Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
2_(2).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Unde sunt extraterestrii?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 30 Mai 2008 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ha, ha, domnule Dragan, americanu' e mic copil pe langa raelieni- probabil ca nu a auzit de ei asa se face ca nu e inca in secta, sau si mai grav:"convins ca va descoperit secretul vietii vesnice, un tanar din comuna doljeana Cosoveni ii asteapta cu sufletul la gura pe extraterestrii, pentru care vrea sa infiinteze chiar si o ambasada"- respectivul face parte din secta sus numita.raelismul este o religie atee, de origine ufologica si scientista: crede ca evolutia stiintei o sa aduca solutia problemelor umane. A fost fondata in anii ‘70 de catre un jurnalist de automobilism, Charles Vorihon, care si-a luat numele de Rael. El sustine ca a primit in citeva rinduri vizita unor extraterestri hiper evoluati tehnologic, „elohimii”, care l-au dus pe planeta lor si i-au impartasit idei referitoare la morala, stiinta si sensul umanitatii.

Rael sustine ca umanitatea a fost creata prin clonarea citorva elohimi pe Pamint, lasati ulterior sa se dezvolte prin inmultire naturala. Rael este ultimul profet dintr-o serie glorioasa (Isus, Mahomed, Buddha), iar scopul sau este crearea unei ambasade a statului planetar al elohimilor, a caror sosire e preconizata pentru anul 2035.

Raelienii sustin ca tehnologia ar putea furniza accesul la nemurire, fie prin transferul identitatii pe un suport de hardware informatic (pe microcipuri de calculator), fie prin clonare - identitatea fiind transferata astfel in trupuri noi, create in laborator. Morala lor este ajustata timpurilor contemporane: sustin casatoriile intre persoane de acelasi sex si orice forma de sexualitate consensuala intr-o civilizatie a placerii.

La nivel politic, ei promoveaza crearea unui stat mondial al prosperitatii (foametea va fi rezolvata prin alimente modificate genetic) precum si „geniocratia”, o forma de conducere prin care doar cei cu un coeficient de inteligenta foarte ridicat pot lua decizii politice.
eh ? ce ziceti ? oricum au fost draguti sa scrie in articol (postarea e o preluare din articol) despre respectivul rael ca a fost doar jurnalist de automobilism, el a facut mai multe, chestia cu secta si gasit adepti se pare ca i s-a potrivit ca o manusa.
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 01 Iun 2008 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am vazut clipul ala cu mititelu gri.... CE PORCARIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 02 Iun 2008 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

unde l-ai vazut ??
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iun 2008 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De exemplu aici:
http://abcnews.go.com/US/story?id=4957753&page=1
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 02 Iun 2008 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului: extraterestri
Raspunde cu citat (quote)

Extraterestrii acestia daca nu sant din sistemul nostru solar, de pe vreun satelit al planetelor mari, atunci este foarte greu de crezut ca sant de natura biologica, pentru ca distantele fata de alte sisteme fac imposibil acest lucru, cel putin pentru nivelul nostru tehnologic. Posibil ca niste nave echipate cu roboti sa strabata universul, dar dovezile pe care ni le ofera biblia si scrierile vechi din China si India nu fac decat sa ne puna imaginatia la incercare. Generatii intregi de oameni ar trebui sa navigheze prin cosmos pana sa ajunga la o planeta, care in cele mai multe cazuri ar fi nelocuibila. Nu cred ca merge cineva la intamplare prin univers, ca poate, poate va gasi oameni sau viata inteligenta.
Pe primul plan ar fi dezvoltarea sistemului de comunicatie intre doua civilizatii, si apoi restul. Dar cum sa comunici mai repede decat cu viteza luminii? Oare se poate masura viteza gandului? Rolling Eyes
Sus
padme
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2008
Mesaje: 30

Motto: "Omul are nevoie de Dumnezeu; ceea ce e cel mai uluitor e ca Dumnezeu are nevoie de om, altfel nu l-ar fi creat"

Localitate: Italia

MesajTrimis: 03 Iun 2008 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

videoclipu' super tare. sa va explic : la geam era "ala mic de respira greu " si era ta-so lu' ala care a filmat Laughing =))
in articol au uitat sa mentioneze ca omu' cu extraterestri s-ar putea sa aibe probleme la cutiuta. a mai avut propuneri interesante pentru autoritati am inteles. dar sa nu radem de altii, sa ne uitam la noi in gradina- vezi hancu.

acum pun si eu o intrebare, poate prosteasca si inainte sa ma luati la suturi vreau sa mentionez destul de clar ca nu ma pricep la fizica (si nu sunt mandra, imi pare foarte rau) asa ca fiti blanzi. imi vine in minte expresia "nu suntem/suntem pe aceeasi lungime de unda/pe aceeasi frecventa". e posibil sa fim pe frecvente diferite si atunci cand interactionam sa apara aceste "fenomene" ?

Virgil de acord cu tine, nu face nimeni o excursie fara un plan pre-stabilit.
Sus
mm
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Ian 2008
Mesaje: 109

Motto: nimic nu-i sigur

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Iun 2008 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Posibil ca niste nave echipate cu roboti sa strabata universul, dar dovezile pe care ni le ofera biblia si scrierile vechi din China si India nu fac decat sa ne puna imaginatia la incercare. Generatii intregi de oameni ar trebui sa navigheze prin cosmos pana sa ajunga la o planeta,


Nu este nevoie de generatii intregi decat in SF . In realitatea noastra , inregistrabila in diverse noduri , s-a constatat in tot felul ca "unii" , poate cu 1000 de ani mai evoluati decat noi si tehnica noastra , reusesc sa "apara" la distante astronomice in intervale de timp de ordinul orelor . Si ce daca ? Sunt prea multi partizani ai imobilismului stiintific la noi care sunt in stare si acum sa spuna ca "un aparat mai greu decat aerul nu va zbura" , desigur intr-o formulare moderna , superstiintifica , lovind cu litere mari precum TRR , TRG , etc.
Sus
virgil
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Apr 2008
Mesaje: 572



Localitate: galati

MesajTrimis: 04 Iun 2008 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu tot nu cred in gauri de vierme si in folosirea lor de extraterestri. Raman la ideea ca extraterestri ori sunt pe aproape, ori nu sunt de loc. Desigur nu santem singurii in univers dar cine poate verifica acest lucru. Nu cred in rapirea oamenilor de OZN-uri nici de implanturi pentru urmarirea oamenilor. Sant foarte multi psihopati, cu tulburari de personalitate, usor impresionabili de filme si carti, care interpreteaza simptomele de decorporalizare din timpul somnului cu rapiri si levitatii etc. Cred vorba aceea; "somnul ratiunii naste monstri".
Se intretine aceasta idee pentru ca este o sursa importanta de venit pentru scriitori, si nu numai. Totusi m-am mirat de faptul ca Regan intr-o vizita in fosta URSS, ia propus lui Gorbaciov un program comun de aparare impotriva extraterestrilor, sau ceva asemanator. Probabil nu a vrut sa numeasca la ce tara se referea. Laughing Rolling Eyes
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 05 Iun 2008 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate suntem sortiti sa nu atingem viteza luminii niciodata.Ca sa fac o analogie mai aproape de mediul nostru e ca si cum un "corp"format din unde acustice ar vrea sa se deplaseze cu viteza mai mare decit sunetul.
Sus
mm
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Ian 2008
Mesaje: 109

Motto: nimic nu-i sigur

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 05 Iun 2008 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu tot nu cred in gauri de vierme si in folosirea lor de extraterestri.

Citat:
Din pacate suntem sortiti sa nu atingem viteza luminii niciodata.


Pentru virgil si cris urmatorul raspuns ,
Am mai incercat pe acest forum acest subiect dar n-a fost receptionat corect sau n-a fost inteles . TR nu blocheaza la modul absolut , asa cum inteleg unii , depasirea vitezei luminii de catre un corp (notiunea de viteza a luminii poate induce in eroare in aceasta exprimare si am aratat de ce) . Cantitatea C nu este un element de limita absoluta avand o semnificatie mai importanta decat aceea a unei simple viteze ; ea "precede" un mobil indiferent de "viteza" lui , fiind atasata fiecarui referential . C este ilustrarea maximului energetic posibil intre doua referentiale sau , daca doriti , a minimului dintre un referential din "materie" si altul din "energie" (iata ca am scos sist. de referinta in afara materiei ! ) .

Spatiul poate fi parcurs si altfel decat "in fuga" . O "nava" poate sa-si creasca diferenta de energie fata de referentialul initial considerat nu numai prin cresterea vitezei de deplasare ci si in alt mod . Ne gandim aici la cazul elocvent al unei particule E = h*f , f fiind frecventa , a carei energie poate creste prin simpla marire (nelimitata) a frecventei sale .

C are valoarea pe care o stim doar in spatiul tridimensional ; e suficienta insa schimbarea cadrului tridim. si apare o familie de valori C1 , C2 , C3 , etc. , fiecare asociata unui referential dat .

Daca presupunem ca nava e "proiectata" intr-un alt sistem de referinta unde distantele sunt mai scurte si viteza luminii mai mare , cand nava va apare "la suprafata" dupa cateva saptamani sau luni de navigare subluminica (subliniez) , ea va parea sa fi calatorit cu o viteza de 20 de ori (de ex.) mai mare decat viteza luminii , stiuta de noi , in timp ce ea a ramas mereu in acord cu principiile relativitatii restranse , dupa care viteza luminii ramane de nedepasit . [informatie de pe net]

Din observatiile noastre , ale multora dintre noi , asa si pare ca OZN-urile "apar si dispar din loc in loc" . In acest sens trebuie sa spun ca am lucrat un an jumate in radiolocatie si stiu "in direct" ce se inregistreaza pe acolo . De aceea ii cred pe cei care observa OZN-uri . Alt motiv , si mai intemeiat , este ca ar fi cu totul improbabil ca in Universul asta sa fim numai noi singuri . Logica elementar stiintifica ne spune ca sunt multi si e f. probabil aflati pe diverse grade de cunoastere stiintifica , mult mai inalte decat a noastra . Atunci sa ne gandim cat de mult ne intereseaza pe noi un trib necunoscut din Amazonia , sau cat de mult ii intereseaza pe ei de noi Smile .

Realitatea depaseste imaginatia .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iun 2008 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adadar sa-mi dau si eu cu parerea.
Exista pritre noi oameni dotati cu calitati deosebite numiti ''clarvazatori''.
Va propun sa-i eliminam de la bun inceput pe cei care nu apartin cu adevarat ''speciei''.
Eu pana acum am vorbit cu doua asemenea persoane,dintre cei ''adevarati''.Si am citit despre altele.
Sa ne limitam la subiect.
Intrebati despre vizitarea Pamantului de catre extraterestrii,clarvazatorii despre care am citit eu ,au dat un raspuns categoric negativ.Fara sa nege existenta extraterestrilor si/sau indicand probabile contacte in viitor.
In schimb afli de la ei lucruri grozave despre vechi rase terestre.Care,asa cum bine a punctat Lucia,au dezvoltat civilizatii proprii,nu neaparat tehnologice.Mircea
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 09 Iun 2008 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="mm"]
Citat:

Spatiul poate fi parcurs si altfel decat "in fuga" . O "nava" poate sa-si creasca diferenta de energie fata de referentialul initial considerat nu numai prin cresterea vitezei de deplasare ci si in alt mod . Ne gandim aici la cazul elocvent al unei particule E = h*f , f fiind frecventa , a carei energie poate creste prin simpla marire (nelimitata) a frecventei sale .

.

Deja discutam fantezi! Schimbarea frecventei unei particule implica obtinerea unei particule cu alte propietati.
Presupunind ca avem un corp izolat (nu avem alte referentiale), faptul ca se deplaseaza intr-o anumita directie cu viteza luminii implica producerea in avalansa de particule noi deoarece el este format din unde stationare care oscileaza cu viteza luminii.
Sus
mm
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Ian 2008
Mesaje: 109

Motto: nimic nu-i sigur

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Iun 2008 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Deja discutam fantezi! Schimbarea frecventei unei particule implica obtinerea unei particule cu alte propietati.
Presupunind ca avem un corp izolat (nu avem alte referentiale), faptul ca se deplaseaza intr-o anumita directie cu viteza luminii implica producerea in avalansa de particule noi deoarece el este format din unde stationare care oscileaza cu viteza luminii.


Fantezie este sa presupunem un corp izolat . Asa ceva nu poate exista .
De altfel , exemplul cu particula era doar o trimitere . Ideea principala se referea la altceva.

In ceea ce priveste subiectul topicului , Dumitru Prunariu , de curand la TV , nu punea de loc sub semnul intrebarii existenta extraterestrilor si/sau a navelor lor . Si daca el nu e bine informat atunci cine ar fi ?

Sunt de acord ca e normal ca o discutie tehnica sa se faca in cadrul strict al cunostintelor stiintifice existente si recunoscute (desi aici se pune intrebarea cine face recunoasterea pentru ca raspunsul "oamenii de stiinta" e prea difuz si total imprecis) . Dar nu sunt de acord cu atitudinea negativista ca daca ceva nu exista (inca) in tehnica , nici nu va exista sau nu putem face sau e fantezie .

Caci la fel de normala este fantezia si transformarea ei in realitate . Ma refer aici la faptul ca avem ~100 de ani de tehnica acumulata si e foarte clar ca ceea ce nu cunoastem e restul de 99% care asteapta sa fie descoperit . Vreau sa va spun ca inainte de a proiecta o masinarie noua , o instalatie noua , un dispozitiv nou sau un stand de incercari nou , ca sa nu mai vorbesc de o inventie , acestea sunt doar niste fantezii care , prin munca , printr-o activitate constructiva , deschisa noului se transforma in acea realitate tehnica acumulata .
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 10 Iun 2008 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa ne incrucisam degetele in speranta ca fiintele extraterestre vor fi impresionate de statia spatiala Romaneasca de 10 cm latura.. Shocked
_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Iun 2008 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar ipoteza solipsismului galactic merita atentia noastra?
Ca probabilitate ,da ,viata extraterestra exista,ca probabilitate exista si civilizatiile extraterestre.
Care este durata unei civilizatii?
Doreste o civilizatie sa cunoasca o alta civilizatie?
Care este probabilitatea simultaneitatii?
Acele civilizatii simultane,vor fi motivate spre realizarea de comunicatii si calatorii spatiale?Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact