Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DIY-ADC-saiph.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare telescop pentru ASI 533 MC-PRO


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 04 Feb 2023 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Recomandare telescop pentru ASI 533 MC-PRO
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.

Pana acum am folosit doar teleobiectiv (Sigma 150-600 mm) si ma pregatesc in viitorul mediu (sper!) sa achizitionez un prim telescop. Folosesc o montura SW EQ6-R si am o camera ASI 533 MC-PRO.

Deoarece am deja acoperite focalele mici pana spre 500-600 mm, as vrea ca focala telescopului sa fie mai mare. M-am gandit la 1000 mm. (800 mm ar fi cam putin fata de cei 500/600 mm pe care deja ii am la teleobiectiv)....

Dimensiunea pixelului pt. 533 MC este 3,76. Deci imaginea rezultata ar avea o rezolutie (image scale) de 206 x 3,76/1000 = 0.77 arcsec/pixel. Stiu ca ideal ar trebui sa fie intre 1 si 2, insa cred ca 0.77 inca este destul de ok. Gresesc cumva?

Tipul telescopului:

a) fie refractor apochromatic (daca bugetul va permite in viitor)

b) fie un newtonian clasic.


Momentan, din motive de buget, as discuta doar varianta b).

M-am gandit la un telescop cu focala de 1000 mm si apertura de 200mm, deci raport focal de f/5. Cred ca f/5 este suficient de rapid.


Variantele ar fi:

1. SW Telescop N 200/1000 PDS Explorer (vreo 2400 lei): https://www.astroshop.ro/telescoape/skywat...ta/p,19166

- apertura: 200 mm
- focala: 1000 mm
- raport: f/5
- greutate: 8.5 KG
- focuser Crayford
- material: cred ca-i din otel


2. TS OPTICS Telescop N 200/1000 Photon (vreo 2950 lei): https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-opt...ota/p,7745

- apertura: 200 mm
- focala: 1000 mm
- raport: f/5
- greutate: 9 KG
- focuser Crayford
- material: Otel
- lungime tub (mm): 900
- diametru tub (mm): 230
+
- are si ventilator pentru racire mai rapida



Intrebarile ar fi:
- toate variantele au focuser Crayford... este ok, sau ar fi necesar un upgrade la alt tip de focuser pentru a pastra focusul cat mai stabil/precis si pentru a putea conecta camera + roata filtre + focuser electronic + etc ....

- este vreo diferenta clara intre cele 2 variante (intre SW si TS-Optics) ? Calitatea oglinzii mai buna la unul din ele ? Altceva ? SW pare mai usor si mai ieftin, dar nu cred ca are ventilator...

- ar merita sa caut un tub de carbon in locul celui de otel ? Diferenta de greutate este de maxim 1 kg .... am inteles ca focusul se strica mai greu in cazul carbonului (dar daca as folosi un sistem automat de focus, cred ca s-ar elimina acest avantaj.... ) si se raceste mai repede. Merita diferenta mare de cost ? Sau mai important ar fi un focuser mai bun ?

- este vreo diferenta de colimare intre cele doua (SW sau TS OPTICS) ? Pastreaza colimarea la fel de bine (...colimarea este un subiect nou pentru mine).

- pe care l-ati recomanda ?


Multumesc.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 04 Feb 2023 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am pe cel de la TS 200/800 (F4). Despre comparatie intre oglinzi nu stiu ce sa zic.
Ce vad eu diferit, e focuserul: cel de la TS e solid si functioneaza foarte bine. Pe cel de la SW nu l-am vazut in realitate, dar pare mai firav; cred ca de aici si din inele de prindere ale tubului si inele de la capete (cele care sustin celula oglinzii primare si inelul de la capatul celalalt) provine diferenta de greutate.
Ventilatorul e prea usor ca sa afecteze greutatea prea mult.
Oricum ventilator se poate pune si la SW; nu e greu. Oricum eu nu l-am folosit niciodata; am preferat sa la tubul afara cu vreo ora inainte de al utiliza.
Eu am pus velur in interiorul tubului si asta face diferenta, mai ales daca esti intr-o zona cu poluare luminoasa.

Update:
Pe acesta il vroiam eu; dar nu l-au avut in stoc. Focuserul pare ceva mai bun, mai low profile decat cel de la TS.
In rest e la fel ca TS.
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon...ta/p,54740

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 04 Feb 2023 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci focuserul Crayford de la TS-Optics este suficient de solid si nu merita facut upgrade ?
Focusul se schimba in timpul noptii daca temperatura scade mai mult ?

Velur in interiorul tubului? La ce ajuta? Cred ca operatiunea de captusire implica deschiderea lui, deci nu este ceva ce ar face un incepator ca mine obisnuit doar cu obiectivele foto ...

Cat de des se face colimarea ?

Multumesc.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 04 Feb 2023 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu il am din vara trecuta; pana acum l-am folosit numai la vizual.
Am facut numai cateva fotografii de proba cu un DSLR.
Acum l-am pregatit pentru fotografie si astept cer senin.
Focuserul e foarte solid si are si surub de fixare. Deci nu aici cred ca provine, defocusare; cred ca mai degraba este de la tubul de metal, care se dilata/contracta.

Eu totusi am schimbat focuserul cu unul de la Baader; nu pentru ca mergea, ci pentru ca aveam eu pitici pe creier.
Daca reuseam sa-l iau pe cel de la Omegon, nu mai schimbam focuserul.

Velurul impiedica reflexiile luminii parazite din interiorul tubului. Sunt discutii pro si contra, dar eu cred ca merita. Mai multi de pe forumul nostru au facut-o.
La captusala trebuie sa desfaci, intr-adevar tubul, dar nu e foarte complicat.
Daca esti din Bucuresti sau din apropiere, poti sa il vezi pe al meu. Si te pot si ajuta cu velurul.
Mai sunt cateva imbunatatiri care se fac de obicei: schimbare de arcuri, niste surubele de colimare mai bune.
Pot sa-ti dau mai multe detalii daca vrei.
Colimarea e putin tricky, dar te obisnuiesti; la mine de obicei tine mai mult timp.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 05 Feb 2023 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, sunt din Bucuresti. Ar fi interesant sa-l vad candva.
Momentan vreau sa ma hotarasc asupra telescopului si a optionalelor (corector de coma, etc.).

Nu-mi dau seama daca merita un tub de carbon fata de unul de otel. Diferenta de greutate e doar de 1 KG (ma asteptam sa fie mai mare), insa diferenta de pret este mare.

Multumesc.


Ultima modificare efectuata de catre Alexandru Claudiu la 05 Feb 2023 16:42, modificat de 1 data in total
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 05 Feb 2023 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am citit, se pare ca la tubul din metal, chiar trebuie verificata daca focusarea in timpul sesiunii.
La cele din fibra de carbon, dilatarile sunt neglijabile.
Se pare ca acesta e avantajul principal (dilatarea/contractarea) al tubului de carbon , nu greutatea. Si de asemenea o rigiditate mai buna.

DIferenta de pret e foarte mare, de vreo 600 EUR la al meu, la ce vrei tu cred ca si mai mult pt ca e putin mai lung.

Eu nu intentionez sa fac prea multa astrofotografie cu al meu; am luneta pentru AP. Mai mult visual si EEA.
Am luat F4 (poate ca era mai potrivit F5 pentru vizual ) pentru ca am vrut sa fie tubul mai mic si mai usor.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 05 Feb 2023 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
Da, sunt din Bucuresti. Ar fi interesant sa-l vad candva.
...
.


De asta am zis, poti sa vezi cu arata focalizatorul de la TS (si cel de la Baader) si daca ai ocazia sa-l vezi si pe cel de la SW, sa le compari.
Cand vrei vorbim si nu e nici o problema.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 05 Feb 2023 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
La achizitionarea unui telescop cred ca ar trebui sa iei in considerare mai multe criterii:
-daca vei folosi numai camera ASI533, fara un plan viitor de upgrade la o camera cu senzor mai mare si cu alta dimensiune a pixelilor. Apertura de 200mm este atractiva, la focala de 1000mm ti-a iesit rezolutia de 0.77arcsec/px, care este minunata cand pozezi galaxii sau nebuloase planetare mici. Conditia este insa sa ai seeing foarte bun. Eu cand pozam cu planetarele aveam o rezolutie asemanatore, de 0.8 (focala de 750 si pixeli de 2,90), insa de cele mai multe ori nu-mi ieseau pozele clare din cauza seeingului.
Senzorul lui 533 este mai mic (1") si asta limiteaza lista tintelor pe care poti sa le abordezi. Desigur, poti face mozaic, dar asta mareste timpul de expunere de 2-4 ori, plus problemele de imbinare a cadrelor trase in conditii diferite.
Cand telescopul este mare, este mai usor miscat de palele de vant. De asemenea, cu cat este mai lung, cu atat se poate indoi (flexa) mai usor. Eu am schimbat sina Vixen (prea scurta pentru lungimea de 750mm) cu alta de 32cm.
Focuserul Crayford de la SW a mers destul de bine cu DSLR, rareori patina. L-am schimbat pentru ca tubul focuser intra destul de mult in conul de lumina (se vedea in poze). am ales un Baader Steel Track.

_________________
Marius
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 05 Feb 2023 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astea sunt focalizatoarele montate pe SW, respectiv pe TS

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywat...ta/p,22199

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Speed.html

La SW nu gasesc prea multe detalii, la TS tine 4 kg .

Apropo vezi ca mai e si seria Quattro ( un F4)
https://www.astroshop.eu/telescopes/skywat...ta/p,22199
Din cate stiu, avantajul ar fi ca nu mai trebuie sa pui velur, pentru ca are deja diafragme instalate in tub.

Edit:
Mai e si acesta, de la Orion, putin mai scump:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-f4-5.html

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED


Ultima modificare efectuata de catre gpaunescu la 05 Feb 2023 10:10, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2023 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce buget si ce montura ai?

E de vanzare aici un 10" de carbon.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 05 Feb 2023 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Salut!
La achizitionarea unui telescop cred ca ar trebui sa iei in considerare mai multe criterii:
-daca vei folosi numai camera ASI533, fara un plan viitor de upgrade la o camera cu senzor mai mare si cu alta dimensiune a pixelilor. Apertura de 200mm este atractiva, la focala de 1000mm ti-a iesit rezolutia de 0.77arcsec/px, care este minunata cand pozezi galaxii sau nebuloase planetare mici. Conditia este insa sa ai seeing foarte bun. Eu cand pozam cu planetarele aveam o rezolutie asemanatore, de 0.8 (focala de 750 si pixeli de 2,90), insa de cele mai multe ori nu-mi ieseau pozele clare din cauza seeingului.
Senzorul lui 533 este mai mic (1") si asta limiteaza lista tintelor pe care poti sa le abordezi. Desigur, poti face mozaic, dar asta mareste timpul de expunere de 2-4 ori, plus problemele de imbinare a cadrelor trase in conditii diferite.
Cand telescopul este mare, este mai usor miscat de palele de vant. De asemenea, cu cat este mai lung, cu atat se poate indoi (flexa) mai usor. Eu am schimbat sina Vixen (prea scurta pentru lungimea de 750mm) cu alta de 32cm.
Focuserul Crayford de la SW a mers destul de bine cu DSLR, rareori patina. L-am schimbat pentru ca tubul focuser intra destul de mult in conul de lumina (se vedea in poze). am ales un Baader Steel Track.



Momentan nu am plan de upgrade la alta camera. Insa, cand o sa vina vremea, cu siguranta va fi o camera mono cu un pixelsize la fel (3.67) sau mai mare, iar dimensiunea senzorului va fi mai mare sau egala cu ce are acum ASI 533-MC, dar nu mai mult de un APS-C.
Deci, din acest punct de vedere, cred ca este ok....in sensul ca nu voi merge sub 0.77 arcsec/px. Din contra, daca voi lua un corector de coma cu reductie (gen x 0.73), atunci focala finala va fi de 730mm (in loc de 1000mm) si astfel rezolutia va deveni 206 * 3.76/730 =1.06 arcsec/px. Mai exista si un corector de coma cu reductie de 0.95 (in acest caz as avea o rezolutie de 206 x 3.76/950 = 0.82 arcsec/px).

Oricum, pentru tinte mari voi utiliza in continuare obiectivul Sigma 150-600. Insa momentan, avand doar teleobiectivul, simt ca n-am cu ce fotografia tinte mici (galaxii in primul rand(!!) sau nebuloase mici). Nu ma vad facand mozaic...nu am asa mult timp sa aloc unei tinte....

Da, am auzit si eu de problema cu vantul si lungimea/grosimea telescopului. Nu-mi dau seama daca un f/5 la 1000 mm (lungime tub=900mm; grosime =230mm) este asa de afectat de vant.... Ma gandeam, ca fiind f/5 e mai bine decat un f/4. Eq6-R este destul de grea, iar daca mai atarn si bateria sub trepied, cred ca devine mai stabila...cel putin asa sper ... La SkyGuiderul meu vantul mereu a afectat imaginea, chiar si miscarea cablurilor in vant afecta ghidarea.

Ceea ce ma ingrijoreaza putin este ca "...Eu cand pozam cu planetarele aveam o rezolutie asemanatore, de 0.8, insa de cele mai multe ori nu-mi ieseau pozele clare din cauza seeingului... ". Adica la o astfel de rezolutie (0.77-0.8 ) sa nu ma astept la o claritate ok ??

Multumesc pt. sfaturi.


Ultima modificare efectuata de catre Alexandru Claudiu la 05 Feb 2023 17:20, modificat de 1 data in total
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 05 Feb 2023 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:


Apropo vezi ca mai e si seria Quattro ( un F4)
https://www.astroshop.eu/telescopes/skywat...ta/p,22199
Din cate stiu, avantajul ar fi ca nu mai trebuie sa pui velur, pentru ca are deja diafragme instalate in tub.

Edit:
Mai e si acesta, de la Orion, putin mai scump:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...-f4-5.html


Stiu de seria Quattro, dar parca nu as vrea f/4. Am auzit ca este mai dificila colimarea (trebuie facut mai precis) la f/4 decat la f/5....nu stiu daca-i adevarat....

Insa varianta de la Orion pare interesanta. Este mai usor (7Kg). Are 900 mm si f/4.5. Nu stiu insa daca este ok sa fie din aluminiu. Citisem ca cel mai bine este ca tubul sa fie din: Carbon > Otel > Aluminiu, din punct de vedere al indicelui de contractare/dilatare.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 05 Feb 2023 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Ce buget si ce montura ai?

E de vanzare aici un 10" de carbon.



Inca n-am definitivat bugetul. Incerc sa-mi dau seama de cat am nevoie pentru urmatoarea investitie pe termen mediu: telescopul. Acum fac lista. Tocmai am achizitionat montura EQ6-R, iar vremea in Bucuresti nu mi-a permis nici macar s-o testez pe cometa ...

Ce focala are tubul de carbon de 10", ce focuser si ce greutate are? Un link catre anuntul cu vanzarea ?

Mersi.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 726



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 05 Feb 2023 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am adus acum aminte si Saiph are un tub, de carbon 8" F5, de vanzare; vad ca scrie ca e rezervat. Poti sa il intrebi daca mai e sau s-a dat
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=220555#220555

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2023 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Linkul pentru 10" Quattro e la sectiunea de vanzari.
Cel de la colegul saiph cred ca va ajunge la mine.

O alta varianta de upgrade:
- RC
- apertura 150mm + focal reducer-field flattener, fata de ce ai acum obtii un raport focal mai mic (f2.8-f4)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact