Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_dupa_primul_patrar.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare telescop pentru ASI 533 MC-PRO


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 05 Feb 2023 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
Insa varianta de la Orion pare interesanta. Este mai usor (7Kg). Are 900 mm si f/4.5. Nu stiu insa daca este ok sa fie din aluminiu. Citisem ca cel mai bine este ca tubul sa fie din: Carbon > Otel > Aluminiu, din punct de vedere al indicelui de contractare/dilatare.


Conteaza si la flexura/rigiditate, cu toate consecintele: colimare, tilt focuser/corector, guiding etc
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 05 Feb 2023 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Salut!
...

Eu am schimbat sina Vixen (prea scurta pentru lungimea de 750mm) cu alta de 32cm.
...


Si eu am pus o sina mai lunga de 35cm; uitasem de asta.
La tubul de 710 mm, e cam jumate din lungimea lui.
Mai impiedica flexarea tubului.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 05 Feb 2023 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Linkul pentru 10" Quattro e la sectiunea de vanzari.
Cel de la colegul saiph cred ca va ajunge la mine.

O alta varianta de upgrade:
- RC
- apertura 150mm + focal reducer-field flattener, fata de ce ai acum obtii un raport focal mai mic (f2.8-f4)



Sincer sa fiu nu m-am gandit pana acum la un RC.... L-am considerat "pretentios" si eventual cu o focala cam mare. Dar ce varianta de RC s-ar potrivi cu ASI 533 MC si cu o montura SW EQ6-R?
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Feb 2023 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Ca sa-ti faci o idee cum ies pozele la rezolutia de 0,8arcsec poti sa te uiti la topicul "DSO cu camere planetare", la astrofoto incepatori. Unele sunt mai clare, altele nu (pe cele care au iesit prea naspa nici nu le-am postat). Chiar si cu ASI1600, la o rezolutie de 1arcsec/px, multe poze nu le postam la rezolutia nativa, ci bin2x2, nu numai din cauza ca erau prea mari, dar si din cauza ca nu aveau claritatea buna.
-Un RC mai mic de 8" nu-i vad rostul, acest tip de telescop are obstructia secundarei foarte mare. La RC8, cum am si eu, cu reducator ajungi pe la 1000mm, deci la focala si rezolutia newtonului F5. Daca as putea da timpul inapoi, mi-as lua un Quattro de 8" in locul lui (chiar ma bate gandul sa-l vand pe al meu, ca tot sta mai mult degeaba). Singurul avantaj al RC-ului este gabaritul mai mic. O mare problema este colimarea, ai nevoie de unelte dedicate si foarte precise ca sa iasa bine. Aceste unelte nu sunt ieftine, iar focuserul obligatoriu trebuie schimbat.

_________________
Marius
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 06 Feb 2023 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, m-am uitat pe imagini. Intr-adevar unele sunt clare, altele mai putin.

Initial vroiam sa ajung pe la 1200-1600 mm, apoi am tot scazut si am ajuns la 1000mm.

In final care ar fi focala maxima recomandata care sa se potriveasca cu ASI 533 MC (pixelsize: 3.76) + SW EQ6-R? Sau altfel spus care ar fi varianta optima (ce telescop?) pentru a fotografia galaxii sau alte tinte mici, iar imaginile sa iasa ok (presupunand ca restul parametrilor sunt ok: procesarea, colimarea etc.) ...la un seeing mediu?
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 06 Feb 2023 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai un seeing mediu de 2arcsec, se alege de regula o rezolutie a sistemului de 1 arcsec/px (asa recomanda "expertii" pe net" ). In general, o rezolutie de 1-2 arcsec/px este buna pentru majoritatea tintelor. Chiar si cand faci poze de camp larg cu obiectiv foto, la o rezolutie de peste 4, pozele tot sunt OK, doar stelele mici ar putea fi mai patratoase cand faci zoom pe ele (sunt metode de marire a pozelor cu rotunjirea stelelor). Pentru galaxii mici si alte nebuloase planetare poate ca vei dori o rezolutie mai mare, pentru un efect de zoom, dar pe langa seeingul foarte bun vei avea nevoie de suportul aperturii mari care sa-ti ofere puterea de separare. De exemplu, la apertura de 150mm (nu iau in considerare obstructia secundarei la newton), ai o putere de separare de 0,8arcsec. Trecerea barierei se poate face cand ai seeing bun si expuneri foarte scurte ("lucky imaging" ), sau filmarile planetare.
Deci pentru camera ASI533, pentru a avea o rezolutie de cca 1arcsec/px, ti-ar trebui o focala de 650-800mm. Deci un newton gen 130/650, 150/750, 200/800 sau 150/600. Astea sunt variantele rapide, poti sa cauti si ceva ED sau APO in gama de focale, dar vor fi mai "lente".

_________________
Marius
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 06 Feb 2023 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun, deci inteleg ca mai trebuie scazuta focala....

Atunci, cel putin din punct de vedere teoretic, care ar oferi imagini mai bune pentru tinte mici (galaxii etc) ?


a) TS-Optics Refractor apochromat AP 125/975mm, dublet cu sticla FPL53 (Ohara) și sticlă lantan.
https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-optics-refractor-apochromat-ap-125-975/p,73394#specifications
f/7.8, G= 7.6 Kg, aluminiu

La care sa i se puna un reductor de x0.8 => 780mm, f/6.2



b) Un telescop TS-Optics Newtonian N 200/1000 Photon cu tub de otel
https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-optics-telescop-n-200-1000-photon-ota/p,7745
f/5, G=9 KG
La care sa i se puna un corector "scump" de coma x0.73 => 730mm, f/3.65. Am vazut ca exista un astfel de corector.



c) sau un telescop Ts-optics N 203/800 Photon
https://www.astroshop.ro/telescoape/ts-optics-telescop-n-203-800-photon-ota/p,57997#specifications
G=8.4 Kg
La care sa i se puna un corector care sa nu schimbe focala, deci va ramane tot 800 mm la f/4


Ori unul similar dar care pare sa aiba un focuser ceva mai stabil:

Omegon Pro Astrograph 203/800
https://www.astroshop.ro/telescoape/omegon-telescop-pro-astrograph-203-800-ota/p,54740#specifications
G=8.6 Kg
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2489



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 07 Feb 2023 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt fan al newtonului (totusi am si lunete, APO si achro), lunetele indiferent cat sunt de laudate si cate lentile au, tot vor avea aberatii cromatice- o spune chiar graficul de test. Sigur, nu vei avea batai de cap cu colimarea, la vizual iti vor da contrast mai bun, poti sa-l folosesti cu sau fara reducator (doua focale la dispozitie). Obiectivul fiind in fata, condensul se poate forma mai repede pe el, dar se poate combate mai usor decat la newton.
-De ce sa iei un newton cu focala de 1000mm, plus un reducator foarte scump, cand poti sa iei un F4 cu tub scurt?
-Dintre cele doua 8" F4, cred ca as alege Omegonul. Parca are focuser mai bun. Din poze reiese ca acestea nu au diafragmele pe tub, cum are Sw Quattro, nu-i asa?

_________________
Marius
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Feb 2023 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:

...
-Dintre cele doua 8" F4, cred ca as alege Omegonul. Parca are focuser mai bun. Din poze reiese ca acestea nu au diafragmele pe tub, cum are Sw Quattro, nu-i asa?


Tot pentru Omegon F4 as vota si eu (de fapt pe asta l-am vrut, numai ca nu era disponibil si timp de asteptare nedefinit- ma mir ca e acum);
Intr-adevar nu au diafragme ca la Quattro. Eu asa cum am mai zis, am pus velur.

Dar e bine de stiut: e mult mai greu de mai greu decat un refractor. Deci trebuie sa fii mult mai atent cand il pui pe montura, sa verifici de 2 ori daca e fixat (ca sa nu te trezesti ca aluneca si cade); daca montura are picioarele extinse bine fixate, ca sa nu cedeze si sa cada intr-o parte.
Echilibrarea, in functie de ce echipamente ai, poate sa fie consumatoare de timp.
La montura mea trebuie s cumpar o extensie sau sa gasesc alta solutie; nu stiu cum e la EQ6-R. Altfel loveste in picioare.

Asta e ce am vazut eu.
Am reusit duminica sa fac si eu cateva poze la cometa cu TS-ul meu si sunt multumit (de fapt a fost prima data cu Newtonul de 200.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2023 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Newton F4 nu ai nevoie de corector de coma, chiar daca senzorul nu este foarte mare?
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Feb 2023 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da; eu am corectorul de la Baader.
Stelele au iesit rotunde si la margini.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 186



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 07 Feb 2023 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un newtonian de f/4 (800mm), cum este acel Omegon, poate fi utilizat cu succes si pentru imagini planetare daca se foloseste un barlow ?


Si ce este cu acele diafragme ? Cum este bine sa fie diafragmele ?

Mersi.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Feb 2023 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seria Quattro are diafragme in interiorul tubulu ca sa elimine reflexiile parazite.
Dar mie imi place mai mult velurul pentru ca se pune pe tot tubul.
Am pus o poza cu SW Quattro unde se vad diafragmele.



quattro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  81.67 kb
 Vizualizat:  de 1242 ori

quattro.jpg



_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Feb 2023 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Claudiu a scris:
. poate fi utilizat cu succes si pentru imagini planetare daca se foloseste un barlow ?..
Desigur. Pui un barlow 5x, camera pe mod crop si ai un telescop planetar. Partea cu "succesul" depinde insa in mare parte de seeing.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 07 Feb 2023 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-as amesteca planetele cu DSO. Mai degraba as merge pe doua instrumente specializate (un apo si un Mak/SCT). Sunt scumpe, dar deja ti-au spus colegii ca astrofotografia papa bani multi. Stiu ca ai plecat de la niste newtoniene relativ ieftine, dar ce iti recomand eu vine din experientele personale. Si-apoi un astrograf newtonian cu tub din carbon e si el destul de scump... oricum, sunt bun la a cheltui banii altora. Mr. Green
Pe de alta parte, daca vei lua un instrument mare, vei avea batai de cap cu aclimatizarea, nu mai spun de transport. E drept ca montura pe care o detii deja e capabila de paylod mare, dar asta nu inseamna musai s-o incarci la maximum. Va functiona mai precis cu incarcare mai mica. Acum, deh, depinde si de pretentiile pe care le ai la rezultatele obtinute.
N-am pomenit nimic de aperturi, astea tin de șalele tale si de... buzunar.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact