Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC1396LRBGfwffro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sobolanu 22x70 scurta prezentare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Mai 2022 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"SOBOLANUL"
Impreuna cu Juliano am facut teste comparative intre APM APO ED 16x70 si OMEGON 70mm la Comana dar si terestru de pe balcon. La Comana cerul nu a fost foarte bun, dar am avut o spartura in nori in zona Scorpionului suficienta sa ne pronuntam unanim asupra binoclurilor. Multumim lui Zoth pentru ca ne-a imprumutat "Sobolanul" pentru teste!

Intru direct in subiect. "Sobolanul" este fantastic!
Trebuie sa specific din capul locului ca pe "Sobolan" au fost folosite fantasticile ocularele 25mm de la SkyWatcher Planetary, ca sa obtinem aceeasi putere de 16x ca pe APM.


Claritatea pe centru cat si pe margini este asemanatoare in amandoua binoclurile (aproximativ 85% 90% din FOV fara astigmatism sau coma). Insa Sobolanul cu ocularele de 25mm SkyWatcher are un contrast al imaginii mai ridicat. APM in schimb avand lentile ED, pe un felinar puternic stradal a aratat o gestionare a aberatiilor cromatice mai buna. Dar Sobolanul s-a descurcat surprinzator de bine, aberatiile cromatice fiind discrete si prezente doar foarte pe margini.
La observatiile astronomice asupra mai multor globulare stelare (m107, m9, m10, m12 si m5) luminozitatea a fost foarte asemanatoare in amandoua instrumentele. Insa, datorita ocularelor pozitionate la 45 de grade, stelele ce se aflau la limita vizibilitatii se observau mai comod si mai repede prin Omegon pentru ca puteam sa privesc nemiscat si fara sa ma incordez.

Dar cea mai mare diferenta dintre aceste doua binocluri este legata de perceptia generala a imaginii care, la aceeasi putere, este mult mai spectaculoasa prin Omegon. Acest lucru este datorat ocularelor Sky Watcher Planetary 25mm dar si prismelor mari ale acestui binoclu. Astfel nu exista vignietare nici un pic, avand un FOV delimitat de o margine ca de "cutit". In APM marginea nu este asa de definita, parand neterminata, sacrificandu-i din maretia imaginii . Aceasta diferenta de field stop creeeaza impresia de un camp vizual mai mare si mai aerisit in Omegon, chiar daca in realitate cu aceste oculare are un camp vizual real mai mic. Este o iluzie spectaculoasa! Ne intorceam atrasi ca de un magnet sa privim prin el. Tot acest Field stop perfect delimitat creeaza iluzia de luminozitate in plus, datorita contrastului abrupt facut de negrul din afara FOVului cu imginea din interior. Dar cu ocularele Omegon 18mm din dotare acest efect nu mai este prezent si deasemenea se observa si o scadere in perceptia claritatii si contrastului fata de APM. Insa si puterile sunt diferite (22x vs 16x) si de aceea am testat binoclul cu aceste oculare 18mm doar terestru si foarte putin, axandu-ne mai mult pe cele de 25mm.

Sobolanul este un binoclu cu imagini ce iti provoaca dependenta datorita spectaculozitatii imaginii. Este foarte versatil fiind mic, usor si cu posibilitatea atasarii de oculare de calitate.
Zoth sa il folosesti cu bucurie. Ma bate gandul sa il cumpar si eu Smile

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2022 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor, multumesc pentru bunavointa de a impartasi aceste impresii cu noi Smile
Mie imi sunt de folos si sper sa fie bine venite si pentru cei ce au ganduri razboinice legate de achizitionarea unui astfel de echipament.
Ma bucur ca v-a placut "sobolanul",... intre timp am vorbit si cu Iulian de la care am primit tot reactii pozitive si in plus niste imagini cu "jucariile" din timpul testelor pe care am sa le pun aici.

Cer senin si am sa revin cu noutati cand ele or sa apara Smile



sedinta test (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  198.1 kb
 Vizualizat:  de 3586 ori

sedinta test (1).jpg



sedinta test (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  143.87 kb
 Vizualizat:  de 3586 ori

sedinta test (2).jpg



sedinta test (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  140.76 kb
 Vizualizat:  de 3586 ori

sedinta test (3).jpg



oculare test.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.82 kb
 Vizualizat:  de 3586 ori

oculare test.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2022 06:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De jumătate de an tot ziceam că merg la Jimao să facem la strungul lui al doilea adaptor pe 1.25" pentru TZK-ul 10x80. Am luat de un an o pereche de oculare ES de 16mm SWA pentru el. Grosismentul ar trebui să fie similar cu al "Șobolanului" echipat cu ocularele lui originale. Sigur, se vor putea pune orice alte perechi de oculare pentru alte grosismente.

Citind raportul lui Tudor de mai sus sunt curios de o testare în paralel, așa că voi relua acest proiect cât de curând.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2022 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ar fi foarte interesant un test comparativ, dar numai la magnificatii cat de cat apropiate, altfel sunt doua instrumente total diferite si mai degraba complementare.
Eu asa le si folosesc acum, ca instrumente complementare, iar TZK-ul imi place asa cum e, cu imagine super luminoasa, calda, de contrast mare, cu adancime mare de clar, camp aparent mare dar prietenos si nu mai putin de 7 grade de camp real. Pentru observatii terestre diurne e nemaipomenit. Mi s-a parut superb si pe cerul de la Lisa dar pe cerul de aici nu-l pot folosi, imaginea e o mizerie ...
Daca vrei sa-l modifici trebuie sa tii seama ca obiectivele lui au un raport focal foarte mic, 3.5 din masuratorile mele si vei avea nevoie de oculare ceva mai elaborate capabile sa lucreze bine cu astfel de obiective.

Spor la bricolat!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2022 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci. Ocularele sunt bine corectate și lucrează OK dar până acum am putut proba doar pe un singur canal pentru că nu am avut al doilea adaptor. Va mai dura ceva până reușesc să-l fac.

Într-adevăr, pe cerul de București, chiar și de aici de la mine unde se mai vede câte ceva cu binoclul nu am reușit, parasolarele devin obligatorii dar și o gardă la ochi ar fi foarte bună. Originalul avea un cauciuc mare pe care rezemai fruntea și umbrea tot câmpul vizual.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2022 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit in sfarsit o pereche de oculare pe care le consider potrivite pentru Shobo. Este vorba de Vixen SLV 12 mm, care imi permit cresterea magnificatiei de la 22x (obtinuta cu ocularele originale), la 33x. Imaginea este absolut superba, luminozitatea pare sa nu fi suferit deloc, contrastul si claritatea imaginii sunt mai bune decat in cazul ocularelor originale. Corectia marginala si distorsiunile geometrice sunt mai bune si ele decat in cazul UFF-urilor. Prin rotirea ocularelor in focusere, imaginea ramane fixa. Singurul tribut platit este campul aparent limitat la 50 grade. Fiind vorba de o magnificatie mai mare la care incepe sa se infiripe analiza detaliilor oferite de imagine, campul mai mic devine un factor secundar.

Apropo de magnificatiile mai mari am constatat un efect interesant atat la lunete cat si la binocluri. In momentul in care privesti la mariri mici beneficiezi de campuri reale mari, uneori chiar panoramice dar cand vrei sa analizezi un element din acea imagine ai sentimentul ca il vezi de departe si perceptia detaliilor se face cu efort mare. In cazul magnificatiilor mari analiza detaliilor se face mult mai usor si parca ai sentimentul ca esti transportat in apropierea obiectului vizualizat. Sentimentul asta apare si in cazul lui Shobo cand lucreaza la 33x (si probabil si la mai mult).

Recapitulare:

- oculare UFF 18mm: magnificatie 22x, pupila iesire 3,1mm, camp aparent 65 grade, camp real 2,9 grade
- oculare Vixen SLV 12mm: magnificatie 33x, pupila iesire 2,1mm, camp aparent 50 grade, camp real 1,5 grade

Cer senin!



UFF 18 mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  537.29 kb
 Vizualizat:  de 3415 ori

UFF 18 mm.jpg



Vixen SLV 12 mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  451.88 kb
 Vizualizat:  de 3415 ori

Vixen SLV 12 mm.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mai 2022 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata foarte bine Vixenurile si cred ca este o placere sa privesti prin ele fiind asa de bine corectate!

Eu, influentat la maxim de "sobolanul" tau m-am tinut de cuvant si mi-am cumpat fratele geaman al lui, APM SemiApo 70mm.
Am facut o iesire la Comana de teste initiale. Aici se poate citii raportul de observatii cu acest binoclu https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=215015#215015

Practic tot ce am scris mai sus despre "Sobolanul" lui Zoth este valabail si pentru APM ul meu. Este cel mai versatil intrument al meu de observatii astronomice! Urmeaza sa-i fac o prezentare mai ampla

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mai 2022 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth

Felicitari ca ai gasit ocularele potrivite pentru binoclul tau !

Foarte frumoase imaginile lui Iulian cu binoclurile si luneta cu vizor binocular, multumesc ca ni le-ai aratat si noua.
Ceea ce ma surprinde este absenta bonetelor de cauciuc de la aproape toate perechile de oculare, in conditiile in care toti va plangeti de amploarea poluarii luminoase din Bucuresti.
Planul lui Erwin de a folosi ceva, ca va fi boneta ori garda de ochi ca cea originala, cred ca este bun.

Referitor la grosismente ceva de acest gen incercam eu sa explic atunci cand ai creat notiunea de ''ocular de babe''.
Scurtu explica in ''Observatorul astronomului amator'' ca grosismentul rezolvant este egal cu raza obiectivului, exprimata in mm. Deci la Shobo, aceasta este 35x, nu-i deci de mirare ca 33x este un ''sweet spot'' -cum se zice la noi in Niu Iorc. Eu cred ca Shobo va suporta foarte bine si 70x sau 80x si atunci binoclul tau, dotat cu mariri de 33x si 70x va fi un instrument DSO excelent.

Extrapoland la toate instrumentele, comerciantii au stiut ce fac atunci cand au inceput sa ofere telescoapele cu oculare de 25mm si 10mm. Fie ca-i vorba de telescop 130mm F/5 sau 150mm F/5 sau 200mm F/5, ocularul de 10mm asigura grosismentul rezolvant.
Daca amatorii incepatori nu ar confunda telescopul cu televizorul si s-ar stradui nitel, ar putea sa faca foarte multe observatii reusite cu ocularele primite in dotare.

Tudor

Felicitari pentru achizitia noului binoclu.
Astept cu mare interes prezentarea lui.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Mai 2022 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, multumesc!
Ocularele din imagine nu au bonetele de cauciuc, ba chiar li s-au desurubat intreaga parte de sus pentru a putea fi folosite mai usor intr-un binoviewer pe luneta lui Iulian. Cu acele parti erau prea "grase" si grele. Dar eu le folosesc cum vin din fabrica.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2022 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor, am citit si raportul de observatii si prezentarea noului tau binoclu si mi s-au parut interesante amandoua. Drept sa spun, ma zgandarea si pe mine magnificatia aia de 44x, ma gandeam ca cel putin la Luna va face o figura super, dar parca nu am vrut sa trec prea rapid peste cea rezolvanta. Cred acum ca nu am gresit poposind la 33x, este o referinta la care am sa le raportez pe celelalte.
Ocularele SLV mi se par intradevar bune si trebuie sa spun ca m-au impresionat la doua aspecte in mod deosebit:
- distorsiunile geometrice care sunt practic inexistente (mai rar asa oculare) si
- cromatismul imaginii la 33x mai redus decat al celei de la 22x, probabil sticla cu lanthan folosita in oculare isi spune cuvantul.

Prezentarea ta e complementara celei facute de mine (unde am scos in fata mai degraba aspectele neplacute) asta insemnand ca cineva interesat de subiect ar fi bine sa le parcurga pe amandoua ca sa-si poata face o idee mai apropiata de realitate.

Mircea, multumesc.
Nu stiu de ce baietii au folosit ocularele asa, din pacate eu nu pot. Ma gandesc ca ei sunt foarte tineri si au ochii cu adaptabilitate foarte mare si din cauza asta ar fi deranjati mai putin, nu stiu.
Si pentru ca am ajuns la capitolul asta strict legat de relieful ocular, trebuie sa spun ca am mari indoieli in ce-i priveste pe producatorii contemporani de oculare ca mai declara valori adevarate pentru acest parametru. Cel putin mie nu imi ies socotelile pentru ocularele noi in schimb se verifica pentru cele din seriile mai vechi.
In ce il priveste pe Shobo, nu cred ca voi trece niciodata peste valoarea de 66x si chiar si asta e cu cantec, a explicat Tudor de ce.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2022 07:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sobolanu 22x70 scurta prezentare
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Sistemul de reglaj al distantei interpupilare este si el foarte solid, contine mai mult ca sigur un mecanism cu roti dintate, deci interdependent iar apropierea sau departarea axelor de ochi se face cu doua prisme paralelogram. In capetele acestor prisme sunt montate cele doua focusere elicoidale ce permit intrarea in focus.


Se pare ca simturile tactile nu m-au inselat, sistemul de reglaj al DIP se face pe sectoare dintate iar rotatia celor doua prisme paralelogram permite atingerea valorii in intervalul dat de fabricant. Sistemul este mai evoluat fata de solutia veche cu balama la care era necesara o sina auxiliara de ghidare a articulatiei.

zoth a scris:
Sistemul de redresare a imaginii este pe moment o necunoscuta chiar daca e declarat porro deoarece nu seamana la reflexii.


Am acum si confirmarea acestei banuieli, sistemul de redresare a imaginii nu este nici Porro, nici Porro-Abbe ci identic cu cel folosit la binoclurile rusesti militare TZK. Totul se face cu o singura prisma Amici de 45 grade. Diferenta majora intre cele doua binocluri este folosirea de catre binoclurile chinezesti a prismelor paralelogram pentru reglajul DIP, in timp ce binoclurile rusesti militare rezolva aceasta problema prin apropierea sau departarea mecanica a canalelor optice.

In imaginea de mai jos nu este Shobo ci un frate de-a lui Smile



IPD.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  196.96 kb
 Vizualizat:  de 3051 ori

IPD.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2022 05:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uff, ce mă chinuie că nu am adaptoare 1.25" pentru TZK! Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2022 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru magnificatii mai mari, adaptoarele de 1,25" sunt ok, dar daca vei vrea sa pastrezi pe el si magnificatii mici, cum e cea originala, vei avea unele probleme.
Un ocular de 28mm si camp de 68-70 grade, cum e cel original de pe TZK, are nevoie de o diafragma de camp de aprox 33mm, mult peste standardul de 1,25".
In locul tau as studia posibilitatea montarii unor adaptoare T2 low profile pe binoclu. Apoi cu treceri de la T2 la 1,25" si 2" (care se gasesc mai peste tot), as acoperi dupa caz toata plaja de nevoi fara frica pierderii de camp sau vignetarii.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2022 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Voi înfileta adaptoarele în locul focalizatoarelor ocularelor originale, așadar le pot pune oricând la loc. Primul l-am prevăzut cu filete similar cu cel original, cu 4 începuturi. Dar nu știu dacă îl pot copia și pentru al doilea. Vom vedea. Nici primul n-a ieșit prea bine, a trebuit să pun bandă de teflon. Da, e o idee să pun adaptoare la T2 și apoi micro-focalizatoare pe 1.25". Dar iese cam scump și-acuma sunt lefter.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Iul 2022 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sobolanu 22x70 scurta prezentare
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Am acum si confirmarea acestei banuieli, sistemul de redresare a imaginii nu este nici Porro, nici Porro-Abbe ci identic cucel folosit la binoclurile rusesti militare TZK. Totul se face cu o singura prisma Amici de 45 grade.


Silviu , chiar acum țin în mână o prismă amici babană , probabil de TZK . Am scos-o anume de la naftalină pentru că am observat ceva ciudat în poza pusă de tine , cu binoclul cu prismele scoase la aerisit :

de ce e neagră muchia acoperișului ? Nu afectează imaginea , chiar dacă e destul de depărtată de planul focal al ocularului ?
Îmi amintesc că la TZK se încerca minimalizarea spike-ului plasând muchia acoperișului prismei undeva pe o coardă a cercului ocular și că era polizată zdravăn .

Cum e la Shobo, că din poze nu reușesc să văd ?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact