Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron StarSense Explorer LT 127 AZ


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Bea Pap
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2022
Mesaje: 2



Localitate: Ceahlau

MesajTrimis: 11 Aug 2022 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Celestron StarSense Explorer LT 127 AZ
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor!

Deoarece am cumparat un telescop si sunt super novice in ale astronomiei, am spus sa cer parerea unor oameni care chiar se pricep la asa ceva.

1. Alegerea telescopului a fost facuta in primul rand in functie de buget, clar, apoi ca si obiectiv au fost planetele, luna si ceva galaxii/nebuloase poate.
2. Am reusit sa prind senin in vreo 2-3 seri din luna iulie, dar, in afara de luna, nu am prea avut ce vedea asa mai diferit, fata de ce se vede cu ochiul liber (asta intre orele 22-00). Mai mult nu am stat, deoarece principalul beneficiar este fiul meu de 9 ani.
Am inteles ca si planetele au perioadele lor din an cand se pot observa pe cerul noptii in intervalul mentionat de mine. Abia astept sa prind iar senin, pentru a incerca sa observam Saturn si Jupiter.

Desi am facut toate combinatiile de oculare (25 mm, 10 mm + barlow x2), tot nu mi se pare ca mareste foarte mult. Cineva cu un aparat foto profesional Nikon chiar a reusit sa surprinda craterele de pe Luna parca mai in detaliu decat am vazut eu cu telecopul.

Intrebare: se mai pot achizitiona separat oculare? Ce dimensiuni ar trebui ca sa pot mari inca pe atat?
Voi reusi oare sa vad mai multe detalii ale planetelor, gen culorile lor? Ori telescopul nu permite?

Eu locuiesc intr-o zona de munte (la poalele Ceahlaului mai exact). Din pacate zona nu prea ofera cer senin prea des. Iar tot ce rasare pe est pot vedea abia dupa vreo 2-3 ore, pentru ca am muntele in cale Very Happy Probabil ar trebui sa incerc undeva pe la 3 noaptea pentru a vedea mai multe planete.

Deci, ce parere aveti? Ce se poate vedea cu telescopul pe care il am?

Va las si un link pentru detalii: https://www.astroshop.eu/telescopes/celest...az/p,65881
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2022 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, si sa folosesti cu placere telescopul!

Telescopul ar trebui sa ofere suficienta putere ca sa vezi craterele si planetele, nu stiu daca vei vedea culori la planete ca nu sunt foarte colorate, in orice caz nu vei vedea asa cum sunt pozele de pe internet eventual facute cu scule mari si cumpe, dar cu siguranta ar trebui sa vezi Saturn cu inelele, Jupiter cu benzile si alte detalii de pe suprafata, fazele lui Venus sau Marte. De cratele pe Luna nu mai zic, sunt puzderie.
Acum ramane de vazut dece zici ca nu vezi mai nimic sau ca magnificatia este prea mica. Sper sa fi montat corect toate componentele si sa fi facut corect focusul, sau sa fi identificat corect subiectul/obiectul. Eventual daca sunt colegi prin zona mai experimentati sa te ajute cu micile reglaje, daca este cazul.
N-as achizitiona alte oculare, consider ca ai suficiente...pentru moment.
Daca sunt implicati si copii, mare atentie pe timp de zi, sa nu indrepti telescopul spre soare, sa nu il lasi nesupravegheat.
Cu vremea nu avem ce face, asa se intampla, cand iti iei un nou echipament astro ai garantat cel putin o luna cu nor... Smile
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 11 Aug 2022 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit.

In afara de Starsense-ul de la telescop, iti recomand Stellarium (disponibila si pe mobil si pe calculator)
E utila pentru a te familiariza cu constelatiile si toate obiectele vizibile.
Foloseste-o in special pe cea de pe calculator, planifica ceea ce vrei sa vezi (poti ajusta timpul) si poti sa verifici cand sunt visibile planetele si alte obiecte.

Ocularul de 10mm + barlow de 2x ar trebui sa iti ofere o magnificatie de 200x; suficienta pentru a vedea ceva detalii.

Poti cauta pe internet cum se vede un obiect cu ochiul liber si cu se vede in fotografie; diferenta poate sa fie uriasa.

Aici sunt cateva exemple:
http://www.zonia3000.net/astro/articles/co...otography/

Daca chiar o sa iti placa in continuare astronomia, cu timpul, poti cumpara oculare mai performante.
Sunt o gramada de obiecte de vazut cu telescopul pe care il ai.

Cer senin.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Aug 2022 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Înainte de a te uita după oculare noi ai nevoie să te asiguri că telescopul e în bună stare. Din păcate, la fel ca mulți alți începători, te-ai ales cu una din acele struțo-cămile cu lentilă corectoare în capătul tubului portocular. Dacă lentila corectoare lipsește (ceea ce ar explica magnificația redusă), telescopul e bun de bibelou, oglinda principală e sferică și nu permite magnificații mari.
Dacă lentila e la locul ei, problema e în altă parte: colimare necorespunzătoare, lentila corectoare montată invers sau amândouă. Oricum, acest tip de telescop nu oferă imagini de calitate la magnificații mari dar dacă e bine pus la punct ar trebui să-ți arate o mulțime de cratere pe Lună, benzi noroase și pata roșie la Jupiter, inelul lui Saturn...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2022 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mmarin a scris:
..oglinda principală e sferică ....
In descriere zice ca-i parabolica.
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 11 Aug 2022 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În descriere zice deasemeni că e Newton dar focala e de 1000mm. Newtonul de 127mm are focala 900 și oglindă sferică dar vine cu altă montură. Din păcate e vorba de unul dintre telescoapele care se pretind a fi „sistem Bird-Jones”.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Aug 2022 06:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newton cu focala de un metru intr-un tub de juma' de metru, ar trebui sa fie clar despre ce-i vorba.
Sus
Bea Pap
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2022
Mesaje: 2



Localitate: Ceahlau

MesajTrimis: 14 Aug 2022 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

@gpaunescu - merci de explicatia cu perceptia culorilor prin ocular direct (eu nu am vazut nici macar pe alb ca un norisor nimic Sad)

@mmarin - am sa verific cat m-oi pricepe sa vad daca exista lentila de care spui

Din pacate, momentan, vremea nu imi permite sa il folosesc. De o saptamana continuu sunt numai nori Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2022 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bea Pap a scris:
Din pacate, momentan, vremea nu imi permite sa il folosesc. De o saptamana continuu sunt numai nori Very Happy
Incearca sa testezi pe o tinta terestra, pana vine seninul, pe zi poti vedea mai bine accesoriile si modul de utilizare. Ar trebui sa vezi detalii pe obiectele departate.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 14 Aug 2022 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bea Pap a scris:
De o saptamana continuu sunt numai nori Very Happy

E o lege fundamentală a achizițiilor de telescoape: orice intrument nou provoacă o perioadă cu cer înnorat mai lungă sai mai scurtă, proporțională cu bucuria achiziției! Geek
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact