Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Leo-04-04-14.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum este achro 152 F5.9 fata de SW 120/600 achro


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 132



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Aug 2023 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum este achro 152 F5.9 fata de SW 120/600 achro
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Intrebarea din titlu cred ca exprima destul de bine curiozitatea mea.
Putin background- am un 72 APO (G&G) si un 102 APO, pe care le folosesc mult pe binoviewer. In plus mai am un SW 120/600 acrho, cu focuser schimbat, care duce binoviewerul MB2 fara GPC, la apertura maxima. Totul pe o montura cu cap video, pe un Skytee sau pe un AZEQ6. Imi plac toate obiectele, si luna, si planete, si DSO.

Daca primele 2 instrumente imi satisfac asteptarile pentru Luna si planete, ma gandesc de ceva vreme la acromatul 152 F5.9, vandut de TS, Tecnosky sau alti producatori. As vrea sa-l folosesc pe DSO, la putere mica/ media, pe post de RFT. Inca nu sunt pregatit pentru un Newton rapid de 150 sau 200, care s-ar putea sa fie mai sharp decat RFTul de mai sus, intrucat nu este bino-friendly- cu siguranta are nevoie de un GPC sa intre in focus si pierd tocmai esenta, respectiv un camp larg.

Stiu ce poate acromatul de la SW; la puteri mici/ camp larg, este un instrument care ofera nopti frumoase, de neuitat. Inca am in minte Double Cluster vazut prin acesta, cu un APM XWA 13mm, matchingul perfect! Pe forumuri apare de multe ori formularea de diamante pe cerul negru, pentru APO, o imagine la fel de frumoasa am si eu in minte cu setupul descris.

Are oare cineva experienta cu acest instrument, 152 F5.9, mai ales prin comparatie cu 120/600? Am citit mult pe toate forumurile, aparent e corectat similar cu un acromat de 150 F8, pare ca duce usor pana la 100x sau chiar mai mult. Prin comparatie, SW 120/600, pe la 60-70x deja nu mai focuseaza bine.

Sunt curios daca cineva dintre colegii de pe forum a avut posibilitatea sa le compare, este o imbunatatire semnificativa, imagine mai bine corectata? Din specificatiile de pe TS. com, pot adapta bino fara GPC

Multumesc frumos!

_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2023 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cum este achro 152 F5.9 fata de SW 120/600 achro?


In primul rand este un instrument proiectat corect si lucreaza la apertura din specificatii spre deosebire de SW120/600 care din cauza focuserului de 2" pierde 10-15mm din apertura.
De departe cel mai mare avantaj fata de SW este castigul in magnitudine stelara, ceea ce nu e putin lucru.
Mecanica e mai buna decat cea de pe SW iar prelucrarea obiectivului superioara cu o clasa.
Aceste avantaje vin insa impachetate intr-un instrument mai voluminos si semnificativ mai greu decat 120/600.
Daca locul de observatii este modest ca dimensiuni poate deveni un instrument usor incomod.
Nu le-am avut simultan dar din ce imi amintesc luneta de 6" face o figura clar mai buna.

Restul afirmatiilor referitoare la corectia cromatica si magnificatia la care se poate urca le consider de domeniul comercialului. Cine nu e convins de asta poate analiza graficul LSA disponibil pe situl TS.

Bafta!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 10 Aug 2023 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am pus ochii pe asta pentru viitor, daca mi se concretizeaza un vis... o fi bun de ceva?
https://astromagazin.ro/telescoape/18307-t...xafoc.html


Ultima modificare efectuata de catre GunDALF la 10 Aug 2023 11:40, modificat de 1 data in total
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Aug 2023 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@marian: cand vrei, si ajungi prin TM, da-mi un semn si facem o comparatie side-by-side intre 120F5 si 150F5 ... ma astept ca TS 152F5.9 va fi marginal mai bun decat 150F5

Ce pot sa-ti spun, cand am trecut de la 120F5 la 150F5 a fost evidenta cresterea in stralucire a obiectelor difuze. Nu ma pune sa-ti zic exact cu cat, dar a fost simtibila diferenta. E drept ca 120-ul era "castrat" cum a explicat @zoth mai devreme, deci nu era 120 curat.
150-ul in schimb i-am pus focuser de 2.7", deci ar trebui sa lucreze la diametru de 150 complet.

Oricum primul lucru care-l vei remarca daca faci trecerea spre 150, va fi greutatea semnificativ mai mare...de fapt e dubla mai ales cu focuserul mai mare. TS-ul va fi si mai greu decat 150F5-ul meu.

Legat de calitatea optica, tind sa-l cred pe @zoth, desi sincer sa fiu as fi curios sa privesc si eu printr-un instrument real de ala. A fost la un moment dat si ala pe lista mea de posibile RFT-uri, dar am renuntat in favoarea SW 150-ului (mai ieftin, semnificativ mai usor, apropiat ca diametre deci vizual nu ma asteptam sa fie o diferenta vizibila la ocular...cel putin ptr mine).

O alta diferenta simtibila (ptr mine) a fost cum se vede Soarele prin 150 si prisma Herschel... doar atat zic: e altceva Smile Adica prin luneta 150 cu prisma Hershel vad vizual detalii mai fine decat prin C8HD cu filtru Baader folie...bun era cumva de asteptat ca folia aia strica mult, dar nu ma asteptam sa strice chiar atat de mult. Iar fata de luneta de 120 cu prisma Hershel e clar mai detaliata imaginea.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Marian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2020
Mesaje: 132



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Aug 2023 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, GunDALF, StarChild, multumesc frumos pentru raspunsuri! Sunt constient de greutatea lui 152 dar e dus bine de AZEQ6, iar pe forumuri am citit ca ar merge chiar si pe Skytee, “pentru urgente”

@Zoth, am citit de mecanica, de faptul ca este “over-engineered”. Nu prea cred nici eu foarte mult pe partea de reclama de pe site (gen 300x pe Luna), tocmai de aceea ma ajuta foarte mult parerile (subiective evident) ale utilizatorilor. M-am uitat prin luneta 150ED SW a lui Iulian si stiu ce inseamna un 150ED. E clar ca acest acromat nu rezista la puteri mari. Totusi din experienta ta, pana pe la ce putere prezinta o imagine buna? Poate e prea mult spus comparabila cu un APO, dar sa incercam asa 😊. Din experienta mea personala (si cred ca si a lui StarChild, de pe un forum, daca memoria nu ma inseala, 120 F5 moare pe la 60-70x). Pana acolo e, sa spunem, aproape de un APO (vorbesc aici exclusiv de DSO). 102 meu FPL53 duce lejer 200x (pe Luna), mai mult nu l-am incercat, dar acesta e altceva.

@GunDALF- nu am experienta cu aceasta luneta, dar am vazut lucruri interesante pe linkurile de mai jos. Pe astronomy.ro, din cautarea mea, nu am gasit decat unul la vanzare acum ceva vreme. Aparent e comparat cu un achro f8, asadar mai putina aberatie cromatica decat un achro rapid, f5
bresser 152/760 site:stargazerslounge.com - Căutare Google
bresser 152/760 site:cloudynights.com - Căutare Google

@StarChild- sunt in TM in intervalele 12-19 august si 26 august- 8 septembrie. Nu refuz o invitatie pentru o prisma Herschel, prin care nu m-am uitat niciodata, asadar multumesc frumos si spune-mi te rog cand ti-ar pica mai bine, sa stiu sa iau luneta 120 cu mine- acum le am pe toate prin Bucuresti

Toate bune!

_________________
_________________

TS SD APO 72 F6 si 102 F7, SW 120/600 achro
True bino Omegon 70mm/ 45 grade si TS 100 ED/ 90 de grade
Lacerta ED 30, 40, APM XWA 13, 7
2 x Morpheus 17.5, 12.5 si 9; 2 x SLV 25, 12; 2 x APM UFF 24
+ un bino MB pe care il ador
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Aug 2023 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

26aug - 8 sept imi e ok si mie. da un semn si facem o proba.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact