Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Calea_Lactee.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review - Omegon Montura pentru binocluri cu contragreutate


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2022 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Review - Omegon Montura pentru binocluri cu contragreutate
Raspunde cu citat (quote)

Review Omegon Montura pentru binocluri cu contragreutate
“…Binoclul care pluteste”

1 PREZENTARE GENERALA
Am primit cadou zilele trecute acesta montura pentru binoclu. La o prima vedere, evident un pret cam mare pentru ceea ce ea practic reperzinta ca si material si/sau executie. Dar aceasta este de altfel o problema “normala” pentru zona astro … ne-am cam obisnuit cu ea, din pacate. O “simpla” parghie din “magneziu” , 6 suruburi, un adaptor in “V” din aluminiu, o cheie imbus si un adaptor cu greutate.

Date tehnice:
Capacitate de incarcare (kg): 2,5
Greutate (g): 675
Lungime (mm): 580


2- ISTORIC
Omegon. Si cam atat, nu are rost sa mai povestim despre marele fabricant germano-chinez. Totusi mereu o firma de la care avem pretentii pe masura renumelui, chiar si pentru o bucata mai mult sau mai putin prelucrata de metal Very Happy

3- MECANICA
Mecanica destul de bine lucrata, dar cam prost proiectata chiar daca in documentatie se specifica : “Sunt doar doua optiuni pentru a evita acest lucru: o montura in furca sau noua montura de la Omegon.”. Pana la urma fiecare vanzator isi vinde propriile produse. Sa luam cele doua cazuri pe rand:
Montajul in furca pe sina ( 41mm) (Fig2) : Se face lejer , se poate culisa pe toata lungimea monturii, dar binenteles daca dispuneti de sina complementara pe trepied. Este cazul in care totul este conform pozei si indicatiilor fabricantului.
Montarea pe “noua montura Omegon” sau pe un trepied clasic dotat doar cu surub (Fig1): practic asa cum apare si in poza fabricantului prin simpla intoarcere a adaptorului “V” pentru binoclu, pe sina, putem monta si pe un trepied Omegon sau standard foto cu un surub. Doar ca aici proiectarea lasa de dorit. Daca intorci piesa, suruburile de prindere sunt prea … scurte si nu pot fi infiletate. Solutia simpla care iti sare in ochi .. ce mare lucru …punem suruburi mai lungi (lasa ca suruburile foto lungi nu se prea gasesc si sunt extrem de scumpe) ! Neeee … daca lungesti putin surubul … nu-l mai poti baga in gaurile apropiate de indoitura adaptorului de binoclu ….nu incap…. Oare cum fac nemtii sa isi monteze capul Omegon din Fig 1 ? Very Happy. Cred ca e vreo inginerie germana de neinteles pentru noi …
Astfel , cel putin eu am fost nevoit sa frezez pe toata lungimea de contact sina de 41 mm. Alti bani alta distractie peste cei 441 lei.
Dupa modificarea prezentata, hai sa montam si binoclul. Am plecat din prima cu Celestron 25x100 caci in mod evident adaptorul poate contrabalansa cele circa 3 kg ale acestuia. Hmm, aici creatorii Omegon iar mi-au rupt dintii … din toate cele 6 suruburi livrate nu este nici unul sufficient de scurt pentru a putea lipi ferm binoclul de talpica … mai trebue 3-4 saibe care binenteles nu le ai la indemana ca deh, nu esti neamt Very Happy
Cand am facut rost de saibe … Very Happy ce sa vezi … suprafata de contact a lui Celestron prezinta o mica reliefare astfel incat, suprafata de strangere cu adaptorul in “V” devine foarte mica si genereaza vibratii.
Am demontat suportul in “V” si am facut o mica sanfrenare. Alt ciubuc adaugat valorii nemtesti. Dar in final a putut fi asigurata o strangere foarte buna pe toata suprafata Celestron si respectiv eliminate vibratiile.
Finalmente dupa rezolvarea problemelor sus mentionate … da, putem spune poetic ca binoclul pluteste . Montura poate fi echilibrata foarte bine pe acest 25x100 si cu atat mai lejer pentru binocluri mai mici, ceea ce face totusi utila acesta montura….
Fara indoiala trebuie un trepied solid (cel putin in cazul Celestron 25x100) dar stabilizarea este foarte buna ca de altfel si maevrabilitatea intregului sistem.

4- Concluzii
Un dispozitiv util, functional chiar daca in final costurile raman, dupa parerea mea, cam mari pentru produsul oferit. Caci hai sa fim seriosi, nu toata lumea are posibilitatea de a freza, a sanfrena etc …. un produs finit care ma gandesc tot eu ar fi trebuit sa functioneze conform indicatiilor fabricantului fara alte interventii, nu ?
Iar problema devine filozofic mult mai complexa Very Happy … daca la o bara de fier cu o contra greutate a trebuit sa ma chinuii atat, cum sa ma curaj sa cumpar de exemplu monturi mai bune cum ar fi cele in furca de 1200 – 2700 lei ? … pentru ele ar trebui sa imi cumpar strung ? Very Happy



prinderi.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  94.54 kb
 Vizualizat:  de 3906 ori

prinderi.jpg



1.jpg
 Descriere:
Prelucrari
 Marime fisier:  414.42 kb
 Vizualizat:  de 3904 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
Prelucrari
 Marime fisier:  202.99 kb
 Vizualizat:  de 3904 ori

2.jpg



3.jpg
 Descriere:
Gata de lupta!
 Marime fisier:  908.71 kb
 Vizualizat:  de 3903 ori

3.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2022 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare a fi unul din echipamentele astro ce pot fi bricolate cu elemente minimale, o bucata de lemn, cateva suruburi, o panza de fierastrau, o platbanda de fier, iar contragreutatea as turna-o in forma din bucati de plumb/cositor topite pe aragaz, in cel mai fericit caz poti obtine un astfel de produs cu costuri 0.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2022 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca binoclul "pluteste" atunci cred ca a meritat atat investitia cat si costurile prelucrarilor ulterioare.
Observatii placute si fructuoase cu noul echipament iti doresc Very Happy

As avea totusi un mic comentariu la punctul 2:
Citat:
... mereu o firma de la care avem pretentii pe masura renumelui ...


Dupa mine renumele acestei firme este zero barat. Renumele nu se poate castiga decat in trei moduri distincte: ori firma isi fabrica singura produsele dupa specificatii proprii, ori le fabrica altcineva dar tot dupa specificatiile firmei, ori impune conditii specifice de calitate producatorului strain care fabrica produsele dupa specificatiile lui.
In cazul nostru avem de a face cu producatorul chinez care isi fabrica produsele dupa specificatii proprii si in conditii de calitate stabilite intern. La final produsele sunt inscriptionate dupa caz fie Omegon, fie Altair Astro, ... etc.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2022 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noa, nu ca m-as lua la tranta cu ditamai compania dar solutia ''imi pare'' cunoscuta ... Mr. Green

Am toata increderea in Dorin cand spune ca ''binoclul pluteste'' dar dupa a mea opinie pluteste intr-o dunga. Solutiei tehnice alese de Omegon ii lipseste un grad de libertate: la unghiuri de inclinare diferite ale binoclului, trebuie ca organismul sarmanului utilizator sa se intinda sau sa se comprime dupa trebuinta.
Eu am adaugat acel grad de libertate prin micul brat articulat.
Armand a ales un cap sferic.
In orice caz, e absoluta nevoie de acel grad de libertate. Lipsa lui va fi rapid si neplacut resimtita la uzul astronomic.

Si uite, aici, public, dau patent lui Omegon sa-mi foloseasca ideea.
Da' sa faca bine s-o foloseasca corect.

Mircea



DSCN0875.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  378 kb
 Vizualizat:  de 3767 ori

DSCN0875.JPG



Sakura+BL+Lybar chair at intermediate position.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  169.26 kb
 Vizualizat:  de 3767 ori

Sakura+BL+Lybar chair at intermediate position.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2022 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea:
Pai daca designerii de la Omegon mai bagau inca o articulatie pretul sistemului se tripla!!! Laughing Laughing Laughing

Tocmai am primit o informatie cum ca o echipa de experti de la Omegon este in drum spre tine, doarece au mari probleme in a intelege pe deplin functionalitatea sistemului tau. Printre alte controvese fiind existenta sau nu a inca 4 gauri simetrice pe partea nevazuta in poza a elemenutului ciudat de la baza trepiedului Confused

Lasand gluma la o parte, ai dreptate, sistemul lor nu este perfect ajuta strict la echilibrarea binoclului, dar nu obligatoriu si la comoditatea de a observa. Practic acest element nu ar fi trebuit sa coste mai mult de 150 lei fiind doar un pas spre mai bine.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Mai 2022 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema se poate rezolva usor cu un simplu cap de trepied ce confera inca doua grade de libertate!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2022 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Tudor:
Da si nu ... adaugarea unui cap, de exemplu chiar cel Omegon, ar adauga chiar mai multe grade de libertate dar doar in cazurile binoclurilor de maxim 10x50 ... pentru cele mai mari se induc vibratii si miscari parazite direct proportionale cu greutatea binoclului.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Mai 2022 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca capul de trepied este pentru filmare si de calitate nu exista nici o problema de miscari nedorite. Eu am unul care costa in jur de 300 ron si tine ferm binoclul 28x110, avand si miscari fine si exacte!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Mai 2022 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Let dzem camin' !!!
Izmene mai gasim, le fac o repetitie a ceea ce au patit bunicii lor la Marasesti ...

Cand am zarit prima data pozele din review-ul tau , excelent ca de obicei, am crezut ca ''mai, sa fie, uite ca omegonezii au gasit o idee mai buna ca a ta ''. ''A ta'' = adica a mea.
In loc de piesa aceea in unghi am crezut ca este o balama.
Mai trebuie o gaura filetata sau o piulita in sina , un arc de tractiune (la Sinterstop se vand cu 3 lei bucata) agatat cu capatul de jos de sina si cu celalalt de balama; si un surub de mana M8, d-acela cu cap de plastic (alti 3 lei) si gata gradul de libertate care acum lipseste.
Dai la surubul de 3 lei si misti/deschizi balamaua fata de sina dupa cum pohteste grumazul si sira spinarii bietului astronom amator.
Cu solutia de acum, ar trebui inclus in pachet o lista cu saloanele locale de masaje ( exclus erotice).
Poate voi aveti alte pareri ... ce ? ... nu dom'le ... nu pareri despre masaje ziceam ... vedeti ? Oamenii crede dageaba ca astronomii amatori este oameni seriosi !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2022 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumim pentru review. Noi, ATM-iștii, mereu găsim cusururi produselor comerciale care, adesea, sunt vopsite foarte frumos dar la funcționare lasă de dorit. Se fac economii la materiale și la manoperă, astfel ca profitul să fie maxim. Pe la noi prin curte și balcon, "iț ugli băt iz uork!" Cool
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact