Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_oct4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescopul catoptric,un nou tip de telescop


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Mar 2008 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescopul catoptric,un nou tip de telescop
Raspunde cu citat (quote)

Singurul telescop catoptric despre care avem stiinta,fapt confirmat pe lista ATM, este descris intr-o din carte de catre Maksutov,unul din cei mai mari opticieni ai secolului XX.Este vorba despre un binoclu-ochelar de grosisment mic, format din doua telescoape Mersenne identice si jumelate,destinat privirii spectacolelor de teatru-sport.Mircea

Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 25 Mar 2008 22:16, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2008 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in 1636 Mersenne a propus ambele variante de reflector afocal (oglinda concava + oglinda convexa si oglinda concava + oglinda concava).
marea problema era doar accesibilitatea ochiului catre pupila de iesire pentru un camp rezonabil...
tehnica TCT rezolva oarecum aceasta problema dar nu fara alte compromisuri majore, coma si astigmatismul.


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 28 Mar 2008 08:05, modificat de 1 data in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Mar 2008 07:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate inteleg eu inventia consta in folosirea unei oglinzi concave in locul celei convexe din proiectul Merssene dar se pare ca Merssene a propus ambele forme iar cea folosita de Attila e inclusa in tipul Gregory:
http://etoile.berkeley.edu/~jrg/TelescopeH...eriod.html
N-am studiat tipul asta de telescop in amanuntime dar pare interesant.
Intr-o vreme eram interesat de proiectul Schiefspiegler.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mar 2008 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singura legatura dintre binoclul Mersenne propus de Maksutov si telescopul catoptric al lui Attila este faptul ca nu folosesc deloc lentile ,cele doua instrumente folosesc numai oglinzi..Mircea

Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 25 Mar 2008 22:19, modificat de 1 data in total
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Mar 2008 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
8)Daca nu ai privit cu un instrument strict catoptric nu stii ce inseamna acromatism 100%.Mircea


Acromatismul de care vorbesti este inerent oricaror telescoape ce folosesc numai oglinzi. Ai fost impresionat de acromatism nu pentru ca telescopul respectiv are el ceva miraculos in design, ci din alt motiv: nu ai folosit ocular. Ocularele existente (inclusiv cele scumpe) introduc aberatie cromatica, tente de culori imaginii. Ocularele excelente (doar un exemplu inaccesibil aproape tuturor - Zeiss ortoscopic versiune noua) nu introduc aberatii cromatice, imaginile sunt neutre, nu au nuante de diferite culori.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2008 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sa nu va inchipuiti ca o sa descoperiti lumea asa cum e ea privind-o doar prin doua oglinzi...
de cromatism nu se scapa asa usor... si trebuie sa ne gandim la doua lucruri simple:

- atmosfera este un mediu refractiv care genereaza cromatism
- ochiul uman este un instrument refractiv care genereaza cromatism

in imaginea de mai jos, ambele variante de reflectoare afocale propuse de Mersenne:



MersenneAfocal.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  37.24 kb
 Vizualizat:  de 6947 ori

MersenneAfocal.gif




Ultima modificare efectuata zoth la 28 Mar 2008 08:11, modificat de 2 ori in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Mar 2008 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce esti asa de carcotas zircoane? Rolling Eyes Nu e o inventie e o inovatie! Nu e o inovatie, e o premiera mondiala. Mircea Pteancu are confirmarea de pe o lista de discutii cu ATM-isti din lumea larga ca asa ceva nu s-a mai facut. Conceptul exista dar nimeni nu l-a pus in practica. Oricum ai lua-o, e o realizare in domeniul opticii astronomice de amatori. Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2008 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de acord, e o realizare Smile

Ultima modificare efectuata de catre zoth la 28 Mar 2008 08:13, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mar 2008 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor
Multumesc pentru intrebari si comentarii.
Amicul despre a carui realizare v-am scris nu are Internet,i-am pomenit in treacat despre faptul ca voi prezenta aici telescopul sau,unul din numeroasele construite.Am scris despre acesta deoarece l-am considerat mai interesant ,am crezut ca vom putea purta o discutie ATM.
Nu am stiut ca totul este cunoscut,catalogat,ca e voie sa scrii doar despre telescoape miraculoase si oculare extrem de scumpe.
Imi cer scuze ca v-am rapit timpul.Mircea
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Mar 2008 05:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cineva spunea ca femeile din Romania sunt frumoase iar barbatii din Romania se cred foarte destepti. Mult timp ( cred ca vreo 2 ani ) am ezitat sa intru pe acest site din cauza micilor ironii, rautati, a judecatilor de valoare pripite sau bazate doar pe orgoliul emitentilor. Oare nu se poate ca in acest site macar ( avand in vedere ca totusi nu sunt in tara asta decat cateva sute de astronomi amatori ) sa existe o atmosfera mai constructiva, iar opiniile sa fie expuse intr-un mod ceva mai amabil. Cred ca prima intentie a celor care se ocupa de acest site este de a ajuta miscarea astronomica, ori daca plecam la drum cu ideea ca toate lucrurile s-au facut, totul s-a inventat ar insemna sa nu mai facem niciodata nimic. Avem, noi romanii, oricum un mare handicap in dezvoltare in general, nu e nevoie sa ne dam peste picioare unii altora. Poate invatam de la alte popoare, unde o realizare cat de mica este sprijinita, chiar ridicata in slavi . Sau poate nu.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Mar 2008 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate cam slaba speranta Sad Romanii sunt bolnavi de saracie, subdezvoltare, asteptari mari, dezamagiri, conducatori prosti/rai (inca nu m-am hotarat Smile). Romanii sunt bolnavi de rasturnarea valorilor. De multi ani vad miscarea de astronomi amatori care nu e in stare sa se inchege. De vina sunt si orgoliile dar si distantele dublate de saracie.
In ceea ce priveste ironiile, intepaturile si bascalia sunt si astea specifice romanilor. Cine nu le suporta, nu e din filmul asta. Un roman adevara e un roman foarte rezistent (sau mort).

P.S. Suntem o natie foarte mandra. Ne laudam cu toate valorile care au izvorat din acest pamant. Dar pe cat posibil dupa ce au plecat de aici in alta tara sau ... de tot ... in nefiinta. Romania are un singur roman laureat al premiului NOBEL. Pe care-l ignoram cu desavarsire.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Oct 2008 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 10 Octombrie am testat din nou telescopul catoptric inventat de Csillag Attila.Locul de observatie a fost langa blocul in care locuieste el astfel ca lumina Lunii aflata in prejma Primului Patrar ,combinata cu poluarea data de iluminatul stradal,a afectat observatiile.La Luna ,telescopul cu o apertura de 72 mm F/10 si un grosisment de aprox. 10x a dat rezultate chiar bune,rezultat de asteptat.Din faptul ca diametrul campului real al instrumentului este egal cu doua diametre selenare si avand in vedere grosismentul aflat intre 9x si 10x,am dedus ca ocularul -oglinda al acestui telescop are un camp vizual aparent de 9-10 grade.De asemenea ocularul-oglinda avand doar suruburi de colimare,deci fiind fix,pentru obtinerea imaginii trebuie sa deplasezi ochiul de-a lungul tubului.In afara de Luna am mai observat stele stralucitoare precum alfa Cyg,Altair,Vega si steaua multipla epsilon 1-2 din Lyra.Campul mic,lumina Lunii,tinerea instrumentului in mana si poluarea nu a permis observarea in voie a campurilor stelare bogate din Cygnus,unde in unele momente am observate fugitiv grupuri de stele slabe.
Am tras urmatoarele concluzii,idei de optimizare:
-folosirea unui mecanism de focalizare,de ex. de la un binoclu demontat,pentru deplasarea si deci focalizarea imaginii cu ocularul- oglinda
-este necesara instalarea unei ''pupile'',a unei diafragme mobile ,a unei bonete,sau ''cupe'' cum i se spune pe aici ,care sa permita asezarea corecta a ochiului observatorului in fasciculul emergent si care sa protejeze fasciculul contra poluarii luminoase
-un parasolar care sa ''imbrace'' si ocularul-oglinda va fi de ajutor
-este necesar un cautator dioptru,gen ''catare de arma'', cum are telescopul meu Newton de 72mm F/11
-de asemenea acesta nu este un instrument de mana,pe viitor trebuie sa-l asezam pe o montura azimutala.
La linkul de mai jos,deci pe Stellafane Links Page,la ''Unobstructed telescopes'',''Other designes'',il veti gasi sub numele de ''Attila's All-Mirror TCT'',evident nu datorita aperturii si nici executiei ci datorita solutiei optice originale,fiind deci primul telescop din Romania citat pe Mecca ATM-ului mondial.
http://stellafane.org/misc/links.html

Stima,Mircea



telescop catoptric.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  36.43 kb
 Vizualizat:  de 5408 ori

telescop catoptric.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact