Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
028.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224645
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak 127 SkyWatcher


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mar 2008 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Mak 127 SkyWatcher
Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva cum se desface celula din spate, cea care tzine oglinda primara la acest telescop. Celula are 6 suruburi, 3 mai mici care sunt in mod cert pt colimarea oglinzii primare si 3 mai mari care ar putea fi pt prinderea celulei de corpul telescopului dar nu stiu sigur acest lucru si nu as vrea sa ma trezesc cu primara cazuta. In plus celula frontala, care contine meniscul si secundara se desfac prin deshurubare relativ usor. Am incercat manevra si la celula posterioara dar nici la o fortzare serioasa nu a vrut.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Mar 2008 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lasa ma makul in pace! Ce-ai cu el? Ce ti-a facut? Laughing
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mar 2008 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are o optica f. buna,din ce am putut testa pe lumina de zi. Am pus marire 300 - ocular wide10 + barlow 2x acro sitinta zidaria de la blocul vecin [ nu era nici o femeie in zona ] si imaginea era clara. In schimb noaptea imaginea planetelor era bine dublata. Am incercat o colimare din suruburile respective, a reactionat pozitiv dar numai pina la un punct, mai exact pana am ajuns la capatul cursei cu unul din suruburi. Din reactia celorlalte se vede clar ca intre bariletul oglinzii si celula nu exista arcuri si vreau sa ii pun eu ca sa obtin o cursa mai lunga pt toate si sa pot face o colimare buna. In fapt e o mare diferentza, vizibila cu ochiul liber intre calitatea opticii si cea a mecanicii.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Mar 2008 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acuma ca l-ai decolimat cum trebuie iti va fi destul de greu sa il aliniezi corect. Poti sa vezi manualul de colimare de la Orion: http://content.telescope.com/rsc/img/catal...collim.pdf

Nu poti pune arcuri pentru cele 6 suruburi (3 imping si 3 se infileteaza pe o placa de metal). De asemenea nu iti sugerez sa desfaci telescopul prin spate pentru ca va fi imposibil aproape sa aliniezi corect celula fata de tubul optic. Intre celula din spate si tubul optic este un inel de cauciuc. Se poate dezasambla prin fata telescopul, pe la menisc, dar nu iti sugerez operatia si nu are sens.

Ce poti face acum e sa colimezi dupa manualul de la Orion. Cu rabdare o sa reusesti. De asemenea iti recomand sa iti cumper un ocular Chesire de colimare. Chesire si nu colimator laser. Cu ocularul Chesire o sa poti alinia aproximativ elementele optice. Apoi pe o stea luminoasa la o putere de marire de aproximativ 200X vei putea alinia mai precis.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Mar 2008 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am manualul de la Orion ci pe cel de la SkyWatcher care e absolut inutil. Cat priveste decolimarea pe care as fi facut-o eu, ce sa spun, avand in vedere ca tubul celulei din fata este dezaxat cu circa 1,2mm fata de tubul [corpul ] telescopului... Daca pot sa gasesc pe undeva un manual, o adresa on-line.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Mar 2008 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Daca pot sa gasesc pe undeva un manual, o adresa on-line.


E un link in postul meu de mai sus. Te duce direct la manualul de colimare, in format .pdf
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Mar 2008 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acuma am recitit postul tau si... 2 intrebari:
- cum era dezaxata celula fata de tub? Teoretic nu se poate pentru ca celula se infileteaza.
- cred ca telescopul tau era colimat. Ai spus ca ai vazut imagini duble la planete. Nu ai spus cum se vedeau stelele: tot duble, puteau fi focalizate?Sunt mari sanse ca imaginea dubla la planete sa se datoreze ocularelor folosite si eu cred ca la tine asta e cauza. Ocularele ieftine, cum e ocularul Super pe care il ai de vanzare, dar si altele, au reflexii interne care se vad in cazul obiectelor luminoase cum sunt planetele si unele stele. Planetele par a avea dublura cu un asemenea ocular. Dar daca pui un ocular cu straturi antireflex bune reflexiile dispar.

Oricum, acum nu poti decat sa incerci sa il colimezi la loc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Mar 2008 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pur si simplu cele doua tuburi sunt dezaxate. Ca si cum unul dintre cele doua tuburi (sau amandoua) au fost filetate excentric, si desi ele au acelasi diametru, ele nu sunt exact unul in prelungirea celuilalt ci sunt deplasate lateral cu circa 1,2mm. Aceeasi situatie, dar cu deplasare mai mica e si la celula primarei. Oculare nu am din cele mai bune, dar nu l-am folosit cu plossl ci cu wide 10mmx70gr, cu LE de 5mm, cu alte wide-uri de 8 si de 6mm, din care totusi ceea mai buna combinatie a fost cea cu 10mm+barlow. Cat priveste stelele nu am facut un test amanuntit avand in vedere ca pentru deep sky am newton-ul si o luneta de 123mm. Multumesc pt adresa.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact