Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Veilnebelkomklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224548
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cumparare camera de la chinezi sau de la noi/nemti?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2022 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un produs ieftin și foarte util pentru anumite aplicații inclusiv în domeniul astro, dar imposibil de găsit acum este Raspberry Pi 4. Toată producția este cumpărată în avans de niște băieți deștepți care s-au prins că le pot folosi pentru minat cryptocurrencies. Se construiesc "ferme" cu sute și mii de bucăți, sunt mai ieftine și consumă mai puțin decât alte platforme hardware pe care se poate mina.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 11 Aug 2022 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei bine, luna trecuta am pus ochii pe o camera noua (ASI585MC), nu era inca pe stoc in Europa la momentul respectiv. La TS data de primire a camerei era 20 iulie. In asteptarea stocului m-am pregatit financiar -am vandut doua din camerele pe care le folosisem mai rar in ultimul timp. Pe 20, surpriza, au amanat primirea camerei pana pe 10 septembrie. Sub impulsul momentului (nervi si nerabdare), o situatie in care nimeni n-ar trebui sa faca cumparaturi, am cautat si pe alte site-uri din UE (francezi si italieni), dar nici ei nu aveau pe stoc. Dar am gasit-o la englezi, la FLO (mai cumparasem de la ei inainte de Brexit). Mi-am zis ca dracul nu o fi chiar asa negru, nu poate fi mai rau decat daca as cumpara de la chinezi.
Deci comanda am facut-o pe 20 iulie, ei au trimis coletul in aceeasi zi. Coletul a mai stat cateva zile in UK, pe 25 a ajuns in Ungaria, iar pe 27 in Bucuresti, unde a tot stat in vama pana pe 9 august. Pe 10 august am primit-o.
Documentele necesare le completasem deja de pe 21 iulie (factura, dovada de plata, imputernicire pentru curier la vama, copie CI, declaratie pe propria respundere, consimtamant pentru prelucrarea datelor cu caracter personal) descarcate, completate si semnate, scanate si trimise. Pe 2 august a trebuit sa mai fac o cerere la autoritatea vamala, de eliberare a numarului EORI (desi imputernicisem curierul sa obtina acest numar in numele meu).
Am platit in plus TVA-ul si un comision modic la curier. In total 2593 lei, deci vreo 500 euro. (la TS pretul era 515 +19 transport).
Culmea este ca pe 22 iulie am primit notificare de la italieni (Artesky) ca au camera pe stoc (era 489 euro, cu 25 mai ieftina fata de TS). Iar azi pretul era de doar 400 euro, ultima camera, cu reducere de 20%.
Concluzie. Cu toate ca firmele din UK sunt serioase si au un risc mai mic la transport decat daca ai cumpara din China, vraful de documente pe care trebuie sa le faci si timpul de asteptare din vama de la noi (10 zile in cazul meu), ar trebui sa ne faca sa ne gandim de doua ori inainte de a face o comanda. Mai ales ca produsele pot apare in stoc si in UE. Brexitul este in mod sigur o lovitura sub centura pentru toti comerciantii din UK.

_________________
Marius
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2022 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ZWO pe site e 359$, nu mai e o afacere dolarul ca e cam cat E, dar tot e ieftin. E drept ca daca te arde si o vrei "azi" e chestie de noroc daca e sau nu pe stoc, daca e sau nu la oferta.

Citat:
Brexitul este in mod sigur o lovitura sub centura pentru toti comerciantii din UK.
Ei si-au decis singuri soarta, nu i-a obligat nimeni.

Cu TS cred ca e o problema, unele preturi sunt mari, altele nu sunt pe stoc sau au 1 max 2 buc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact