c^3.f

Deci am demonstrat ca masa Maxwell verifica Relatia lui Einstein pentru energie: E=m.c^2= h.f

Obs.
Daca scriem viteza c sub forma c=L.f rezulta ca putem afla energia unei particule in raport cu frecventa :

E=(2nr^2)L^3.f^4 sau E= (2nr^2)L^3.f^2.f^2 stim ca masa Maxwell se mai scrie si sub forma mMax=2. L^3.f^2
deci rezulta ca energia unei particule cu formula lui Einstein ar fi :
E=(4nr^2)mMax.f^2 unde (4nr^2) este suprafata sferei, iar masa este masa Maxwell:
mMax= 2nr^2.c.f

_________________
The truth is out there
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact