Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_211051_113x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SKYWATCHER 200/1000mm EQ 5 or DOBSON 10' ' PYREX


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului: SKYWATCHER 200/1000mm EQ 5 or DOBSON 10' ' PYREX
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit am si io timp sa fac ce vreau de cand eram mic, nu vreau sa bag inca multi bani cred ca vreo 600euro max, nu prea stiu multe despre astronomie si dasta nu as vrea sa dau mai mult. Nu vreau nici sa am un telescop slab. Nu-mi dau seama care sa-l aleg dintre astea doua si inca oricum nu e nimic batut in cuie cu alegerea mea. Eu as vrea sa poata sa se vada cat de cat decent, mai ales nebuloasele sau galaxiile. Nu stiu exact cat de clar se vad prin aceste doua telescoape. Ca sa fim clar din start nu as vrea un GOTO system, parca strica ideea... sa apesi butoane si sa te duca unde vrei e cam killjoy. Dar as vrea sa ma apuc si de astrofotografie la un punct nu neaparat acuma, vreau mai intai sa descopar ce e in spatele perdelei negre. N-am inteles inca daca la dobson pot sa pun camera si mount EQ. Mi se pare cam instabil mountu care Dobsonu il are fata de cele cu trepied, dar probabil faptu ca e asa jos de pamant compenseaza. Care dintre cele doua o sa-mi ofere o calitate cat de cat decenta asupra galaxiilor, nebuloase, star clusters:) sau chiar planete din systemul nostru solar. Daca stie cineva niste poze facute cu oricare dintre cele doua as fi recunostor:) A da si greutatea nu e o mare problema, 30-40 de kg nu e mult pt mine fizic si nici pt masinuta.

- http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...0----pyrex
- http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...000mm-eq-5

Stiu si de siteuri romanesti care vand, daca este vreunu care e de incredere si cu marfa de calitate va rog frumos sa le mentionati.

_________________
Bau!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Aug 2008 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa mergi pe montura dobson de 10"; montura dobson este cea mai recomandata incepatorilor; pe asta o am si eu Laughing . Oricum nu o sa poti face astrofotografie pe EQ5 si am impresia ca nici vizual nu sta prea bine un 200 pe EQ5.

Pentru observatii decente de galaxii si nebuloase cea mai importanta trasatura este calitatea cerului, ceea ce inseamna ca orasul este exclus. Diferenta dintre un 250 si 200 la galaxii in oras nu este prea mare. Trebuie facute iesiri in locuri cat mai izolate si protejate de poluare luminoasa.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Aug 2008 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: SKYWATCHER 200/1000mm EQ 5 or DOBSON 10' ' PYREX
Raspunde cu citat (quote)

Nylas a scris:
In sfarsit am si io timp sa fac ce vreau de cand eram mic, nu vreau sa bag inca multi bani cred ca vreo 600euro max, nu prea stiu multe despre astronomie si dasta nu as vrea sa dau mai mult. Nu vreau nici sa am un telescop slab. Nu-mi dau seama care sa-l aleg dintre astea doua si inca oricum nu e nimic batut in cuie cu alegerea mea. Eu as vrea sa poata sa se vada cat de cat decent, mai ales nebuloasele sau galaxiile. Nu stiu exact cat de clar se vad prin aceste doua telescoape. Ca sa fim clar din start nu as vrea un GOTO system, parca strica ideea... sa apesi butoane si sa te duca unde vrei e cam killjoy. Dar as vrea sa ma apuc si de astrofotografie la un punct nu neaparat acuma, vreau mai intai sa descopar ce e in spatele perdelei negre. N-am inteles inca daca la dobson pot sa pun camera si mount EQ. Mi se pare cam instabil mountu care Dobsonu il are fata de cele cu trepied, dar probabil faptu ca e asa jos de pamant compenseaza. Care dintre cele doua o sa-mi ofere o calitate cat de cat decenta asupra galaxiilor, nebuloase, star clusters:) sau chiar planete din systemul nostru solar. Daca stie cineva niste poze facute cu oricare dintre cele doua as fi recunostor:) A da si greutatea nu e o mare problema, 30-40 de kg nu e mult pt mine fizic si nici pt masinuta.

- http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...0----pyrex
- http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...000mm-eq-5

Stiu si de siteuri romanesti care vand, daca este vreunu care e de incredere si cu marfa de calitate va rog frumos sa le mentionati.


Salut

eu as recomanda sa iei Dobson 10". Nu din cauza ca este du Pyrex, dar din cauza ca este mai usor de manuvrat, ca incepator.
Cu o montura paralactica trebue sa pozitionezi instrumentul exact, a putea urmari obiectele la cer, cu un Dobson nu este nevoie a face asta.
Totusi la sfarsit, este posibil a monta tubul de la dobson pe o montura ecuatoriala, cand zici, ca ai facut pasi de dezvoltare.
Daca cauti magazine romanesti, urmareste link-ul meu din signatura, sau da un clic pe site asta la astroshop.ro

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Aug 2008 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: SKYWATCHER 200/1000mm EQ 5 or DOBSON 10' ' PYREX
Raspunde cu citat (quote)

Toate siturile romanesti sunt de incredere (cele specializate pe astronomie cel putin). Iar calitatea produselor este data de producator, nu de magazin.

Nylas a scris:


Stiu si de siteuri romanesti care vand, daca este vreunu care e de incredere si cu marfa de calitate va rog frumos sa le mentionati.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astroshop.ro/prd127__MEADE-10-D...Bridge.php
Asta e bun de incepator ?
SI sa-nteleg ca dupa o vreme o sa pot face astrofo si cu tubu de la dobson sau nu ?Smile
Multumesc de ajutor

_________________
Bau!
Sus
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A si cam ce alte accesorii ati recomanda Smile
_________________
Bau!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Aug 2008 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nylas a scris:
http://www.astroshop.ro/prd127__MEADE-10-Dobson-Deluxe-Light-Bridge.php
Asta e bun de incepator ?
SI sa-nteleg ca dupa o vreme o sa pot face astrofo si cu tubu de la dobson sau nu ?Smile
Multumesc de ajutor


E f bun. Teoretic o sa poti face astro foto. Accesorii in functie de buget... Ce buget ai pt accesorii? Se pot face recomandari pana la 5000 de euro dar si peste:)
Sus
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai avand in vedere ca sun inca incepator, ceva de incepator nu prea complicat numa pt imbunatatirea imaginii la deepspace sau planete. ceva gen 100-250 euro max, nu vreau sa marunc inca la greu in dastea:)
Si celalalt poti sa-l urci pe trepied sau nu e nevoie de asa ceva pentru astrofoto?(ma refer la meade)

_________________
Bau!
Sus
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

acuma iara sunt confuz:)) care sa-l iau
Dobson 10 sau http://www.astroshop.de/en/telescopes/mead...son-deluxe
Vreau sa pot pe viitor sa-l folosesc si la astrofoto.
Care dintre cele doua se vede mai clar ? ca io nu-mi dau seama

_________________
Bau!
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2008 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un 10" o să fie destul de greu de motorizat pentru astrofoto. Poate ar fi mai bine să te oprești la un dobson de 8" iar de diferența de preț să îți iei accesorii.
Sus
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astroshop.de/en/telescopes/skyw...0----pyrex
ce accesorii sa iau ?

_________________
Bau!
Sus
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vine cu cautator 9x50 sa iau red dot pointer? http://www.astroshop.ro/prd209_Cautatoare_Red-dot-Pointer.php
as luat si un ocular de 2
la filtre nu stiu care sa iau aici I need some help Smile

_________________
Bau!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2008 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai jos pe un scaun comod. Trage aer de doua-trei ori adanc in piept. Inchide ochii. Repeta: "sunt calm, sunt linistit" de 7-8 ori. Mai trage de vreo doua-trei ori aer adanc in piept. Te-ai linistit? Atunci putem vorbi Smile
Ai zis la un moment dat ca nu vrei sa cheltuiesti mai mult de 600 euro. Dupa aia ne-ai aratat un instrument de 699 euro. 699 euro acolo, ca pana ajunge aici o mai fi costand ceva. Dupa aia ai inceput sa intrebi de accesorii. Trebuie sa stai putin, sa te linistesti si sa iei niste hotarari. Recomandarea mea este primul dobson pe care l-ai postat, vreo doua oculare (care cred ca vin cu el) si un barlow 2x. Dupa aia mai vedem noi. De la fotografia astro trebuie sa-ti iei gandul vreo cateva luni cel putin pana inveti ce-i cu cerul. Sau poti sa-ti iei de la inceput un telescop motorizat cu GOTO si un aparat foto. Apesi doar pe butoane si face el singur tot. Nu stiu care o sa fie hazul Confused
Sus
Nylas
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2008
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2008 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Stai jos pe un scaun comod. Trage aer de doua-trei ori adanc in piept. Inchide ochii. Repeta: "sunt calm, sunt linistit" de 7-8 ori. Mai trage de vreo doua-trei ori aer adanc in piept. Te-ai linistit? Atunci putem vorbi Smile
Ai zis la un moment dat ca nu vrei sa cheltuiesti mai mult de 600 euro. Dupa aia ne-ai aratat un instrument de 699 euro. 699 euro acolo, ca pana ajunge aici o mai fi costand ceva. Dupa aia ai inceput sa intrebi de accesorii. Trebuie sa stai putin, sa te linistesti si sa iei niste hotarari. Recomandarea mea este primul dobson pe care l-ai postat, vreo doua oculare (care cred ca vin cu el) si un barlow 2x. Dupa aia mai vedem noi. De la fotografia astro trebuie sa-ti iei gandul vreo cateva luni cel putin pana inveti ce-i cu cerul. Sau poti sa-ti iei de la inceput un telescop motorizat cu GOTO si un aparat foto. Apesi doar pe butoane si face el singur tot. Nu stiu care o sa fie hazul Confused

am spus din start fara GOTO ca mi se pare o tampenie, strica tot, la fel si cu astrofoto, am zis pe viitor nu acuma(pe viitor inseamna cateva luni pentru mine), si am aratat cel de 699 fiindca eu as da macar cu inca 150 in plus daca merita, dasta intrebam, da vreau sa stiu daca acesta poate fi transformat pe viitor pentru fotografiat.
deci dintre cel de 699 si cel de 600 pana acuma e 2-0 pentru cel de 600.
Deci se rezuma la cel de 699 si cel de 600.

_________________
Bau!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2008 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca orice alt lucru in viata asta imperfecta si achizitionarea unui telescop e un compromis. Trebuie sa te decizi intre transportabilitate si marime. E preferabil un telescop mic dar "vesel" decat un telescop mare care sta mai mult in debara. Cu cat e mai mare telescopul cu atat e mai greu de "mecanizat" si motorizat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact