Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224643
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare si grosismente pentru observatii DSO


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Apr 2022 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare si grosismente pentru observatii DSO
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa ne lamurim !
Ce spune obisnuinta, cu ce accesorii va place sa efectuati observatiile voastre DSO ?
Dar ce spune stiinta, ce accesorii ar trebui sa folosim la observatiile DSO?
Repet: intreb si vreau sa discutam aici despre ce accesorii sunt preferabile la observatiile de cer profund.
Nu de Luna, nu de Soare, nici de planete.

Incep eu.
Pe dobsonianul de 200mm F= 1232mm deci F/ 6.16 practica m-a impins sa folosesc cel mai frecvent combinatia :

-LV 30mm cu camp de 60 grade, pe format 2'' care imi ofera 41x si camp real de 88 minute

si

-ocular Baader zoom Mark III,
cu f de la 24mm/ 48 grade pentru 51x / 56'
pana la f=8mm/68 grade pentru 154x/ 26'.
Zoomul este folosit aproape exclusiv cu adaptorul de 2'' pentru interschimbabilitate rapida cu LV 30mm.

Iata o poza cu combinatia asta care m-a ajutat la multe observatii.
Precizez ca la 154x nu am probleme in rezolvarea stelelor duble de 1''.

Mircea



DSCN8278_823.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  805.92 kb
 Vizualizat:  de 5849 ori

DSCN8278_823.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Apr 2022 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru DSO pe dobul de 12" f/5 folosesc doar doua oculare(in modul ciclop):un Revelation 70 grade 2" 30 mm si un Antares Speers Waler 13.4 mm(copie Nagler reusita) cu 82 grade cimp aparent.Incap clusterele din Perseu la fix:).Din cind in cind,un Barlow pe 2".Deci mariri in zona 50-200x.
La fineturi de DSO,cind ajuta si atmosfera,avind tracking,folosesc binoviewerul TS cu 2 oculare Zeiss de microscop de 50 mm apsolut superbe si cu un OCS de calitate buna facut dintr-un teleconvertor Canon.Cimpul e mic,dar pentru o buna parte a obiectelor e ok.Calitatea imaginii e remarcabila.Separatia dublelor este excelenta cu combinatia asta,dar nu pot spune exact magnificarea.Apreciez undeva intre 230-300x.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2022 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Calul de bătaie" este Panoptic de 24mm. Pentru că are barrel de 1.25" îl pot folosi la toate telescoapele, indiferent de focala lor. Este un ocular performant și greu de găsit la ora actuală, mă bucur că am putut lua unul. Știu că există altele mai bune, dar sunt în altă gamă de preț, chiar și second-hand.

Acum doi ani am avut pe mână un telescop newtonian 203mm F/5 la care i-am făcut montură Dobson și pentru viitorul proprietar am cumpărat un set de oculare Lacerta Magellan. Nu pot uita imaginea clară și plină de detalii oferită de Magellan de 20mm din acest set. Chiar dacă are câmp ceva mai îngust decât ocularele complexe și la focale mai scurte este vizibilă coma, oferă o senzație foarte plăcută la DSO.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2400



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Mai 2022 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc cel mai des trei oculare in observatiile DSO: un Celestron NexStar Plossl de 40mm cu camp AFOV de 40 grade, un ocular stock (de la fosta luneta Bresser de 60/800mm) Reverse-Kellner de 20mm cu AFOV de 45 grade si un ocular TS Optics Plossl de 9mm cu AFOV de 50 grade.

Ocularul de 40mm il folosesc mai mult pentru cautare si centrare a telescopului pe obiectul ce urmeaza a fi observat, mai rar cand il folosesc la observatii directe, la nebuloase intinse impreuna cu filtrul Castell UHC 1,25" sau fara acesta la roiuri deschise mari sau asterisme, ocularul de 20mm il folosesc la observarea roiurilor deschisse mai mici sau mai compacte, galaxii mai maricele, roiuri globulare, iar ocularul de 9 mm il folosesc cel mai des pentru observarea in detaliu a obiectelelor, mai ales a galaxiilor.
Cate-odata mai folosesc si combinatia dintre ocularul de 9mm si barlow 3x ca sa observ unele nebuloase planetare mici si luminoase. Mai rar utilizez la observatii DSO si un ocular Kellner de 12mm cu camp de 45 grade, cu care obtin grosismentul de 116x pe telescopul de 150mm sau 350x cu barlow 3x.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 01 Mai 2022 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai reușit sa vezi ceva la 350x?
Ce cer ai avut? Shocked
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2400



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Mai 2022 08:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bineinteles ca am putut observa si la 350x, chiar si la 388x (cu combinatia dintre ocularul de 9mm si barlow 3x pe telescopul de 150mm) anumite detalii la unele obiecte DSO mai luminoase ,precum nebuloasele planetare NGC 2392 /Eskimo sau NGC 6826 / Blinking nebula din Cygnus unde numai la asemenea grosismente am putut observa steaua centrala ,sau in cazul nebuloasei NGC 1931 din Auriga unde am reusit sa vad in centrul ei trei stele foarte slab luminoase, foarte apropiate intre ele si cu straluciri egale ,dispuse in forma de triunghi echilateral.
De asemenea am mai putut observa si la nebuloasa Hubble NGC 2261 din constelatia Monoceros , steaua din varful ei mai bine la 350x, la fel , unele roiuri globulare se rezolva in stele mai bine la astfel de grosismente mari decat la cele medii.

Alaltaseara am observat roiurile globulare M 5 si M 13 la grosismentul de 350x si se rezolvau mai usor in stele componente decat la 155x. Roiurile globulare M 3 si M 15 numai la 350x le-am putut rezolva in stele componente pe margini ,anul trecut cu telescopul de 150mm. Si unele roiuri deschise foarte mici si compacte le-am observat mai clar la 350x decat la 155x cu telescopul de 150mm. Roiul Tr 1 din Cassiopeia ,un roi foarte mic si compact din apropiere de roiul deschis M 103 ,numai la 350x s-a rezolvat bine in stele componente.
Desigur conteaza si seeing-ul (turbulenta atmosferica) sa fie mai bun pentru astfel de observatii la grosismente maxime si in mai mica masura si transparenta si poluarea luminoasa ,intrucat la asemenea grosismente mari fundalul cerului apare oricum foarte intunecat si face observarea mai usoara a obiectelor ceresti ,cu conditia ca si acestea sa nu fie prea slab luminoase , sa nu aiba mai ales stralucirea de suprafata S.B. prea redusa ,cum ar fi cazul nebuloaselor difuze si extinse ,unele galaxii mai mari dar foarte slab luminoase (M 101,M 74 , M 33), sau unele roiuri globulare (M 107 , M 14, M 55).

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Mai 2022 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am trei oculare cu care imi petrec cel mai mult observatiile:
TELE VUE 32mm Plossl
Camp aparent 50 grade. Distanta de privit 22mm-foarte relaxant de privit cu ochelari
Este ocularul pentru cautare sau pentru obiecte de camp larg. Pe luneta ED APO de focala 420mm imi da un camp vizual de 3.8 grade cu o putere de 13x. Este foarte luminos, cu rezolutie extraordinara pe 100% din camp, si asta chiar si pe instrumente cu raport focal mic (f5)!!
EXPLORE SCIENTIFIC 8.8mm
Camp aparent 82 grade. Distanta de privit 15mm-cam la limita pentru ochelari
I-am facut o prezentare aici
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=189370#189370
Este ocularul care imi ofera cele mai frumoase si relaxante imagini pe dobson 200mm/1200mm. Pe acest telescop imi da o putere de 136x si un camp vizual de 0.60 grade. Foarte bun la galaxii, nebuloase sau roiuri globulare!
SKY-WATCHER UWA
Camp aparent 58 grade. Distanta de privit 16mm-foarte relaxant de privit cu ochelari.
Este un ocular folosit mai mult pe luneta APO ED 72mm/420mm pe care imi da o putere de 131x si un camp vizual de 0,44 grade



AND07008.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  982.54 kb
 Vizualizat:  de 5628 ori

AND07008.jpg



AND07013.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  985.85 kb
 Vizualizat:  de 5628 ori

AND07013.jpg



AND07012.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  958.83 kb
 Vizualizat:  de 5628 ori

AND07012.jpg



AND07011.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  964.92 kb
 Vizualizat:  de 5628 ori

AND07011.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Mai 2022 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor colegilor pentru informatiile foarte interesante pe care le-ati prezentat pana acum!
Cred ca este important pentru oricare observator interesat de obiectele cerului profund sa vada ce anume folosesc, cum observa alti observatori. In mod deosebit pentru incepatori.
Va invit cu drag sa continuati participarea la aceasta discutie.
Poate reusim sa sintetizam informatiile si sa le transpunem in cifre, aplicabile apoi oricaror telescoape.

Cer senin, spor la observatii, Mircea

PS: imi plac pozele si ciocolata amara. Cu ciocolata ma descurc, astept poze, cat de multe, de la voi... Wink
Orice ocular care ne ajuta la observatii, merita sa fie prezentat. Mie intotdeauna mi-au placut pozele ocularelor reale, cele folosite deja la observatii. Au ceva in plus fata de cele din reclamele comerciale, poate este istoria observationala pe care o poarta, invizibila la prima vedere dar prezenta.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Vexatyk
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Iul 2020
Mesaje: 126



Localitate: Vaslui

MesajTrimis: 03 Mai 2022 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc cam 3 oculare mari si late Smile.

Calul de bataie este ES 20mm 68 grade. Grosismentul obtinut este de 90x si un camp de apoximativ 0.75 grade ( 45 de minute ). Imaginea e foarte bine corectata pana in margini la F4.5 al telescopului meu si nu am simtit nevoia de corector de coma. Contrastul este foarte bun si combinat cu o colimare cat se poate de precisa stelutele sunt punctiforme.

Al doilea ocular este cel care a venit odata cu telescopul , mai precis TS 30mm 68 grade 2 inch . E un ocular cu perfomante mediocre dar este singurul care imi ofera un camp mai larg si il folosesc pentru obiective deep sky mari ( Andromeda, Nebuloasa Orion, Nebuloasa Rosette, California , North America si Pelican nebula, Pleiadele , Beehive, Sagitarius Small Cloud ). Campul nu arata prea bine pe margini , dar daca nu esti prea pretentios iti poti face treaba cu el .

Si ultimul ocular folosit este un Lacerta 7.5 mm , camp 82 grade . Nici despre acest ocluar nu as putea spune ca exceleaza si imi ia cel mai mult pana ating focusul perfect cu el. Dar este foarte bun pentru observatii plantare , grosismentul obtinut este de 240x si in rare ocazii daca simt ca seeingul permite ii mai plusez si pun si un barlow 2 x .

In planurile viitoare si daca bugetul imi va permite TS va zbura si va fi inlocuit tot un un ES de 30-32 mm si 68 de grade.

Toate aceste ocluare sunt folosite pe un GSO 408/1830 .



279378450_1039729083559786_2587343734061957863_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  200.54 kb
 Vizualizat:  de 5573 ori

279378450_1039729083559786_2587343734061957863_n.jpg



278919498_1081933399028773_39438589430507904_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  91.1 kb
 Vizualizat:  de 5573 ori

278919498_1081933399028773_39438589430507904_n.jpg



_________________
De mic vad stele verzi .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2022 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul TS de 30mm pe 2" cred că are o schemă simplă, este fie un RKE fie un Plossl sau cel mult un Erfle sau Matsuyama. Poate cineva care-l știe mai bine poate da detalii constructive?

Eu am avut o vreme un ocular GSO 32mm pe 2" simplu (RKE) care pe centrul câmpului prezenta o claritate și detalii foarte bune cu luneta Lady Black de 110mm F/5.5 făcută de Zoth. Însă am dorit ca întreg câmpul să fie clar așa că l-am dat. Însă acest ocular simplu mi-a oferit o imagine impresionantă la Roiul Dublu din Perseu și la alte obiecte similare. La focale lungi era foarte bun.

Cum am mai spus și cu alte ocazii, am constatat practic că anumite oculare dau o imagine optimă cu anumite instrumente și de-a lungul timpului am avut în trusă atât oculare complexe și scumpe cât și simple și home-made. Am urmat sfatul lui Mircea și am observat cu ele în diferite ocazii și în diferite condiții. Din păcate nu am fost niciodată suficient de riguros să calculez și să rețin informații numerice cum ar fi câmpul real pe cer, măririle obținute prin diferite instrumente ș.a.m.d.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Mai 2022 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian

Sa folosesti sanatos noul reflector de 400mm, sa te bucuri de nenumarate observatii cu el !
Multumesc pentru poze !
Numele noului telescop este ''Colosum'' ?

Inteleg problemele semnalate in legatura cu folosirea ocularului TS 30mm la F/4.5.
Nu ma mira deoarece TS 32mm al meu are probleme cu aberatiile extra-axiale deja in dobul de 200mm la peste F/6.
Dar ofera un camp foarte larg.
Sunt de parerea lui Erwin ca la focale mai lungi, intr-un SCT care accepta oculare de 2'', de pilda, probabil ca da rezultate mult mai bune la F/10.
Din cate stiu, ocularele TS WA sunt de tip Erfle, deci clasic, cu 5 lentile.

Profit de ocazie pentru a afirma convingerea mea ca si telescoapele cu focala lunga, precum lunetele clasice, SCT-urile si Mak-urile, pot fi folosite cu mare succes la observatii Deep Sky.
Roger Clark, autor de carte de profil, patimas observator de DSO-uri si despre care am amintit la alt topic, avea ca instrument de baza un reflector Cassegrain de 8 inch F/11.
De altfel, C.G. Bigourdan a descoperit peste 500 de obiecte Deep Sky, folosind numai lunete clasice foarte lungi, de pilda una de 30cm. Din Paris !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Vexatyk
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Iul 2020
Mesaje: 126



Localitate: Vaslui

MesajTrimis: 06 Mai 2022 05:57 Download mesaj
Titlul subiectului: re
Raspunde cu citat (quote)

Colosul este numele de botez. Din cauza cablurilor de la incalzitoare nu se vede prea ok numele Smile.

In weekend l-am scos la o plimbare mai lunga si am ajuns in zona de subcarpati din Buzau la o pensiune unde cerul este chiar ok. Un Bortle 3 este estimarea mea, desi dupa harti ar fi B2. In orice caz vremea a tinut cat de cat cu noi si desi vineri noapte am avut doar 2 -3 ore de cer senin , am putut sa ma relaxez si sa observ in special obiecte din catalogul Messier.

Sambata in schimb toata noatea a fost seinin cu mici exceptii ( cativa nori razleti ), asa ca am zis sa il pun la incercare. Am reusit sa observ cateva galxaii cu magnitudine de 14 - 14.5. Detalii nu au oferit cine stie ce, majoritatea fiind mici , dar contand acolo pentru palmares si in special pentru a imi face o idee de ceea ce poate newtonul de 16.

La un moment dat am avut pe mana un Ethos de 21 mm cu 100 grade. Este intradevar un ocular extraordinar. Extrem de confortabil la observatii , campul este imens si un contrast la superlativ. Am avut ocazia sa pun in focuser si un Ethos de 13 mm tot cu 100 garde , dar nu pot spune ca m-a impresionat ca cel de 21. Nu stiu daca avea ocularul o problema sau eu, dar efectiv in roiurile deschise parca vedeam stelele patrate ( si vorbesc de centrul campului). Aceeasi senzatia am avut-o si folosind ocularul cu un alt newton ce era pe camp , respectiv un SW 508/2000.

Stele duble nu prea am vanat , exceptia facand Epsilon Lyrae sau dubla dubla pe care am rezolvat-o cu un plossl simplu de 9 mm. Stelele s-au separat complet desi erau oarece turbulente, semn ca am avut parte de un seeing decent.

Asadar raman cu gandul la acel Ethos de 21 si cu o gramada de imagini superbe inmagazinate in creier.

_________________
De mic vad stele verzi .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9017

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iul 2022 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ethos 21mmx100 grade pare a fi un ocular pentru gama mica de grosismente.
Acolo campul imens banuiesc ca iese in evidenta. Vorbesc la modul ipotetic deoarece nu am avut ocazia sa folosesc oculare cu camp aparent mai mare de 82 grade.
Nici nu ma intereseaza in lumea reala un asemenea ocular deoarece unul dintre ''cadourile'' varstei a treia este astigmatismul. Acesta se manifesta tocmai la maririle oferite de ocularele de grosisment mic.
Din aceasta cauza eu le privesc doar ca pe un accesoriu special care transforma telescopul mare in cautator. Ma intereseaza deci sa gasesc pozitia, asterismul in care se gaseste obiectul cautat.
Pentru observarea propriu-zisa ''bag aburi'' pentru marire mare: vad imagine fara aberatii si cu detalii.
Pe de alta parte, celor care inca mai pot folosi asemenea oculare de marire mica si camp mare le urez din toata inima distractie placuta ! Bucurati-va de acest privilegiu cat timp puteti !

O combinatie indelung testata in aceasta primavara, dupa sosirea pe 21 Martie a dobsonianului SW Classic 250P de la Vexatyk.
Este vorba de ocularul X Cel 25mm x 60 grade care asigura, pe dobsonianul de 250mm, G= 48x si camp real pe cer de 75 minute de arc; deci un camp real ceva mai mare de doua diametre de Luna Plina.
Plus ocularul TS UWA 7mm x 82 grade care asigura, pe acelasi telescop, G= 171x si un camp real pe cer de 14 minute de arc; deci un camp real cam cat raza Lunii Pline. La 171x !!!

Daca pe dobsonianul de 200mm F/6, combinatia Deep Sky perfecta este ocularul Vixen LV 30mmx60mm + zoom Baader Mark III (8-24)mm, pe dobsonianul de 250mm imi place mai mult combinatia X Cel 25mm + TS UWA 7mm.

Dar, vorba Mariei Sale Voda Stefan cel Mare, daca ''pohta ce-o pohtesc'' este pentru mariri mai mari, am la dispozitie ocularele de 6mm, 5mm, 4mm, 3.2mm si 2.5mm. Plus trei lentile Barlow : 1.8x , 2x sau 2.25x.

Edit: comparand ultima mea poza cu cea a lui Cristian/ Vexatyk, constat ca - cel putin dupa aspectul exterior - preferam amandoi acelasi ocular.
Lacerta UWA 7mm si TS UWA 7mm tare imi par a fi ''aceeasi Marie cu alta palarie''.
Wink

Mircea



X Cel 25mm+TS UWA 7mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  648.29 kb
 Vizualizat:  de 4494 ori

X Cel 25mm+TS UWA 7mm.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2022 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-ar putea să fie același ocular, rebranduit, există și un Williams Optics aproape identic dacă nu mă înșel.

later edit:
WO are corpul diferit, posibil doar schema optică să fie la fel (Nagler type 6). Explore Scientific au și ei o linie UWA dar cu corpul construit mai îngrijit, similar cu celelalte serii ale lor.

Au apărut Skywatcher Nirvana ES identice cu TS și sub alt brand, Technosky. Se poate să fie diferențe de calitate între ele.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Iul 2022 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, si mie imi place pe dobsonian ocularul de 8.8mm 82grade de la ExploreScientific, care cred ca este ca experienta foarte asemanator cu TSul tau de 7mm. Pacat ca nu-i vad marginile FOVului decat doar daca misc capul la ocular. In mod ciclopic nu este o problema atat de mare dar la binoclu este imposibil sa te bucuri de tot FOVul enorm de 82grade si sa-i vezi field stopul. Aceste tipuri de oculare cu campuri mari sunt facute cu gandul la modul ciclopic nu pentru bino. Asta e singurul motiv pentru care nu i-am luat inca perechea in mod binocular (cu toate ca inca cochetez cu gandul sa-l imperechez binocular si sa-l folosesc doar pe centru, doar 65-70 de grade cat vad din campul lui, pentru ca este foarte clar pe centru). In rest este un ocular extrem de bun! https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=189370#189370
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact