Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
OK_jpg__PS_STRETCH_WAVE_OK_D_fc2_save_2012-11-18-132405-0000Avistack2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224685
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Apr 2022 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc draga Iulian !
Cer senin si seeing bun iti doresc la observatii !

In seara de Duminca Pastilor 24 Aprilie a.c., am iesit sa ma plimb oleaca pe nano-mosia mea, sa-mi dezmortesc ciolanele.
Cerul parea complet acoperit de nori ... daaar ... prin care nori, daca priveam spre Vest, iaca, se vedeau Castor si Pollux.
M-am intors spre Est, se vedeau Arcturus si Izar.
Privesc spre Sud, se vedea Leul cu Algieba.
Asemenea provocari nu se trec cu vederea ... en garde !
In cateva secunde au iesit la iveala newtonelu' de 76x700mm si cutia de oculare Plossl.
Grosismentele folosite au fost: 28x/ Sirius Plossl 25mm ; 70x/ Sky Watcher Super Plossl 10mm ; 117x/ Celestron Plossl 6mm.
A urmat o mica (dar strasnica) sesiune de observatii pascale dupa cum urmeaza:
-Castor AB, companionul C nu s-a vazut decat in a doua jumatate a sesiunii
-Alcor-Mizar s-a rezolvat splendid la 28x si, inca de la inceputul observatiei, s-a vazut bine si Sidera Ludovicea
-Cor Caroli
-Algieba/ Gama Leo/ STF 1424 AB este o stea dubla din a carei admirare nu ma pot opri datorita culorii galben-aurii, extraordinar de frumoase. Dar trebuie sa stim ca STF 1424 este o stea multipla. Cu dobul de 250mm cred ca am identificat noptile trecute AC si AD, cu companioni de 9.6mv, respectiv 10.6mv. Mai sunt doi identificabili ... meibi poate altadata !

Cam de aici, cerul a inceput sa se insenineze.

-M44, roi foarte frumusel
-M67 s-a vazut ca un roi slab luminos dar cu vreo 12-15 stelute rezolvate
-Iota Cnc cu contrast de culoare alb/galben
-Zeta Cnc doar ca o dubla cu separatia de 6.3''
-Delta Boo, se separa si cu binoclul stabilizat
-Miu Boo ca dubla larga de 109''. Se separa si cu binoclul.
-De la Vindemiatrix am cedat ispitei si am luat-o pe ''Calea Zen'' care duce la Lantul Markarian si am rezolvat la 70x dubla STF 1689.
-De la STF 1689 a fost o joaca sa gasesc steaua-portal 34 Vir si ... de aici incolo au inceput emotiile.
Pe scurt, dupa multiple tatonari, refocalizari si verificari, sunt sigur ca am vazut pentru prima data galaxia M60 cu un '' telescopium minusculum nano piticarium = TMNP''. Dupa adaptare a ochiului de cel putin cinci minute, M60 se vedea (mai exact ''se zarea'') ca o mica pata fantomatica in unghiul drept al unui triunghi format cu doua stele slabe.
M59 nu am vazut-o dar M60= BINGO !!!
-M 13 s-a vazut mare si luminos
-M92 (gasit cu ''metoda pipei'') mai mic si mai intunecat ca M13 dar mult mai mare si mai luminos decat m-am asteptat pentru TMNP
-Rho Her rezolvat la 70x.
-Alpha Her/ Rasalgheti, cu primara sora buna (doar mai mica) a lui Antares, rosie sau oranj intens si companionul aruncand uneori straluciri verzi. Poate-i o iluzie dar una foarte frumoasa !
-IC 4665, roi deschis, rasfirat
-Niu Dra, rezolvata in cautatorul 6x30mm
-Miu Dra, rezolvata si clar separata la 117x
-16-17 Dra/ STF 2078 a fost rezolvata la 117x ca tripla dar fara separarea lui AB
-Epsilon 1-2 Lyrae, rezolvat/separat la 117x
-Beta Lyr, rezolvabila chiar si cu un binoclu 10x daca e stabilizat
-M57, o mica si foarte slab luminoasa pata circulara, fara detalii
-93 Leo, rezolvata usor la separatia sa de 77''
-90 Leo, rezolvata ca tripla, s-au vazut companionii B si C. Dar AB cu separatia de 3.1'' a fost doar rezolvata. A fost cea mai dificila dubla a sesiunii.
-Nici 88 Leo n-a fost usoara datorita diferentei de 2.8mv dintre primara si companion dar am reusit sa o rezolv, m-a salvat separatia mare de 15.3''. Uffff !!!
-Am incheiat cu perechea de duble STF 2470-STF 2474 cunoscuta mai degraba ca ''cealalta dubla-dubla din Lyra'', rezolvata la 28x dar mult mai bine separata la 70x.

Pana s-au intamplat toate acestea, ceasul catedralei batuse de mult ora unu din noapte.
Asa ca am rechemat acasa pe TMNP care si-a adjudecat si titlul de ''Millenium Mini-Hawk'' si l-am parcat sub sacul de plastic in care obisnuieste sa doarma pana la noi misiuni galactice.
Corectie: de cand a vazut M94 si M60, unele din misiunile sale au devenit chiar intergalactice !

Cer senin, Mircea

PS: daca nu trandaviti pe acasa, haideti sa dam o raita prin Lantul lui Markarian in aceasta seara !

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iul 2022 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare natiune astronomica !

Sunt constrans sa fiu foarte expeditiv. Am intalnire in curte, peste cateva minute, cu un dobsonian de 250mm.
Dar am vrut sa impartasesc cu voi faptul ca aseara, Joi 21 Iulie, am terminat pe inserate montajul de proba al unei ''noi'' lunete RFT D=60mm F=380mm.
Am scris luneta ''noua'' deoarece obiectivul si tubul le-am primit de la prietenul meu Erwin care , la randul lui, le-a primit de la colegul nostru de forum ''lentilozaur'' si se pare ca provin de la o luneta terestra britanica.
Aseara am folosit pe luneta RFT 60mm F/6,3 ocularele X Cel 25mm, Plossl Sirius 10mm, BCO 6mm si Lacerta UWA 4mm.
Luneta asigura un camp de aprox. 4 grade la marirea minima.
Am observat cu ea aseara 24 de obiecte DSO si 14 stele duble/ multiple.
Singurul impediment care m-a impiedicat sa vad mai multe obiecte a fost absenta unui cautator.
E un instrument strasnic. Ceasul era mai apropiat de ora 3 decat de ora 2 cand m-a lasat luneta RFT sa trec la nani ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10651



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Aug 2022 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jucandu-ma cu un ocular Skywatcher Planetary 25mm am constatat ca ajung la aceeasi magnificatie ca si binoclul 10x50 Lacerta Nature. Desi ocularul Planetary are un camp aparent mai mic, 58', fata de cele din binoclu, 65', vizual pare mai larg. Insa ce m-a surprins a fost nivelul detaliilor vizibil mai bune chiar si pentru ochii mei neantrenati. Astfel m-am pregatit si am asteptat ocazia sa testez luneta, zisa si Sandybel, la magnificatii mai mari, acolo unde in mod evident binoclul nu poate ajunge.
Am pus in sacosa tot ce aveam prin casa, SW 25mm, TV Plossl 20, BCO 18mm, Hyperion 17mm, TV Plossl 10.5, TV PM 5x, luneta si trepiedul foto si am observat trei tinte:
1. Luna, desi cam jos, inca era luminat cerul si mici norisori se plimbau peste tot, insa vizual mi-a placut ce am vazut, se vedeau detalii de la magnificatia minima, 10x, si rapid am trecut la focale din ce in ce mai mici, detaliile continuau sa apara. Neavand alta varianta am pus 5x-ul si impreuna cu ocularul Plossl 10.5 am ajuns la aprox. 115x. Spre surprinderea mea imaginea era inca vie, deloc intunecata. M-am concentrat pe un detaliu specific, am ales craterul Piccolomini, era cel care mi-a sarit in ochi, avea si un munte destul de proeminent in centru, ulterior am constatat ca defapt erau doua varfuri separate printr-o vale/crapatura vizibila destul de clar, mai ales la magnificatii mari. Inca n-am aflat ce dimensiune are crapatura insa se vedea destul de bine.
2. Saturn, am asteptat sa iasa dintre case, si a iesit dupa o scurta asteptare, eram curios daca vad separatia dintre inel si disc, si s-a vazut cred din prima, la 12x. Increzator in fortele opticii am sarit rapid la 115x, surpriza a continuat si planeta s-a vazut "curat", separatia clara, inelul subtire, taios, imaginea luminoasa. Se vedea un punct alb la o distanta si pozitie ce ar corespunde lui Titan (conformm Stellarium). N-as putea spune ca am vazut diviziunea Cassini, mi-ar fi placut, poate ca se poate insa ochii imi jucau feste, becurile iluminatului public/privat imi enervau ochii si creierul, neavand motorizare planeta iesea repede din campul vizual, asa ca am renuntat.
3. Oscilez indecis intre camp aparent mic si mare, acum dupa cateva teste as cam avea o concluzie: la planete/Luna nu conteaza deloc campul aparent, detaliile planetare pareau la fel de bune si in 40' si in 68', campul aparent devine irelevant, defapt imi pare ca toate ocluarele au acelasi camp. Insa plimband aiurea luneta prin puzderia de stele am sesizat destul de clar ca senzatia este mult mai placuta cu un camp aparent mare, deja 50' semanau cu privitul prin gaura cheii. Concluzia trista e ca ar fi utile si oculare de camp mic si oculare de camp mare, si oculare de focala mica si oculare de focala mare, vorba lui catalin dumitru: sigur producatorii de oculare jubileaza in aceste zile.



Piccolomini.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  135.37 kb
 Vizualizat:  de 2214 ori

Piccolomini.jpg



Saturn.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  337.79 kb
 Vizualizat:  de 2212 ori

Saturn.jpg


Sus
Teo B01
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2019
Mesaje: 479



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Aug 2022 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La planete cu luneta 80 /330

Ieri noapte am avut ocazia sa observ planetele (Saturn si Jupiter ) cu
https://astrovest.ro/site/index.php/skywat...0mm-detail
prin ocularul de 25 saturn aparea ca o stea, prin 6 LE Planetary a desvaluit adevarata fata si a aratat inelele (vazut dor unu ) si un satelit bonus Titan, 2.5 SW ceata totala alta dat a avut rezultate



sat.jpg
 Descriere:
Camera QHY5iii462 Captura pe botul masini
 Marime fisier:  16.44 kb
 Vizualizat:  de 2134 ori

sat.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Aug 2022 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy

Mi-a placut tot ce ai scris.
Numai la concluzia ta privitoare la oculare si pe care o numesti ''trista'', nu.
Mie imi pare a fi una vesela. Asta e adevarata distractie: sa ai si telescoape cat poti de mari dar si mici, de tipuri optice cat mai diverse, sa folosesti si oculare de camp cat mai larg dar si de grosismente cat mai mari, sa ai si instrumente mono dar si binoculare ... si niscaiva filtre ... si ++++
Daca ai din toate cate ceva, combinatiile si permutarile sunt atat de numeroase ca nu te mai saturi de acest hobby in veci. Ceea ce este foarte bine !
Succes la noile observatii cu Sandybel, este un instrument strasnic !

TeoB01

Foarte interesant instrument !
Daca da rezultate la planete la F/4 atunci acea luneta trebuie salutata cu palaria in mana.
M-ai facut foarte curios ce rezultate va da pe un cer curat, astept cu interes noutati.
Stiu ca Neil English pregateste un ghid de observatii cu luneta 80x400mm.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Dec 2022 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, Luni 12 Decembrie a.c. am facut observatii desi vremea a fost mai degraba potrivnica. Cerul era strabatut de mase mari de nori cirrus, aerul fiind paclos.
Dar folosind mariri de pana la 156x, am constatat ca seeingul era in jur de Pickering 8, deci foarte bun.
Instrumentele folosite au fost luneta cu obiectiv Swift 818 D=60mm F=500mm si telescopul Maksutov ETX 90X1250mm.

Cu luneta 60x500mm am apucat sa verific buna functionare a unor mici modificari pe care le-am facut:

-La 20x/ Plossl Sirius 25mm campul a fost mult mai generos decat era necesar pentru cuprinderea Pleiadelor.

-Iar la Hyade asteptarile mele au fost chiar depasite.
Calculul arata ca luneta ar trebui sa aiba un camp efectiv de 156 minute.
Ori aseara am ''prins'' in acelasi camp vizual atat perechea de stele Theta 1-2 Tau cat si Sigma 1-2, cu Aldebaran si oastea stelara din preajma lui. Ceea ce, dupa Stellarium inseamna cu cinci minute de arc mai mult, adica 161 minute. Nu ma deranjeaza ! Razz

-La Theta 1 / Trapezul lui Orion am vazut trei stele la 20x.

-La NGC 1981 s-a vazut ''scheletul crocodilului''.

-La M42 se zarea nebulozitate.

-Am rezolvat Mintaka si STF 747 si cam atat. Deoarece am fost lenes si nu am confectionat parasolar, obiectivul s-a aburit la scurta vreme.

ETX 90mm a rezistat mult mai bine la aburire deoarece purta parasolarul Makului TS 100mm.
Am folosit ocularul Plossl Sirius 25mm/ 50x si ocularul zoom Seben 8-24mm pentru mariri de la 52x pana la 156x:


-Am incercat, sa rezolv Lista lui Lockyer, fara mare speranta de a o finaliza.
Mintaka a fost separata foarte larg.
Companionul lui Rigel s-a zarit uneori daca zona era acoperita de norii subtiri care actionau ca un filtru.
Zeta Ori a fost rezolvata, AB cu dificultate. In peticele de cer senin se vedea si AC.
Sigma Ori/ STF 762 a fost una dintre marile suprize ale serii. Se vedea tot timpul ca tripla deci se vedeau AB-D si AB-E spre Est. Dar cand priveam la 156x spre D, aflat la 13'' spre Est, se vedea si AB-C ,cu companionul 8.8mv la 11'' spre Vest.

stop cadru cu raportu' ca iar e senin, merg la observatii, revin
noa, gata ... ''veni, vidi, observati'' si motor
Lambda Ori, rezolvata-separata ca tripla
Si cam atat din Lista lui Lockyer. Cu un Mak de 90mm n-are nici un rost sa incerc sa rezolv 52 Ori. Este fizic imposibil.
Dar, una peste alta, hobbitul acesta Mak 90mm s-a descurcat mai mult decat onorabil cu acele stele din Lista lui Lockyer ... care sunt de nasul sau ... mai exact ... de corectorul sau !

-Exista insa in Orion stele duble si multiple pentru toate gusturile si aperturile. Am tintit ETX spre Eta Ori/ DA 5 AB pe care a rezolvat-o si separat-o cu brio la 156x/ zoom Seben 8mm si cu atat mai mult la 178x / Ortoscopic Vixen 7mm Circle V.

-La asa rezultate ... mi s-a urcat democratia astronomica la cap si m-am aventurat sa incerc rezolvarea dublei 32 Ori/ STF 728 de la Est de Bellatrix/ Gamma Ori si care are acum o separatie de 1.3''.
Ceea ce am vazut a fost primara alba avand lipita de ea, in cadranul I, discul Airy gri-galbui al companionului mai slab luminos, aflat la 178x intre aceasta si primul inel de difractie. Deci separare -nici vorba dar rezolvare = da !
Seeingul a fost bun, la Pickering 8. Marirea a fost generoasa la 178x, deci undeva spre maximul util.
Este probabil prematur sa ma pronunt dar convingerea mea este ca ETX atat poate. Nu cred ca voi obtine in viitor rezultate mai bune.

Alte observatii:

-La Alcyone/ STFA 8 in Pleiade se vedeau cei trei companioni , formand un triunghi. M45 este deja prea extinsa, nu incape in campul ocularului Plossl 25mm dar nu-i nici departe de asta.

-In Trapezul lui Orion se vedeau patru stele

-In roiul NGC 1981 se vedeau mai multe stele decat in luneta Swift 818.

-Iota Ori a fost rezolvata si separata ca tripla, in acelasi camp cu STF 747

- Nebuloasa M42 se vedea mult mai extinsa ca in luneta de 60mm si se zarea slab si M43.

-M35 -Castor ca tripla - Delta Gem-negativ - NGC 2169/ rOIUL ''37'' cu dubla din coltul cifrei ''3'' rezolvata

-Alfa Cas si Eta Cas ca tripla -M103, slab luminoasa cu 13/14 stele, inclusiv dubla ''din varf'' rezolvata

-Roiul Dublu din Perseu si ET Cluster din Cassiopeia, slab luminoase, vazute prin nori subtiri

-Iota Cas ca tripla, am facut schita

-Theta Aur ca tripla.

A fost o buna sesiune de observatii. Stop, ca nu mai rezistam la frig.

Mircea



IMG_20221127_131621.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.39 MB
 Vizualizat:  de 1635 ori

IMG_20221127_131621.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Feb 2023 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Joi 2 Februarie a.c., am efectuat observatii cu luneta 45x300mm.
Am folosit grosismentele, respectiv ocularele:
12x/ Plossl Sirius 25mm
13x/ Celestron asferic 23mm
30x/ Plossl Sirius 10mm
50x/ Plossl Celestron 6mm
60x/ ortoscopic Vixen 5mm.

Observatii :

- In Pleiade am numarat aprox. 30 de stele cu ocularul de 25mm cat si cu cel de 23mm.
In lantul de stele de la Est de Alcyone se vedeau cinci stele cu privire directa si o a sasea stea de 8,88 mv, foarte slaba, mai mult cu privirea periferica.
Dar aflam din interogarea CDS a lui Aladin Lite ca aceasta stea HD 23665 este variabila.

Steaua dubla ADS 2755 (sau S 437) din M45, cu separatia de 39'', se vedea si ea slab luminoasa, marunta dar rezolvata, cu companionul de 8,13mv dupa StelleDoppie.

La 12x si 13x, se vedeau cu efort toti cei trei companioni ai lui Alcyone. Cei doi companioni de la NV erau slab luminosi, cel mai slab fiind E de 8,73mv.
Din toate acestea, am dedus azi ca azi-noapte am atins o magnitudine limita de 9mv cu luneta de 45mm. Adica magnitudinea limita pentru o apertura de 25-30mm pe un cer negru, fara Luna si fara poluare luminoasa. Asa de bine stam ...

- Hyadele sau Cr 50 - roi foarte estetic intr-un instrument atat de mic - mi-au permis sa compar campurile vizuale efective ale ocularelor Sirius 25mm si Celestron 23mm. Campul ocularului asferic a rezultat a fi cu cateva procente mai mare.
Dar nu regasesc asterismele vazute pe cer cu ceea ce vad in Stellarium si Aladin Lite, nu pot exprima numeric diferenta.

- In roiul Cr 69 am numarat noua stele.

- In roiul deschis NGC 1981 am vazut opt stele la 13x/ asferic 23mm si zece stele la 30x/ Plossl 10mm.

- In Trapezium Ori am vazut trei stele la 30x/ Plossl 10mm si patru stele la 50x/ Plossl 6mm. Steaua B era era cea mai slab luminoasa. Sa retinem ca aceasta stea, numita si BM Ori este variabila intre 7,9mv si 8,7mv intr-o perioada de 6,5 zile (ne spune Bob King).
Cine stie in ce toane am prins-o acum !?

- La 30x, M42 se vedea binisor, tinand cont ca eram inevitabil in rafalele de lumina selenara.
Privind cu atentie se zarea chiar si steaua GVT 3 si M43, foarte slab luminoasa si mica.

- STF 767, larg rezolvata si separata.
Chix total insa la Iota Ori ...

- Cr 70 a prezentat aprox. 30 de stele, inclusiv asterismul S.

- Sigma Ori s-a vazut ca dubla la 13x si tripla la 30x.
STF 761 s-a vazut numai ca dubla larga. B si C nu au fost rezolvate.

- Cr 65 a fost observata in doua campuri, este prea mare pentru campurile efective de ''doar'' 4 grade si ceva ale lunetei de 45mm.
Steaua 119 Tau iese in evidenta din cauza culorii rosu-oranj intense.
Am rezolvat la 30x dubla STF 730, cu separatia de 9,7'', aflata in ''inima'' roiului Cr 65.

- Roiul Praesepe adica M44, cunoscut inca din Antichitate, este un obiect foarte estetic in luneta mea ''scolara''.
In varful asterismului in V din acest roi, se vede steaua tripla ADS 6915 sau S 571 in care am vazut companionii D si G.
Pentru a o vedea ca dubla subarc BU 584 cu separatia de 0,9'' ... va trebui sa revin cu telescoape ceva mai mari. Razz

- Iota Cnc a fost rezolvata si separata la 13x si a prezentat un contrast de culoare bland.
Primara este galben aurie iar companionul, de la 31'' distanta, s-a vazut alb.
Deoarece obiectivul de 45mm a fost conceput pentru observatii terestre - pentru identificarea spre doborare a unor tinte aeriene mai exact, prezinta franja rosie in anumite conditii. Raspunsul cromatic este deci afectat si, probabil de aceea, nu am zarit nuanta usor albastruie a companionului lui Iota Cnc.

Un pic de off-topic ...
Cat de eficiente au fost mijloacele precum Richtfernrohr 10x45mm, si toate celelalte din acea epoca ?
Aici vedem lunete ca cea din care am motive sa cred ca provine obiectivul lunetei mele:

https://www.historicacollectibles.com/it/b...ogert-3638

Iar aici aflam povestea neromantata a ''Operatiunii Tidal Wave'' de bombardare a campurilor petroliere de la Ploiesti la 1 August 1943.
Dintre cele 178 de bombardiere care au pornit in misiune, au reusit sa se intoarca la baza din Libia doar 88, dintre care peste 50 grav avariate.
500 de aviatori americani au pierit sau disparut in misiune.
Germanii si romanii au pierdut un avion si vreo 40 de soldati.
De aceea numele neoficial al operatiunii a ramas ''Black Sunday''.

https://www.youtube.com/watch?v=-rWX6-PaEYk&t=6s

( Cam pentru asa ceva a fost conceputa lentila de 45mm.
Spun toate acestea doar pentru a va informa cu cine aveti a face si a va sfatui sa aratati respect micii lentile.
Twisted Evil )

Cer senin, Mircea



ADS 2755.png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.13 MB
 Vizualizat:  de 1459 ori

ADS 2755.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Oct 2023 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna Octombrie 2023 este o luna record pentru mine. Un record nu prea laudabil deoarece consta in cele mai multe observatii neconsemnate in rapoarte.
In aceasta luna mi s-a imbogatiti dotarea cu un vizor binocular Nikon de foarte buna calitate si pe care l-am testat pe trei telescoape. Multumesc Tudor !
Am intrat apoi in posesia unui ocular Tele Vue Radian 3mm pe care l-am testat pe doua telescoape iar un ocular Q70 pe standard de 2'' este la mine pentru familiarizare. Pentru ultimele doua, multumesc Armand !
Am avut placerea sa fiu vizitat de catre Sorin aka ''sorini'' impreuna cu binoscopul sau de 70mm si cu care am facut observatii o seara intreaga si ne-am distrat foarte bine,vazand zeci de obiecte. Multumesc Sorin !
Toate aceste observatii au fost ca un fel de febra, luat de val am omis sa notez ce obiecte am vazut si cum s-au vazut.
Dar de acum revin la normal.

In aceasta seara de Miercuri 25 Octombrie a.c. am efectuat observatii cu telescopul Maksutov ETX 90mm F/14 cu ocularele Sirius Plossl 25mm/ 50x + Sirius Plossl 10mm/ 125x + ocular zoom Seben 8-24mm/ 52x - 156x.

- Am centrat cautatorul 6x30mm pe Luna. A trebuit sa refac acest reglaj deoarece cautatorul a ramas asa cum l-am folosit pe ''Ratusca cea urata'' la observatiile din ''Noaptea cercetatorilor''.
Cerul era strabatut de nori subtiri iar prognoza nu era buna. Detaliile selenare se vedeau excelent in pauzele dintre nori si estompate cand erau acoperite de norii subtiri.

- La Saturn sevedea bine globul si inelul, slab o banda iar cu vederea periferica se zarea Titan spre NV

- Epsilon 1-2 a prezentat cinci stele : A,B,C,D si I la 125x,cu inele de difractie frumos desenate

- Rasalgheti/ Alfa Her avea sa devina Regina Balului, rezolvata si separata larg, cu primara de un oranj intens si companionul cu focuri verzui, fiecare disc Airy vazandu-se pe inelul de difractie al celeilalte stele iar inelele de difractie erau imbratisate. Imagine feerica !

- IC 4665 in Ophiuchus s-a vazut cu 15 stele rezolvate

- Pi Aql a necesitat marirea de 156x pentru a fi bine rezolvata dar si atunci, doar intermitent, dupa capriciile norilor.

- Zeta Lyr, larg separata si Beta Lyr cu trei companioni in forma de litera Y

- M57 s-a vazut ca un covrig cetos, foarte intunecat iar din roiul Steph 1 s-au vazut doar componentele AB ale stelei duble H 6 3 - descoperita deci de Herschel, tatal

- Prognoza meteo adversa se confirma, nu mai era cer cat de cat liber decat spre Est.
Am rezolvat Almach/Gamma And cu contrast de culoare uimitor de viu pentru atmosfera atat de cetoasa.

- NGC 457 incape la fix in campul ocularului Plossl 10mm la 125x.

- Am incheiat cu Jupiter la care se vedeau doua benzi, Europa si Io la mica distanta spre Vest si Ganymede si Callisto la distanta mare spre Est.

Norii au acoperit intreg cerul.
M-am bucurat ca am profitat de cerul senin ... asa cum a fost si cat a fost.
Seara aceasta de 25 Octombrie 2023 nu se va mai intoarce. Stop.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 16, 17, 18

Download topic
Pagina 18 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact